Skocz do zawartości
Malik

Cooler Master Cosmos

Rekomendowane odpowiedzi

Przegladajac relacje z targow CEBIT napotkalem zdjecia nowej, flagowej obudowy firmy Cooler Master.

Cosmos, bo o niej mowa, ma byc nastepczynia bardzo udanej konstrukcji jaka jest Stacker 830.

 

Tak oto wyglada:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

*Zdjecia pochodza z portalu PClab.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie to mi sie nie podoba. Jestem zwolennikiem raczej klasycznych budek a nie jakis hmmmm kosmow :]

 

Z tego co po fotach widze to rozplanowanie tez takie sobie. Mysle ze problemem bedzie wlozenie tam kompa z rozbudowanym WC. Chociazby problem z chlodnica, gdzie wlozyc 2 albo 3*120mm.

 

Jednak Stacker 830 byl duzo lepszym wyborem, przynajmniej jezeli chodzi o WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze o WC nie ma co myslec - kupujac ta bude.

No niestety CM dal ostro ciala robiac taka bude. Mam nadzieje ze jednak sie 830 jeszcze troche na rynku utrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda do kupienia w cooling.pl http://www.cooling.pl/cooler-master-cosmos...dukt,82533.html

 

Co do problemów z wc.... miejsce na 2x120 jest standardowo pod sufitem już, plus wyjścia na węże zaraz obok dodatkowo. Problemem mogłoby być ułożenie pompki, choć może np. Lanig Dcc plus rez i top, miał on chyba montaż do zatoki 3,5 cala. Montaż wszelakich napędów dysków itp. jest cudowny... Podejrzewam, że niedługo ktoś zrobi w tym jakieś wc i posypie się lawina takowych;) Wygląd zewnętrzny mi się nawet podoba, Choć stacker chyba ładniejszy... zamiast tego plastiku na froncie mogła być siatka... ale w sumie wtedy ta buda byłaby jak stacker i pełno innych obudów. Podsumowując buda nowatorska i ogólnie COSMOS.

 

Edit: Jedno mogliby zrobić- wypolerowanie blach w środku:D Jak bling bling to w pełni:P

Edytowane przez macru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem ta bude na zlocie w Gdansku w tym roku - nie za piekna (w sumie nie wyroznia sie ani in plus, ani in minus), nie za funkcjonalna (np. po cholere jest wentylator w podlodze zaraz za HDD, a nie ma zadnego chlodzenia dyskow?), IMHO totalnie niewarta swojej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym chłodzeniem dysków to racja, a te szufladki na hdd to wytłumione jakoś w serii czy nie? Bo jak już zamykać dysk to uciszyć by można byłoby. A ta listwa w poprzek do czegoś służy? Czy jakiś bajer do zasłaniania kart graficznych/innych urządzeń pci? Gdzieś chyba była jakaś informacja, że to ma odprowadzać ciepło z grafiki.... ciekawe w jaki sposób:|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj widzialem Cosmos i Stackera 830 w akcji i bez porownania. Cosmos poprostu jest rzeczywiscie obudowa high-endowa - doskonale wykonczona, niebrzydka, porzadnie wyciszona. Co do WC to sie nie wypowiadam, ale AC np w stackerze to problem bo panel boczny wpada w drgania. W Cosmos nie ma zadnych problemow tego typu.

 

Jedyne czego nie widzialem to jak tam ten wentylator sie montuje nad dyskami? Bo tam sa takie 2 szyny... one chyba nie sa odkrencalne... ma ktos moze ta bude i wie jak to dziala?

 

Mialem dylemat co wybrac... Cosmos... ciezki, z niby gorszym chlodzeniem... czy Stacker - lzejszy, z duzymi mozliwosciami chlodzenia... ale teraz juz wiem, ze Stacker odpada w przedbiegach... jesli ktos mysli o Stackerze i 4 wentylach na boku to niech pierw zobaczy jak to wszystko dziala... odrazu mu przejda takie pomysly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ costi - tak się składa że mam tą bude i już mówie co jest w niej na + a co do du....

 

W standardzie są 4 wentylatory 120mm - 1 x dół, 2x góra i 1 x tył

ten z dołu wciąga powietrze i tak się składa że u mnie wieje idealnie na Radiatorm mostka + wentylator GTX'a - temperatura grafy spadłą mi w porównaniu z Lian Li BAAAAAAAAAARDZO...

 

Obudowa nawet nie robi się ciepła jak to było z wszystkimi poprzednimi ...

Wentylatory skręciłem na 900RPM - swoją drogą nadają się tylko do wymiany bo nawet na te 900 jakoś mnie irytują i uważam za zdecydowany MINUS tej obudowy. Te wentyle znajdują się w najtańszym Elite 330/331 jak i w COSMOS - moim zdaniem powinni dać coś lepszego do takiej budy...

 

@flasht - z przodu w standardzie nie ma przewidzianego żadnego miejsca na wentylator z przodu. Idea jest taka żeby hałas trzymać z tyłu obudowy.

 

Mocowanie dysków natomiast to rekord świata i okolic - każdy dysk ma swoją kieszonkę a każda kieszonka ma podkładki antywibracyjne z dwóch stron :] (zrobię może zaraz fotki to pokaże jak wygląda całość).

Nie zauważyłem żeby dyski podgrzewały bude natomiast obecnie są znacznie cichsze...

 

Jak ktoś ma jeszcze jakeiś pytania niech wali śmiało :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@flasht - z przodu w standardzie nie ma przewidzianego żadnego miejsca na wentylator z przodu. Idea jest taka żeby hałas trzymać z tyłu obudowy.

Gdzies znalazlem ze jest modul do chlodzenia dyskow (wyglada jak to to na dole przy wentylku), ale nigdzie nie moge znalezc w sprzedazy :/ Wie ktos moze gdzie to zakupic? Przydaloby sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@letrev - tak kazda buda jest fajna ale za co sie w stackerze tyle placi?? Cosmos ma calkiem ciekawe rozwiazania i jest tanszy... Napewno trzeba wiecej wysilku w jego produkcje wlozy nie w stackera.

W Stackerze przede wszystkim placi sie za to czego i tak nie ma prawidlowo rozwiazanego... czyli panel boczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj panowie się mylicie ....

stacker jest w całości z aluminium, natomiast Cosmos tylko po bokach i front panel...

stacker kosztuje za materiały natomiast cosmos bardziej za "pomysły i nowość", taka prawda ...

 

Co do panelu bocznego Stackera to podchodził bym ostrożnie, bo dla uzytkowników AC z Ninja czy Infinity panel nie zmieści się ale dla użytkowników WC wszystko wejdzie elegancko nawet z chłodnicą na ten bracket boczny...

Wszstko zależy od tego do czego chcemy coś wykorzystać ...

 

PS. Cosmos jest na pewno większy w środku i zaraz wkleje fotki zeby potwierdzić swoją teorie :]

 

Od boku:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Od Przodu - wiem wiem napęd powinien być czarny ale jakoś mi stranie nie po drodze zawsze :]

Dołączona grafika

Edytowane przez letrev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy pytania:

1. Jak te zatrzaski na napedy 5.25"? Jak macalem ta bude w Gda, to wygladaly na dosc plastikowe ( w negatywnym sensie tego slowa).

2. Jak jest rozwiazane podlaczanie kabli do HDD i czy da sie puscic kable z zasilki pod tacka z mobo?

3. Czy pod zasilaczem jest otwor na zasys powietrza przez zasilke z 12cm wentylatorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy pytania:

1. Jak te zatrzaski na napedy 5.25"? Jak macalem ta bude w Gda, to wygladaly na dosc plastikowe ( w negatywnym sensie tego slowa).

2. Jak jest rozwiazane podlaczanie kabli do HDD i czy da sie puscic kable z zasilki pod tacka z mobo?

3. Czy pod zasilaczem jest otwor na zasys powietrza przez zasilke z 12cm wentylatorem?

1. Calkiem solidne.

2. Tak specjalnie do tego sa dziury.

3. Tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa buda CM 690 to ubozsza wersja Cosmo. Kosztuje okolo 360 pln a jest calkime fajna. Umozliwia instalacje w miare senoswnie WCta z chlodziawka 2*120mm.

 

Cosmo jest niezle widac ze to hi-end buda. Ale mi sie osobiscie design srednio podoba. Co do rozwiazan to nie sa one zle no moze poza chlodzeniem hdd bo z tego co wiedze nie jest ono aktywne.

Cena molglaby byc troche mniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe,

co do ceny to kolega powyżej pomylił się dwa razy :D

Po pierwsze sugerowana cena detaliczna RC-690 ma być ciut poniżej 300zł brutto.

Po drugie każda buda jest tyle warta ile ludzie bedą zdolni za nią wydać ...

Dokładnie na takiej zasadzie opiera się STACKER, Cosmos, Cały ThermalTake, ZALMAN, Antec i wiele innych...

Zawsze ktoś powie że coś jest za drogie, ale dzieje się tak w momęcie w którym osobnik "x" chciałby przedmiot "y" na który go nie stać a kupił by gdyby był tańszy :)

Tym sposobem nie uważam że Stacker czy Cosmos są za drogie ale Ferrari F430 kosztuje zdecydowanie za dużo ;) ;) ;)

 

Co do samej budy Cosmos to:

Dyski podłącza się od tyłu = moim zdaniem dobre rozwiązanie bo nie widać żadnych kabli a te od zasilacza wprowadza się "za nim" tak że nic nie widać...

Co do dziury na wentyl od zasilacza to ma ona filtr przeciw kurzowy i coś ala gąbkę/gumkę antywibracyjną na której opiera się zasilacz.

Problem zaczyna się gdy mamy zasilacz np 850W i jest dłuższy - wtedy wentyl nie wypada idealnie nad otworem, to samo nas spotka z wentylem 135mm lub 140mm w zasiłce.

 

PS. Jedyną wadą która w tej obudowie na razie mnie IRYTUJE NIEZMIERNIE to to że przycisk reset jest tuż pod portami USB <-- ludzie mają tyle lat doświadczenia w projektowaniu obudów, tyle kasy w to walą i popełniają błąd przypominający postrzał w stopę (własną) HITMAN'a :D

Edytowane przez letrev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujac swego Stackera, widzialem obok Cosmos'a. Nie zrobil na mnie wrazenia, a nawet wydal sie brzydki, moze gdyby nie te raczki... Oczywiscie to odczucie subiektywne, wybralem Stackera i na chwile obecna nadal bym go wzial.

Co do ogolnego odczucia, to obie obudowy zrobiono naprawde dobrze. Mam wewnatrz 7 120mm wiatraczkow i jedyne co slysze to szum powietrza i dyski. No i w koncu ogromna roznica w komforcie uzytkowania w porownaniu z niemarkowymi budami, z ktorymi mialem do czynienia wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzasz z tym przewiewem ? ;) 7x 120, do tego przypuszczalnie bzyczek na AN7, R9800PRO, 92Cu i jeszcze dwa w zasilaczu.. Ja, w sumie mam dwie 120-ki do tego skrecone do 500rpm i wszystko smiga.. czasami nawet 24 do dobe.

Nie mam bzyczka na AN7:) wymieniony na zalmana niebieskiego, bo byl strasznie glosny, to samo na radeonie jest silencer:)

W zasilaczu faktycznie dwie sztuki i 92Cu jeden. Moze troche duzo, ale sprzet praktycznie od zakupu - a bylo to wtedy, gdy byl to naprawde szybki komputer - jakies 3 lata temu - chodzi nonstop. W ciagu 3 lat mial moze z miesiac dwa przestoju, jakies wakacje czy cos takiego, a tak to doslownie 24/7. Do tego zero zwisow, zero problemow, srednio raz na rok reinstalka XPeka a i uptime czasami ponad dwa tygodnie:)

 

Temperatury w idle nie przekraczaja 40C a w stresie do 47 na procesorze (11x210). Teraz planuje sprzedac ten zestaw i mysle ze komus posluzy jeszcze dlugi kawalek czasu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym WC? Na gorze pod plastikiem znajduje sie IDEALNE miejsce na chlodnice... czy jak wsadzi sie tam chlodniczke to plastik sie domyka? Czy nie ma tam wystarczajacej ilosci miejsca?

Chłodnica co prawda elegancko wchodzi, ale trzeba zrezygnowac z tej plastykowej osłony chodźby z tego względu, że zupełnie zamyka dopływ powietrza, gdy już umieścimy chłodnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawil się następca budy z tematu:

 

Coler MAster Cosmos S

 

Główne zmiany poza delikatnym face liftingiem:

 

- wentyl na froncie

- 200-milimetrowy wiatrak na bocznym panelu

- standardowe mocowanie dysków

- chowany panel z portami USB/eSata

- miejsce na 3 wentyle w górnej części obudowy

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Imho ciekawsza od poprzednika ;)

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...