Skocz do zawartości
DocPL

Michalki - Wc V

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Zabieram się za kolejne WC, linki do poprzednich produkcji:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=108925 , http://forum.purepc.pl/Michalki-Wc-V4-t163031.html

 

Niedawno zrobiłem sobie moda zapasowego topu do Lainga DDC 1RT http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=230569 , pomyślałem że może nadszedł czas na zbudowanie WC do nowego komputera.

Pomysłów było dużo, zastanawiałem się nad bloczkami, tym co chłodzić i jaki to ma być układ.

Obudowa: Chieftec BA-01B-B-B Big Tower kolor ciemny/ prawie czarny

CPU AMD Athlon x64 AM2 4200

GPU MSI NV 7950GT VIVO

Płyta: ASUS M2N32 SLI Deluxe WiFi

RAM: 2Gb DDR2

HDD (odzysk z poprzedniego PC) Maxtor 120Gb SATA

Po zastanowieniu i pewnych przymiarkach zrezygnowałem z budowy kolejnego rezerwuaru jak w temacie Pucha z Tesco : http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=87491 .

Wybór padł na Innovatek Fass-O-Matic głównie dlatego, że ma otwory aż na 5 króćców, i ładnie wygląda. Ma zostać zamontowany w topie obudowy na wysokości zatok 5,25

Bloczki:

CPU : "Polski Sztorm" by Pietach

GPU : Alphacool NexXxoS NVXP-3 6800/7800/7900

NB : Dfi Pro by Misio15Go (po lekkiej modyfikacji)

SB : Dfi Pro by Misio15Go

Regulatory napięcia 2 bloczki i RAM 1 bloczek: też od Misia15Go

Łącznie 7 bloczków + dwie chłodnice 2 s 120 - Black Water 122 Ultimate i Alphacool NexXxoS Xtreme II

Pompki myślę że Laing DDC 1RT - dwie sztuki.

Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:

ver 1 - 2 pętle kazda z własną chłodnicą i pompką, jedynym wspólnym elemetem byłby rezerwuar

W 1pętli byłby CPU RAM i reg. napięcia procesora, a w drugiej GPU, SB i NB.

ver 2 - Bloczek od Pietacha po dołożeniu jednego króćca robiłby za trójnik, potem jedna odnoga na GPU + SB i chłodnica , druga odnoga RAM reg. napięcia, NB i chłodnica obydwie odnogi spływają do rezerwuaru potem lecą na dwie pompki połączone szeregowo i wracają do CPU.

Lokalizacja chłodnic - pierwsza top budy (po wyrżnięciu dziur), druga z przodu w zatoce na HDD po wywaleniu jednej ze ścianek mocujących HDD.

 

Macie jakieś inne pomysły ? To znaczy pytam o kolejność bloczków czy rozmieszczenie chłodnic lub reza. Bo z ilości bloczków nie zrezygnuję.

Czy ktoś z Was wie gdzie w PL można dostać 1 grill na wentyle 2x 120 ? taki jak np Termochil ?, chodzi mi o to żeby dziura w topie budy była jakoś przyzwoicie przysłonięta.

 

PS:

Zaświadczam, że wiem o ilości kasy jaką trzeba wydać na to WC - zarabiam ją samodzielnie i mogę wydać jak chcę więc proszę darujmy sobie dyskusję w stylu: OMG ten to wyrzuca tyle kasy w błoto.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Temat nie umarł bynajmniej, ale są pewne opóźnienia. Ja jak zwykle nie mam czasu, poza tym czekam na bloczki robione prze znanego nam dobrze na forum producenta.

W ciągu ostatnich dwóch dni zacząłem bawić się w dostosowanie obudowy do WC. Myślałem też nad pomalowaniem jej na jakiś kolor. Pierwsza idea to był czarny - niestety Malik ze swoim fantastycznym pomysłem chyba zajął ten kolor już na zawsze. Będą z wizytą w Castoramie kupiłem sobie kolor o nazwie Antracyt - śmiesznie się nakłada pozostawiając taką drobnogrudkowaną szorstką powierzchnie kolor dość ciemny srebrny metalic - zdjęcie robione z lampą dało dziwny efekt na bocznej ściance obudowy. W rzeczywistości wygląda bardziej jednorodnie.

Na zdjęciach obudowa taka jaka jest w tej chwili.

Okno wycinałem własnoręcznie - pierwszy raz w życiu - OMG - ten hałas do dziś mnie prześladuje, żona myślała że rozwalam piwnice w jakimś napadzie szału.

Na topie widać grill na wentyle - pleksa rzeźbiona własnoręcznie i pomalowana na czarno, potem na środkowym panelu idąc od prawej manometr/wakuometr, termometr , i dziura do napełniania z korkiem - taki "fill port" którego nie znalazłem w polskich sklepach do WC, więc wziąłem redukcje 1/4 wew/ 1/2 zew i proszę. Najbardziej z przodu Fass-OMatic Innovateka.

Kable w budzie będą zasłonięte prze czarną pleksę która częściowo zachodzi na płytę główną.

Pompki na razie 2 ale uwaga są to Laingi 10W z niebieskim wirnikiem modowalne na wersję "plus" czyli 18W (może może no może zrobię tego moda - jeżeli T-Balancer Big NG nie będzie dawał sobie rady ze sterowaniem dwoma pompkami)

Foty poniżej

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na zakończenie małe "preview" moich bloczków na mosfety dla płyty ASUS M2N32 SLI Deluxe, robione na zamówienie. Ten większy prawdopodobnie będzie pasował też na inne płyty ASUSA.

Dołączona grafika

Nie wiem czemu nie zamówiłem sobie zestawnu np od MIPSA - mam nadzieję że uda się udowodnić że nasza produkcja jest równie dobra co ich.

Pozdrawiam

PS. Jak dostanę bloczki to ruszam dalej , chwilowo znowu zastój.

PPS. Zapewne większość z Was pomyśli, że mi odbija i wywalam kupękasy - niestety to chyba prawda. :banana:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zapowiada sie ambitny uklad(y) :)

Pospiech niewskazany jesli efekt ma byc konkretny - na razie jestes na jak najbardziej dobrej dorodze :idea:

 

Widze, ze 7 blokow ale czy dwie takie chlodnice wystarcza :?:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zapowiada sie ambitny uklad(y) :)

Pospiech niewskazany jesli efekt ma byc konkretny - na razie jestes na jak najbardziej dobrej dorodze :idea:

 

Widze, ze 7 blokow ale czy dwie takie chlodnice wystarcza :?:

Czy nie lepszym rozwiązaniem by było zrobić 3x120 na dachu ?

albo jak już 2x 2x120 :D np zrobić 2 obiegi przy takiej ilości bloków , http://www.philcrack-online.de/Wakue2007/i...t/zweikreislauf :razz: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepszym rozwiązaniem by było zrobić 3x120 na dachu ?

albo jak już 2x 2x120 :D np zrobić 2 obiegi przy takiej ilości bloków , http://www.philcrack-online.de/Wakue2007/i...t/zweikreislauf :razz: ?

Będę kombinował jak dostanę bloczki.

Teraz idea wygląda tak : -> Chłodnica->Fass-OMatic->1pompka->CPU->GPU->NB->2pompka->2chłodnica->SB->2x mosfety->RAM - >

Co do 3x na dachu - nie zmieściłbym tych dodatkowych gadżecików które sobie wymyśliłem.

Acha na dole budy widać zaworek wylotowy - co by szybko zlewać i napełniać układ - muszę go jakoś ukryć razi mnie na zdjęciu.

Jeżeli jeden Laing da sobie radę (chyba jednak go przerobię na 18W) to nr 2 pójdzie do innego PC.

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam proponuje zrobić 2 obiegi przeźroczyste węże i różne kolorki B-) nurtuje mnie jedno pytanie, czy po wsadzeniu chłodnicy w koszyki na hdd jak w twoim przypadku , gdzie mieszczą się dyski ? czy ten chieftec ma jakieś koszyki które umożliwią montaż dysku w zatokach na cd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam proponuje zrobić 2 obiegi przeźroczyste węże i różne kolorki B-) nurtuje mnie jedno pytanie, czy po wsadzeniu chłodnicy w koszyki na hdd jak w twoim przypadku , gdzie mieszczą się dyski ? czy ten chieftec ma jakieś koszyki które umożliwią montaż dysku w zatokach na cd ?

Scythe Quiet Drive - i masz HDD w zatokach CD. Poza tym zawsze można sobie dorobić odpowiednie mocowania [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk już jest w obudowie, w zatoce na CD - sam zrobiłem coś ala Scythe quiet drive ze starego CD-Romu i chłodzenia dysku Zalmana.

Generalnie to jest jeszcze b dużo miejsca, np w pustych zatokach CD.

Węże będą przezroczyste - nawet już są jak popatrzycie to widać ze dolny Laing jest podłączony do chłodnicy.

 

PS Co sądzicie o wodnym chłodzeniu dysku by Thermaltake http://www.allegro.pl/item197698675_therma...2_sklep_gw.html ????

Działa toto wogóle jakieś opinie ?

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Thermaltake to raczej nie będę go zakładał - zauważyłem, że raczej nikt z forumowiczów czegoś takiego nie założył - wniosek jest jeden. Gdyby to było wydajne i dobre to byłoby używane - skoro nie jest popularne to raczej rewelacją nie jest.

 

Wracam do proektu zapodaję fotke - ale to jest fotomontaz - Mam tylko bloczki na CPU, GPU i NB.

Pozostałe bloczki narysowałem w Paincie żeby oddać mniej więcej moją wizję układu.

Acha jeszc ze jedno cała sekcja mobo wraz z jej czarną osłoną też została wklejona na zdjęcie obudowy. W rzeczywistości to wygąda praktycznie tak samo , ale po prostu nie chcę wpychać do budy mobo + bloki + osłona + montaż tylko dla zdjęcia a potem znowu wyciągać.

 

MAła uwaga co do chłodzenia SB i NB - po zdjęciu orginalnego chłodzenia trzeba uważać aby nie ukruszyć mostków (coś jak stare numery z jądrami Athlonów) - ja zrobiłem sobie takie podkładki ze starej karty kredytowej, po prostu wyciąłem ramki jak do obrazów i nakleiłem na SBI i NB silikonem sanitarnym.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem że niestety odsłonięte zatoki CD , i hdd szczególnie z rzucającymi się w oczy wentylami nie są najpiękniejsze. Może dodać osłony w czarnym kolorze ?

Popatrzcie i oceńcie czy wycinać z pleksy te osłony i malować czy dać sobie spokój.

Dołączona grafika

Acha te kable które widać za chlodnicą w zatoce hdd będą ukryte.

 

Mile widziane sugestie dotyczące oświetlenia - ja myślałem o UV katodach.

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy macie z tym czarnym ?

 

Be happy :banana:

 

Dołączona grafika

 

Te bloczki (nawet jeżeli to symulacja) wyglądają fee! Jak zobaczyłem te 2xlaingi to się zdziwiłem ... Obrazek jak z xs

 

Bartolomius kiedy pokażesz swoje wc !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michalki, szkoda że zamiast ładować na górę Fass-O-Matic i te zegary (analogowy wygląda fajnie, temperatura czy wskaźnik przepływu?) nie dałeś jednej chłodnicy 3x 120. Mniejsza komplikacja układu, nie wiem jak z temperaturami, no i wtedy tylko jeden obieg miałby sens. A rezik możesz wrzucić na przód, 2625795[/snapback]

Co wy macie z tym czarnym ?

 

Be happy :banana:

Hehehe, w nocy nie potrzeba podświetlenia :D

 

No przecież pokazałem w poście wyżej ;) (nie chce mi się porobić zdjęć :damage_wall: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te bloczki (nawet jeżeli to symulacja) wyglądają fee! Jak zobaczyłem te 2xlaingi to się zdziwiłem ... Obrazek jak z xs .......

"Obrazek jak z xs" jakiś niekumaty jestem ale nie załapałem tego xs :huh:

Ciekawe określenie " fee " :unsure: - pisałem że to tylko prosty rysunek z painta wklejony na zdjęcie żeby oddać układ bloczków. Jak je dostane w łapki to pomyśle czy mają zostać w oryginalnym kolorze czy też będzie malowanko.

 

- Bartolomius

Wiem ze Innovatek daje taką opcję ale świadomie zdecydowałem się na 2 x 120 taką miałem wizję. Czy się sprawdzi to inna sprawa. Tak samo zobaczymy z ilością pompek jeżeli jedna da sobie radę to drugiej się pozbędę z układu.

Grill - fakt Alphacool ma taki który by pasował ale teraz kiedy już się narobiłem przy tym z plexy to nie wiem czy miałbym sumienie go wywalić.

Ten okrągły zegar to manomentr - mierzy ciśnienie w układzie, są nawet takie manometry ze stycznikami które się załączają po przekroczeniu/spadku pewnego ciśnienia i można nawet wyłączyć PC (nie mam ale widziałem). W moim układzie na razie tylko fajnie wygląda i pokazuje ciśnienie.

 

EDYTA:

Olśniło mnie już wiem bloczki będą ......................... czarne ;-)

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil2201

Z tym rezem na froncie jak dla mnie wygląda znakomicie! Szkoda że nie pomysłałeś o tym wcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym rezem na froncie jak dla mnie wygląda znakomicie! Szkoda że nie pomysłałeś o tym wcześniej

Mój Chieftec ma drzwiczki z przodu - rez i tak byłby ukryty, czyli efekt żaden.

Aczkolwiek przyznaje, ze tak ułozone rezy wyglądają b. ładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Obrazek jak z xs" jakiś niekumaty jestem ale nie załapałem tego xs :huh:

Ciekawe określenie " fee " :unsure: - pisałem że to tylko prosty rysunek z painta wklejony na zdjęcie żeby oddać układ bloczków. Jak je dostane w łapki to pomyśle czy mają zostać w oryginalnym kolorze czy też będzie malowanko.

EDYTA:

Olśniło mnie już wiem bloczki będą ......................... czarne ;-)

XS- Klik

 

Co do tego fee to chodzi mi o to , że bloczki o kolorze sraczkowatym (mosiądz) nijak mają się do twojej koncepcji (czerń)

 

P.S.

EDIT --> Teraz fee nie będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XS- Klik

 

Co do tego fee to chodzi mi o to , że bloczki o kolorze sraczkowatym (mosiądz) nijak mają się do twojej koncepcji (czerń)

 

P.S.

EDIT --> Teraz fee nie będzie :)

No to już załapałem - to XS.

A tak na marginesie już raz pomalowałem bloczek na NB na czarno ale w trakcie przerabiania go na wersję pasującą do mojej płyty odrapałem farbe i wrócił do koloru bazowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xs bo tam popularne są takie układy imo

 

 

... potem na środkowym panelu idąc od prawej manometr/wakuometr, termometr , i dziura do napełniania z korkiem ...

Możesz opisać dokładnie to urządzenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xs bo tam popularne są takie układy imo

Możesz opisać dokładnie to urządzenie ?

Co masz dokładnie na myśli - manometr stycznikowy ? - coś takiego ?http://www.allegro.pl/item199258481_manometr_kontaktowy_0_1_mpa_kfm_nowy.html

Zasada działania : Manometr nastawny 0 - 0,01 MPa / 1 Atmosfera/ ,wyłącza przy zadanym ciśnieniu. Po prostu działa jak termostat tyle że mierzy ciśnienie a nie temperaturę - po przekroczeniu zadanego ciśnienia załącza styki i tyle.

Dokładnej budowy nie znam ale to nie znaczy, ze nie wiem jak go wykorzystać.

Trzeba pamietać jedną rzecz - do układów WC potrzebne są manometry ze skalą do 0.1 mpa. Dwa Laingi w szeregu dają ciśnienie ok 0,05 Mpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko , decydując się na big od ciefteca rodzi mi się pytanie. Lepiej bip2 wsadzić w koszyk hdd czy ciąć dziure w suficie w takiej obudowie na 2 wentyle pod bip2? i powiedzmy że kiedyś braknie mocy bip2 i czy zrobić tak jak zrobił michalki czyli 2x bip2 czy jedna porządna chłodnica 3x120 na suficie ?

Edit:

Jak wytnę dziurę na bip2 będzie sie dało dorobić kolejną dziurę na wentylator do 3x120? czy chłodnice maja standardowe rozstawy ? czy różnią się ?

Edytowane przez wegorz91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko , decydując się na big od ciefteca rodzi mi się pytanie. Lepiej bip2 wsadzić w koszyk hdd czy ciąć dziure w suficie w takiej obudowie na 2 wentyle pod bip2? i powiedzmy że kiedyś braknie mocy bip2 i czy zrobić tak jak zrobił michalki czyli 2x bip2 czy jedna porządna chłodnica 3x120 na suficie ?

Edit:

Jak wytnę dziurę na bip2 będzie sie dało dorobić kolejną dziurę na wentylator do 3x120? czy chłodnice maja standardowe rozstawy ? czy różnią się ?

Myśle że spokojnie sobie dorżniesz dziurę na 3 ci wiatrak - rozstawy śrub muszą być tak ustawione żeby wiatraki były tuz koło siebie.

 

EDYTA:-> Osłony na zatoki HDD, i CD oraz na kable zrobione. Cienka pleksa przycięta dremelem (takie ostrze w osłonie). W zasadzie teraz moja obudowa wygląda tak jak na zdjęciu powyżej. Różnica jest taka, że górna pleksa całkowicie zasłania napędy w zatoce tak że ich wystające końce są niewidoczne.

Teraz kombinuję nad tym jak zrobić dwa niezależne układy (ale takie żeby miały wspólne napełnianie i odpływ chłodziwa)

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...