Skocz do zawartości
SGJ

[artykuł] Moc A Wydajność Zasilaczy

Rekomendowane odpowiedzi

kalkulator i wartosci podawane przez producentow mozesz wsadzic sobie w D....omek dla lalek :P

zgadzam sie, kalkulatory to loteria połaczona z głupotą, więc lepiej trzymac sie od nich z daleka.

 

 

Bryce: twój zestaw bierze ok 320W z tym ,że głownie z 12V która wskutek tego jest bliska obciążeniu maksymalnemu i siada. W Topku z artykułu nie siada narazie, ale takie obciażenie jest niezdrowe dla zasilacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bryce: twój zestaw bierze ok 320W z tym ,że głownie z 12V która wskutek tego jest bliska obciążeniu maksymalnemu i siada. W Topku z artykułu nie siada narazie, ale takie obciażenie jest niezdrowe dla zasilacza

to chyba load bez oc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ma nic do rzeczy, procek ciagnie max 180W Gf8800gts spokojnie ponizej 100W Tagany maja od 312-335W na 12v więc to wręcz kliniczny przykład, ze artykułowi do idealu daleko, reszta podzespołów jest praktycznie pomijalna

To ma wiele do rzeczy, bo ten sam procek bez OC by ciagnal pewnie 90-100W (sorry, zgaduje, nie chce mi sie o tej porze szukac - w kazdym razie na pewno bedzie to duzo mniej niz przy 5.34 GHz @ 1.8V), a w tym momencie nawet owy Tagan 430W spokojnie by wystarczyl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od ostatniego czasu to nie jestem sobie w stanie przypomniec artykulu ktory zadowolilby wszystkich

 

chocby czlowiek siedzial i miesiac i cisnal ze sprzetu ostatnie poty - zapozyczyl sie u mafii na platformy testowe to i tak dla niektorych bedzie malo

 

nie zapominajmy ze tester nie ma dostepu do w pelni profesjonalnego sprzetu (np. fonometr) i mimo iz artykul zawiera bledy merytoryczne to i tak WIELKIE uznanie ze sie wam chce robic cokolwiek

 

pracujcie dalej za kazdym razem pokonujac kolejny szczebel drabiny :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Przyznam sie szczerze , ze jestem zazenowany. Pure jest portalem , ktory posiada najwieksza liczbe uzytkownikow znajacych temat. Innymi slowy to na Waszym forum widzialem powiedzenie : chyba czytasz Laba , albo z byka spadles. Widze teraz ten art , slowa Benita oraz kontry redacji. Gratulacje. Przypominaja mi to nieudolne i zenujace wywody pana Reinholdza (tak , to Khedron) , ktory pisze dla CDA porady sprzetowe ( CDA : najlepsze mobo pod AM2 to M2NE) i arty na Laba. Jesli mozecie (jako redakcja) to udzielcie mi jasnej odpowiedzi. Czy portal jest otwartcie nastawiony do merytorycznej krytki od osob , ktore w tym omawianym temacie wiedza wiecej , czy beda uzywac argumentow Khedrona w stylu : idz spac...przewietrz sie. Autentycznie jestem w lekkim szoku i nie spodziewalem sie takiej argumentacji dlatego , ze Pure gromadzi faktycznie specow i z polskich portali IT prezentuje najwyzszy poziom. Sadzilem , ze to sie robi dla dobra ogolu. Przerodzilo to sie w niesmaczne przycinki o wadze i "udawaniu specow". Beniot tez moze bez winy nie jest bo jego odpowiedz mozna odebrac jako cos ordynarnego. Moze On tak ma.

Gratuluje raz jeszcze. Jestem ciekaw czy ktos z was wymienilby mi dokladnie po zbudzeniu co zasilane jest z -5V na mobo(gdzies widzialem FAQ...z napisem : -5V sami nie wiemy do czego , albo nie jest uzywane :lol2: )... Skoro ktos ma wieksza wiedze to czemu z niej nie skorzystac? Moze powiedzcie sobie : przepraszam i co mamy poprawic.

 

Cos jeszcze aby nie wyszlo , ze krytykuje arty. Ostatni o mobasach na 775 byl rewelacyjny i najlepiej wyszedl z tych , ktore dotad mialem okazje czytac. Tutaj w swoim poscie zastrzezenia mam do epitetow.

 

 

Pozdrawiam zwasnione strony.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważcie tylko, że ja osobiście na nikogo nie wjechałem, zaczęła redakcja. Nigdy nie mówiłem że jestem jakimś super specjalistą i za takiego się nawet nie uważam, ale takie rzeczy jak atakowanie ludzi za konstruktywną krytykę uważam za typowy przejaw szczeniactwa i niedorosłości intelektualnej. Ja nie jestem tu redaktorem żebym miał komuś cokolwiek do udowodnienia. Skoro jesteście nieczuli na krytyke to po co zakłądać temat do komentarzy, chyba nie po to, żeby wysłuchiwać pochwalnych mów, ale właśnie dla krytyki. A pyskówki, które zaczyna REDAKCJA są tu wysoce nie na miejscu...że nawet tak powiem są śmieszne.

Wszyscy, tylko nie redakcja są świadomi, że artykuł ma błędy. Co ciekawe artykuł został jeszcze gorzej pojechany przez innych niż przeze mnie. Co autorowi nie przeszkodziło wyzwalać na mnie swoich osobistych żali. No ale trudno, na szczęście na tym forum są mądrzejsi ludzie, z którymi da się normalnie porozmawiać nawet pomimo różnicy zdań w niektórych kwestiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to jest forum, a forum jest po to aby sobie pomagać. Tak jak ktoś już tu wspomniał kręci się tu dużo specjalistów od między innymi zasilaczy - nie mówię tu o naukowcach. Czy tak dużo kosztuje kogoś to aby napisać taki artykuł razem lub nawet w porozumienu z takimi specjalistami, np. Benito, który jakby nie było jest dominatorem w sekcji zasilaczy. Nie jestem na PurePC tak jak tu nie którzy od wielu lat ale przychodzę tu codziennie i bardzo mi to forum pomaga między innymi w podejmowanych decyzjach odnośnie zakupu sprzętu. Uważam to forum za najlepsze w Polsce i czuję jakby była tu taka duża PurePC'owska rodzina. Jak chcemy aby to forum i strona miała przyszłość i się rozwijała to róbmy to wspólnie, a odniesiemy pełny sukces i przy tym pomożemy wielu innym ludziom.

Edytowane przez LCC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystkie Wasze komentarze i faktycznie nie wyłapałem kilku błędów merytorycznych. Zakładam jednak tak jak to napisał Marcin (ryba), został on skierowany do początkujących userów w tym temacie.

 

Oczywiście można napisać artykuł poparty badaniami naukowymi, sprawdzony przez specjalistów i product managerów produktów prezentowanych tylko co on wtedy nam da? Ile osób zrozumie coś z tego gąszcza informacji i specyfikacji. Zakładam z góry, że większość osób, które nawet przeczytały artykuł nie czytały nigdy normy ATX12V 2.01; ATX12V 2.2, EPS 2.91, PCI-E 1.0, PCI-E 2.0 i nie widziały nigdy rozpisanej specyfikacji testów produktu do uzyskania certyfikatu spełnienia kilku norm. Moim zdaniem najlepszymi w tych testach są Holendrzy, ich dodatkowe testy, super opisane są godne uznania, tylko co z tego. Nas nie stać ani nikogo z gazet czy portali na takie testy. Informuje tylko, że test wyliczenia sprawności, emisji EMV, współczynnika PFC, prądów wyjściowych, głośności zasilacza i wentylatora w nim zamontowanego, zmierzenie MTBF, podania zasilacza zmiennym warunkom atmosferycznym itd. kosztuje 10 tyś. EUR w tym laboratorium i testy zazwyczaj trwają miesiąc do dwóch maksymalnie. Opis całego badania zajmuje 50-70 stron A4 wraz z wykresami i zdjęciami platform testowych. Taki test określi każdy nawet najmniejszy defekt produktu czy jednak da nam wytyczne jaki zasilacz najlepiej kupić, czy 450W czy może jednak 500W? Moim zdaniem NIE.

 

-----------------------------------------------------------------------------

Dla Was specjalnie od wtorku przygotowałem w domu mały test wydajnościowy, pożyczyłem kilka produktów od firm i znajomych.

 

Platforma komputerowa (przepraszam nie mam specjalnego stołu testowego a nie będę podłączał żarówek samochodowych, aby dodatkowo obciążyć zasilacz na 12V):

- Intel C2D ES6700 @3,9GHz

- AeroCool Dominator

- ASUS P5B Deluxe

- 2x 8800 GTX (Asus & Galaxy) SLI @ małe OC

- 2x 1GB GeIL

- 2x 250 GB WD SATA

- 2x 200 GB Seagate SATA

- 2x DVD-RW (Lite-ON & Samsung)

- Sound Blaster Audigi 2

- 2x 120mm Fander FX

- 2x 120mm Revoltec AirGuard

- 3x Papst 120mm (metalowy rotor i korpus)

- 2x katoda Revoltec Blue

 

Platforma miała system Microsoft Vista Ultimate i w czasie testów, każdy po 8 godzin dla zasilacza, przeprowadzał 3DMark 20006 w zapętleniu, leciał Memtest, renderował dużą scenę w 3DMax, obrabiał film 7GB w Adobe Studio do DIVX oraz na dokładkę zapętliłem kopiowanie danych z jednego dysku na drugi (4 dyski w użyciu) wraz z nagrywaniem płyty DVD z 18 tysiącami małych plików. Wszystkie jak widać podzespoły miały obciążenie.

 

Co do samych zasilaczy:

- be quiet! Straight Power 500W - test przeszedł bez problemu, nie widać było po nim dużego zmęczenia

- be quiet! Dark Power 530W - test przeszedł bez problemu, zero zająknięcia

- Seasonic S12-430 - lekkie skoki napięcia, trochę głośna praca łożyska wentylatora

- Tagan 480W U01 - test przeszedł bez problemu, błoga cisza jak przystało na serię U01, lecz do już do nowych platform trzeba bawić się w przejściówki na PCI-E.

- Tagan TG480-U15 Easycon - skoki napięcia wyczuwalne, bardzo głośna praca wentylatorów w porównaniu do wyżej wymienionych zasilaczy.

 

Co dał nam ten test? To, że zasilacze do 500W jakie miałem pod ręką spokojnie sobie poradziły z taką konfiguracją. Zakładam również, że większość z Was, którzy chcą kupić nowy zasilacz lub nadal twierdzą, że do takich mocnych maszyn potrzeba kolosalnych mocy na tabliczce znamionowej zrozumieli, że zasilacze markowe poradzą sobie bez większych problemów, potwierdzając dodatkowo swoje słowa tym, że na be quiet! Dark Power 530W były bite rekordy Polski w Super PI i 3DMark 2001 w Gdańsku 2006 roku, o czym możecie poczytać na łamach naszego portalu.

 

Co do wypowiedzi redakcji, nieraz za bardzo skierowanych do danych osób, bardzo przepraszam. Porozmawiamy o tym między sobą i rozwiążemy problem by dalej się nie powtarzał. Kilku z Was faktycznie zauważyło kilka małych błędów w samym tekście za co bardzo dziękuje, zostały poprawione. Za określenie, że tekst jest do bani bez podania przyczyny takiego stwierdzenia, również dziękuje, bo pokazuje wartość merytoryczną samej wypowiedzi tego usera.

 

Tyle chyba ode mnie. Przypominam, że nie jestem specem od zasilaczy i elektroniki, lecz sprawdziłem zasilacze pod kątem użytkowania jako user. Nie bawiłem się w sonometr bo dobrze wiem co to cisza, jak posiada się wyciszony sprzęt do granic (prawie) możliwości i jeśli słyszę najmniejszy szmer nim pójdę spać (komputer 1m od mojej głowy na łóżku) to deklasuje ten produkt jeśli jest to zasilacz lub wyciszam jeśli jest to dysk. Oczywiście są to moje subiektywne odczucia mijające się z odczuciami innych użytkowników danych produktów.

 

PS. Na portalu jest informacja, że serwis nie ponosi odpowiedzialności prawnej ani majątkowej za uszkodzony lub zakupiony sprzęt, który nie działał w sposób podobny jak opisywany przez Nas produkt. To nadmieniam, bo był komentarz stronę wcześniej, dotyczący tego zagadnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zmierzyłem +5V i były wahania lecz o dziwo mieściły się w normie ATX, choć nieraz drapały po ścianach ich przekroczenia. Wiadomo, że U01 to nie zasilacz do takiej konfiguracji bo zabawa w przejściówki na PCI-E a co za tym idzie rozdzielacze na molexy bo zabrakło na dyski, równa się tylko zawrotowi głowy w plątaninie kabli. Jako jednak, że posiadam ten zasilacz w własnym kompie to byłem ciekaw jak sobie poradzi. Tą serię na prawdę uznaję za udaną bo: A - podstawa to cisza, B - prąd wyjściowy jest stabilny. Kolejne serie zasilaczy z pod znaku dużego T jednak już mi tak nie przypadły do gustu ze względu na głośną pracę samych wentylatorów. Nie ukrywam również, że jako pracuje w firmie, która posiada konkurencyjne zasilacze i mogę je testować kiedy potrzebuje, to nie opłaca mi się iść w stronę zmiany na kolejnego T jeśli mam podobny zasilacz od FSP w niższej cenie i wyższej (dane modele) sprawności.

 

Ostatnio rozmawiałem z projektantem serii U01, który już nie pracuje dla tego producenta i bardzo dobrze wypowiadał się co do tej serii, następne jednak były robione zazwyczaj na szybko bez przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów co doprowadzało do problemów z niektórymi zasilaczami. Oczywiście nie ma produktów, gdzie nie zdarzają się problemy z powtarzalnością czy procent serwisów zasilaczy jest mniejszy od 5%. Człowiek jest omylny i maszyna zaprogramowana przez człowieka również jest omylna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by się zgadzało, dźwiękówka nieco dociąża ci +5v i nie jest tragicznie. Jak robili U01 to kto wtedy myślał o ROHS ATX 2.xx i innych bzdurach tego typu.

 

Fajnie się z tobą gada. Pewnie przy najbliższej okazj iwezme sięza te bq robione na FSP, sam jestem ciekaw. Ich sprawność już znam, przy "ludzkim" obciążeniu mogą chodzić nawet bez wiatraka.

FSP musi tanio tłuc te zasilacze, że co 2 remarkowany PSU ma to teraz w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie BQ są już teraz produkowane w FSP tylko w drugiej fabryce, bo mają już dwie ;) FSP jak dobrze pamiętam ma 3 linie produkcyjne, 1. średnia klasa, 2. wysoka klasa, 3. exclusive - czyli na zamówienie. Kiedyś BQ Dark Power Pro ciachali u Topowera i dlatego seria od 430W do 600W była bliźniaczo podobna do P3. Teraz jednak po wprowadzeniu 750-850W oraz 1000W przeskoczyli na oddzielną linię produkcyjną i mają całe układy własne, począwszy od PCB zaprojektowaną od nowa dla każdego modelu. Specjalnie mam na półce 530W z starej fabryki i z nowej. Widać różnicę w środku i widać różnicę małą w napięciach podawanych komponentą, ale to bardziej w stronę stabilności. Wszystkie już teraz zasilacze od BQ posiadają normę 80+ czego o połowie sprzedawanych zasilaczy nie można powiedzieć.

 

Co drugi producent to przesada, ja znam tylko 4, którzy są na rynku Polskim i robią u FSP, lecz oni lecą bardziej po ich rozwiązaniach (brak projektowania = niski koszt wytworzenia) a z tego co wiem od PM to BQ posiada własną linię i komponenty.

 

Będzie potrzeba to się zgłoś coś na krótki czas Ci prześle na testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Jak dla mnie artykuł napisany bardzo przyjemnie, a i tak naprawde nie widze WIEKSZYCH bledow rzeczowych - moc "oddana do pobranej przez przebraną w stosunku do mocy nadanej" to po prostu ludzka pomyłka była :) Wiadomo sprawnosc to [moc pobierana z zasilacza przez sprzet]/[moc ciagnieta z sieci] i nie ma co o tak banalne rzeczy sie spierac przeciez ^_^.

 

Kilka sprostowan co do komentarzy:

 

Tagan grzeje się bardziej z bardzo prostego powodu: jest gorzej wentylowany. Wynika to z kilku przyczyn, m. in:

-przy tak małym obciążeniu 900tce jeszcze daleko do optimum sprawności

-jest przepotwornie napchany w środku, przez co wentylacja jest dosc utrudniona. W tym momencie nawet przy glosniej pracujacych wentylach jest trudniej go schłodzić, natomiast polecam sprawdzic jak ciezko jest przewentylowac np. kondziorki tudziez cewki w okolicy wyprowadzenia przyłączeń/kabli z płyty głównej zasilacza, zwłaszcza przy zastosowaniu WZDŁUŻNIE wiejących wentylatorów 80 mm.

 

Topowery seria P7 sa dosc niedocenianymi zasilaczami na naszym rynku, a jesli chodzi o zapas mocy i teksty w stylu "ze nie pociągnąłby dluzej na takim obciazeniu" - to jest to bzdura totalna. Akurat P7 sa jednymi z mniej awaryjnych zasilaczy ze stajni topower/tagan/i calaresztatamprodukowana

Dla P7 450W realnego obciazenia to naprawde zaden problem na dluzsza mete. Az szkoda ze wycofujemy je :D

 

-Serii U01, U15 i U22 nawet nie porównujcie do tych zasilaczy. To jest seria P5 topowera, letko mowiac stara bajka ;) Nie sa zaprojektowane do takiego wzajemnego rozlozenia obciazen jak w obecnych kompach, gdy wiekszosc poboru mocy (czyli proc i grafiki) leca z 12V - proc z P4/EPSa, graficzki z PCIX 6 czy 8 pinow. Natomiast seria P5 była projektowana jeszcez w dobie "wielkich 5V", tego sie nie przeskoczy.

 

PS do wszystkich chcacych teraz wikłac mnei w jakies wasze wojny forumowe :D (bo jak wszedzie w polsce - tak i tutaj widac takie ciągotki :D ) To moja opinia odnosnie artykulu i mam do niej prawo ^_^

 

A zreszta co ja moge wiedziec o zasilaczach? Ja topowery tylko serwisuje ; )

 

pzdr

 

EDIT - o wlasnie - zeby nie bylo ze probuje prowadzic cos rownie glupiego jak produktowa wojna podjazdowa moj topower jest lepszy a tagany sa do du*y.

Tak czy siak - oba zasilacze sa wyje.. ..chane w kosmos. Podstawowe pytanie rodzi sie nastepujace: kto do czego co potrzebuje? Ja do swojego kompa nie potrzebuje 900. To raptem c2d@3,4 GHz, OCZ SOE @1000MHz, i 8800GTSsik na 660 MHz. Leci na Top 526 P6 (420W) i styka :) I nawet cichutenko jest :)

 

Ale jesli bym planowal ekstremalne OC, bicie rekordow, etc - sadze ze 900W tagankiem bym nie pogardził...

 

(..pewnie pogonilbym go na allegro, i zakupil P10 1300W, ale to inna bajka :D)

Edytowane przez Darmach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tu trochę obnazasz swoja niewiedzę...

 

Teraz poprawka wierzę , ze chciałeś napisać że komputer wykorzystuje cały output a nie zasiłka.

 

no tak generalnie to jedynie ten bład mnie zbulwersował :) Dla mnie nic z dalszej części temtego postu nie sugerowało co rzeczywiscie miałes na myśli

 

PS Kater: VAT zawsze liczy sie od podstawy i tak samo sprawność też od podstawy czyli od wpływu do zasilacza :)

Svende - teskty o obnażaniu niewiedzy daruj sobie. Sam pisałem o braku pewności co do tego w którą stronę liczyć straty, a co do stwierdzenia o poborze mocy po prostu przejęzyczyłem się. Szybko napisałem posta, nie przeczytałem dla sprawdzenia i puściłem, ot co. Jeślibyś przeczytał mojego wcześniejszego posta, to trafiłbyś na info o pomiarach jakie (zupełnie amatorsko i bez żadnych zobowiązań itd.) robiłem u siebie oraz zaproszenie do odwiedzenia forum na Zenfist.pl gdzie pod koniec lutego i na początku marca pisałem o tym więcej, włącznie z uwagami o sprawności i realnym poborze mocy przez komp. Sprawa wyjaśniona i fajnie. Ale proszę Cię bardzo uprzejmie, nie traktuj mnie tak z góry na następny raz, bo rozmawiając w cztery oczy z pewnością byś tego nie zrobił. Uznajmy więc to za niefortunny dobór słów i już. Sprawa zamknięta.

A VAT można w drugą stronę też liczyć, od kwoty brutto, by np. poznać cenę netto. Z tymże wtedy odejmuje się 18,03%. A poza tym to już od dawna tymi sprawami zajmuje się za mnie kto inny, i mnie to nie obchodzi za dużo ;)

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Svende - teskty o obnażaniu niewiedzy daruj sobie. Ale proszę Cię bardzo uprzejmie, nie traktuj mnie tak z góry na następny raz, bo rozmawiając w cztery oczy z pewnością byś tego nie zrobił. Uznajmy więc to za niefortunny dobór słów i już. Sprawa zamknięta.

Przepraszam, faktycznie trochę przesadziłem, ostatnio za duzo egzaminów i stresu :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...