Skocz do zawartości
dymy

Brisbane - Czyli Wszystko O X2 65nm

Rekomendowane odpowiedzi

[...]Large testuje natomiast wszystkie 3 rzeczy naraz.

Tak jak pisze Moriv. blend z 3 dostępnych testów najlepiej wykrywa niestabilności.

 

No ale to jest żadna odpowiedź na tak posatwione pytanie. Bo jakieś MHz pamięci mają przy mnożniku 9,5 i dzielniku 533MHz, chodzi o to, zeby ustalic konkretnie jakie.

Ale po cholere jechac na mnozniku 9.5 jak on tylko klopoty sprawia? polowkowe mnozniki zawsze na k8 jakies jazdy mialy. lepiej zmienic na 9.0 i miec spokoj. teoretycznie przy 9.5 i 533 powinien byc /7 a jak sobie konkretne mobo na konkretnym biosie ustawi to do konca nie wiadomo mozna sprawdzic syntetykami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba jednak jest na odwrót. Large testuje tylko RAM a blend wszystko.

mea culpa, w prime 95 i chyba jeszcze w sprime 2004 bylo opisane tak jak ja napisalem, moze w ortosie dopiero zmienieli instrukcje co do czego służy. Cóż, przelecę wiec i Blendem wyniki za pare godzin beda :)

Ale po cholere jechac na mnozniku 9.5 jak on tylko klopoty sprawia? polowkowe mnozniki zawsze na k8 jakies jazdy mialy. lepiej zmienic na 9.0 i miec spokoj. teoretycznie przy 9.5 i 533 powinien byc /7 a jak sobie konkretne mobo na konkretnym biosie ustawi to do konca nie wiadomo mozna sprawdzic syntetykami.

1. problemy były, ale chyba AMD nie strzeliło sobie kula w nogę ustawiajac dla Brisbane na 9,5 u niego widać to juz nie problem.

2. to raczej jest problem niedostosowania programów diagnostycznych do mnożników połówkowych

3. jakis użytkownik, 2 lub 3 strony wcześniej w tym temacie lub o KN9 zrobił test na mnozniku 9 i 9,5 dla brisbane na tej samej częstotliwości róznice były w zakresie błędu pomiarowego, więc to potwierdza punkt 1.

4. a czy nie jest przypadkiem tak, ze gdy mnożnik jest np. 9,5 (połówkowy) to wtedy dzielnik pamieci nie będzie całkowity tylko wyliczny wg wzoru zaproponowanego przeze mnie czyli:

o ile mnie głupota nie dopadła to wylicza sie to z wzoru:

(dzielnik) / (def htt) = (częstotliwosć aktualna) / (ustawione htt)

533MHz/200MHz=xMHz/320MHz

xMHz=(533*320)/200

czyli x=852MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to sprawdzałem ;)

A taktowanie pamięci wylicza się ze wzoru:

 

MEM FREQ = { [HTT] * [ MNOŻNIK] } / [DZIELNIK]

 

[HTT] - wiadomix

[MNOŻNIK] - tez wiadomo co to jest. mnożniki mogą być połowkowe.

[HTT] * [MNOŻNIK] = TAKTOWANIE CPU

[DZIELNIK] - tu sie zaczyna problem bo dzielnik ejst zawsze liczbą całkowitą. Ponadto w niektórych przypadkach nie da sie dobrać takiego dzielnika przy którym pamięci bedą miały rządaną częstotliwość.

 

Przykład:

 

200x9 = 1800 MHz ustawiamy częstotliwość pamięci na 800MHz

1800 / 400(800) = 4,5 (dzielnik)

 

ale dzielnik musi być liczbą całkowitą więc:

 

1800 / 5 = 360 (720)

 

a o ile mi sie dobrze wydaje wartość dzielnika jest ustawiana w ten sposób, aby czestotliwość pamięci nie przekraczała rządanej wartości dla HTT równego 200 tak więc dla mnożnika 9,5 dzielniki powinny wyglądać następująco:

 

800 MHz = 1900 / 5 = 380 (760)

667 MHz = 1900 / 6 = 316 (633)

533 MHz = 1900 / 8 = 237,5 (475)

400 MHz = 1900 / 10 = 190 (380)

 

a teraz z innej beczki

 

Ciekawostka:

Firma AMD zamierza poszerzyć swoją ofertę o trzy dwurdzeniowe procesory z serii Athlon 64 X2, które przeznaczone będą dla komputerów typu desktop: BE-2400, BE-2350 i BE-2300. Nowe produkty AMD korzystać mają z podstawki socket AM2.

 

Układy te wykonane będą w 65-nm procesie technologicznym, a dla ich rdzeni przeznaczony ma być w sumie 1 MB pamięci cache L2. Procesory taktowane będą częstotliwością 1,9, 2,1 i 2,3 GHz dla modeli odpowiednio BE-2300, BE-2350 oraz BE-2400. Wartość napięcia zasilającego wynosić ma 1.15 V, a TDP nowych produktów ma być równe 45 W.

 

źródło: pccentre.pl

Wygląda na to ze AMD w końcu zrobi porzadek ze swoimi procesorami. BE-2300 to nic innego jak x2 3600+ Brisbane core

Edytowane przez MILANS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

Wygląda na to ze AMD w końcu zrobi porzadek ze swoimi procesorami. BE-2300 to nic innego jak x2 3600+ Brisbane core

Przeciez bri ma 2x512KB kaszy ? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm.. troche było mało dokłądnie napisane. :) nowe proce mają mieć tak jak x2 3600+ 2x512kb cache

 

w sumie nasunęła mi sie jeszcze jedna myśl

 

AMD BE-2300

INTEL E2160

 

który procesor jest lepszy wg zupełnego laika? ;)

Edytowane przez MILANS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

Ile można dać max V temu prockowi na codzien i jakiej temperatury nie przekraczać ? :oops:

Pisalem juz pare stron temu :mur: Czlowieku naucz sie szukac. Nie zawsze ci bedzie podane na tacy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mea culpa, w prime 95 i chyba jeszcze w sprime 2004 bylo opisane tak jak ja napisalem, moze w ortosie dopiero zmienieli instrukcje co do czego służy.

Mylisz się, zawsze było jak jest.

 

A co do liczenia dzielników to jakoś dziwnie chcesz to liczyć ;]

 

Raczej w teorii się to liczy

 

f procka/rzeczywiste wzorcowe f pamieci dla dzielnika i sie zaokragla do niższej lub wyższej całkowitej w zależności jak daleko jest od niższej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie taktowanie mem nie może rpzekroczyć wartości domyślnej więc dzielnik chyba tylko zaokrągla się w górę ;)

Nie koniecznie, nia pamietam ile jest dokładnie w normie Jedec dla ddr2 ale jest jakieś standardowe przetaktowanie gdzie memki powinny działać fabrycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

być może... zauważ jednak jedną rzecz. CPU robi ten sam błąd - dzielnik zaokrągla w dół, kiedy w rzeczywistości dzielnik 7,12 zaokrąglany jest do 8 :)

 

1900 / 266(533) = 7,1294

CPUZ zaokrągla do 7

w rzeczywistości dzielnik przyjmuje wartość 8

Edytowane przez MILANS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest jak piszesz, ale myśle że po części może to zależeć od biosu plyty głównej.

 

Zresztą ja i tak jestem za nieużywaniem mnożników połówkowych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

Prawdopodobnie jest jak piszesz, ale myśle że po części może to zależeć od biosu plyty głównej.

 

Zresztą ja i tak jestem za nieużywaniem mnożników połówkowych ;)

Ja tez preferuje całe mnozniki. Pozatym gdzies czytalem ze cale sa wydajniejsze ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam tez wole całkowite ;) ale wtedy płyta musi ciskac HTT wieksze HTT. niby tylko róznica 0,5 ale na HTT ma to juz spore odbicie.

 

Ja tam mam asusa to moge szalec na 9 ;)

 

a to ze całkowite są wydajniesze wzięło sie chyba z s.939

 

Dowód

200 x9 = 1800 MHz - dzielnik 9 - takowanie pamięci 200

211 x8,5 = 1800 MHz - dzielnik 10 - takowanie pamięci 180 = mniejsza wydajnośc przez niższą czestotliwość pamiątek

Edytowane przez MILANS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co do dzielnika nie jest jeszcze zamknięte. Mój "wzorek" okazał sie błedny. Memtest uwaza jednak, że jest /7 bo 868MHz pokazuje

obecnie 2:1 na korzyść dzielnika /7

Dołączona grafika

Jakieś inne pomysły na programy, które mogą rozstrzygnać ten pojedynek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

Wlasnie zmienilem dzielnik na calkowity. I teraz tak

 

285x9,5=2700

300x9=2700

 

juz skonczyly sie problemy z dzielnikami itp. A jak mi sie za chce 3ghz to moj abit zrobi te 333 htt ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sandra/everest i porównanie przepustowości na "pewnym" dzielniku dla calkowitego mnoznika z niepewnym dla połówkowego mnożnika ;)

i tak też uczynię, wyniki o ile sie nic nieprzewidzianego nie stanie bedą w okolicy północy, bo teraz robię orthosa stress test i chcę, zeby ze 4 godzniki pobanglał choć

 

edit:

cos miłego na początek orthos small 4 godziny bez błędów przy 3040MHz na def napieciu

Dołączona grafika

W nocy zapuszczę Blend

 

a teraz kolejna impreza z cyrku dzielniki.

zgodnie z zapowiedzią testy przepustwości w everest

Generalnie to wyniki zaciemniaja jeszcze bardziej obraz rzeczywistosci, na obrazkach wszystko co istotne jest widoczne. Pamieci zarówno na mnożniku 9 jak i 9,5 (i róznych dzielnikach wg. MILANS, hary, DayWies) wypadają remisowo, mimo niby róznicy w taktowaniu o 40MHz

Mnożnik 9 i dzielnik 7:

Dołączona grafika

Mnoznik 9,5 i dzielnik (8 wg. wszystkich poza mną)

Dołączona grafika

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakis czas musi starczyć 3040MHz na def Vcore (1,30V).

Na 3080 mam już ściane z napieciem i danie 1,35V nadal wysypuje.

piękny wynik - nawiązując do tego co pisałem wcześniej i hary skomentował jako kolejny syndrom krzywej czapki - odpada bo mam już drugi podobny egz. a na forum wysyp ludzi z 3G i to poniżej 1.4V! te nowsze rewizje X2 są po prostu całkiem inne - 3G przy napięciach poniżej 1.4 było raczej nieosiągalne, ale proce bez problemu śmigały na napięciach rzędu 1.475. te nowe przy takim napięciu odpalają alarm i strażaka ale za to bez problemu podnoszą windę na 316x9.5@1.3V i z tego co widzę nie trzeba się specjalnie wysialać by trafić taką sztukę :)

 

btw. porównywał ktoś jaka jest różnica w wydajności między fryzjerem, a taką ninja jakiej używa svende? miał ktoś oba w łapkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnożnik 9 i dzielnik 7:

http://img464.imageshack.us/img464/3094/mnoznik9i0gm7.jpg

Mnoznik 9,5 i dzielnik (8 wg. wszystkich poza mną)

http://img464.imageshack.us/img464/7439/mnoznik9i5od3.jpg

Hmmm... tak se myśle że zrobiłeś to troche nie tak, bardziej mi chodziło o coś w stylu mnożnik 9x200 - testy na dzielniku /7 fmem=257MHz i przyjmując że dla mnoznika 9,5x jest /8 dać procku ~2056MHz (216MHz x 9,5). jeśli jest dzielnik /8 powinny być mocno zbliżone wyniki (proc napewno troche wpłynie ale myśle że nie kolosalnie) a jeśli nie sporo wyższe .

 

Pozatym dziwne że na teoretycznie niższej f jest większy write.

 

piękny wynik - nawiązując do tego co pisałem wcześniej i hary skomentował jako kolejny syndrom krzywej czapki - odpada bo mam już drugi podobny egz. a na forum wysyp ludzi z 3G i to poniżej 1.4V! te nowsze rewizje X2 są po prostu całkiem inne - 3G przy napięciach poniżej 1.4 było raczej nieosiągalne, ale proce bez problemu śmigały na napięciach rzędu 1.475. te nowe przy takim napięciu odpalają alarm i strażaka ale za to bez problemu podnoszą windę na 316x9.5@1.3V i z tego co widzę nie trzeba się specjalnie wysialać by trafić taką sztukę :)

Hmm, to nadal może być związane z czapką, w starszych egzemplazach (teoretycznie gorzej krętliwych) czapke mogli lutować do IHS (co przekładało się na oddawanie ciepła i możliwe niższe temp. dla wyższych V, co skutkowało stabilnoscia na tychże) a w nowszych (teoretycznie lepiej krętliwych) czapke mocować standardowo z jakimś glutem (skutek - nieakceptowanie wyższych napięć). Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw. porównywał ktoś jaka jest różnica w wydajności między fryzjerem, a taką ninja jakiej używa svende? miał ktoś oba w łapkach?

Chciałem zaznaczyć, ze uzywam Scythe Andy Samurai Master, który to nie jest konstrukcja typu tower. Wentylator sam z siebie daje ideanie równy nawiew na wszystkei banki ramu, iraz wieje tez czesciowo, już po odbiciuu powietrza od mobacza na radiator główny na PMW.

Dla niedowiarków Blend :)

Dołączona grafika

@hary przeprowadzę test przepustowosci wg porady

 

edit:

Testy przepustowości zrobione wg zaleceń.

przewaga ustwawień 9,5x216 nad 9x200 (memki wg everesta idą odpowiednio z 513 i 514MHz) to od 6-10%.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

czy mogę prosic o interpretacje tego, bo wg mnie różnice wskazują na dzielnik /7 przy mnożniku 9,5

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@svende odczyt/zapis masz zdecydowanie za niski wg tak powinieneś mieć coś koło 8-10k a nie lekko ponad 5k

EDIT: Fakt; moja nieuwaga nie popatrzyłem na MHz CPU/MEM ze scr Everesta. :mur:

 

 

Co do "Brisbane" ro również trafiają się straszne "padaki" np. moj <_< 2700 MHz i 1,3V - nie wejdzie nawet do windowsa; 2800 MHz i 1,5V potrafi wysypać orthosa :mur: testowany na ac/wc/fc poprostu "sie nie da stable 3000 MHz"; jedyna nikła szansa to pewnie FWC i ~ 1,7V i moze było by te 3 GHz...

 

"Cudowne odczyty temp"

 

2850MHz / 1,525V

core0: -2

core1: 12

cpu: 12

cooling: WC

otoczenie: 22,5C

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Spookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość amapi3d

ja tez trafilem chyba na bardzo slaba sztuke. gora 2800 na 1.4 :/ pamieci kingston(nanya) tez padaki, nie chca w ogole isc na cl4, na cl5 masz 850 jakies

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik.

ja tez trafilem chyba na bardzo slaba sztuke. gora 2800 na 1.4 :/ pamieci kingston(nanya) tez padaki, nie chca w ogole isc na cl4, na cl5 masz 850 jakies

To samo :mur: Tyle ze memki z siga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit:

Testy przepustowości zrobione wg zaleceń.

przewaga ustwawień 9,5x216 nad 9x200 (memki wg everesta idą odpowiednio z 513 i 514MHz) to od 6-10%.

http://img514.imageshack.us/img514/2628/multi9i0tf5.jpg

http://img513.imageshack.us/img513/7046/multi9i5sf1.jpg

czy mogę prosic o interpretacje tego, bo wg mnie różnice wskazują na dzielnik /7 przy mnożniku 9,5

Jak dla mnie ustawia dzielnik /7 ;)

 

Można jeszcze dla pewności sprawdzić na identycznych taktowaniach CPU (256MHz x 8 ), dla mnożnika x8 dzielnik 400 to /8, wtedy już by całkowicie rozwiało wątpliwości co do tego czy na 9.5 jest /7 czy /8.

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...