Skocz do zawartości
pmp

#pimp Water Striker - Stage 1

Rekomendowane odpowiedzi

Historia żółtej ciżemki przedstawiona poniżej, jest ciut komedią ciut tragedią, ma swój początek pod koniec stycznia a jej ojców jest wielu :oops:

 

Zniechęcony szumem powietrza, zachęcony Waszymi poczynaniami, namówiony przez pewne sympatyczne osoby postanowiłem zbudować swoje pierwsze w życiu WC, co w teori wydało mi się dosyć proste, ale w praktyce podniosło mi ciśnienie (głównie z powodu niepowodzeń jakie odnosiłem w kolejnych etapach) momentami dosyć znacznie :)

 

Założenie jakie obrałem sobie (tu zaznaczam, że jest to odsłona pierwsza - do czego jeszczę powrócę w odpowiednim czasie), to wyciszenie badziejstwa nie tyle do granic mojej tolerancji (bo z racji można rzec głuchoty jest ona duża) co do granic tolerancji mojej kochanej Żony która cierpiała juz z powodu dużej ilości wentylatorów która przechładzała wcześniej budę. Zresztą podczas budowy WC Żona z wielką chęcią (zainspirowana pomysłem na ciszę :banana:) pomagała mi w zalewaniu układu - to na początku - no i w ścieraniu rozlanej wody której dywan wypił ze 2L.

 

Układ WC został założony na mojej pierwszej konfiguracji, która pracuje dzielnie (nie licząc przerw na awarię mobo hrhr :banana:) 24/7 i w większości czasu wszystkie 4 rdzenie liczą, liczą, liczą, co powoduje oprócz

efektu tostera na CPU, podobny efekt na sekcji zasilającej CPU, jak i SB i NB które jak powszechnie wiemy w przypadku mojej płyty do zimnych, czy ciepłych nawet nie należą.

Do tego wszystkiego 2x G80 z trochę podniesionymi zegarami, też robi swoje więc jeszcze przed zalaniem wszystkiego, powstał problem teoretyczny - jak to schłodzić - ale o tym w odsłonie drugiej, w odpowiednim, aczkolwiek już niedługim czasie.

 

Do elementów podstawowych użytych do budowy tego układu posłużyły:

 

1) Blok na CPU - KTC PQ-Plus - żeby pasował pod kolor :)

2) Bloczki MIPS MCH003 - do mostka południowego i północnego - 2 szt.

3) Bloczki MIPS MCH133 - do tranzystorów sekcji zasilającj CPU - 2 szt.

4) Bloczki Innovatek Cool-Matic na G80-GTX

5) Wąż Innovatek 8/10

6) Płyn Innovatek Protect IP

 

Ciut wcześniej, korzystając z wolnego czasu oczekując na nową płytę, wypolerowałem CPU - z nudów ;) Aczkolwiek podczas polerki, standardowo okazało się, że środek IHS jest niżej niż brzegi, więc teraz jakby jest lepiej.

 

FOTO CPU

 

O historii skręcania całości do kupy, głównie nocami z chronicznego braku czasu, nie będe pisać - ale oprócz zalania, pierdzącej pompki EHEIM 1048 której nie polece największemu wrogowi, uszkodzeń ciała, wspominać nie będę bo wstyd, ale w chwili obecnej sytuacja jest opanowana i układ wygląda jak na zdjęciu poniżej.

 

Dołączona grafika

 

Szatańskie pomysły chodziły mi po głowie, aby z węża 8/10 przeskoczyć na grubego Tygona, aby zabarwić wodę jakimś barwniczkiem UV, czy też polakierować bezbarwnym lakierem bloczki które - jak to miedziane - brudzą się na potęge :(

Wygląd - nie wiem czy wygląda to fajnie czy nie, bo jak pisałem, zdążyłem się na to wszystko wcześniej nawkurzać - ale to dla mnie kwestia drugo czy trzeciorzędna bo mam nawyk zamkniętej obudowy, ale chyba tragicznie nie jest.

 

Bardziej merytorycznie - jak wspominałem wcześniej pierwsza to odsłona mego nocną porą wydziergango dzieła, i w zasadzie w samym układzie w środku PC nie mam żadnych planów na zmiany - a druga odsłona będzie dotyczyć chłodzenia bo w chwili obecnej chłodnica Thermochill PA120.3 leżakuje obok PC, a na niej 3 losowo znalezione wentylatory 120x120x25 (jeden CM wyciągnięty z obudowy gdy pachniała nowością, drugi CM bliżej nieokreślony parametrami oraz Coolink X12-800).

 

W tej wersji układu temperatury są.. jakie są - na drugiej stronie wątku opisałem to szczegółowiej.

 

Na koniec podziękowania dla Pawła, Damiana, Adama i Łukasza którzy w sposób szczególny zainspirowali moje rzemiosło, oraz dla ogółu za wkład wiedzy w dział wody, który naprawde jest bardzo pomocny przy pierwszym w życiu WC.

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede pierwszy :) gratuluje klocków :) no temperaturki rzeczywiście dziwne conajmniej

schludnie to wyszło a jaką tam paste podłożyłeś bo nie doczytałem??:>

Pozdro

edyta nie jestem pierwszy :(:P

Edytowane przez Arni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok CPU / SB / NB - Zalman "z pędzelka",

Sekcja zasilania CPU - przekładka 3M 5507 z racji tego, że nie ma sposobu na zamontowanie bloku tak aby był przymocowany solidnie, a jednocześnie płyta się nie wygieła w łyżeczkę (wtedy środkowe tranzystory są w powietrzu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak pomieszanego układu węży to nigdy nie widziałem. Klocki fajne...ale ich połączenie...gosh...nie lepiej byłoby tak ??

 

Dołączona grafika

 

lub tak ?? (niebieskie połączenie za pomocą kątówek chyba, że wąż się nie zegnie)

 

Dołączona grafika

Edytowane przez mattnick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, wrescie pimpek sie pokazal :). nie jest najgorzej imo :). chociaz liczac ubite strajkery i inne straty... hrhr ;).

 

 

 

ZTCW weze poprowadzone tak by uniknac kolanek. uklad liczy az 7 bloczkow i trzeba to wziac pod uwage. odpaliles juz lainga d5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szatańskie pomysły chodziły mi po głowie, aby z węża 8/10 przeskoczyć na grubego Tygona, aby zabarwić wodę jakimś barwniczkiem UV, czy też polakierować bezbarwnym lakierem bloczki które - jak to miedziane - brudzą się na potęge :(

Wygląd - nie wiem czy wygląda to fajnie czy nie, bo jak pisałem, zdążyłem się na to wszystko wcześniej nawkurzać - ale to dla mnie kwestia drugo czy trzeciorzędna bo mam nawyk zamkniętej obudowy, ale chyba tragicznie nie jest.

Ja tam lubię przeźroczyste węże, więc wygląd układu bardzo mi się podoba. Fajny bloczek na CPU, produkty KTC / Zern zajefajnie wyglądają.

 

Aha, dźwiękówka fajnie wygląda w tym tłoku :D

 

tak pomieszanego układu węży to nigdy nie widziałem. Klocki fajne...ale ich połączenie...gosh...nie lepiej byłoby tak ??

Tak mały łuk na Innovateku (u Ciebie ten niebieski) mógłby być problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak pomieszanego układu węży to nigdy nie widziałem. Klocki fajne...ale ich połączenie...gosh...nie lepiej byłoby tak ??

Ze zdjęcia tego nie wywnioskujesz - ale nie da się na kolankach połączyć dwóch bloczków w ten sposób który proponujesz ze względu na to, że kolanka są zbyt długie, bloczki za blisko i wkręcając dwa kolanka obrotowe (takie jak na bloczkach GPU) stykają się one ze sobą w ustawieniu jak narysowałeś - początkowo te bloczki + bloczek CPU chciałem właśnie w ten sposób połączyć, ale się nie udało.

 

A Twoja pierwsza propozycja - plątanina powstała z powodu krótkich odległości pomiędzy wyżej wspomnianymi wążami, i ich załamywaniem się, choć nie wiem czy taki układ jak narysowałeś czerwonym pędzlem w ferworze przerobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choc to dopiero pierwsza proba WC, to od razu bardzo ambitna - tak rozbudowanego ukladu WC na tym forum chyba jeszcze nie bylo...

Co prawda temp faktycznie wysokie (w sumie przy odbiorze takiej ilosci ciepla nie ma w tym nic dziwnego) ale liczy sie to, ze uklad dziala - teraz tylko musisz wykminic co i jak zmienic, zeby bylo jeszcze lepiej pod tym wzgledem.

Mysle, ze mozna faktycznie pokombinowac z kolankami (obrotowymi) i nieco skrocic/uproscic weze choc domyslam sie, ze ciezko byc zadowolonym z polaczenia 7 blokow... zawsze wydaje sie nieoptymalne :)

 

Jako, ze wiem o pewnych planach na nastepna odslone, ktora bedzie pozbawiona przynajmniej jednego mankamentu - w tym momencie juz zamilkne... :)

 

Podsumowujac: swietny start w WC

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na tak potworny cfg, ilosc blokow to chyba nie jest az tak zle z tempami choc temp wody bylaby przydatna. dodaj wentyle na druga strone chlodnicy i powinno byc duzo chlodniej. u mnie jeszcze za czasow pentium D dorzucenie drugiego fandera na BIX zbilo temp na CPU o ok 10-15st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, ze jak na pierwsze WC to chyle czola :blink: . Tak rozbudowany projekt to jest naprawde wyzwanie dla poczatkujacego wodniaka. Rzeczywiscie ta platanina wezy nie wyglada najlepiej ale skoro piszesz ze nie dalo sie inaczej... Co do temp. to mysle ze dolozenie wentyli na druga strone chlodnicy niewiele zmieni. IMHO powinienes pomyslec o osobnym ukladzie dla dwoch grzejnikow w postaci 2xG80...

 

BTW czy te MIPSY na sekcje zasilanie sa dedykowane tylko dla STRIKERA czy np na QuadGT tez by weszly???

 

No i jak sie D5 sprawuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile to W ciepła to wypromieniowania? Te 7 bloczków, szczególnie przy OC ... :)

Nie próbowałem policzyć nawet.

Jaka pompka to wszystko teraz napędza?

Chwilowo - padlina o której wspominałem ;)

Powiem tak, ze jak na pierwsze WC to chyle czola :blink: . Tak rozbudowany projekt to jest naprawde wyzwanie dla poczatkujacego wodniaka. Rzeczywiscie ta platanina wezy nie wyglada najlepiej ale skoro piszesz ze nie dalo sie inaczej... Co do temp. to mysle ze dolozenie wentyli na druga strone chlodnicy niewiele zmieni. IMHO powinienes pomyslec o osobnym ukladzie dla dwoch grzejnikow w postaci 2xG80...

Dzięki :oops:

O pomyśle na chłodzenie - w swoim czasie, jak wspominałem. A kwestia węzyków - ja nie znalazłem sensowniejszego połączenia w chwili kiedy to składałem, co nie znaczy że go nie ma - ja dopiero zaczynam.

BTW czy te MIPSY na sekcje zasilanie sa dedykowane tylko dla STRIKERA czy np na QuadGT tez by weszly???

No i jak sie D5 sprawuje?

Nic mi nie wiadomo na temat ich kompatybilności z QuadGT ale to dobra płyta, więc może MIPS wyprodukuje coś i na nią ?

A D5 - nie wiem jeszcze, jak wspominałem, chwilowo marny Eheim przepycha wodę, jednak duży flow wcale chyba nie jest potrzebny do przechładzania całości, bo temperatura po wyłączeniu pompki rośnie w mgnieniu oka a pompka raczej słabiutka bardzo kiepsko wodę przepycha (co pokazywałem w innym watku na filmiku).

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj zmierzyc temp wody w stresie, to istotne tez ze wzgledu na pompe. Wirniki pokroju eheima beda padac przy za cieplej wodzie (deformacja wirnika - pierdzenie).

Zestaw rzeczywiscie jak na polskie realia wgniata (2xgtx z full coverami). Glownymi sprawcami sa wlasnie te karty, w porownaniu do nich mipsy to tylko ozdoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow. Niezly kibelek. Ladne grzalki.

 

Hmmmm ja bym pomyslal o 2 osobnych ukladach dla klockow. 1 uklad to proc + reszta (nb, sb, zasilanie), a osobny drugi dla g80. Powinno byc duzo wydajniej i zimniej. Z reszta juz w ktoryms z tematow takie rozwaizanie zaproponowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj zmierzyc temp wody w stresie, to istotne tez ze wzgledu na pompe. Wirniki pokroju eheima beda padac przy za cieplej wodzie (deformacja wirnika - pierdzenie).

Fakt, dla Eheima max to 35 st. C. Laing jest lepszy ze swoimi 60 st. C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś zdjęcie działającego układu w obudowie z podłączonymi wszystkimi kabelkami do mobo etc. Pokazanie jak jest umieszczona chłodnica, pompka. Bo na razie po foto samego mobo z fajnymi zabawkami z kijowo (IMO) poprowadzonymi wężami, nie można nic powiedzieć prócz... ładne klocki ;p.

Skoro temperatury są do [gluteus maximus], to kolega chyba jednak źle przemyślał układ, mib Ci dobrze radzi, zrób dwa układy skoro w takiej formie jak jest nie daje rady.

 

...no to powtórzę raz jeszcze, fajne zabawki, może oddaj mips i kct do niklowania/chromowania nie będą śniedzieć, przy okazji lepiej będą się prezentować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu termometr TT ale nie posiada on AFAIR złączki 8/10 więc nie wiem czy uda mi się to zrobić, anyway - spróbuję.

Ja używam termometru akwariowego :D Wrzucam do odkręconego reza i sprawdzam

 

Tempy słabe :( Może nie odpowietrzony? Może pompka daje za mały przepływ? Wszystko dobrze przesmarowane? Chłodnica za mała? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pmp

kibel robi wrażenie ,czołowka w PL chyba

dla mnie do OC C2D absolutne min. to 2x120 na sam procek chyba że będziesz leciał na default Vcore więc temp. jak najbardzie ok

-proc 100W

-grafy 200W

-reszta z 30-40W

z tego co pamietam wyd. chłodnicy (typowej 2x120) to max. 230W odbioru

CLP na proca obowiązkowo ,przy stresie zbija 5-7C lepiej niż najlepsza pasta tradycyjna

Giant albo Colosus to min. chyba na ten zestawik

http://www.cooling.pl/index.php?cPath=28_5...t=1a&page=2

blok z pasuje kolorystycznie ale ApogeeGT to to nie jest :wink:

a tak to b.ładnie! :D

Edytowane przez Racuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. wody zmierze z wieczora, spróboje jeszcze porzucać chłodnicą może faktycznie coś w niej się zalęgło, kto wie kto wie :)

 

Anyway - sytuacje zupdatuje z wieczorka, bo choć świąteczna atmosfera to dziś dopadła mnie praca :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermochill PA120.3 ma ok. 6cm grubości, a do tak "soczystej" chłodnicy bym wcale nie podchodził bez podwójnego kompletu wentylatorów (no chyba, że 3 Delty :mrgreen:). Może na cienkich 25-30mm BIP/BWA/itp. nie robi to wielkiej różnicy, ale na tak grubej okład wentylatorowy z obu stron powinien dać naprawdę spory spadek temperatur (jak już zresztą Niemiec wspominał).

 

 

BTW. Ilość porządnego sprzętu w Twoim domu po prostu zwala z nóg, pogratulować zabawek i żony tolerującej takie wydatki :lol2:

 

BTW 2. Chyba bym nie miał jaj, żeby szlifować proca za >3k i rezygnować w ten sposób z gwarancji na niego... :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thermochill mimo swojej grubosci finy ma dosc rzadkie, nie stawia duzego oporu i nie wymaga duzego nawiewu, przynajmniej w teorii...

 

 

 

a procek? hrhr. juz cos wspominal o skalpowaniu, nie takie rzeczy pimpek robil, hrhr ;)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...