Skocz do zawartości
swistak1984

flatron vs trinitron

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest roznica pomiedzy kineskopami flatron i trinitron.

17" LG Flatron F795ft vs 17" Sony E220

Przykladowo LG kosztuje ok880zł a Sony ok1400

Co w tym jest kineskopy maja podobne rozdzielczosci z odswiezaniem a roznica w cenie jest duza.

Ktory jest lepszy i dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG, bo nie ma dwoch poziomych paseczkow :D

 

Rozni tacy fachowcy twierdza, ze lepszy monitor (przyjmijmy, ze Sony) nie ma znieksztalcen geometrii, dobrze odzwierciedla kolory, ma bogatsze opcje konfiguracji itp. Byc moze o to chodzi w tym przypadku.

Oprocz tego moze miec dluzsza gwarancje.

 

PS A moze jeszcze wielkosc plamki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG - maska kratowa

Sony - maska szczelinowa.

 

Takiego naturalnego odwzorowania kolorow jak na Trinitronie(Sony) nie otrzymasz na rzadym innym monicie- dlatego jest on uzywany przez profesionalistow z branzy graficznej. Np. Moja znajoma ma zaklad poligraficzny i mowi ze uzywaja Trinitronow bo wydruk musi sie zgadzac z tym co jest na ekranie.(zobacz tez na TVN24 z tylu w studio stoi monit SONY i czesto jakis gostek na nim sklada jakas grafike).

Sam mam SONY G220 i jestem bardzo zadowolony, E220/230 tez jest b. dobry.

LG - dobry monit z tych tanszych i naprawde plaskich, jakbym kupowal a nie mial kasy to bym wzial LG albo NEC'a albo Mitsubishi (oby dwa na masce podobnej do Trinitrona) lub CTX(tanszy od SONY monit na trinitronie) bo niestety w SONY musisz placic za marke.

Nigdy nie wzialbym monita na masce perforowanej tzn. np. Samsung z typu DFX itp, niby dobre monity(sam mialem jeden ale oddalem) jednak maja more z gory na dół pasami po lewej i prawej stronie przez co obraz w tych miejscach jest niezbyt wyrazny.(np,obraz w TRINITRONIE jest w kazdym miejscu ekranu zyleta) oraz nie sa plaskie to tylko banka z soczewka. :)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego naturalnego odwzorowania kolorow jak na Trinitronie(Sony) nie otrzymasz na rzadym innym monicie- dlatego jest on uzywany przez profesionalistow z branzy graficznej. Np. Moja znajoma ma zaklad poligraficzny i mowi ze uzywaja Trinitronow bo wydruk musi sie zgadzac z tym co jest na ekranie.

Sorry... nie moge Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Musze cie zmartwic niestety - ci "profesjonalisci" o ktorych mowisz najwyrazniej znaja sie na kolorach jak swinia na gwiazdach :P

 

Nikt jeszcze nie wyprodukowal kineskopu ktory WIERNIE odwzorowalby kolory majace sie znalezc na wydruku. I nikt NIE WYPRODUKUJE - tego tez mozesz byc pewien :P

 

Kolory drukuje sie z czterech podstawowych barw - CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Jest to model tzw. addytywny, a to oznacza ze poszczegolne kolory podstawowe sie do siebie DODAJA, tworzac nowe barwy.

Monitory zas przedstawiaja kolory w RGB (Red, Green, Blue), ktory jest trybem subtraktywnym - kolory sie od siebie ODEJMUJA.

 

Tak wiec jesli dasz na wydruku po 100% cyanu, magenty i zoltego - otrzymasz kolor czarny. Zas na ekranie monitora kolor czarny to 0% kazdego z podstawowych kolorow. I odwrotnie z bialym - na kartce bialy kolor to zero farby, a na monitorze to 100% wszystkich skladowych.

 

Wiec mozesz powiedziec tym swoim fachurom :wink: od poligrafii i monitorow zeby nie truli ze zaba sie goli... i odeslac ich do szkoly, bo wiedza tyle co zjedza :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego naturalnego odwzorowania kolorow jak na Trinitronie(Sony) nie otrzymasz na rzadym innym monicie- dlatego jest on uzywany przez profesionalistow z branzy graficznej. Np. Moja znajoma ma zaklad poligraficzny i mowi ze uzywaja Trinitronow bo wydruk musi sie zgadzac z tym co jest na ekranie.

Sorry... nie moge Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Musze cie zmartwic niestety - ci "profesjonalisci" o ktorych mowisz najwyrazniej znaja sie na kolorach jak swinia na gwiazdach :P

 

Nikt jeszcze nie wyprodukowal kineskopu ktory WIERNIE odwzorowalby kolory majace sie znalezc na wydruku. I nikt NIE WYPRODUKUJE - tego tez mozesz byc pewien :P

 

Kolory drukuje sie z czterech podstawowych barw - CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Jest to model tzw. addytywny, a to oznacza ze poszczegolne kolory podstawowe sie do siebie DODAJA, tworzac nowe barwy.

Monitory zas przedstawiaja kolory w RGB (Red, Green, Blue), ktory jest trybem subtraktywnym - kolory sie od siebie ODEJMUJA.

 

Tak wiec jesli dasz na wydruku po 100% cyanu, magenty i zoltego - otrzymasz kolor czarny. Zas na ekranie monitora kolor czarny to 0% kazdego z podstawowych kolorow. I odwrotnie z bialym - na kartce bialy kolor to zero farby, a na monitorze to 100% wszystkich skladowych.

 

Wiec mozesz powiedziec tym swoim fachurom :wink: od poligrafii i monitorow zeby nie truli ze zaba sie goli... i odeslac ich do szkoly, bo wiedza tyle co zjedza :P

cholercia poczułęm się jak na wykładzie :wink: :lol:

 

P.S. Ja mam flatrona i obraz jes bardzo dobry no może nie taki jak na trinitronie (chociaż nie wiem nigdy nie miałem monita na tym kineskopie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw mnie kavoo jesli sie myle, ale IMHO:

Ty podales roznice w reprezentacji kolorow tzn ja to rozumiem, ze obie techniki stosuja jakby rozne uklady wspolrzednych, natomiast obie techniki powinny potrafic oddac ten sam kolor, prawda?

W obu ukladach mozna opisac kolor np jasnosraczkowaty i chodzi o to, aby monitor (oczywiscie w polaczeniu z karta grafiki i driverami do tego wszystkiego) potrafil to sobie przetlumaczyc z jednego sposobu reprezentacji (wyswietlenie na monitorze w RGB) w drugi (wydruk w CMYK'u).

I sadze, ze o to wlasnie chodzilo scavowi, ktory twierdzil, ze trinitron to potrafi (tak to zrozumialem).

I sadze, ze (o ile oczywiscie mam racje) bezpodstawnie zmieszales z blotem zarowno scava jak i jego profesjonalistow.

 

Myle sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do odświeżania to jest chyba róznica... ten sony w modelu ma litrkę "e" a nie "g" więc ma niższą częstotliwość odświeżania poziomego.. jakos tak :). Choc moge sie mylić lecz wątpie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano mylisz sie adrian :)

 

Zaden monitor nie jest w stanie odwzorowac kolorow tak, jak wyjda na wydruku technika offsetowa. Tak wiec jedyne, o czym w ogole mozna dyskutowac, to wielkosc odstepstw w odwzorowaniu kolorow na poszczegolnych monitorach. Wiadomo ze zwykle monitory klasy sredniej gorzej odzwierciedlaja kolory niz np. Barco, dodatkowo wsparty profesjonalnym kalibratorem.

Sam mam w pracy monitor SONY FW900 i mimo zabiegow kalibrujacych np. Corela przy pomocy kalibratora firmy Heidelberg nie wyswietla on prawidlowo kolorow. Dlatego prawdziwi fachowcy przygotowujac do druku np. skany nie patrza sie w Photoshopie na kolorki, tylko na odczyty skladowych w danym kolorze. Tyle, ze do dojscia do takiej wprawy trzeba wieeeelu lat praktyki. A i tak czesto sie zdarza, ze po wykonaniu Cromalinu lub Matchprintu trzeba niektore kolorki podciagac :P

 

Scava nie zmieszalem z blotem, bo nie kazdy sie musi znac na wszystkim - wiadomo :) Ale jesli ci jego znajomi specjalisci uwazaja, ze wystarczy kupic monitor z kineskopem Trinitron, i wydruk bedzie sie zgadzal z obrazem na ekranie, to powiem tyle - tym panom nie zlecilbym druku nawet przekazow pocztowych :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do odświeżania to jest chyba róznica... ten sony w modelu ma litrkę "e" a nie "g" więc ma niższą częstotliwość odświeżania poziomego.. jakos tak :). Choc moge sie mylić lecz wątpie ;)

Ty natomiast sie nie mylisz :wink:

 

E w oznaczeniach monitorow SONY oznacza serie Econo, natomiast G oznacza serie Graphics.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buehehe co ma rodzaj maski do odwzorowania kolorow - wg mnie niewiele. I tak kazdy monitor musi zostac skalibrowany odpowiednim programem. Z monitorami to jest tak ze kazda pliszka swoj ogonek chwali - ja tam nie kupilem Sony na Trinitronie bo mnie draznia:

a) trzesaca sie jak galareta przy najmniejszym uderzeniu maska szczelinowa podtrzymywana na druciku

B) ten piekny biegnacy jak trasa lazienkowska drucik w polowie ekranu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Dell na trinitronie np. P790 to coś w stylu Sony trinitron, czy to trinitron z innej bajki. Bo o ile się orientuję Sony nie ma już wyłączności na te kineskopy, ale nie wiem, czy kineskopy montowane w innych monitorach (np. Dell) to te same.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jezelibyscie mieli do wyboru nowiuskiego flatrona lg 700 p i urzywanego sony e220 oba w tej samej cenie to co byscie wybrali i czym byscie sie kierowali przy takim wyborze???

w tym przypadku to akurat lg z tymi uzywkami to nigdy nic nie wiadomo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie bralbym TRinitrona, aczkolwiek LG tez OK. Sam mam ctx'a na trinitronie i jestem zadowolony bardzo. Oczywiscie wszystko zalezy od modelu mozna trafic na genialnego LG i slabego trinitrona i vice versa :/. A paseczkow nie widac. Znaczy, mozna sie przywyczaic. Co do kolorow to widzialem LG i TRinitrona i niewidzialem roznicy zbyt ;/.

 

Co do uzywanca to tez chyba raczej LG... chociaz, najlepeij by bylo gdybys sie przeszedl i zobaczyl tego uzywanca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Dell na trinitronie np. P790 to coś w stylu Sony trinitron, czy to trinitron z innej bajki. Bo o ile się orientuję Sony nie ma już wyłączności na te kineskopy, ale nie wiem, czy kineskopy montowane w innych monitorach (np. Dell) to te same.

co do monitorow firmy Dell to nie wiem (mialem tylko kontakt z laptopem tej firmy).

Co do wykorzystania kineskopow Trinitron produkowanych przez Sony to bywa roznie - najlepsze monitory na Trinitronie to oczywiscie Sony i MAG.

Taka firma CTX korzysta tez m.in. z kineskopow Trinitron ale wg mnie to nizsza klasa i do MAGa albo Sony to im daleko:) Nie potrafia wykorzystac danej im technologii nalezycie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limerro polemizowalbym, aczkolwiek nie mowie ze moj CTX moze rownac sie z sonym... napewno oryginal bedzie w 9/10 przypadkach lepszy ale to tez zalezy. Np na tych CTX'ach te paseczki sa mniej widoczne niz na sonówkach... co prawda ten CTX moj ma g220 a ja widzialem to na E220 ale chyba to nie ma znaczenia, paseczki sa wszedzie takie same :). Znaczy wszedzie w sonówkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafikahmm... a ja tam wybrałem iiyamę hm703ut pro413 Dołączona grafikai jutro jade po odbiór monitora Dołączona grafika...

:arrow: metal - bardzo dobry wybor. ja na tej iiyamie jade juz 5 tygodni i spisuje sie rewelacyjnie. polecam wszystkim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy te paseczki sa upierdliwe sa bardzo widoczne czy po pewnym czasie idzie sie do nich przyzwyczaic

Wcale nie uważam, że są upierdliwe, ja nawet nie musiałem się do nich przyzwyczajać (Sony G200). Teraz gdy przeglądam forum to ich praktycznie nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie przesadzajcie :)

 

To tak jakbyscie mowili "co prawda stac mnie na Lamborghini Diablo, ale go nie kupie bo mnie wkurzaja te otwierane do gory drzwi, juz nie mowiac o tym ze w srodku jest strasznie glosno" :wink:

 

Z maska szczelinowa przed oczami mam do czynienia od 5 lat, i nigdy mi druty stabilizujace nie przeszkadzaly :P Tak naprawde to ich w ogole nie widze... no, chyba ze ich poszukam na ekranie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu mam od 2,5 roku Sony E 210 Trynitron (jeszce na walcu) na Radeonie (wczesniej na BBA teraz na Super Grace); tearz pisze w firmie na Flatronie 795 /Matrox G400. mam więc jakieś porównanie.

 

Zaznaczam, zę jest to moja subiektywna opinia.

1. Bardziej "żywe" i nasycone kolory ma Trynitron.

2. Nie przeszkadzaja mi jego druty

3. Geometria obrazu wydaje sie być nieco lepsza na Flatronie

4. Do uzytku domowego /półprofesjonalnego każdy z nich stanowi dobry wybór - pod warunkiem dobrego egzemplarza.

5. Obraz na monitorze jakkolwiek podłączony i skalibrowany ma niewiele wspólnego z CMYKIEM, a zwłąszcza Pantonem, RALem i innymi wzorcami barwnymi do różnych technik. Kłóciłem sie nieraz o to z klientami.. kolor w projekcie on widział inaczej niż ja -i nic w tym dziwnego, ale nie można było go przekonać że ważna jest definicja koloru + próbnik

 

Pogorszyłem sobie obraz na soniaczu wymieniajac Radka SDR (BBA) na 8500 LE od SuperGrace -róznica jest znacznie wieksza niż pomiedzy dwoma monitorami na tej samej karcie.

 

6. Nie jestem grafikiem ale pracuje z nimi na co dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie przesadzajcie :)

 

To tak jakbyscie mowili "co prawda stac mnie na Lamborghini Diablo, ale go nie kupie bo mnie wkurzaja te otwierane do gory drzwi, juz nie mowiac o tym ze w srodku jest strasznie glosno" :wink:

... :D alez oczywiscie, ze tak mowimy :!: Przynajmniej ja mowie tak:

- nie musze (nie potrzebuje) miec tak dokladnego odwzorowania kolorow jakie moge uzyskac na trinitronie;

- nie dostrzegam roznic w odzwierciedlaniu geometrii;

- natomiast natychmiast zauwazam (jasne tlo np Visual Studio) dwie cienkie kreseczki w poprzek ekranu na jednym z monitorow.

Wniosek: wybieram ten bez nich, bo dlaczego mam miec przekreslony obraz?

 

Oczywiscie inny uzytkownik (np. Ty) stwierdzi, ze korzysta z Sony, bo pomimo tego, ze wciaz niedoskonale, to oddaje kolory lepiej od innych monitorow - natomiast paseczkow nie widzi:

Z maska szczelinowa przed oczami mam do czynienia od 5 lat, i nigdy mi druty stabilizujace nie przeszkadzaly :P Tak naprawde to ich w ogole nie widze... no, chyba ze ich poszukam na ekranie :wink:

... ale to odpowiada innemu stwierdzeniu: "Musze miec zaj.bista sportowa bryke np. Lamborghini Diablo, bo dla jej przyspieszen i przyczepnosci chetnie poswiece swoja wygode i dam sie wytrzasc jej twardemu, sportowemu zawieszeniu, a poza tym to wiecie co? Wcale nie trzesie.". Prawda, ze brzmi podobnie? :wink:

 

:idea: Wniosek: trzeba dobrze sformulowac swoje potrzeby i kupic to, co je zaspokaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ma sie sprawa z rozdzielczosciami i z czestotliwosciami odswiezania w tych dwoch modelach?

Ktory z nich w tej kategorii jest lepszy?

Co innego podaja w sklepach internetowych a inaczej jest w rzeczywistosci

W tej chwili w 1152x864 mam 85 Hz na Flatronie - nie mam we własciwościach regulacji numerycznej. W 1600x1200 bez problemu 75 Hz (Matrox G400) Zależy tu sporo od karty!!

 

realnie - na 17"" absolutny max to 1280x1024, dalej to juz hardcore.

 

Myśle, zę Soniacz również to wytrzyma -ale sprawdź na stronie producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam 104 MHz hehe - te 4 daja mi okrutna przewage ;)

a tak w ogole to ten Flatron 795 to niezly kasek jak mialem zamiar kupic monitor to byl jeden z typow :)

ale wygral Samsung bo byl tanszy a jakosc obrazu to w tej klasie chyba jeden pieron :)

co do Sony to powiem tyle ze w najmniejszej 15" obraz jest ostry jak zyletka i kolory sa zywe wiec sila rzeczy w wyzszych modelach napewno nie jest gorzej:)

ja bym na Twoim miejscu poszedl do sklepu kazal sobie podlaczyc obydwa na czestotliwosci max 1280 na 1024/85 Hz , pozniej na 1152 na 864 /104 MHz bo przy takiej chyba pracuje wiekszosc posiadaczy 17 calowek i porownal jakosc obrazu po prostu. Niemniej pewnie wybralbym LG, bo cena prawie 2 krotnie mniejsza a w ogole to moze obejrzyj najlepsze modele Samsunga - nie sa drogie a kto wie moze bardziej Ci przypadna do gustu niz LG i Sony :)

Co do samych kineskopow niektorzy na Forum chwala sobie Diamondtrony (Mitsubishi bodajze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...