Skocz do zawartości
flasht

Picopsu - Miniaturowy, Bezglosny Zasilacz :)

Rekomendowane odpowiedzi

Edit: Temacik postu zmienilem na "Pierwsze boje, wrazenia, fotki..."

Ponizej podsumowanie dyskusji oraz testy.

 

Fotki:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

----

2007-03-22

 

Wstepne wyniki pomiarow napiec:

 

- Przy obciazeniu procesora:

 

12V - 12,00 ± 0,02V

5V - 5,01V ± 0,00V

 

- W idle:

 

12V - 12,13 ± 0,04V (???)

5V - 5,02V ± 0,01V

 

 

----

2007-03-18

 

Na dzien dzisiejszy wszystko dziala stabilnie. Kilka godzin z SuperPi, od 4 dni wlaczony komp 24/7.

 

Pelna konfiguracja:

 

- Sprzet:

 

Plyta glowna: Gigabyte K8NS rev 1.0

Procesor: Sempron64 2800+ @1600Mhz, 1.0V

Ram: 512 DDR (noname)

Karta graficzna: Matrox G450 32MB

Dysk: Hitachi DeskStar T7K250 200 GB

Zasilanie: PicoPSU

+ Tani badziewny zasilacz 5A 12V z allegro (zasila wszystko poza dyskiem)

+ Jeszcze tanszy badziewny zasilacz 2A 12V z allegro (z zestawu IDE->USB) (zasila dysk)

Chlodzenie: Ninja + Akasa Amber 120mm @5V

 

- Soft:

 

Windows 2003 EE + Wszelkiej masci serwery.

 

Wielu ludzi pyta mnie o cene PicoPSU i skad go wziac... Wiec tak...

Calkowity koszt zasilania:

 

PicoPSU - 49 EUR

+ przesylka UPC express (dostawa na nastepny dzien) - 14 EUR

+ dodatkowa oplata za pobranie (opcjonalna) - 7 EUR

+ zasilacz 12V 5A z allegro - 45 PLN

+ zasilacz 12V 2A z allegro - 16 PLN

 

Razem wyszlo:

 

70 EUR + 61 PLN

 

PicoPSU kupilem tu : http://cartft.com

Podobno na ebay mozna go dostac za ok $50 z wysylka... ale wysylka jest ze stanow i chyba do 14 dni dostawa :-)

 

 

Pewnie wiele osob interesuje jak napiecia... Jak skombinuje jakis wiarygodny miernik to zapodam wyniki.

 

----

2007-03-13

 

Witam.

W koncu skompletowalem sprzet do mojego serwera i oczywiscie problemy! A jak inaczej?! Zawsze jakies problemy!

Ale od poczatku... mial to byc bezglosny serwer bez zadnych wiatraczkow... tak wiec zasilacz PicoPSU, Sempron64@1.0V, Ninja, Hitaschi Deskstar KT250 ? czy jakostam... ten 250 :)... i wszystko na Gigabyte K8NS 1.0...

 

Pierwsze odpalenie... wow... dziala... no tak... ale nie mam cd-roma... to jak ja zainstaluje windowsa? Spoko... pozyczylem CD-ROM od dziewczyny... Windows 2003 ... oczywiscie nie wykrywa dysku... no to spreparowalem na laptopie plytke z driverami SATA sciagnietymi ze strony gigabyte... Sie rozpisuje... NIE WAZNE! Przejdzmy do sedna....

 

Sedno: Koniec instalacji... juz tej w trybie graficznym... komp sie restartuje i co? I po ponownym odpaleniu odrazu znowu sie restartuje... jakby cos niehalo...

 

Pomyslalem ze to moze procek na 1.0V nie wyrabia... ustawilem na 1.4V... to samo...

Druga rzecz... ze moze PicoPSU nie wyrabia... niby 120W ale jest podlaczony do zasilacza 12V 5A... no ok... podlaczylem dysk do zewnetrznego zasilacza 12V 2A (mam taki z jakiegos zestawu IDE->USB) i co? Pierwsze co to w ogole juz plyta glowna mi napisala, ze ... nie pamietam co... cos ze z dyskiem niehalo... juz po wykrywaniu... tak w tym miejscu co normalnie pisze ze No system disk or disk error... fajnie... dobra... drugi restart... wykryl dysk... pisze ze nie ma systemu (mimo tego ze przed chwila zrestartowal sie po instalacji!!)... Odpalam instalacje od nowa, probuje partycje sformatowac i mi mowi ze nie moze sformatowac... wiec usuwam partycje, tworze od nowa i mi mowi ze nadal nie moze sformatowac... restart, przelaczenie dysku do innego gniazda SATA i poszlo... sformatowal... instalka windowsa od nowa i? i to samo... odrazu restarty zanim sie system zaladuje...

 

Teraz pytanie... w czym problem???

Czy to dysk jest z[ciach!]y? Moze windows? Drivery SATA? A moze PicoPSU 120W + zasilacz 5A nie wyrabia??? :/

Pomocy! Nie wiem co mam teraz zrobic naprawde...

 

Edit: Wzialem tym razem REPAIR i zauwazylem ze teraz wyskakuje niebieski ekranik tuz przed restartem... Chyba bede potrzebowal miernika...?

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie wina picopsu, tylko tego zasilacza 12V 5A. Zasilacz ten daje tylko 60W jeśli daje :D . Nie wiadomo jak ze stabilnością napięcia tego zasilacza. Najlepiej odpal ten sprzęt na zasilaczu atx na 230V i będziesz miał pewność, że problem nie tkwi w sprzęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie wina picopsu, tylko tego zasilacza 12V 5A. Zasilacz ten daje tylko 60W jeśli daje :D . Nie wiadomo jak ze stabilnością napięcia tego zasilacza. Najlepiej odpal ten sprzęt na zasilaczu atx na 230V i będziesz miał pewność, że problem nie tkwi w sprzęcie

Tak... wiem ze to 60W wychodzi :) Ile taki dysk SATA moze ciagnac? Wiecej niz 10W?

 

Tak w ogole to jestem w fazie testow... zdam raport jak skoncze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podlaczony do zasilacza 12V 5A...

Ten sempron na nominalnych ustawieniach pobiera pod obciazeniem 62w, po UC troche mniej ale i tak te 60w z tego zasialcza 12v to za malo zeby dalo sie na nim cos zdzialac, A co dysku wg. strony hitachi pobor mocy w idle 6.2w, ale przy starcie maksymalny pobor mocy 1.88a na 12v i 1.2a na 5v

Edytowane przez grz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sempron na nominalnych ustawieniach pobiera pod obciazeniem 62w...

Ten sempron na 1,6GHz i 1.00V pod obciążeniem koło 30W, może troche mniej, w idle to on może z 10W weźmie ;]

 

Dysk z linii +12 to reczej więcej niż 6-7W nie powinien ciągnąć pod obciążeniem.

Czy to dysk jest z[ciach!]y? Moze windows? Drivery SATA? A moze PicoPSU 120W + zasilacz 5A nie wyrabia??? :/

Płyty na nf3 mają natywną obsłge sata, nie potrzebują dodatkowych sterowników.

 

Po pierwsze to bym sprawdził na zwykłym zasilaczu jak się będzie zachowywać.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak...

 

Pierwsze co to to, ze to chyba byl problem driverow SATA ... zintegrowalem je tym nlitem + SP1 ... no i obiawy byly takie jakie byly. To stwierdzilem ze moze sprobuje oryginalnego windowsa... i rzeczywiscie wykryl dysk bez problemu... zainstalowal sie... fajnie... ale costam sie namieszalo w miedzy czasie i sie literki zamienily, wiec format jeszcze raz... i instalka jeszcze raz... i tutaj pojawil sie pierwszy problem bo juz podczas wykrywania dyskow w trybie tekstowym nastapil wyjatek STOP :) To chyba znaczy ze jednak zasilka (ta 12V 5A) nie bardzo sobie radzi, wiec podlaczylem dysk do innego zasilacza ktory mialem z USB->IDE ... 12V 2A, i poszlo wszystko ladnie... windows sie zainstalowal. Testowany kilka godzin SuperPI, zadnych problemow...

 

Ale to nie koniec. Sciagnalem drivery do NF3 i zainstalowalem... podczas instalacji niebieski ekranik i windows juz sie nei chcial odpalic... Wiec bootowanko z CD i repair... o dziwo to repair trwalo 5 sekund i pomoglo!! ... i nawet zainstalowaly sie te drivery NF3 ... (przynajmniej siec dziala).

 

Nie wiem... moze poprostu drivery NVidii sa jakies trefne? Bo teraz przeciez jedyne co jest na tym zasilaczu to sama plyta glowna + procesor na 1V - tak jak powiedzial hary - napewno nie zuzywa on teraz 62W :) Nawet jesli przy 1.4V zuzywa max 62W, to z prostych obliczen mozna wywnioskowac, iz przy 1.0V bedzie zuzywal max 44W.

 

Ale nie ma co... bardzo ciekawie SpeedFan pokazuje napiecia (tak wiem! napiecia sie mierzy miernikiem!)

 

Dołączona grafika

 

Teraz instaluje SP1... zobaczymy czy to cos popsuje...

Edit: nawet dziala :)

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj nie wyglupiaj sie z tym programem...jakbys mial takie napiecie na 5v to zapewniam Cie ze komp by Ci NIE dziala...przerabialem to kiedys na feelu co mial 4,3v na 5v...odrazu zwis jak mu tak zjechalo...a co dopiero jakbys mial 3,7v :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj nie wyglupiaj sie z tym programem...jakbys mial takie napiecie na 5v to zapewniam Cie ze komp by Ci NIE dziala...przerabialem to kiedys na feelu co mial 4,3v na 5v...odrazu zwis jak mu tak zjechalo...a co dopiero jakbys mial 3,7v :]

Czytaj ze zrozumieniem.

 

---

 

Tak wiec wszystko poinstalowalem i wyglada na to ze jest ok ;)

Wszystkie serwery poinstalowane, jeszcze kilka innych programow... i komp narazie dziala od kilkunastu godzin bez problemu przy w zasadzie uzyciu dysku caly czas i zuzyciu procesora srednio 11%...

 

2 fotki PicoPSU:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

---

 

No ... juz serwerek chodzi 4 dni i narazie nie ma zadnych problemow. Jedyne co zauwazylem to to, ze PicoPSU strasznie sie grzeje... ale mam nadzieje ze mu to nie zaszkodzi.

 

Podsumowanie na pierwszej stronie :)

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mu daj jakiś wiatrak 80mm na +5v, ten 1wat nie zrobi różnicy.

O waty to sie raczej nie martwie... wiatrak 80mm to jakies dziesietne wata bodajze... a z reszta gdzies czytalem ze PicoPSU ma silna linie +5V, wiec mozna pod nia go podlaczyc... ale... ale nie po to go kupowalem zeby jeszcze wiatraka mu dawac :D Z reszta moze nie jest tak zle... zobacze jeszcze sonda termiczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przekroczy +75 stopni to powiej, powyżej już kondzioły będziesz męczył.

EDIT (poprawione wartosci temperaturowe):

 

Trudno powiedziec... Mystech My64 pokazuje z sonda K01, ze jest ok 64`C ... ale przykladowo na radiatorze na mostku pokazuje 48`C, a sensor mowi ze jest 55`C ... oczywiscie napewno ma tu znaczenie, iz nie badam bezposrednio z chipsetu, ale... nawet jesli mysli ze o 10`C to PicoPSU nie osiaga 75`C, wiec temperatura chyba jest do zaakceptowania.

 

A w ogole to w instrukcji jest napisane:

"NOTE: Unit temperature can reach up to 85C on the surface."

 

/EDIT

 

Wstepne pomiary napiec:

 

Przy obciazeniu 100% i konfiguracji jak na pierwszym poscie w topicu, mierzone przez ok 10min miernikiem mystech My64...

 

Linia 12V z molexa: Minimum: 11.98V, Maximum: 12.02V, czyli 12,00±0,02V

Linia 5V z molexa: Minimum: 5,01V, Maximum 5,01V :) czyli 5,01V jak drut :)

 

Niestety chwilowo nie mam za bardzo dostepu do reszty linii.

Jak sie uda to zrobie tez test zasilacza 12V 5A pod wzgledem wydajnosci pradowej.

 

Co dziwne w idlu wyszlo tak:

 

12V - 12,13 ± 0,04V (???)

5V - 5,02V ± 0,01V

 

Jak ktos moglby zinterpretowac to by bylo milo ;)

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...