Skocz do zawartości
morron

Purepc Linux

Rekomendowane odpowiedzi

a może zrobić paczke/kilka paczek, które ułatwiają dostosowanie kde do purepc :D tzn. usawić tapetke z logo purepc, dodać kanały rss do akregatora i ustawić strone startową na purepc :P Jeśli byłyby jakieś programy do testowania kompa/podkręcania (da sie, u mnie działa nawet programowo w kubuntu), to żeby porobiło ładne ikonki na pulpicie :) Później możnaby to dołożyć do płytki z jakąś dystrybucją (np. kolejna odmiana ubuntu) i nazwać po swojemu :P jak coś to jestem chętny do pomocy :)

 

a co do stabilności podkręconego procka, to od chyba dwóch lat mam semprona 2200+ (orginalnie było 1,5GHz) na 1,93GHz i zawiesił sie chyba tylko jak włożyłem uszkodzoną katre tv do kompa :] pozatym, to imo nie da sie tego zawiesić domowymi sposobami :P

 

a może zrobić paczke/kilka paczek, które ułatwiają dostosowanie kde do purepc :D tzn. usawić tapetke z logo purepc, dodać kanały rss do akregatora i ustawić strone startową na purepc :P Jeśli byłyby jakieś programy do testowania kompa/podkręcania (da sie, u mnie działa nawet programowo w kubuntu), to żeby porobiło ładne ikonki na pulpicie :) Później możnaby to dołożyć do płytki z jakąś dystrybucją (np. kolejna odmiana ubuntu) i nazwać po swojemu albo lepiej jako bootowalne cd :P jak coś to jestem chętny do pomocy :)

 

a co do stabilności podkręconego procka, to od chyba dwóch lat mam semprona 2200+ (orginalnie było 1,5GHz) na 1,93GHz i zawiesił sie chyba tylko jak włożyłem uszkodzoną katre tv do kompa :] pozatym, to imo nie da sie tego zawiesić domowymi sposobami :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linux do testowania stabilności średnio się nadaje. W przypadku przekręconych kompów, jest zbyt duże prawdopodobieństwo że sam się prędzej wywali niż test. To nie windows, który udaje że jest stabilny tak długo aż nadaje się tylko do przeinstalowania. Z tego samego powodu ciężej będzie na nim bić rekordy w SPI. Za kartą graficzną jest jeszcze gorzej, niby w czym bić rekordy, w UT2k3/4 czy jeszcze starszym Quake3? Co do leciutkich distro to jest ich od cholery i trochę, więc także nie ma tu wielkiego pola do popisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jeżeli miała by powstać taka dystrybucja to jedynie jako livecd, bo wątpie żeby komuś się chciało intsalować całą dystrybucje poto żeby sprawdzić procesor // memki lub cokolwiek. Oczywiście trzeba by było złożyć jakiś team i przydały by się osoby które by były w satnie napisać programy typu cpuz, everest, (może jakiś bench 3d) itp. Oczywiście nie widziałbym żeby pchać tam mase softu takiego jak np. apache bądź mysql. Oraz dobrze by było żeby dystrybucja skupiła się do określonych odbiorców (O/C), bo z bardziej poważnymi dystrybucjami (np. debian) to niestety nie miała by co konkurować. Tylko nachodzi pytanie czy zwykłemu użytkownikowi komputera chciałoby się:

 

1) wypalać płytę

2) resetować komputer

3) odpalać dystrybucję

4) testować

 

(nie uwzględniam tutaj instalacji dystrybucji ponieważ uważam że na to potrzeba by było za dużo środków)

skoro mógłby poprostu ściągnąć sobie programik do testowania na windowsa ?

Jednym słowem dystrybucja musiała by czymś przyciągać.

 

1. Dystrybucja nie musi być mała - KDE + Gnome + OpenOffice/KOffice + Beryl + inne pakiety trochę zajmują. Niech użytkownik ma wybór.

 

2. Stabilność/bezpieczeństwo - opieramy to na Gentoo 2007/Ubuntu i nie widzę problemów. Wiem, że skrajności, ale popularność jest. :]

 

3. Głównym celem distro byłaby prostota instalacji - zarys instalatora w poście wyżej. To dość mocno by wyróżniało distro na tle innych. Obecnie Debian wyskoczył z "Goodbye Windows", ale to jeszcze nie jest pełnia szczęścia. Instalatory zawarte w Gentoo 2006 nadają się do kosza. Głównym problemem instalatorów jest zróżnicowanie pytań - z jednej strony zadają pytania, które nie powinny obchodzić użytkownika i powinny być domyślnie powiązane - jeśli wybieram strefę czasową Polski, to układy klawiatury i kodowania powinny domyślnie przestawiać się na PL (z możliwością ewentualnej zmiany). Z drugiej strony nie pytają o istotne rzeczy - czy chcę mount-ować partycje Windows, gdzie i kiedy.

Czyli jednym słowem zrobić porządny instalator do gentoo :D, wymagało by to za dużego nakładu pracy bo wtedy by powstała dystrybucja która by kładła nacisk na prostotę użytkowania (jeżeli dobrze zrozumiałem), trzeba by było stworzyć mase konfiguratorów point & click na wzór windowsa, jest to możliwe ale musiałbyś zaprzęgnąć do pracy połowe forum żeby to miało sens bo w 10 osób nie dałbyś rady. W sumie pomysł jest bardzo dobry bo z chęcią bym zobaczył portage gui :), oraz z takimi prostymi narzędziami przyciągneło by dużo ludzi do linuxa.

 

Na konie macie porównanie Linuxa z Windowsem w super pi :)

 

Whats faster for SuperPI 1M Windows or Linux. I have a relic of a processor AMD Althon XP1800 (pally) and its about 7seconds quicker under Linux, compaired to windows. Is this the norm for higher end processors and computers.

I get about 10 seconds less using Linux SuperPi. In windows I get around 39 seconds for 1M, while in Linux I get 28 seconds.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konie macie porównanie Linuxa z Windowsem w super pi :)

Coś w tym jest Linux faktycznie jest szybszy w liczeniu SPI

Ubuntu 7.05PL włączony beryl, emerald, kadu, jakiś programik do pogody i parę innych bzdur:

Dołączona grafika

 

Jak widać SPI 16M policzył w 7m 27.672s. (total calculation) no chyba że weźmiemy działanie całego programu w tedy wyjdzie 7m 56s (różnica pomiędzy "started super_pi run" a "ended super_pi run" ale nie wydaje się to być prawidłowe.

 

Dla porównania Windows XP SP2, lekko zoptymalizowany, to samo o/c, w tle nic nie działa:

Dołączona grafika

07m 59.579s.

 

Niestety jak widać narzędzia diagnostyczne są pod linuksem dosyć słabe i faktycznie coś na kształt CPU-Z by się przydało. Tak samo w SPI pod Linuksem brakuje sumy kontrolnej więc ciężej wynik zweryfikować.

Z testów grafiki, to smarki od 2k0 do 2k3 nieźle działają pod Wine, ale do tej pory nie znalazłem żadnego narzędzia do podkręcania więc raczej się nie powalczy na tym polu, więc trzeba by było zrobić np. Riva tunera na linuksa, więc dodatkowy sztab ludzi miałby zajęcie na dobry rok :|

 

Natomiast do samego pobawienia się SPI wystarczy odpalić jakąś minimalistyczną dystrybucję np. damn small linux, zrzucić z netu bencha wpisać dwa zaklęcia i już po paru minutach mamy wynik, to co proponował autor wątku wymaga jednak koszmarnie dużo zaangażowania.

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czegos takiego jak tu piszecie trzeba by bylo sporego sztabu ludzi.

Wydaje mi sie to nie tyle nierealne, co fizycznie ogromnie trudne do wykonania z powodu braku liczby ludzi, ktorzy mieli by wiedze i czas aby cos takiego zrobic.

Mimo to uwazam to za ciekawy pomysl, bo moze urodzily by sie ciekawe programy typu riva tuner i inne diagnostyczno-o/c bo z tym jest slabo na linuxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może was zdziwiwe ale jest program do podkręcania grafiki na linuxa nazywa się nvclock (przynajmniej na gentoo jest), oraz jak dobrze pamiętam po dodaniu w odpowiednim miejscu konfiga xorg "coolbits 1" (dokładnie nie pamiętam jak to trzeba wpisać więc się nie przyczepiać do tego :wink: ) pojawiają się opcje do oc tak jak jest to dostępne w driverach w windowsie.

 

Potwierdzenie żebyście nie gadali że sobie to z kosmosu wymyśliłem :

NVIDIA, however, has released its new drivers that include some interesting features. In addition to Xinerama and OpenGL 2.0 support, CoolBits also accompanies this latest package. For those who haven't heard of or never used CoolBits, this is a NVIDIA overclocking utility for Microsoft Windows (until now) which could be enabled by a simple registry tweak and allows the user to substantially increase their VPU and memory speeds.

NVClock has been one of the only utilities available to overclock your NVIDIA based graphics card under Linux, without using a BIOS editor.

Sorkli za offtopa mam nadzieje ze mnie nie zjecie za to :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sensors (temperatury, napięcia)

hddtemp /dev/hd* (temp. dysków)

hdparm -tT /dev/hd* (szybkość odczytu danych z hdd i z cache)

/proc/cpuinfo (inf. o procesorze)

cpufreq (do zmiany taktowania, nie sprawdzałem jeszcze)

/proc/meminfo (inf. o pamięci)

i opisany wyżej nvclock :]

 

jakby sie udało zrobić do tego gui w qt4 (co nie jest trudne) i dołączyć na płytke to już by było sporo ;)

 

ps. do testowania wydajności używam yaftay'a z jakąś złożoną sceną ;)

Edytowane przez DiJo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o czym mowicie albo jest albo wy o tym nie wiecie :lol: W Gnome jest Gkrellm a w KDE Karamba .Do testow pamieci jest memtest . Jedyne czego nie zanalazlem to program a`la CPU-Z ale od czego jest /proc/cpuinfo ? Wszystko to dostepne w kazdej wiekszej distro livecd .

Edytowane przez viod

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie taką biedą nakładkę na kilka poleceń. Sorry za wielkosc programu ale pisałem w tym co akurat działało...

 

-- Program --

 

Wymagane pakiety do do działania: libglib1.2, libgtk1.2, mozliwe ze cos jeszcze ale to z termianal wyswietli czego brakuje. Jakis pakiet czcionek tez by sie przydal bo na czystym systemie wygląda biednie.

 

Pakiety potrzebne do wyswietlania niektórych informacji:

- smartmontools

- hdparm

- hddtemp

- nvclock

 

do tego dobrze miec stery nvidii i nvidia-settings.

Najlepiej uruchamiac z pelnymi uprawnieniami bo inaczej nie wyswietli niektórych rzeczy. Ostroznie z OC karty bo trzeba podac recznie prawidłowe takty(bezpieczniej bedzie doinstalowac nvclock-gtk).

 

Testowane na jebuntu 6.06 i 7.04

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DiJo coś nie tak:

Not FoundThe requested URL /~dijo/programy/moje_projekty/qfancontrol.tar.gz was not found on this server.

możesz dać jeszcze raz :>

 

----

edit dałeś zły link

 

http://mars.iti.pk.edu.pl/~dijo/programy/m...controll.tar.gz

Edytowane przez KrOOliK89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak :)

Takie 'kulorowe' to jakieś jak windows prawie :P

 

Ja bym przepisał mój programik ladnie w monodevelop tylko ze potem większosc nie wiedziała by jak to uruchomić :blurp: Bo byl pisany w czyms o czym lepiej nie bede pisał :)

 

 

W czym dokładnie to pisałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klasy do obsługi sensorków pisałem sam (pobierają dane z /sys/bus/i2c/*/*) a gui jest zaprojektowane w qt4 designerze :) Jak znajde chwilke, to będe kończyć bo teraz mam inną robote :] jakby ktoś się chciał przyłączyć do projektu to zapraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

v0.2

 

Zmiany

- przepisany program

- GTK2

- dodane Sensors

- dodane Disk Space

- dodane IRQ

- dodane Process List

- System podaje wersje systemu, dystrybucje, nazwe hosta, uzytkownika, zalogowanych uzytkowników, uptime

- przebudowane info o karcie graficznej, podzielone na czesc informacyjną i OC. Opcje OC poprawione i automatycznie w pola wczytane taktowania

- ~10 razy mniejszy rozmiar programu.

 

Potrzebne pakiety:

- smartmontools

- hdparm

- hddtemp

- nvclock

- lm-sensors

 

Opcje HDD: SMART, TEMP, HDParm nie działają na koncie zwykłego uzytkownika.

 

SystemInfo 0.2

 

Testowane na Ubuntu 7.04, Slackware 10.2

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie Panowie, ładnie :D Właśnie pomyślałem, żeby takie coś napisać, ale nie ma co 3 projektu tworzyć... Chyba, ze dla odmiany napisze w Tk :lol2:

I Wy tu jęczycie na brak narzędzi do OC...

 

lm-sensors

hddtemp

hdparm

smartmontools

nvclock

/proc/cpuinfo

/proc/meminfo

cpuburn

cpufreq

Orthos (+wine)

CPU-Z (+wine)

hwtools

memtester

stress

 

Niektórych z nich nie sprawdzałem... Ale imho nie ma co narzekać :P

Najlepiej chyba, byłoby zbudować paczke z tym wszystkim, do tego ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne GUI, i otrzymujemy app'a lepszego, niż na windowsie ^^' Boję, się tylko... Że linux to jeden wielki benchmark, i szybciej się wykrzaczy niż taki tester.

Edytowane przez reborn_p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...