Skocz do zawartości
laddicted

Chlodzenie Celerona M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! jestem tu nowy, oczywiscie uzylem opcji szukaj ale nic mi nie wpadlo w oko..

Czy znacie nazwe jakiegos programu ktory schlodzi mi celerona M ?? przywiozlem sobie z angli latopa Advent 7086 ( wiem wiem...ale wtedy nie zwracalem uwage na firme..jak narazie chodzi ok pozatym kupiony prawie za free) mam celerona M 1.4ghz..problem polega na tym ze wiatrak non stop chodzi dosc szybko lub co chwile startuje.. instalowalem CPUcool ale wyskakiwala wiadomosc o pliku messages, przjerzalem plik i byl spis procesorow i chyba informacje o nich dla programu..celka M tam nie ma wiec domyslam sie ze nie obsluguje...

 

poleccie mi prosze jakis program do schlodzenia celka zeby wentylator tak nie wyl..ostatnio go udkurzylem w srodku ale nic to nie dalo..a z mnoznikami i napieciami nie chce sam kombinowac bo sie nie znam..chyba program to zrobi lepiej..pozdrawiam i prosze o odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no może i są ale mój sie grzeje, pare razy sie wyłączył i wcale mu sie nie dziwiew takim upale tez by mi sie nie chcialo chodzic jak on ma w obudowie;p na ale denerwuje mnie ciagly szum..juz chyba wolalem szum stacjonarki.. ten programik niestety nie chce mi wyswietlic temp. procka..nie wiem czemu ale nie chce..moge zmieniac profile pomiedzy max baterry itd..ale z moich pomiarow nic to nie daje..;/

 

moze jakies inne propozycje?

 

chodzi mi glownie o programik który obniży temp. procka a nie poda mi jego temp.. (chociaż jedno z drugim sie wiąże )

Edytowane przez laddicted

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok to wiem juz ze jedna z opcji to wymiana;p ale mi chodzi o program dla mojego procka...naprawde nikt nei ma laptoka z tym prockiem?? jesli ktos mato niech si wypowie czy tez sie co chwile wentyl wlacza i co z tym robicie..pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic z tym nie zrobisz. Ja mam takiego celka 1.7ghz 390 i jest dosyc cieply,

tzn NHC pokazuje mi okolo 50-51C jak nic nie robie, a komp lezy na przescieradle, czyli kiepska podstawka.

Wiatraczek uruchamia sie czesto i rzeczywiscie troche to irytuje, bo juz przy 54C obroty slychac wyraznie.

 

Podczas max obciazenia nagrzewa sie do okolo 60-62C (komp na przescieradle, na twardym jest to 59-60C).

 

Masz jeszcze jedno wyjscie, przyzwyczaic sie, lub sluchac sobie cichutko muzyki, a to juz zaglusza wiatrak i nie irytuje

tak mocno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podtwierdzam....sam mam Nowego Celerona 1.6 (65nm) i jest po prostu zimny...a wiatrak chodzi nieslyszalanie...i to jest wlasnie w nim piekne.

tak zimny bo jak to napisałeś "wiatrak chodzi nieslyszalanie" ale chodzi ;) i mi by na pewno przeszkadzał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zimny bo jak to napisałeś "wiatrak chodzi nieslyszalanie" ale chodzi ;) i mi by na pewno przeszkadzał

jeszcze nie slyszales a juz marudzisz. juz bardziej wkur......jak wiatrak sie wlacza co jakis czas niz chodzi caly czas.

 

 

dla ciebie to lapki samsunga bez wiatrakow....ale piecyk niemilosierny...wiec wybacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie slyszales a juz marudzisz. juz bardziej wkur......jak wiatrak sie wlacza co jakis czas niz chodzi caly czas.

dla ciebie to lapki samsunga bez wiatrakow....ale piecyk niemilosierny...wiec wybacz.

no nie wiem czy co 30min włączanie się wentyla na parę chwil jest bardziej denerwujące od ciągłego. dziwne rozumowanie ale.... masz swoje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem tak, pracowalem pare dni temu na Acerze z Intel Celeron M 420 (1.6GHz/1M/533) na zasilaniu sieciowym. Lezal na stole i praca byla wylacznie biurkowa Word. Pomimo tego wiatrak wlaczal sie co 15-20 sekund i chodzil przez 5 sekund poczym znow wylaczyl i znow tak chodzil czyli tak cyklicznie. Dla mnie jest to nie do zniesienia takie cykliczny halas, wole juz aby wlaczyl sie na dobre a nie tak ciagle co jakis kawal czasu pracuje i przestaje i pracuje i przestaje...

Dla porownania napisze tylko ze przy Pentium M 1,5 Ghz jeszcze na rdzeniu Banias czyli 13nm i przy takiej samej pracy biurkowej wiatrak nie pracuje przez 20-30 min w ogole.

Nie wiem wiec w czym te nowe Celerony sa tak dobre skoro w kwestii nagrzewania moim zdaniem nie sa przynajmniej tak dobre jak Pentium M.

Chociaz moge sie mylic.

Edytowane przez Matosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem tak, pracowalem pare dni temu na Acerze z Intel Celeron M 420 (1.6GHz/1M/533) na zasilaniu sieciowym. Lezal na stole i praca byla wylacznie biurkowa Word. Pomimo tego wiatrak wlaczal sie co 15-20 sekund i chodzil przez 5 sekund poczym znow wylaczyl i znow tak chodzil czyli tak cyklicznie. Dla mnie jest to nie do zniesienia takie cykliczny halas, wole juz aby wlaczyl sie na dobre a nie tak ciagle co jakis kawal czasu pracuje i przestaje i pracuje i przestaje...

Dla porownania napisze tylko ze przy Pentium M 1,5 Ghz jeszcze na rdzeniu Banias czyli 13nm i przy takiej samej pracy biurkowej wiatrak nie pracuje przez 20-30 min w ogole.

Nie wiem wiec w czym te nowe Celerony sa tak dobre skoro w kwestii nagrzewania moim zdaniem nie sa przynajmniej tak dobre jak Pentium M.

Chociaz moge sie mylic.

ten temat jest wogole bez sensu..bo wszystko zalezy od modelu laptopa....moze byc laptop na celeronie i wiatrak bedzie chodzil nieslyszalnie caly czas (np moj Asus AH8), albo (Toshiba L100) z celeronem w ktorej to wiatrak wlacza sie co pol minuty i jest nie do zniesienia....wiec bylbym ostrozny z ocenianiem jakosci celerona wzgledem pentiuma. Oczywiscie ze Pentium M jest lepszy od celerona...ale to juz przestazala architektura. Chyba ze mowimy o Core Solo. Dodam iż Pentiumy maja jak wiadomo speedstepa. Moim zdaniem ten speedstep niezawsze fajnie dziala. Czasem nie zwieksza sie taktowanie co powinno miec miejsce jak np odpalamy jakas aplikacje. Bo wg procka nie potrzeba zwiekszac taktowania. A wlasnie jakby zwiekszylo sie taktowanie to spraawniej by to dzialalo. I czasem speedstep potrafi sie zajebiscie zwiesic...i przez jakies wirusy...albo felerne programy wchodzi procek na max obroty i juz nic nie zmieni tego oprocz reset lapka. A wtedy wiadomo.....lap sie coraz bardzij grzeje i staje sie bardziej goracy. Dlatego wg mnie Celeron nie jest zly...bo zawsze (bynajmniej u mnie na Asusie) mam temp 44 stopni w porywach po calym dniu 47....a wiatrak wogole nie przyspiesza (czyli zjawisko takie jak na desktopach)....i caly czas mam pod reką max moc procka. speedstep jest dobry jak naprawde nie robimy nic obciazajacego i wtedy mamy cisze "PRZEZ JAKIS CZAS" A jesli juz ktos naprawde chce miec cisze to niech kupi lapka bez wiatraka ktory bedzie sie grzla jak piekarnik...albo kupi laptopa z przed 5 lat Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale offtopic sie zrobil;/ temat nie jest bez sensu bo nie chodzilo mi o jakosc prockow o czym zaczeliscie..ale o nazwe/ linka programu ktory chlodzi procesory i obsloguje na pewno celerona M..sa przecierz gdzies takie programy.. NHC ktorego nazwa padla niestety nie pokazuje nawet temp mojego proca..napiec i taktowania nie moge zmienic mimo ze sa takie opcje..hmm..nie wiemm juz co robic...a moze wymienic wiatrak na inny? na cichy jakis..widzialem podobne jak z mojego lapka tylko przy coolerach do kart graficznych PCtow...moze by taki zdal egzamin..jest identyko wymiarow ale moze cichy;] co myslicie?

 

nie mniej jednak nadal licze na jakis programik do schladzania CELERONA M bo jak narazie temat zszedl na inne tory/// pozdrawiam ..

 

ps. do wlascicieli celeronow M....nie probowaliscie znalesc takiego programu nigdy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten temat jest wogole bez sensu..bo wszystko zalezy od modelu laptopa....moze byc laptop na celeronie i wiatrak bedzie chodzil nieslyszalnie caly czas (np moj Asus AH8), albo (Toshiba L100) z celeronem w ktorej to wiatrak wlacza sie co pol minuty i jest nie do zniesienia....wiec bylbym ostrozny z ocenianiem jakosci celerona wzgledem pentiuma. Oczywiscie ze Pentium M jest lepszy od celerona...ale to juz przestazala architektura. Chyba ze mowimy o Core Solo. Dodam iż Pentiumy maja jak wiadomo speedstepa. Moim zdaniem ten speedstep niezawsze fajnie dziala. Czasem nie zwieksza sie taktowanie co powinno miec miejsce jak np odpalamy jakas aplikacje. Bo wg procka nie potrzeba zwiekszac taktowania. A wlasnie jakby zwiekszylo sie taktowanie to spraawniej by to dzialalo. I czasem speedstep potrafi sie zajebiscie zwiesic...i przez jakies wirusy...albo felerne programy wchodzi procek na max obroty i juz nic nie zmieni tego oprocz reset lapka. A wtedy wiadomo.....lap sie coraz bardzij grzeje i staje sie bardziej goracy. Dlatego wg mnie Celeron nie jest zly...bo zawsze (bynajmniej u mnie na Asusie) mam temp 44 stopni w porywach po calym dniu 47....a wiatrak wogole nie przyspiesza (czyli zjawisko takie jak na desktopach)....i caly czas mam pod reką max moc procka. speedstep jest dobry jak naprawde nie robimy nic obciazajacego i wtedy mamy cisze "PRZEZ JAKIS CZAS" A jesli juz ktos naprawde chce miec cisze to niech kupi lapka bez wiatraka ktory bedzie sie grzla jak piekarnik...albo kupi laptopa z przed 5 lat

:blink: nie wiem gdzie tak zauważyłeś, ale zapraszam do mnie, sprawdzisz sam, że speedstap działa bardzo dobrze, normalnie, nic się nie przywiesza, jak trzeba max taktowania to takie jest. też mam asusa i zapewne taki sam wentyl działający z takim samym hałasem. na początku wydawał mi się bezgłośny (po przesiadce z pc) jednak ciągle pracował (CM). w nocy jest bardzo denerwujące szum słychać. dla tego zmieniłem na PM. jak zostawiam lapa na noc żeby coś się pościągało, ustawiam 600MHz 0,7V i jest ciiiisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmowce. Speedstep dziala wysmienicie. U mnie PM dziala od 600MHz 0.7V do 1,7GHz 0,972V i bardzo ladnie sie przelacza ;)

no i gut. kazdy ma swoje zdanie. trudno zeby nagle wszyscy przyznawali mi racje albo tobie. ja mielem przykre znajomosci z speedstepem i tyle. Jakbym mial kase na drogie lapka to oczywiscie bym kupil core 2 duo...ale ze mnie nie stac i moim zdaniem bez sensu jest wydawac na laptopa wiecej niz 4 baki to mam celerona za 2800 zeta.....ktorego mam juz pol roku i cena nadal taka sama...a moj ojdciec kupil rok temu lapka za 4 baki ktory jest dzis wart niecale 2 tysiace...wiec off topic:]

 

 

 

 

a propo.....program power4gear umowliwia zmniejszenie taktowania do 25% calej mocy ...czyli mam wtedy cos kolo 350mhz.... i tez mam cisze:]...mimo ze i tak mam cichutkie szmeranie ktore by nie przeszkadzalo 90% ludnosci posiadajacym lapki. bo wiem ze wiekszosc osob nawet nie zwraca na to uwagi bo maja pod swoimi obudowami wrecz desktopowe podzespoly.

Edytowane przez FSC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a propo.....program power4gear umowliwia zmniejszenie taktowania do 25% calej mocy ...czyli mam wtedy cos kolo 350mhz.... i tez mam cisze:]...mimo ze i tak mam cichutkie szmeranie ktore by nie przeszkadzalo 90% ludnosci posiadajacym lapki. bo wiem ze wiekszosc osob nawet nie zwraca na to uwagi bo maja pod swoimi obudowami wrecz desktopowe podzespoly.

ten program nie zmniejsza taktowania. zobacz w cpu-z że ciągle jest max taktowanie. kiedyś założyłem temat właśnie z takim pytaniem. właściwości mój komputer pokazuje obniżone taktowanie a pozostałe programy max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten program nie zmniejsza taktowania. zobacz w cpu-z że ciągle jest max taktowanie. kiedyś założyłem temat właśnie z takim pytaniem. właściwości mój komputer pokazuje obniżone taktowanie a pozostałe programy max.

otoz obniza i moge to udowodnic....oczywiscie mowimy o zasialaniu bateryjnym...wystraczy usatwic profil Battery Saving i mozna sobie wybrac ile procent cpu ma byc wykorzystane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w niczym to nie pomagało, temp proca ta sama, praca na baterii nie zwiększyła się. nie zauważyłem żadnej różnicy

postaram sie zrobic fotke...ale nie wiem jak predko przelacze sie na baterie bo narazie nie przewiduje....ale wiem ze sie zmienia bo jak dam na 25% i mam wtedy cos 350mhz to lapek niemilosiernie muli :)...i nie dziwota...bo wkoncu 350 i win xp to niebardzo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postaram sie zrobic fotke...ale nie wiem jak predko przelacze sie na baterie bo narazie nie przewiduje....ale wiem ze sie zmienia bo jak dam na 25% i mam wtedy cos 350mhz to lapek niemilosiernie muli :)...i nie dziwota...bo wkoncu 350 i win xp to niebardzo:)

napiecię się nie zmienia więc pozostaje to samo, tak samo się nie zmienia taktowanie, jedynie właściwości mój komputer pokazuje mniejsze reszta programów pokazuje stałe

 

Hmm, cos mi tu nie pasuje. Na Celku fizycznie NIE DA sie zmniejszyc mnoznika/napiecia. Chyba, ze wymyslili cos nowego, ale watpie...

nic nie wymyślili, nadal nie można

 

 

edit:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=188767&hl=

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym mówicie to tzw. "trothling" czy jak tam to sie zwie...

 

Polega on na wprowadzaniu pustych cykli w taktowanie procka.

 

Czasem nazywane "clock modulation" np. w NHC.

 

Na moim PM 1,7 jedyne co robi to zamula, rzeczywiście obniża ilość mhz ale napięcie, temperatura czy zużycie baterii się nie zmienia.

 

Co do tematu: programami nie da się zmieniać/obniżać taktowania i napięcia lapowych celków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...