Skocz do zawartości
SGJ

[artykuł] Moc A Wydajność Zasilaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktokolwiek z Nas zastanawiał się nad tym, czy ponad 500W-towe zasilacze są Nam tak bardzo potrzebne? Oczywiście, istnieją testy porównujące zasilacze i ich wydajność, ale jak to ma się do rzeczywistości? Postanowiliśmy rozwiać kilka mitów i błędnych przekonań, że zasilacze o niebagatelnych mocach lepiej będą radzić sobie z każdą maszyną. Wszystko postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule. Zapraszamy.

 

Dołączona grafika

Autor: Marcin "ryba" Rywak

 

Moc a wydajność zasilaczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonaly artykul. Super sie czytalo, konkretne wiadomosci, a wynik byl dla mnie "zaskakujacy" tzn. spodziewalem sie, ze taki kombajn bedzie bardziej pradozerny.

Pytanko: gdzie mozna takie cudo do pomiaru ilosci pradu pobieranego kupic?

 

Pozdrawiam i oby wiecej takich artow! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, żebym się czepiał, ale to sformułowanie jest błędne:

"Dużo mocniejszy zasilacz wytwarza dużo więcej energii cieplnej."

 

Zasilacze mają takie samo obciążenie, Tagan nawet dowiół, że jego sprawność jest większa, także ogólnie może ( zależnie od elementów, i układu stworzonego do pracy w jakiejś temperaturze... ) się grzać mniej od Topowera, tyle że jeszcze dochodzi chłodzenie i to od niego zależy, czy Topower czy Tagan będzie cieplejszy/chłodniejszy, a to chłodzenie znowusz jest dobierane do obciążenia, z myślą, zawsze więcej, ale nie mniej. Dlatego, żeby nie przegrzać zasiłki, natomiast Tagan może pracować widocznie z wyższymi temperaturami, dlatego może być cieplejszy...

 

Po prostu to, że mocniejszy, nie znaczy że wytwarza więcej ciepła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonaly artykul. Super sie czytalo, konkretne wiadomosci, a wynik byl dla mnie "zaskakujacy" tzn. spodziewalem sie, ze taki kombajn bedzie bardziej pradozerny.

Pytanko: gdzie mozna takie cudo do pomiaru ilosci pradu pobieranego kupic?

 

Pozdrawiam i oby wiecej takich artow! :wink:

 

Ciesze sie bardzo z tego powodu :)

 

Mozesz go zakupic tutaj http://www.conrad.pl/glowna.php?gr=1000&deep=4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Można by było napisać jakich zasilaczy sie wystrzegać i że nie każdy "MARKOWY 650W" to ma te 650W i jest bezpieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, żebym się czepiał, ale to sformułowanie jest błędne:

"Dużo mocniejszy zasilacz wytwarza dużo więcej energii cieplnej."

 

Zasilacze mają takie samo obciążenie, Tagan nawet dowiół, że jego sprawność jest większa, także ogólnie może ( zależnie od elementów, i układu stworzonego do pracy w jakiejś temperaturze... ) się grzać mniej od Topowera, tyle że jeszcze dochodzi chłodzenie i to od niego zależy, czy Topower czy Tagan będzie cieplejszy/chłodniejszy, a to chłodzenie znowusz jest dobierane do obciążenia, z myślą, zawsze więcej, ale nie mniej. Dlatego, żeby nie przegrzać zasiłki, natomiast Tagan może pracować widocznie z wyższymi temperaturami, dlatego może być cieplejszy...

 

Po prostu to, że mocniejszy, nie znaczy że wytwarza więcej ciepła...

Czy aby nie mylisz wytwarzania ciepla ze zdolnoscia jego odprowadzania?

 

@grzmot - co jeszcze chcialbys w tekscie zobaczyc (pisze bez zlosliwosci)? To nie mial byc test porownawczy zasilek ani przeglad zasilaczy - zaprezentowane pomiary sluza tylko odpowiedzeniu na zadane we wstepie pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to nie zostało wprost napisane (szkoda bo nie każdy musi to wiedzieć), że sprawność zasilacza nie wykracza zasadniczo w większości przypdków poza 85% więc tamten konfig ssał jakieś 360W zakładając bardzo dobrą sprawność obu zasilaczy ;)

 

A tak pozatym to przyjemny artykuł, gratulować :)

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to co napisałem, wiąże się w dużym stopniu z odprowadzeniem ciepła, ale to dlatego, bo autor w/w stwierdzenia też odnosił się w sensie tego zdania do odprowadzenia ciepła - "wytwarza dużo więcej energii cieplnej". Mi nie chodzi jedank o te temperatury. Tylko o samo użycie tego stwierdzenia w tym kontekście. Bo ogólnie jeśli zasilaczowie 900W podamy obciążenie na jego możliwości, to faktycznie będzie on się dużo mocniej grzał ( wytwarzał więcej energii cieplnej ) niż ten "mały" 420W zasilacz, któremu poda się obciążenie na jego miarę. Tylko, że kontekst całej wypowiedzi tycz się obciążenia dla jednego i drugiego zasilacza na miarę tego jednego, czyli około 400W.

Dzięki wyższej sprawności akurat ten Tagan miej energii zamieni na ciepło w tym konkretnym przypadku. Gdyby podać mu obciązenie ~900W to by więcej zamienił na ciepło niż ten słaby przy jego ~400W. A że Tagan jest cieplejszy pod takim samym obciążeniem to co innego. O to mi chodziło, mam nadziję, ze teraz mnie rozumisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście jeszcze przetestować sprzęt na HK350. Bym miał niezłą zlewę gdyby to pociągnął (z tych co doradzają dwa razy mocniejsze zasiłki oczywiście).

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do costi: po prostu lubię nieco więcej tekstu ;) , to, że nie jest to porównanie zasilaczy bardzo mi pasuje, bo porównanie nie jest potrzebne.

 

info: niedawno były całkiem znośne watomierze w promocji w lidlu, po 45zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wnioski dotyczace temperatury byly wyciagniete z tego, ze:

1) zasilacz nawet bez obciazenia byl glosny, z obciazeniem jeszcze bardziej zwiekszal obroty

2) wychodzilo z niego bardzo cieple powietrze, w topowerze bylo duzo zimniejsze

3) cala obudowa od strony elektroniki byla wyraznie cieplejsza od topowera

 

Wniosek byl tylko jeden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy zobaczyłem tytuł na głównej, myślałem że może Benito arta skrobnął :D

Tekst naprawdę mi się podobał, faktycznie możnaby nieco więcej się rozpisać, ale generalnie bardzo dobry art.

 

PS. Właśnie zauważyłem że Topek P7 450W nagle do Zenfista wrócił, wydaje mi się że jeszcze niedawno go w ogóle nie było w ofercie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego stosunek mocy pobranej do oddanej przez zasilacz określamy jako jego sprawność – im wyższa tym lepiej, pozwoli to nam na oszczędności w rachunkach za prąd.

A nie przypadkiem oddanej do pobranej? :wink:

edit: zabrakło też w teście pomiarów 12V na wtyczce zasilającej procesor (P4) - jak wszystkie punkty pomiaru to wszystkie :-P

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stąd taka pewność, że jeśli ma naprawde te rzekome 400W ten huntkey to by pociągnął, ten zestaw jak widziałeś w artykule ciągnie 360W jak nie mniej, zasilacze nie są certyfikowane 80+ więc trudno to powiedzieć.

 

Edit:

Swoją drogą tak se jeszcze popatrzyłem na tego HK i co widze? Na tabliczce 12V1: 12A, 12V2: 15A, łączna obciążalność na zenfiście napisali 25A a moc na tabliczce uwaga: 216W, wtf? to wychodzi że łączna obciążalność +12V jest 18A :lol: Nigdy wczesniej na to uwagi nie zwróciłem.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji topower P7 jest niezgodność:

natężenie max na liniach +12v nie większe niż 28A

moc max. 360W

Nie umiesz liczyć?

 

Do kilowata turbojetowi brakuje 120W co czyni wielką różnicę a zasilacz jest albo kilowatowy albo nie, a nie prawie kilowatowy.

 

Napisałbym, że po prostu Tagan jest zestrojony na wyższe obciążenia i dlatego zmiana napięcia jest większa, ale to szczegół. Myśl była podobna.

 

Co za bzdury z tym, że wiatrak Tagana musi się kręcić szybciej z powodu nadrobienia strat cieplnych. Gdybyś czytał, że Topower projektując dwutrafowe Tagany dał ogromną rezerwę na system chłodzący to byś nie wypisywał farmazonów. Te zasilacze są projektowane, aby wytrzymywać skrajne upały, dlatego są głośniejsze i kropka.

 

Jak mówiłeś zasilacz Topowera pracował na 100 % swoich możliwości. Gdybyś liznął nieco wiedzy, to byś wiedział, że taka praca jest mocno niezdrowa dla zasilacza, no ale w teście trwającym kilka/kilkanaście godzin tego nie stwierdzisz. Zasilacz dobiera się tak, aby konfig w max stresie pobierał 70-80% mocy zasilacza, a nie 100%, tak więc zasadnym jest kupienie zasilacza "o numer większego" niż potrzeba.

 

Popraw się, finito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B fajnie, że ktoś (hary) stwierdził już, jak wygląda "realny" pobór mocy przez komponenty - wydaje mi się, że taka informacja jak najbardziej powinna się znaleźć w artykule. A więc wszelkie twierdzenia, że Topek pracował na prawie 100% są nie na miejscu. Zakładając 20% straty na sprawności Topek brał w stresie jedynie 335W. Of kors, to dane dla wszystkich lini, nie tylko dwunastki. Jasne, w większości dla niej, ale nie tylko. EDYD 1- zależy w którą stronę się policzy te 20% może wyjść właśnie albo 335W albo 350W. Co i tak za dużo nie zmienia.

 

Podobnego Voltcrafta (Energy Check 3000) osobiście kupiłem za 120 zylka w Poznaniu w sklepie dla elektrofrików. Na Allegro są też podobne mierniki, ale one mają mniejszą dokładność (1% vs 5%). Voltcrafty sprzedaje też Conrad. Ten model Zenfistowy też był w tym sklepie ale już za 220 zylka, więc tam został i czeka na większego zboczka ;)

 

EDYD 2 - ten artykuł również przybliża kwestie faktycznego zapotrzebowania na moc.

 

EDYD 3

Tak dla ciekawości to wkleję tu też pomiary dla mojej maszynki. Swoją drogą wygląda na to, że 8800GTX faktycznie biorą cholernie dużo w idle :/

 

Maszynka z CPU i VGA @ default

LUZ 94 - 98

BOOTOWANIE 166

PRACA 98 - 101

OBLIVION 212

MAKS OBCIĄŻENIE 235

ZAMYKANIE 134

 

PC z CPU i VGA po OC

LUZ 96 - 99

BOOTOWANIE 179

PRACA 99 - 102

OBLIVION 222

MAKS OBCIĄŻENIE 254

ZAMYKANIE 140

 

Więcej danych i pomiarów na forum u Eksperta ;)

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art pierwsza klasa ale kater ma racje to co miernik pokazał to Waty na ścianie (gniazdko) a tak naprawdę to bierze te 20% mniej (sprawność 80%). Tak to więcej uwag nie mam. P7 pokazał klasę i już mam się na co powołać jak ludzie na forum na zenfist.pl będą pytać czemu 500W a nie 700W lub więcej. Gratki dla autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(sprawność 80%).

Zakładając taką sprawność, może być pare procent większa może być mniejsza, w każdym razie widać że kupując zasilacz o większej mocy oszczedzamy prąd, gdyż pracuje on wtedy "na niższych obrotach" i ma większą sprawność.

 

Najwyższa sprawność jest zazwyczaj przy obciążeniu około połową mocy zasilacza, na początku i na końcu charakterystyki spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyższa sprawność jest zwykle w okolicach 70 do 80 % mocy maksymalnej zasilacza. W niektórych, odosobnionych przypadkach sprawność osiąga maksimum dochodząc do 90%.

 

Jeszcze nie widziałem żadnego zasilacza pracującego na 100% swoich mozliwości i mającego wtedy najwyższą sprawność. Chociaż czysto teoretycznie jeśli chodzi o zasilacze impulsowe to powinno tak być, bo wtedy udział poboru mocy układów wspomagających jest, że tak się wyrażę, procentowo najmniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja drugi raz nie kumam, jak autorzy, redakcja nie skonsultowała się z Benito. Nie jestem jakimś fanem nikogo, ale mój dawny profesor z biznesu powiedział "że inteligentna osoba wynajmuję ludzi bardziej inteligentnych od siebie" co się przekłada na korzystanie z porad i usług kogoś, kto się czymś pasjonuję albo poprostu ponadprzeciętnie zna. Lub nawet dać art, przed opublikowaniem do przeczytania "komuś". I na końcu dać, "thankx by ....".

 

Dochodzi do obsurdu, że osoba która zna się na "x" i myśli, że zna się na "y" piszę o "z" bo w jej odczuciu zna się na x,y oraz z.

Ten artykuł mógłbyć napisany lepiej, brakuje jak dla mnie tego kropki nad i, tej doskonałości.

 

Przychodzi facet i mówi, doskonały artykuł tutaj siedzą najlepsi, teraz ja tak nie mogę powiedzieć, bo artykuł został skrytykowany lub rozbudowany po fakcie, przez osoby znające się lepiej. Drugi raz ten sam błąd.

 

Kiedyś do mojej firmy przyszedł facet na konsultacje, i to co się okazało, to ja go skierowałem do największego konkurenta, bo wiem, że wiedział więcej. Facet wrócił, ze zdziwieniem (bo kazałem mu powiedzieć że to ja poleciłem) i zapłacił mi 20procent za moje usługi. Każdy zyskuję.

Edytowane przez niko2003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art pierwsza klasa ale kater ma racje to co miernik pokazał to Waty na ścianie (gniazdko) a tak naprawdę to bierze te 20% mniej (sprawność 80%).

Razem z Katerem jesteście w błędzie bo sprawność 80% oznacza że zasiłka bierze z gniazdka np 500W, ale oddaje już jako prąd stały (3,3 5 12 -12 5vsb) tylko 400W a 100W to straty oddane głównie jako ciepło

 

Gdyby było tak jak mówicie to brałby 400W z gniazdka a na liniach (prąd stały) odawałby 500W a to już oznacza sprawnosć 120% :)

 

EDIT to co jest na tabliczce zasilacza jako output to juz jest po odliczeniu strat czyli faktyczny pobór (z gniazda) to

[output tabliczki+ ok 20% outputu (straty)]x[prąd pobrany przez wszystkie podzespoły komputera/output tabliczki]

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykul uwazam za bardzo pomocny, bo sam sie malo na tym znam, a zawsze podejrzewalem ze wsickane w sklepach 600W zasilacze to lekka przesada. Jednak mysle ze Benito ma racje jesli chodzi o obciazanie PSU non stop 100%, chyba nic nie moze pracowac non stop z takim obciazeniem.

Dobrze miec chyba zapas, tylko wlasnie ile? Jesli sprzet ciagnie 350W to 400W PSU bedzie chyba w sam raz?

 

Dzieki za art.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

artykuł dobry aczkolwiek mam 2 małe "ALE"

 

1) do bezpośredniej konfrontacji zostały wybrane troszkę niefortunne zasiłki. Bo jak dla mnie Tagan TG900-U95 nie jest, nazwijmy to "elitarnym" (najbardziej udanym) zasilaczem dużej mocy a Topower'a P7 można by nazwać "bardzo udanym zasilaczem średniej mocy"...

 

Generalnie śmiem twierdzić że TP P7 nie wypadł by tak różowo np przy BeQuiet, SeaSonic nawet 700W...

 

2) Głośność zasilacza oceniana "na słuch" jest bardzo subiektywna i stwierdzenie że TP przy blisko 100% obciążeniu jest nadal niesłyszalny (albo prawie niesłyszalny) jest przynajmniej niewłaściwe.

Oznaczało by to że wentylator w nim zamontowany albo nie zmienia prędkości obrotowej albo jest jakimś ewenementem na skale światową - niezależnie o prędkości obrotowej wydziela identyczny hałas :)

 

Oba przypadki są niemożliwe :)

 

 

Mi ten artykuł dowiódł że bez sensu jest kupowanie Tagana 900W :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benito fajnie ze masz jakies uwagi, ale czepiasz sie chyba bo lubisz:]

- teoretycznie maksymalne obciazenie..... napisalem tak, bo nv twierdzi ze ten sprzet ciagnie duzo wiecej W, producenci tez zalecaja mocniejsze zasilacze do takich konfiguracji, pozatym ktos tutaj nie wie ze obok teorii istnieje jeszcze praktyka. W tym przypadku teoria i praktyka nie ida razem w parze i nie udawajcie ze jak cos nie jest napisane to tego nie ma! Wystarczy pomyslec

- z tymi obrotami wentylatora cos nie zrozumiales. Gdyby ten 80mm wentyl krecil sie z ta sama predkoscia co 120mm w Topowerze, to zapewniam ciebie ze przeplyw powietrza bylby znikomy i zasilacz by sie przegrzewal = wieksze bujaki napiecia.

 

artykuł dobry aczkolwiek mam 2 małe "ALE"

 

1) do bezpośredniej konfrontacji zostały wybrane troszkę niefortunne zasiłki. Bo jak dla mnie Tagan TG900-U95 nie jest, nazwijmy to "elitarnym" (najbardziej udanym) zasilaczem dużej mocy a Topower'a P7 można by nazwać "bardzo udanym zasilaczem średniej mocy"...

 

Generalnie śmiem twierdzić że TP P7 nie wypadł by tak różowo np przy BeQuiet, SeaSonic nawet 700W...

 

2) Głośność zasilacza oceniana "na słuch" jest bardzo subiektywna i stwierdzenie że TP przy blisko 100% obciążeniu jest nadal niesłyszalny (albo prawie niesłyszalny) jest przynajmniej niewłaściwe.

Oznaczało by to że wentylator w nim zamontowany albo nie zmienia prędkości obrotowej albo jest jakimś ewenementem na skale światową - niezależnie o prędkości obrotowej wydziela identyczny hałas :)

 

Oba przypadki są niemożliwe :)

Mi ten artykuł dowiódł że bez sensu jest kupowanie Tagana 900W :]

 

Topower byl tak samo cichy w idle co w stresie, 1db w jedna czy w druga strone nie jest wylapywane przez normalnego czlowieka raczej. Napisze to moze prosto, nigdzie nie napisalem ze topower chodzil faktycznie na 100% obciazeniu!

 

Kupowanie >900W ma sens i zrobilbym to nawet, gdybym na codzien katowal jeszcze mocniejszy sprzet po vmodach i ostro wykreconych taktowaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...