Skocz do zawartości
Silverpoint

Temperatura Hdd 7200rpm A 5400 Rpm

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Asusa A6Ja-Q006. Maszynka fajna ale miała jeden feler - twardego 4200rpm = padaczka. No to się szarpnąłem i zakupiłem Hitachi Travelstara 80GB 7200rpm.

Dysk super - wydajny, cichy tylko jedynym problem była temperatura - podczas normalnej pracy biurowej rozgrzewał się do 55st a przy kopiowaniu dużych porcji danych (np.: 4GB) to potrafił dojść do 60st.

No a w specyfikacji tech. napisali że max. temp pracy to 50st... no to się trochę spękałem i kupiłem sobie Trvelstara 80GB 5400rpm - wsadziłem do środka i... to samo; temp. ani drgnęła.

Nawet zrobiłem test - odkręciłem klapkę przykrywającą twardego, postawiłem lapa na czterech klockach żeby powietrze lepiej przepływało i...to samo! dysk rozgrzewa się do 54-55st i już. Bez różnicy czy 7200 czy 5400.

No więc kilka pytań:

1) czy to mój Asus ma taką konstrukcję czy może Hitachi są takie gorące?

2) czy ktoś ma Travelstara 7200 w innym lapie i jak u niego z temp.?

3) czytałem trochę na ten temat i generalnie wiem że im chłodniejszy twardziel tym lepiej, ale z drugiej strony czytałem opracowanie na temat odzyskiwania utraconyc danych i cytuję :"W wypadku nowoczesnych twardych dysków z kobaltowo-chromową lub kobaltowo-niklową powłoką magnetyczną temperatura powyżej której dane są tracone wynosi około 7000 C.Na starszych dyskach można jeszcze znaleźć powłokę magnetyczną wykonaną z tlenków żelaza. Dla tego materiału temperatura utraty danych wynosi "zaledwie" 3000C."

Po tym cytacie zaczynam się zastanawiać czy warto się przejmować tymi paroma stopniami?

 

Jeden z forumowiczów też ma Asusa A6Ja-Q006 i Travelstara 7200rpm i u niego jest jeszcze gorzej - temp. dochodzi do 63st. Ale kolega jest twardy i pisze, że się tym nie przejmuje - dysk chodzi dobrze i ma 3 lata gwarancji...

 

No i na koniec kilka uwag na temat samego dysku: "gorąco" (hehe) polecam - zastosowano w nim różne technologie, żeby był energooszczędny (m.in łożyska olejowe) i muszę powiedzieć - że czapki z głów - nie zauważyłem aby po wymianie czas pracy na baterii się skrócił. No i na głośność też nie narzekam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Hitachi Travelstar E7K100 2,5'' 100GB SATA, temperatura dysku przy sporadycznym mieleniu wynosi od 39-42 stopni. Przy duzym obciazeniu kopiowaniem, rozgrzewa sie do 45-46 max.

Podobno seria E tych dyskow, wydziela mniejsze cieplo niz 7K100.

 

Kucyk posiada identyczny dysk 100GB w asusie, poczekaj na jego opinie na temat temperatur.

Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten sam laptop, ten sam dysk, temperatura oscyluje chyba cos okolo 55-60 ale nie jestem pewien, dzisiaj sprawdze, ale ja odkad wyleczylem sie z PCta przestalem zwracac uwage na temperatury wiec mnie to nie rusza, problemow nie ma, nic sie nie wiesza, dysk nie wykazuje zadnych oznak aby mial pasc wiec...

Edytowane przez kucyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem posiadaczem Asusa w3000v zakupiłem dysk seagate momentus 7200.1 100 GB,który w testach osiaga temperaturę max 47 u mnie przy samym przegladaniu stron to 50 zdarza sie przy obciażeniu uzyskać 60.Specyfikacja natomiast mówi o zakresie 5-55.Sprawa niepokojąca a nogi nadparzone jednakże po odkreceniu klapki zasłaniającej dysk okazuje się,że temeratura spada do około 47.Jak widać asus nie wykazał się innowacją montując zaślepkę na hdd z innego materiału odprowadzajacego ciepło co wiecej ptastik w tym miejcu jest wyjątkowo gruby.Pozdrawiam wszystkich "nagrzanych" :wink:

post-148108-1179233159_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie HDD rozgrzewał się do 66st., więc 60 przy 7200 to jeszcze malutko (ja mam to 4200-niby 5400). Podstawka chłodząca domowej roboty obniżyła temperaturę o jakieś 7-8st., więc było warto się trochę pobawić.

Możnaby zrobić otwór w klapce i do HDD przymocować jakiś w miarę niski radiator. Ja bym tak zrobił, ale najpierw musiałbym mieć jakąś zapasową- szkoda byłoby coś s... :-D Szkoda, że elementów obudowy nie da się ot tak kupić w sklepie :-( Pojęcie przegrzewania przestałoby istnieć- tu otworek, tam wiatraczek- sru, do USB i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim asusie dysk ma 48C ~ 50C, po kilku godz. głównie www,jakiś filmik, to temperatura podchodzi pod prawie ~60C, Silverpoint czy dużo głośniej jest w twoim asusie po wymianie z 4200 na 7200 ? Zastanawiam się nad tym hitachi albo seagate momentus ale chyba hitachi jest szybszy? Bo mam coś takiego, że przy ściąganiu pliku z netu i w tym samym czasie oglądanie filmu (tak jakby film slajdował/pauzował na ułamek sekundy co chwila), czy to może być wina dysku, że jest 4200rpm?

Edytowane przez Optics

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...