Skocz do zawartości
arenapc

Wc Pod Arkadami By Arenapc (c2d 3,2ghz)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich maniaków watercooling :razz: Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że zainstaluję w swoim kompie pierwsze WC. Było to spowodowanę zmianą komputera i dużymi możliwościami OC mojego procka E6300, który bez problemów daje radę na 3,2GHz (więcej nie sprawdzałem), mi to absolutnie wystarczy. Niestety na dotychczasowym chłodzeniu AC temp miałem za duże by procesor mógł pracować na takich ustawieniach (65 stopni w stresie). Obecnie posiadam już wszystkie elementy jakie będą mi potrzebne do WC ale pozostaje jeszcze kilka pytań, na które szukam odpowiedzi. Za cel przyjąłem sobie aby mój układ spełniał następujące zadania:

 

- wydajność

- prostota wykonania

- schludność

- cały układ WC ma się znajdować wewnątrz obudowy

 

Nie zależy mi na podświetleniu układu jakimiś diodami czy neonami ponieważ całość i tak będzie zamknięta w obudowie i elementy będą ukryte dla oka.

 

I projekt wykonania:

 

Dołączona grafika

 

II projekt wykonania:

 

Dołączona grafika

 

W związku z tymi projektami zastanawiam się, który lepiej się nadaje do mojej obudowy i lepiej spełni swoje zadanie. Zastanawia mnie też obieg powietrza w obudowie, czy jeden wentylator 80mm w przedniej części obudowy i wentylator w zasilaczu 120mm będzie wystarczający na cyrkulację powietrza wewnątrz puszki.

 

Przejdźmy dalej, na dniach wszystkie lelementy złoż w całość i zamontuję na podzespołach, tymczasem sprawdzam szczelność wszystkich elementów:

 

Dołączona grafika

 

Elementy mojego układu:

 

CPU-PRISON PRO V2

 

Dołączona grafika

 

FROST 2 GPU

 

Dołączona grafika

 

FROST 2 NB

 

Dołączona grafika

 

Black Water Silent Pump 12V

 

Dołączona grafika

 

Black Water Advanced 122 rev. 2.0

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po świętach Wielkanocy mam zamiar wszystko złożyć, muszę jeszcze wyciąć w domu otwór na chłodnice w górnej części obudowy.

 

CDN... B-)

 

UPDATE 11.04.2007

 

Witam, tak jak pisałem wcześniej dzień przed rozpoczynającymi się świętami Wielkanocy, postanowiłem wkońcu uporać się z otworem na chłodnice WC :razz:

 

Na samym początku zrobiłem projekt otworu i naniosłem go na szablon.

 

Dołączona grafika

 

Nastepnie w ruch poszła wyrzynarka i wiertarka. Wycięcie samego otworu w obudowie za pomocą wyrzynarki nie było trudne, ja robiłem to poraz pierwszy i wyszło chyba dobrze...

 

Dołączona grafika

 

Spód chłodnicy okleiłem uszczelką okienną, którą wcześniej nieco rozciąłem.

 

Dołączona grafika

 

Przymiarka na sucho czy wszystkie cztery otwory zostały prawidłowo rozmieszczone. Przykręcenie chłodnicy do obudowy, wszystko pasuje :D

 

Dołączona grafika

 

Kolejnym krokiem było przygotowanie wszystkich elementów, odmierzenie odpowiedniej długości weży i poskładanie wszystkiego w całość. Czynności te zajęły mi najwięcej czasu... pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą :wink: Wcześniej miałem dwa projekty podłączenia układu, jednak w praktyce wyszło co innego. Musiałem trochę zmienić układ, gdyż węże za bardzo się zaginały. O to kilka fotek układu WC, jeszcze przed zalaniem wodą.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pozostało mi tylko włożenie wszystkiego do puszki i zalanie wodą. W tym czasie nie miałem przykręconej chłodnicy do ramy żeby można było ją łatwo odpowietrzyć. Stwierdziłem, że lepsze są króćce choinkowe niż skręcane, miałem z nimi trochę roboty. W czasie zakręcanie nakrętek wąż skręcał się razem z nimi, ale jakoś dało radę! Innym problemem było przykręcanie bloków na chipsety, w przeciwieństwie do CPU, wszystko było przykręcone na twardo. Bałem się czy z odpowiednią siłą jest dokręcony blok i czy nie ukruszy mi się rdzeń. Działałem intuicyjnie. Odpowietrzanie układu było bardzo proste ale wszystko należało robić bardzo dokładnie, chyba każdy zna to uczucie jak po raz pierwszy zalewa wodą układ WC. Po pozbyciu się ostatnich bombelków powietrza, chłodnica została na sztywno przykręcona do ramy a wentylatory ustawione zostały na minimalne obroty (dmuchają na chłodnicę). Równie ważną czynnością było uporządkowanie wszystkich kabli, wkońcu chiałem żeby całe WC miało estetyczny wygląd :P

 

Zdjęcia WC w obudowie, zalane wodą.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tak wyglądał PC przed założeniem WC:

 

Dołączona grafika

 

Tak wygląda teraz:

 

Dołączona grafika

 

Włąściwie moja praca się zakończyła, pozostało mi kilka drobiazgów. Muszę wymienić kabel do CD-romu, wyścielić dokładniej wnętrze obudowy matą, zmienić wentylator w zasilaczu na cichszy, kupić gril na osłonę chłodnicy (będzie niedługo dostepny w Cooling.pl) W przyszłości może pomaluje obudowe na czarny kolor.

 

A teraz efektywność układu:

 

Chłodzenie AC:

1,86GHz

 

- CPU idle 44-46 stres 54

- grafa idle 55 stres 75-80

- NB ?

 

Chłodzenie WC:

1,86GHz

 

- CPU idle 31-33 stres 38

- grafa idle 41 stres 45-50

- NB 34

 

Wkrótce podam wyniki jak układ WC sprawuje się przy podkręconym procku.

 

Kończąc temat powiem, że robota była warta czasu i pieniędzy. Zapomniałem już co to chłodzenie AC i hałas w komputerze. Krytyka oczywiście mile widziana, może warto wprowadzić jeszcze jakieś zmiany... :wink: Jest to mój pierwszy układ WC, cele jakie miałem wypisane przed złożeniem WC, jak dla mnie został osiągnięte. Oczywiście gdyby nie forum pure.pc kibelek nigdy by nie powstał :D Pozdrawiam.

 

 

UPDATE 14.04.2007

 

Witam ponownie. Po kilku dniach użytkowania WC, wszystko spisuje się bardzo dobrze :D Nadszedł czas na mały overclocking i sprawdzenie wydajności WC, bo po to przecież powstał. Mój E6300 dobrze się kręci 3,3 bez zmiany napięcia, ale stwierdziłem że na codzień będzie ustawiony na 3,2GHz 458FSB (1,325V). Porobiłem kilka testów, zastanawiam się nad temperaturą, czy tyle co mam jest OK, czekam w tej kwesti na oceny. Wiem, że moje bloki wodne do demonów wydajności nie należą, ale kupiłem je dosć tanio, pakować pieniędzy na cacka nie miało dla mnie sensu.

 

Teścik:

 

 

E6300@3,2GHz (1,325V) FSB 458

 

IDLE:

 

Dołączona grafika

 

STRESS:

 

Dołączona grafika

 

 

 

Wentylatory Fander, oba na 1/3 obrotów, obudowa zamknięta. Temperatura pokojowa 22C.

Edytowane przez arenapc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz chłodniczkę od spodu to zje ci ze dwie zatoki 5.25, w szczególności ,że gruba chłodnica, no chyba, że ci niepotrzebne. Widzę że buda podobna, zobacz sobie w moim temacie, koncepcja podobna, może coś Cię zainspiruje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...daje radę na 3,2GHz... Niestety na dotychczasowym chłodzeniu AC temp miałem za duże by procesor mógł pracować na takich ustawieniach (65 stopni w stresie)

Jeżeli masz mocniejszą grafikę, to nie zdziw się, jeśli nie zejdziesz za bardzo poniżej tych 65*C... Zwłaszcza jeśli zamierzasz trzymać te Fandery na rozsądnych obrotach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Black Water Silent Pump 12V

Potocznie mówiąc Coolriver rev. 2 :lol:

 

Zdecydowanie wentylatory na chłodnicy powinny wyciągać powietrze z budy .....

Jeśli chodzi o połączenie węży to projekt nr 2, nie ma to za bardzo znaczenia aczkolwiek ładniej tak wygląda :razz:

I te 2 wentylatorki pod zasilaczem powinny pracować chociaż na 40% swojej możliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

65* to wcale nie tak dużo :) do 75* c2d mogą pracować na co dzień ^^

myślę że woda dla niektórych to nie tyle co lepsza wydajność, tylko bardziej sam urok, pięknie przycięte wężyki, świecące się wypolerowane bloczki, to się liczy :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odnośnie wentylatorów, na początek zamontuję oba pod chłodnicą a ich zadaniem będzie zasysanie powietrza z otoczenia. Trochę czytałem na forum wątek "Dmuchać czy ciągnąć" i wiele osób dochodziło do wniosku, że nie ma większej róźnicy czy powietrze z wentylatorów dmucha czy zasysa (3 C różnicy), ważne żeby było z otoczenia, a nie z wnętrza obudowy, gdzie powietrze jest bardziej nagrzane. Zresztą zawsze będzie można zmienić i przetestować oba sposoby zamontowania wentyli, wszystko wyjdzie w praktyce.

Jeżeli chodzi o formę styropianu, to była w opakowaniu z pompką. Idealnie pasuje mi na pułkę, wchodzi na styk, szkoda byłoby z niej nie skorzystać. Mam pewność, że pompka nie będzie latać na boki a przy tym mniej drgań przejdzie na obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odnośnie wentylatorów, na początek zamontuję oba pod chłodnicą a ich zadaniem będzie zasysanie powietrza z otoczenia. Trochę czytałem na forum wątek "Dmuchać czy ciągnąć" i wiele osób dochodziło do wniosku, że nie ma większej róźnicy czy powietrze z wentylatorów dmucha czy zasysa (3 C różnicy), ważne żeby było z otoczenia, a nie z wnętrza obudowy, gdzie powietrze jest bardziej nagrzane. Zresztą zawsze będzie można zmienić i przetestować oba sposoby zamontowania wentyli, wszystko wyjdzie w praktyce.

Tyle że w takim układzie jak jest przedstawiony wentylatorki będą niejako "walczyły" z fizyką - ciepłe powietrze idzie zawsze do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie postanowiłem, że wentylatory będą dmuchac na chłodnicę (minimalne obroty). W przedniej części obudowy zamontowany jest wentylator arctic cooling, który ciagnie zimne powietrze z otoczenia. Cały obieg powietrza wystarczy na WC, w obudowie jest na prawdę chłodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz efektywność układu:

 

Chłodzenie WC:

1,86GHz

 

- grafa idle 41 stres 45-50

- GPU 34

Grafa i GPU to przecież to samo, nie chodziło Ci o NB? Po drugie kabelek S-ATA (ostatnie zdjęcie) możesz ukryć w klatce pod dyskiem, nie będzie się tak rzucał w oczy.

 

Poza tym duży plus za czytelne zdjęcia i przemyślany układ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ Za nietypowo umieszczoną pompkę - dzięki temu więcej miejsca na dole obudowy, mniejszy bałagan.

+ Też za wyraźne zdjęcia. Widać żeby ładnie wszystko pokazać, zdjęcia nie muszą mieć 2mb i ogromnych rozdzielczości...

 

Zrób coś z kablem zasilacz-płyta, schowaj jakoś, ukryj, bo szpeci :wink:

 

Poza tym układ jak najbardziej ok. Nic specjalnego, podobny do wielu innych, co nie znaczy że to źle...

Jak na pierwszy układ wc, to należą sie gratulacje.

 

Edit:

Obudowa to Chief Dragon, tak ?

 

C2D 6300 1.87GHz @ 3.4 GHz (ARCTIC COOLING FREEZER 7) chłodzenie przejściowe, przyszłość WC

Zmień siga :rolleyes: Edytowane przez oskarro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po cwaniacku :lol: coby sie do kabli nie doczepic (nie no joke)

Natępne update, nastepne świeże zdjęcie z nowym kablem do CR-room, lepiej schowanym kablem HDD i może jeszcze innymi poprawkami. Ale to wkrótce... student też musi zadbać o swoje nałogi, nie na wszystko musi mu starczyć kasy heh :lol2: Edytowane przez arenapc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że woda dla niektórych to nie tyle co lepsza wydajność, tylko bardziej sam urok, pięknie przycięte wężyki, świecące się wypolerowane bloczki, to się liczy :mrgreen:

I jeszcze lans, nie zapominajmy o lansie :>

To mówiłem ja, posiadacz kibla na Pentium 3.

 

 

Enaf tego offtopiczenia. Jeśli chcesz trzymać zamkniętą puszkę, zrób coś z tymi kręciołami do Fanderów - przysmarkaj gdzieś z przodu albo coś.

Fajnie poprowadzone wężyki, możesz to nazwać "WC pod arkadami", zawszeć to lepiej brzmi jak "Nju Prodżekt Dabliu Si" :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dodałem temperatury jakie mam przy podkręconym procku (3,2GHz FSB 458 1,325v). Mam zamiar nałożyć paste Coollaboratory Liquid Pro, temperatura powinna spaść jeszcze o jakieś 3-4 C. Tak jak w temacie, czy według was temperaturki są ok i czy procek podkrecony na codzień 3,2Ghz jest bezpieczny?

Edytowane przez arenapc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż chłodnice z góry. Please :)

Proszę bardzo:

 

Dołączona grafika

 

Przydałaby się kratka maskująca, podobno ma być niedługo dostępna na cooling.pl Może wymyślę coś innego, szkoda że w polskich sklepach z wodnym chłodzeniem brakuje czasem potrzebnego asortymentu do wykończenia WC. :sad:

 

PS. Dla chcących wyciąć podnobny otwór radzę na rogach i po środku zachować kwadratowe kształty i nie bawić się w wycinanie trójkącików (100% dopasowanie do chłodnicy). Wyjdzie równiej i ładniej :wink:

Edytowane przez arenapc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na umieszczenie chłodnicy mi zaimponowal. Genialnie ! Podoba mi sie ;)

Pomysł ten generalnie pląta się po tym forum od dłuuuższego czasu, spłodził go Chaos i też od niego nazwano go "Chaos Modem" więc ameryki nie odkryłeś :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Dla chcących wyciąć podnobny otwór radzę na rogach i po środku zachować kwadratowe kształty i nie bawić się w wycinanie trójkącików (100% dopasowanie do chłodnicy). Wyjdzie równiej i ładniej :wink:

 

Myślę, że ładniej wyjdą łuki, a tak samo łatwo je wyciąć :wink:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak uszczelka. Otwór wycinany powoli i starannie ręczną piłką włosową do metalu po starannie wytrasowanych liniach bez użycia szablonu.

Wyrzynarką elektryczną nie radzę.

więcej tutaj

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...