Skocz do zawartości
Andi

Dell Inspiron E1705 (9400) Manual; Duzo Fotek!

Rekomendowane odpowiedzi

Dell Inspiron E 1705 (9400) MANUAL


Witam forumowiczow !

Korzystajac z okazji, ze lekko odswiezylem swojego laptopa, zdecydowalem sie na zrobienie manuala odnosnie: budowy i czyszczenia laptopa.
Niniejszy temat bedzie zawieral informacje odnosnie wymiany komponentow wewnetrznych tj. CPU, GPU oraz tego co mozna bylo przy okazji umiescic.
Opis ten bedzie powstawal powoli, ze wzgledu ze jest to moj pierwszy manual, postaram sie jednak dosc dokladnie opisac postepowanie podczas wymiany powyzszych podzespolow.

Informacje te beda poparte linkami oraz zdjeciami.

Caly opis odnosnie budowy laptopa E1705 oraz wszelkie szczegoly odnosnie wymian podzespolow, mozna obejrzec na stronie Della:

http://support.euro.dell.com/support/edocs...en/sm/index.htm

Beda one pomocne w moim opisie i niejednokrotnie bede sie do nich odnosil w postaci linkow.

Zapraszam wiec do leORT: ORT: ORT: ktury.


Pierwszym krokiem bylo sciagniecie nowego biosu do plyty A06 w celu unikniecia niemilych niespodzianek (jest nowa wersja A07 z 5 lutego 2007 roku).
http://support.euro.dell.com/support/downl...p;fileid=196322
Jest to plik .exe wiec nie bedzie problemow z aktualizacja biosu, gdyz mozna to zrobic z poziomu Windows.

Na poczatku przedstawie jak zbudowany jest sam laptop wraz z opisem poszczegolnych komponentow:Dołączona grafikaDołączona grafika
Pierwsza sprawa to odpowiednia ochrona ESD (electro-static discharge), jak dla mnie bylo to bardzo istotne, gdyz wyeliminowalo w znacznym stopniu ryzyko uszkodzenia komponentow.
Zaopatrzylem sie w odpowiednie rekawiczki, opaski antystatyczne a calosc operacji wykonywana byla na uziemionej macie.
Przed rozpoczeciem prac w laptopie nalezalo wyjac akumulator oraz wymontowac dysk. Istotnym elementem bedzie takze odlaczenie modulu WiFi, gdyz bedzie to wymagane do zdjecia matrycy (niestety). Konstrukcja Della E1705 jest tak wykonana, ze ciezko jest cokolwiek zrobic, bez demontowania LCD ale o tym pozniej.

Dołączona grafika

Demontaz dysku twardego (opis te strony Della):
http://support.euro.dell.com/support/edocs...e.htm#wp1123687

Demontaz modulu WiFi (opis ze strony Della):
http://support.euro.dell.com/support/edocs...s.htm#wp1009645

W naszym przypadku wystarczy jak tylko rozlaczymy piny nr. 1 i nr.2
Prosze pamietac, ze przewod bialy nalezy podlaczyc do pinu nr. 1; przewod czarny do pinu nr. 2Dołączona grafikaDołączona grafika
Efekt tych operacji powinien wygladac jak na zdjeciu ponizej. Dwa przewody sygnalowe od karty WiFi przeprowadzamy delikatnie na gorna strone laptopa. Przy rozlaczaniu stykow nalezy uzyc nieznacznej sily, dosc dobrze sa one polaczone. Nalezy uwazac aby nie wyrwac calosci z plytki PCB ;)
Dołączona grafika

Kolejny etap to rozkrecanie laptopa, zabieramy sie wiec od gory, tzn. zaczynamy od pokrywy z klawiszami Power i diodami sygnalizacyjnymi zwanej Hinge Cover.
Pomocny nam bedzie kolejny link ze strony Della:
http://support.euro.dell.com/support/edocs...r.htm#wp1123881

Podwazamy ja od prawej strony (jest miejsce na srubokret) ale uwazamy aby nie uszkodzic lakieru na obudowie (mozemy pod srubokret podlozyc kawalek kartki).
Nastepnie odginajac boki pokrywy dookola, probujemy ja stopniow wyciagnac do gory.
Jest ona zamontowana na zatrzaski i dosc solidnie trzyma sie reszty obudowy. Nie nalezy ciagnac za prawa strone pokrywy i probowac ja wyjac, gdyz mozemy ja zlamac w polowie (pod spodem jest plytka PCB z klawiszami power, media button i diodami sygnalizacyjnymi).

Po zdjeciu pokrywy Hinge Cover, otrzymujemy nastepujacy efekt:
Dołączona grafika

Kolejny etap naszych prac, to demontaz klawiatury. Jest ona przykrecona dwoma srubkami w gornej jej czesci. Po wykreceniu srubek wyciagamy lekko gorna czesc klawiatury ku gorze a nastepnie wysowamy ja w kierunku matrycy. Mozemy ja polozyc na touchpada klawiszami do dolu.
Demontaz klawiatury (opis ze strony Della):
http://support.euro.dell.com/support/edocs...wp1111863"

Otwieramy konektor klawiatury, unosimy do gory czarna pokrywe od strony tasmy. Prosze nic nie ciagnac za szary konektor, jest on przylutowany do PCB.
Dołączona grafika

Po zdjeciu klawiatury oraz przelozeniu kabli od WiFi zabiaramy sie za odlaczenie matrycy:Dołączona grafikaDołączona grafika
Jest ona polaczona za pomoca 30 - pinowej wtyczki, wciskanej do slotu na karcie grafiki.
Aby to rozlaczyc, nalezy chwycic za niebieska tasme i pociagnac konektor do gory.
Odlaczanie ekranu LCD (opis ze strony Della):
http://support.euro.dell.com/support/edocs...y.htm#wp1006390

Juz prawie pozbylismy sie ekranu LCD, pozostalo nam tylko wykrecic cztery sruby mocujace go do obudowy. Lewy zawias ma male przedluzenie, wchodzace w obudowe. Takze zalecane jest po wykreceniu srub aby lekko uniesc zawiasy od obudowy i wysunac je do tylu laptopa. Jezeli wszystko zrobilismy dobrze, to powinnismy miec w garsci ekran LCD z wystajacym kablem do karty graficznej i dwoma przewodami do karty WiFi. W dalszej czesci prac nie bedzie juz on nam potrzebny.Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Nalezy takze odlaczyc trzy konektory z plyty glownej (ostatnie zdjecie): bateria, power button wraz z diodami sygnalizacyjnymi oraz touchpada. Wszystkie te podzespoly sa przymocowane do gornej pokrywy laptpopa, ktora bedzie sciagana w nastepnej kolejnosci.

Tak wiec, wykrecamy srubki z gornej czesci laptopa (miejsca zaznaczone czerwonymi kolkami) oraz srubki z dolnej czesci laptopa. Nastepnie sciagamy delikatnie gorna pokrywe i odkladamy ja na bok. Mozna ja przeczyscic szmatka lub przedmuchac sprezonym powietrzem.Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Dostalismy sie juz do srodka :hyhy: wiec mozemy sie zabrac za demontowanie tego, co nam sie tylko zamarzy :razz:
Zaczniemy od wyczyszczenia obu wentylatorow, niestety nie ma do nich bezposredniego dojscia i dokladne ich wyczyszczenie wymaga rozkrecenia laptopa. Uwazam, ze jest to duuuzy minus dla Della.

Na poczatek podam kolejny link ze strony Della:
http://support.euro.dell.com/support/edocs...s.htm#wp1000550

W celu wymontowania obu wentylatorow, nalezy odlaczyc konektory z plyty glownej oraz wykrecic po dwie sruby mocujace je do obudowy, prosta sprawa (zdjecia ponizej).Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Jak zabrnelismy tak daleko to moze zabierzemy sie teraz za demontaz chlodzenia procesora i jego wymiane.
Na poczatek kolejny link:
http://support.euro.dell.com/support/edocs...l.htm#wp1000001
http://support.euro.dell.com/support/edocs...u.htm#wp1084976

W celu wymontowania chlodzenia procesora, nalezy odkrecic cztery sruby. Nie ma tam wiecej niespodzianek i schodzi ono bez zadnych problemow. Przed wyjeciem CPU nalezy srubokretem przekrecic srubke na podstawe 479 w prawa strone. Analogicznie po wlozeniu nowej jednostki, przekrecamy srubke w lewo, az do charakterystycznego klikniecia. Jest tylko jedna mozliwosc wlozenia procesora (ze wzgledu na uklad nozek), takze nie nalezy wciskac go na sile. Na samej podstawce mamy oznaczenia, w ktorym kierunku nalezy obrocic srobokret w celu wyjecia/wlozenia CPU. Jest to symbol otwartej (poprawej stronie) i zamknietej klodki (po lewej stronie soketu 479).Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Samo chlodzenie mozna przedmuchac sprezonym powietrzem.Dołączona grafikaDołączona grafika
Kolejny etap naszej pracy to demontaz chlodzenia GPU.

Demontaz karty grafiki (opis ze strony Della):
http://support.euro.dell.com/support/edocs...o.htm#wp1006368

W celu zdjecia samego chlodzenia i wymiany pasty, wystarczy ze wykrecimy cztery duze sruby przykrecone w centralnej czesci radiatora (zaznaczone na pierwszym zdjeciu czerwonymi kolkami). Nie powinno to sprawic duzych problemow przy demontazu.Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Teraz mozemy zabrac sie do wyjecia samej karty ze slotu (nia ma znaczenia czy wyjmiemy ja z chlodzeniem, czy tez bez). Jezeli nie mamy potrzeby wymontowywania karty lecz tylko wymiany pasty, wowczas wystarczy, ze odkrecimy cztery duze sruby mocujace sam radiator.
Jesli jednak zmieniamy karte graficzna to musimy pozbyc sie kolejnych srubek, umieszczonych dookola chlodzenia, czyli wykrecamy te, ktore zostaly do wykrecenia :rolleyes: (zaznaczone one sa zielonymi kolkami na powyzszym zdjeciu).

Jak juz pozbylismy sie wszystkich srubek z grafiki to zabiaramy sie za jej wyjecie. W tym momencie troche sie zawahalem :roll: no ale skoro do tej pory wszystko szlo dobrze :roll:
Wazna uwaga, slot PCi express karty jest umieszczony po lewej stronie GPU, wiec nalezy chwycic karte w jego okolicach i delikatnie wyciagnac do gory. Nie nalezy wyjmowac karty po skosie, gdyz mozna uszkodzic zlacze na plycie glownej. Staramy sie ja wyjac, trzymajac idealnie poziomo. Efekt koncowy wyglada tak:Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Tym sposobem dostalismy sie do samej plyty glownej i jestesmy PRAWIE gotowi do montowania nowej karty graficznej 7900GTX dual heat pipe. Oryginalnie byla karta 7800Go z jednym heat pipe.

W pierwszej kolejnosci nalezalo sprawdzic, czy lewy heat pipe (7900GTX) bedzie pasowal do obudowy. Jak widac na pierwszym, ponizszym zdjeciu, to nie za bardzo chce nam tam wejsc. Zabiaramy sie wiec za malego moda. W tym celu beda nam potrzebne male obcazki aby wyciac kawalek obudowy (z obu stron) :blink: . Nalezy zwrocic uwage na jedna rzecz, mianowicie obudowa laptopa jest bardzo sztywna a zarazem przy wycinaniu zbednych jej fragmentow, pojawiaja sie bardzo drobne odpryski. Moga one wpasc pod plyte glowna wiec nalezy je wydmuchac sprezonym powietrzem. Szczegoly na ponizszych zdjeciach.Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Sprawdzamy efekt naszej pracy i montujemy nowa karte do slotu. Ja sugerowalem sie ustawieniem srubek mocujacych karte do PCB, gdzy bardzo ciezko jest ustawic ja na podstawie slotu PCI express (jest on praktycznie niewidoczny przy montazu).
Delikatnie ustawiamy karte idealnie sruba-otwor i dociskamy ja do plyty glownej. Nalezy rowniez uwazac aby karte montowac w poziomie a nie po skosie (zlacze jest bardzo delikatne). Majac wyczucie w rekach, poczujemy, ze karta siedzi we wlasciwym miejscu. Wystarczy ja teraz tylko przykrecic. Zdjecia ponizej:


Dopasowanie lewego heat pipe:Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Z prawej strony obudowy jest duzo miejsca i nie ma problemu z montazem heat pipe. Koncowy efekt przedstawia sie nastepujaco:Dołączona grafika
Po zamontowaniu karty, zakladamy uklady chlodzenia CPU i GPU, kroki te byly opisane powyzej, wiec nie bede sie w nie zaglebial ponownie. Dołączona grafika
Nie ma zadnej roznicy czy w pierwszej kolejnosci zalozymy grafike 7900GTX a pozniej chlodzenie CPU, czy tez na odwrot. Nie koliduja one ze soba w zaden sposob.Dołączona grafika
Po zamontowaniu wszystkich komponentow oraz ukladow chlodzen, zabieramy sie za zakladanie gornej pokrywy i montaz ekranu LCD. W pierwszej kolejnosci zakladamy gorna pokrywe i mocujemy ja srubami do reszty obudowy (czerwone miejsca na pierwszym zdjeciu). Dwa gorne otwory pozostawiamy puste, tam bedzie przykrecona klawiatura w koncowej fazie skladania laptopa. Nie zapominamy o ponownym wpieciu konektorow: power, touchpad i baterii.Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Przykrecenie matrycy nie powinno juz sprawic problemu, nalezy pamietac aby przeciagnac kable WiFi na druga strone obudowy i podpiac je we wlasciwy sposob (bialy -1 ; czarny - 2) do karty. Nastepnie podlaczamy LCD wciskajac powoli konektor w podstawke na karcie graficznej a przewod umieszczamy w rowku na obudowie.


Ostatni etap to zalozenie klawiatury oraz gornej pokrywy (power button), co bylo juz wyjasnione na poczatku tego manuala. Jezeli wszystko zrorbilismy dobrze to mozemy odpalac.
Klikamy od razu F5 w celu wywolania programu diagnostycznego laptopa a po zakonczeniu testow wchodzimy do biosu gdzie mozemy zobaczyc .....Dołączona grafikaDołączona grafika
Na koniec chcialbym uprzedzic, ze wszelkie proby rozkrecenia laptopa pociagaja za soba utrate gwarancji i kazdy wykonuje je na swoja odpowiedzialnosc.

Karta, ktora byla zamontowana seryjnie wymagala zasilacza PA-10 90Watt. Minimum dla karty 7900GTX 512MB oraz 7950GTX 512MB to zasilacz PA-13 130Watt lub PA15-150Watt.

Standardowe taktowania karty 7900GTX to: core - 500MHz; mamory DDR3 - 1200MHz.
Karta bez problemow podkreca sie do werscji 7950GTX do zegarow: core - 575MHz; memory - 1400MHz. Nie polecam tego robic na zasilaczu PA-10 90 watowym.

Po zainastalowaniu karty i zlozeniu laptopa polecam zastosowac modowalne sterowniki ze stronki:
http://www.tweaksrus.com/index.php?option=...&Itemid=41/

Po zainstalowaniu sterownikow w wersji MobileForce 97.92 M4 driver, mialem mozliwosc zmiany parametrow taktowania 2D i 3D. Jest to raczej normalne stosujac jakiekolwiek drivery, jednakze zdziwila mnie mozliwosc obnizenia taktowania w trybie 2D az do: 15MHz dla rdzenia i 100MHz dla pamieci. Mozliwe, ze sa to bledy w ustawieniach suwakow, jednakze posiadajac stara karte w laptopie 7800Go, obnizalem taktowania 2D do poziomu: core - 25MHz i memory - 400MHz. Zbadam to w najblizszym czasie i uaktualnie ta instrukcje.

Tak wiec juz po badaniach:
Minimalne taktowania karty w trybie 2D wynosza: core 25MHz oraz dla memory: 100MHz. Temperatura waha sie pomiedzy 54-58 stopni.

W trybie 3D bez OC, temperatura 7900GTX dochodzila do 75 stopni. Mozliwe, ze zmiana pasty na AC5 na GPU dala by nam kilku stopniowy spadek temperatury.

Co jest minusem przy tego rodzaju chlodzeniu. Z uwagi na to, ze jeden wentylator (ten po lewej stronie) chlodzi zarowno grafike i procesor, temperatura procesora ulegla podwyzszeniu (szczegolnie w aplikacjach 3D) i wynosi ona 75-76 stopni. Mozna to delikatnie zniwelowac obnizajac napiecie na poszczegolnych mnoznikach (programik NHC), stosujac podkladki chladzace pod laptopa, dbac o czystosc wlotow powietrza.
Nie przeszkadza to w uzytkowaniu sprzetu lecz nalezy miec uwage na ewentualne skoki temperatury.

Jako, ze pierwsza karta ulegla awarii i zostala wymieniona na nowa, moglem zrobic kilka testow.
Po podkreceniu karty powyzej wersji 7950GTX, czyli: rdzen 625MHz i pamieci 1400MHz, karta uzyskala okolo 9850pkt w 3dmarku 2005. Bez OC wynik ten plasuje sie w przedziale okolo 8500pkt. Jest to wynik rewelacyjny jak na segment laptopow i pozwala pograc w najnowsze tytuly w najwyzszych detalach.

Duzym plusem chlodzenia karty 7900GTX jest podwojny heat pipe, z tego wynika, ze karta jest chlodzona podwojnie i nie osiaga tak wysokich temperatur. Nie udalo mi sie zdjac chlodzenia z tej karty i nalozenie nowej pasty termoprzewodzacej na rdzen. Nie poradzilem sobie ze zdjeciem radiatora, za mocno byl przymocowany. Na kartach z serii 7800Go GTX, 7900Go Gs GTX pamieci sa montowane na obu stronach PCB. Dolne kosci chlodzone sa przez cienka blache.

Zestawienie mobilnych kart graficznych:
http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-...gow.1174.0.html

Pozostaje mi chyba tylko zyczyc powodzenia przy rozkrecaniu laptopa i wymianie podzespolow :mrgreen:. Mam nadzieje, ze manual ten bedzie sluzyl jako duuuze kompendium wiedzy na temat Della E1705 (9400).
Jestem otwarty na Wasze sugestie odnosnie tego manuala i prosze o wszelkie uwagi na jego temat.
Mam nadzieje, ze ilosc zdjec nie jest przytlaczajaca :shock:

Bede staral sie uaktualniac swoj manual co pewien czas.

Dzieki za chwile uwagi :mrgreen:



Andi Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo rozkrecenie, zlozenie laptopa, wymiana karty, czyszczenie i sesja zdjeciowa zajely okolo 3h.

Napisanie tego manuala zajelo okolo 8-10h Bedzie on jeszcze zaktualizowany, gdyz zapomnialem dodac kilka szczegolow odnosnie kruchosci obudowy. Dodam takze watek o wymianie napedu DVD i innych drobnostkach.

Po urlopie postaram sie skrobnac wersje angielska i takze ja umieszcze na forum.

Podczas wklejania tego manuala zauwazylem, ze jest na forum ogranieczenie ilosci zdjec w jednym topicu i niestety okolo osmiu musialem sie pozbyc :(

Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no klasa, brawo. Jak z temp po paru godzinach grania na takim podkredconym gtx?

Sprawdze, ja wroce do Pl, teraz grafa lapie krzaki po podkreceniu i probie grania. Wiec na razie nie bede katowac starej zasilki ze wzgledu na samo bezpieczenstwo sprzetu.

Bez OC wynosi ona max 85-86 stopni, tyle samo co na 7800Go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hooded man

Sprawdze, ja wroce do Pl, teraz grafa lapie krzaki po podkreceniu i probie grania. Wiec na razie nie bede katowac starej zasilki ze wzgledu na samo bezpieczenstwo sprzetu.

Bez OC wynosi ona max 85-86 stopni, tyle samo co na 7800Go.

 

Hm, moze czegos nie rozumiem, ale po naladowaniu baterji chyba zasilacz nie ma nic do gadania. Jedynie pojemnosc akumulatora powinna spadac w oczach na leb na szyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, moze czegos nie rozumiem, ale po naladowaniu baterji chyba zasilacz nie ma nic do gadania. Jedynie pojemnosc akumulatora powinna spadac w oczach na leb na szyje

Jeszcze go nie odlaczylem od zrodla zasilania odkad jest ta grafa w srodku :P Swoja droga ciekawe czy wydajnosc pradowa baterii wystarczy do normalnej pracy na tej grafie bez stalego zrodla zasilania z sieci. Sprawdze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andi, wiesz moze za ile mozna sprzedac takiego uzywanego 7800Go?

W moim przypadku wystawilem go na allegro, cena jaka zaproponowalem zaczyna sie ok 750zl. Nie wystawialem jej w dziale SPRZEDAM, lecz dla forumowiczow PurePC moge ja puscic za 700zl + koszt wysylki.

Kolejna karta po niej w rankingu wydajnosci kosztuje na allegro 1000zl i jest to 7900GS.

Nowa 7900GTX sprowadzilem ze stanow.

Ogolnie ciezko jest sprzedac taka grafe, gdyz wiele osob obawia sie rozkrecic laptopa.

Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze wysylaja :) ale nigdy nie wiesz co mozesz dostac. Dlatego istotne jest sprawdzic kolesia przed kupnem, czyli: jak dlugo i jak czesto je sprzedaje, jakie ma komentarze odnosnie tych kart.

 

Staraj sie nie brac uzywek, gdyz moga byc ostro krecone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...