Skocz do zawartości
kenfollet

Gwałtownie Spadła Długość Pracy Na Bateri

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po roku użytkowania laptopa, dosłownie z dnia na dzień długość pracy na baterii spadło o godzinę. Z grubo ponad dwóch godzi na 1 godzinę i 8 minut.

Sprawdzałem czy może winda sama nie zaktualizowała sobie sterownika do procesora, ale nie dalej wysłużony sterownik z 2004 roku (standardowy dla mojego Acera)

Schemat zasilania jest ustawiony na przenośny/laptop.

Robiłem test battery eaterem. Nie znam się na wykresach ale wydaje mi się że było on prawidłowy. Na teście pod max obciążeniem niecałe 50 min ale wykres praktycznie równa kreska.

Bateria praktycznie nigdy nie była rozładowywana do zera ale łatwego życia nie miała, częsta praca na zasilaczu czasem kilka razy odłączanie i podłączanie prądu z powrotem, ale przez rok nie uroniła ani minuty życia.

W laptopie nie ma bluethotha więc nie żre on baterii. Sieciówka pracuje jak zawsze, programy praktycznie te same co zawsze a kaspersky 6 nie znajduje żadnych wirusów.

Czy ktoś zna prawdopodobną przyczynę tak nagłej straty wydajnośći?

 

Nie wiem czy ma to jakiś związek ale właśnie odkryłem że laptop dość mocno się grzeje. Temperatura procka to 85 stopni a dysku twardego 61. To chyba nie najlepsze wyniki. Dodam że aktualnie laptop leży na moich kolanach, wentylacja jest mocna ograniczona ale nie raz pracował on w takich a nawet gorszych warunkach. Może spadła wydajność wiatraczka?

 

Poczyniłem dalsze obserwacje. Komputer regularnie się wyłącza od około dwóch tygodni. Do tej pory nie wiązałem tego z temperaturą gdyż zdarzyło mi się to nawet podczas pracy na dworze przy kilku stopniach kiedy laptop stał na twardej zimnej powierzchni a nic nie zasłaniało jego wlotów powietrza. Jednak kiedy zainstalowałem notebook hardware control zauważyłem że z temperaturą dzieje się coś dziwnego. Wentylator cały czas głośno mieli a temperatura w ciągu kilku minut może spaść lub wzrosnąć o 10 stopni!

Uruchomiłem laptopa, postawiłem go do góry nogami tak aby łapał powietrza ile tylko może, nie obciążałem procesora i za pół godziny miałem 96 stopni i laptop się wyłączył.

Jak myślicie czy to wentylator czy coś z czujnikiem temperatury nie tak?

Edytowane przez kenfollet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro twierdzisz że wentylator "głośno mieli" ( zależy jak mieli) to może znaczyć że coś jest z nim nie tak.

Może się wyłącza właśnie przez to że się przegrzewa z winy wentylatora, może sie psuje któryś komponent (np ram - sprawdź memtestem i prime 95), a może jest jakis problem z modułem zasilania z baterii ( co by mogło wytłumaczyć nagły spadek jej wydajności).

 

Z tego co pamietam to chyba pisałeś że zaczęło się psuć zaraz po tym jak skończyła się gwara, więc śmiało sprawdź ten wiatrak, ramy no a jak nie to to już chyba serwis :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośno mieli znaczy, że bardzo wyraźnie słychać że pracuje na wysokich obrotach ale dźwięk jego pracy nie uległ zmianie. Zdarzało mu się wydawać takie odgłosy.

Bardziej zastanawia mnie czy to może być jakiś czujnik temperatury. Dzisiaj siedziałem przy biurku, pracował kaspersky więc procesor był obciążony i obserwowałem jak temperatura pnie się do góry. Gdy osiągnęła 92 stopnie (Acer domyślnie wyłącza się przy 95) postawiłem laptopa na monitorze (znaczy otwartego laptopa podniosłem do góry tak żeby mógł się bardziej wentylować) i dosłownie w 30 sekund temperatura spadła do 72 stopni! To chyba nie możliwe żeby notował takie zmiany temperatur.

Czy ewentualnie taki czujnik temperatury zamontowany jest w wiatraku czy jeszcze gdzie indziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośno mieli znaczy, że bardzo wyraźnie słychać że pracuje na wysokich obrotach ale dźwięk jego pracy nie uległ zmianie. Zdarzało mu się wydawać takie odgłosy.

Bardziej zastanawia mnie czy to może być jakiś czujnik temperatury. Dzisiaj siedziałem przy biurku, pracował kaspersky więc procesor był obciążony i obserwowałem jak temperatura pnie się do góry. Gdy osiągnęła 92 stopnie (Acer domyślnie wyłącza się przy 95) postawiłem laptopa na monitorze (znaczy otwartego laptopa podniosłem do góry tak żeby mógł się bardziej wentylować) i dosłownie w 30 sekund temperatura spadła do 72 stopni! To chyba nie możliwe żeby notował takie zmiany temperatur.

Czy ewentualnie taki czujnik temperatury zamontowany jest w wiatraku czy jeszcze gdzie indziej?

Rozkrec, przedmuchaj wentyl i radiatory, uwierz mi ze w hu... kurzu tam bedzie :)

Zmien paste :)

 

Mialem to samo! Rzadko sprzatam w pokoju heh ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkrec, przedmuchaj wentyl i radiatory, uwierz mi ze w hu... kurzu tam bedzie :)

Zmien paste :)

Pytanie może trochę zabawne ale... czy w laptopie wszystko jest jak w stacjonarnym. Procesor zdejmuje się tak samo, smaruje pastą tak samo itd.

Składało się już desktopy ale notebooka jeszcze w życiu nie widziałem od środka:]

Pytam żeby mieć czyste sumienie jak coś się stanie...

 

 

Właśnie przeczytałem na tym foum opis rozbierania laptopa...

Najpierw rozkręciłem, potem przeczytałem i już zaczynam skręcać z powrotem:]

Czy jest ktoś w okolicach Katowic kto (oczywiśicie za stosowna opłatą) podjął się czyszczenia wentylatora i smarowania procesora pastą?

Jak by mi coś nie poszło to mam kieszonkowe do 2050 potrącone...:]

Edytowane przez kenfollet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...