Skocz do zawartości
przemo3642

Przegląd Nagrywarek Sata

Rekomendowane odpowiedzi

Wybór wypalarek SATA staje się coraz większy, a popularność samych napędów rośnie. Tak na marginesie, zawsze się zastanawiałem z jakiego powodu producenci odwlekali wprowadzenie nowszego standardu. Tak czy inaczej myślę, że nadszedł już (dopiero?) ten czas, że kupując nową nagrywarkę warto pomyśleć właśnie o SATA.

Pora pozbyć się obleśnych taśm i przestarzałych kontrolerów (lub przynajmniej wyłączyć te ostatnie).

 

Osobiści zastanawiam się właśnie nad wyborem napędu. Ponieważ nie znalazłem nigdzie podobnego tematu, zakładam ten :) (może przyda się jeszcze "potomnym" :)).

 

Oto lista urządzeń, jakie na chwile obecną (20.04.2007) udało mi się znaleźć:

(mały update - 08.11.2007)

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Asus DRW-1814BLT (18x, DVD-RAM 14x, LightScribe) klik

test0, test1, test2, test3, test forumowicza

 

Plusy:

* Niezły odczyt, dobra korekcja

* LightScribe

* Bardzo cicha praca

* Gratisy w zestawie

Minusy:

* Zła jakość zapisu płyt CD i DVD-R, nienajlepsza jakość zapisu DVD+R

* Nie radzi sobie z niektórymi zabezpieczeniami

................................................................................

.................................................................................

.....................................

LG GSA-H30NRBB (16x, DVD-RAM 12x) klik

opinia użytkownika

................................................................................

.................................................................................

.....................................

LG GSA-H62N (18x, DVD-RAM 12x) klik

test forumowicza

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Lite-ON SHM-165S6S (16x, DVD-RAM 5x) klik

test1

 

Plusy:

* jak ktoś się uprze, to pewnie coś znajdzie...

Minusy:

* słaby zapis, słaby odczyt, słaba korekcja błędów

* napęd widmo - brak tego modelu na stronie producenta! (czyżby się go wstydzili :)), mało info w sieci.

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Lite-ON SH-16A7S ( 16x, DVD-RAM 12x ) klik

test1

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Lite-On LH-20A1S ( 20x, DVD-RAM 12x ) klik

................................................................................

.................................................................................

.....................................

NEC AD-7170S (18x, DVD-RAM 12x) klik

................................................................................

.................................................................................

.....................................

OptiArc (NEC/Sony) AD-7173S (18x, DVD-RAM 12x, LabelFlash) klik

test

 

Plusy:

* LabelFlash

Minusy:

* prawie wszystko, w szczególności słaby odczyt i fatalna jakość zapisu

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Pioneer DVR-212 (18x, DVD-RAM 12x) klik

test+opinia forumowicza

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Samsung SH-S183A (18x, DVD-RAM 12x) klik

test1

 

Plusy:

* obsługa wszystkich nowych technologi

* dobry odczyt, dobra korekcja błędów

* szybkie rozpoznawanie nośnika

Minusy:

* jakość zapisu pozostwia sporo do życzenia, zwłaszcza na tanich nośnikach

 

................................................................................

.................................................................................

.....................................

Samsung SH-S183L (18x, DVD-RAM x12, LightScribe) klik

test1, test2, test3, spostrzeżenia forumowicza

 

Plusy:

* LightScribe, reszta podobnie jak w modelu SH-S183A

Minusy:

* podobnie jak w modelu SH-S183A

................................................................................

.................................................................................

.....................................

SAMSUNG SH-S203B (20x, DVD-RAM 12x) klik

test0, test forumowicza

................................................................................

.................................................................................

.....................................

OSOBLIWOŚCI (już/jeszcze niedostępne lub bardzo drogie):

 

Samsung SH-W163A (16x, zastąpiony nowszym modelem, test)

Plextor PX-755SA (16x, zastapiony nowszym modelem, test wersji ATA: test)

Plextor PX-760SA/T3 (18x, trudno dostępny i bardzo drogi, test wersji ATA: test)

Sony AW-Q160S (16x, niedostępny)

 

Większość linków do jednego sklepu, bo tak mi było wygodnie. Zapewne część napędów można znaleźć zarówno taniej jak i drożej.

 

Proszę o opinie/zastrzeżenia/propozycje !!!

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat

Szczerze się przyznam nawet nie wiedziałem, że już są takie cuda dostępne na rynku a nie tak dawno zachodziłem w głowę, czemu nie zrobią napędów pod SATA :) . Ceny są praktycznie identyczne w porównaniu ze starymi napędami. Teraz wybór należy do użytkownika. Zastanawiam się nad zmianą choćby dla cienkich kabelków :D i porządku w budzie. Wypalam średnio 1płytę/1miesiąc :-P (czasem nawet nie), więc taki LG za 140zł starczy spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat

Dzięki :)

 

Pioneer DVR-212. Czekam na skurczybyka już trzy miesiące, kupuję jak tylko będzie dostępny ;]

Ja też czekałem, dopóki nie pojawiły się testy DVR-112. Ten pionek ma świetny zapis, ale fatalny odczyt i godną pożałowania korekcję błędów. Należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli ma być jedyną wypalarą w komputerze.

 

BTW znalazłem taki teścik Asusa. Chociaż dotał ocenę "very good" mam teraz w stosunku do niego trochę mieszane uczucia (i do samego testu trochę też): TEST

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie oba modele Samsunga maja + za tzw. kulturę pracy - szybkie rozpoznawanie płyt i ciche rozpędzenie. Ale poza tym to tylko Samsung ;)

W tej samej kategorii LG ma dużego minusa, bo nie dość że "znajduje" płytę kilkadziesiąt sekund ale w dodatku robi to z odgłosani kosiarki :? (miałem okazję słyszeć więcej niż jedną sztukę, to nie wada egzemplarza tylko samej konstrukcji / firmware).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały upgrade. Po przestudiowaniu paru teścików zamieściłem w 1. poście przy niektórych napędach "podsumowanie w pigułce". Przeleciałem też (nieliczne) testy Asusa i po przyswojeniu sobie porcji (sprzecznych niekiedy) informacji mam mały bałagan w głowie :) Może ktoś ma ochotę na podsumowanie tych materiałów (umieściłbym je w pierwszym poście).

Prosze o pisanie choc krotkich opinii nt. tych i wychodzacych z czasem nagrywarek ;)

Ja się podpisuję pod tą prośbą i ze swojej strony mogę obiecać, że te recenzje/opinie w takiej czy innej formie znajdą się w pierwszym poście.

Pozdrawiam

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych wszystkich opisanych DVD-RW to chyba ten Asus najfajniejszy? Czy jednak nie? Prawdopodobnie pozbede sie swojego GSA 4167B za 130zł :D wiec bedzie na nowa lepsza i na sata nagrywareczke :) Co by brac na ta chwile? (ok 2 plyt/tydzien i zapewne uzywanie jej do odczytu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie mam dylemat podobny jak kolega:

Asus DRW-1814BLT

 

czy

 

Samsung SH-S183A?

Dosyć mało jest w sieci testów Asusa, a to co jest nie przedstawia wielkiej wartości poznawczej. Ogólnie to z tych testów można się dowiedzieć, że nie jest mocarzem, jeśli chodzi o czasy odczytu/nagrywania, ale też nie jest słabeuszem (test1). Poza tym jest bardzo cichy (test2). Podczas testów nie było z nim problemów.

 

To co chyba najważniejsze (IMO dużo ważniejsze od czasów nagrywania itp.), to jakość zapisu i korekcja błędów. I niestety tego nie znajdzie się w testach. Fajnie by było, żeby panowie z cdrlab.pl zajęli się tym napędem, choćby dlatego, że jest on łatwo dostępny w Polsce i wciąż stanowi niewiadomą...

 

Co do oczywistych minusów - wystarczy wejść na stronę Asusa i poszukać napędu. Niestety wsparcie techniczne jest żałosne. Przede wszystkim brak nowszego firmware (chyba że jestem ślepy).

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz sie zyje, kupilem asusa :)

 

w raz z nagrywarka otrzymujemy:

nero, etui na kilka plyt w tym wsrodku juz 2 plyty verbatima 16x light scribe, instrukcje ktora objetoscia nie grzeszy no i nagrywarke ;)

 

Dołączona grafika

 

Co do samej nagrywarki - cichutka jak cholera, brzmi jak szum lisci o poranku ;) narazie tyle moge o niej powiedziec ;)

 

udalo mi sie wypalic obraz plyty dwuwarstwowej (to wtedy jest taka cichutka ;D ), nie wiem tylko dlaczego jedyna mozliwa predkoscia bylo 4x ale byc moze w takiej zostal on zapisany co prawda trwalo do ok 24 minut ale cuz wkoncu to tylko 4x, nie wiem moze to tez zalezy od nosnika? uzywalem Platinum teoretycznie 8x :)

niestety narazie nie mam nic innego do wypalenia wiec to by bylo na tyle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamik a powiedz ogolnie czy widac roznice miedzy PATA a SATA. Widac jakas roznice w szybkosci.

Nagrywarka jest widziana bez problemu czy musialem instalowac jakies dodatkowe sterowniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamik a powiedz ogolnie czy widac roznice miedzy PATA a SATA. Widac jakas roznice w szybkosci.

Nagrywarka jest widziana bez problemu czy musialem instalowac jakies dodatkowe sterowniki?

Pomiędzy SATA i PATA nie ma żadnych różnic w szybkości. Jeśli producent chwali się, że dzięki SATA napęd uzyska jakiś dodatkowy przyrost prędkości to jest to tylko marketingowa ściema. Wszyskie korzyści związane z używaniem napędu SATA sprowadzają się do taśm (a raczej ich braku). Jak mamy dodatkowo HDD na SATA i wywalimy FDD to "pajęczynka" wewnątrz kompa przyjemnie nam się zmniejszy...

Gdzieś czytałem, że napędy podłączone pod kontroler SATA są nieco mniej łakome na moc procesora (wykorzystanie proca podczas nagrywania/odtwarzania spada), ale póki co jest to tylko niepotwierdzona plotka.

 

Jak narazie, w tych paru przypadkach o których słyszałem, nie trzeba było nic instalować itd. Wpinało się kabelki, odpalało kompa i wszystko działało tak jak by to była stara :) PATA.

 

EDIT: niedługo powinien pojawić się w polskich sklepach napęd OptiArc AD-7173S (NEC-SONY). To chyba pierwszy napęd SATA z LabelFlash (klik)

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_KaMiK_ - jak z czasem dostępu w tym Asusie? Długo myśli nad włożoną płytą? Bo już wiem że jest cicha i ma dobrą korekcję... jeśli dojdzie do tego dobry czas dostępu, to jestem kupiony.

Szkoda, że BenQ z dvdrw się wycofuje. Przydałby się taki 1655 na sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie ;) tez jestem wlascicielem asusika 1814blt i jestem zadowolony :)

praca jak najbardziej cicha, jesli chodzi o zapis,to tez jest ok, wypalalem plytki verbatima mcc004 predkosc x8 oto wynik:

Informacja ogólna

Dysk: ASUS DRW-1814BLT

Firmware: 1.04

Typ dysku:: DVD+R (MCC 004)

Wybrana prędkość: Maksimum

PI errors

Maksimum: 11

średnio: 4.01

Całkowicie: 1136

PI failures

Maksimum: 3

średnio: 0.08

Całkowicie: 42

PO failures: n/a

Jitter: n/a

Statystyki skanowania

Upłynęło: 0:24

Liczba przykładów: 3019

Średni odstęp skanowania: 1.06 ECC

Zakłócenia usunięte: 0

 

 

A tu macie benchmark-a ;) Może komus sie przyda :) Jak cos sluze pomoca ;)

Innych testow nie mialem czasu robic, ale wypalilem jakies 15 dvd+r i smiga az sie milo patrzy :) A przerzucilem sie z lg gsa4167b :)

 

 

 

ASUS____DRW_1814BLT_1.04.htmlpost-146900-1175284361_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu macie benchmark-a ;) Może komus sie przyda :) Jak cos sluze pomoca ;)

Innych testow nie mialem czasu robic, ale wypalilem jakies 15 dvd+r i smiga az sie milo patrzy :) A przerzucilem sie z lg gsa4167b :)

Dzięki! Fajnie, jak ktoś wrzuciłby podobne testy z SAMSUNGA lub innej wypalarki SATA. Mieli byśmy szybkie porównanie.

PS.: Spore te zużycie procka, choć to raczej nie ma wielkiego wpływu na komfort użykowania (chyba że ktoś gra w gierki i jednocześnie wypala płyty :))

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Fajnie, jak ktoś wrzuciłby podobne testy z SAMSUNGA lub innej wypalarki SATA. Mieli byśmy szybkie porównanie.

Później moge rzucić SH-183A, jak wstane do końca, czyli za kilka godzin :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, zrobiłem benchmarka napędu, płytka to jakiś no-name z kiosku za 1.3pln nagrywany na 8x

 

http://one.xthost.info/cichas/SH-S183A.html

 

Nie wiem dlaczego nie moge zrobić testu jakości, może ktoś mnie poinstruuje jak się go robi bo ja chyba za głupi na to jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze uzycie procka bylo duze ze wzgledu na to ze akurat dlubalem w archicadzie i robilem spore wyliczenia,jak ostatnio testowalem na wylaczonych programach to na 8x wyszlo 28% chyba ;) tak mi sie widzi :)

co do samsunga to moze nie da sie zrobic testow jakosci z tego wzgledu,ze on ich nie obsluguje ;) na 1814blt nie ma jittera :/ ale pie i pify dzialaja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, zauważyłem dość sporą wadem mojej sztuki, mianowicie czasem się zawiesza, moze nie dokonca ale jednak, dokłądnie to po odtwarzaniu CD czasem nie chce się wysunąć tacka, widzi płyte normalnie, mozna z niej kopiowac czy cos tam, ale z napedu sie jej nie wyjmie poki sie restarta systemu nie walnie, przy odtwarzaniu DVD nie ma takich problemów, tylko CD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...