Skocz do zawartości
nowik

Gpedit.msc I Konta Uzytkownikow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pewien problem wlasnie z rzeczami wymienionymi w temacie. Otóż chciałbym na komputerze stworzyc drugie konto uzytkownika z bardzo scislymi ograniczeniami i teraz tak... wszystko zaplanowalem w nastepujacy sposob:

 

1. Stworzenie konta uzytkownika

2. Stworzenie specjalnej grupy dla tego konta

3. Ustawienie zasad grupy dla nowo-stworzonej grupy

 

Jednak problem pojawia sie juz w drugim punkcie. Jak stworzylem grupe i dodalem do niej wczesniej zrobione nowe konto (konto znajduje sie tylko w jednej, nowo-utworzonej grupie) to po wylogowaniu nie widac go na ekranie logowania ?! Czyli w sumie tak jakby konto nie istniało... Czym to jest spowodowane ? Czy może to jest normalne działanie systemu i trzeba ową grupę jeszcze gdzieś dodać ?

 

No ale nic nie poddałem się i chciałem w/w sposób ominąć i stworzyłem nowe konto dla grupy użytkownicy, która przeze mnie nie jest wykorzystywana i teraz tak... jak w gpedit wprowadzić ustawienia tylko dla tej właśnie grupy ? Zasady grup działa na wszystkie konta, zarówno to na którym pracuje na codzien jak i to nowo-utworzone... Da się jakoś ustawić żeby ograniczyć tylko jedną wybraną grupę a nie wszystkie ? (Ew. zastosować specjalne ustawienia tylko dla tego jedynego konta ?)

 

Z gory dziekuje za odpowiedz

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ekranu logowania.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList

Dodajesz nową wartosc dword ustawioną na 1 o nazwie takiej samej jak konto uzytkownika.

Powinien sie pojawic na ekranie powitalnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, konto teraz już jest wyświetlane ;) ale jak teraz wprowadzić specjalne ograniczenia dla konta za pomocą gpedit ? Jak narazie nie wazne na jakim koncie będę sie bawił gpedit-em to wszystkie wprowadzone zmiany działają na wszystkie konta a nie tylko na jedno wybrane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo ;)

Tą stronę już odwiedziłem dużo wcześniej i właśnie z tym jest związane moje pytanie... Znaleźć można na niej taki oto fragment:

Prawa użytkowników do wykonywania poszczególnych czynności w systemie są uwarunkowane m.in. przez ich przynależność do poszczególnych grup, szczególnie to tyczy przypisania do standardowych grup istniejących w systemie. Standardowe grupy w systemach Windows 2000/XP/2003 posiadają czasem różne prawa do wykonywania pewnych czynności[...]Niektóre z tych uprawnień można zmienić poprzez, polecam zapoznanie się z opcjami dostępnymi przez gpedit.msc i secpol.msc.
I dlatego pytam jak zmienić gpeditem ustawienia dla jednej KONKRETNEJ grupy a nie dla wszystkich...

 

 

Jak mam rozumieć ze gpedit nie wystarczy ? tzn ze służy on tylko do określania ograniczeń na wszystkie konta na komputerze a nie dla określonej grupy ? A co do ograniczeń to chciałbym żeby to konto było maksymalnie ograniczone jak się da, jedynie żeby działała sieć, drukarka, przeglądarka i podstawowe programy do jej obsługi... istnieje taka możliwość ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale nie o to mi dokladnie chodzi... Na partycji C: mam fat32 zatem nie mogę wprowadzić ograniczeń na tę partycję :/ a gpedit umożliwia zablokowanie także wielu rzeczy jak np. brak dostępu do właściwości pulpitu, panelu sterowania itp. I jeszcze raz ponawiam pytanie, jak zrobić żeby gpeditem ustawić ograniczenia dla tylko jednej wybranej grupy a nie dla wszystkich ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak postępuje i tam zmieniam i to co zmienie automatycznie robione jest zarówno na tym koncie na którym sie znajduje jak i na pozostałych... Czy tego przyczyna moze byc fakt ze partycje systemowa to FAT32 a Z danymi to NTFS ? Jak nie to gdzie jest wina ?:/

 

Poniżej przedstawiam screen ze sposobem założenia konta (konto zakładałem poprzez narzedzia administracyjne)... Zastanawia mnie tylko czy aby dobrze konto jest podpisane na ostatnim screenie... czy to powinno byc konto goscia czy konto z ograniczeniami ?

 

Dołączona grafika

 

ps. z tego co wiem to gpedit domyslnie dziala wlasnie tak ze zmiany sa zastosowywane do wszystkich kont, dlatego sie pytam jak zrobic tak zeby zmiany dotyczyly tylko 1 konta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w Windows XP Professional nie można w łatwy sposób edytować Zasad grupy dla konkretnego użytkownika czy grupy - to udogdnienie jest dostępne tylko w Active Directory. Tam można dostosowywać te zasady praktycznie do woli.

Nie znaczy to, że takiej możliwości w ogóle nie ma. Trzeba pamiętać, że Zasady grupy to ustawienia rejestru ( gałęzie HKLM i HKCU ) + sposób ich propagacji ( to pewne uproszczenie ). Sposób propagacji w XP Professional nie pracującym w usłudze Active Directory jest mocno ograniczony - efekty sam widzisz. Aby dane ustawienia obowiązywały jednego użytkownika musisz ustawić odpowiednie parametry rejestru w gałęzi HKCU danego użytkownika. Możesz to zrobić dwojako - nadać użytkownikowi prawa Administratora, zalogować sie na jego konto, pozmieniać parametry w HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies, usunąc go z grupy Administratorzy. To mniej eleganckie rozwiązanie. Inny sposób opisałem onegdaj tutaj ( nie chiało mi się tego przepisywać ).

Dodatkowo, aby dokręcić mu śrubę możesz nałożyć restrykcję na katalog domowy poprzez Zasady ograniczeń oprogramowania - opisy co i jak znajdziesz w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, gpedit ma buga, i nie dziala do konca tak jak powinien...

Do tej pory tego nie zauwazylem, ale to przez to ze od dawna uzywam rejestru lub własnego oprogramowania.

 

W tym kluczu HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

jest tylko ulamek tego co daje gpedit.

Sporo jest w HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies

I w jeszcze kilku miejscach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...