Skocz do zawartości
Silverpoint

Recka Compal Hel80 - Komp Do Gier Za <4k Zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się dość banalnie – laptop brata odmówił współpracy (padła płyta główna) i trzeba było go na allegro w częściach puścić :-) Część kasy została odzyskana ale na kasie posurfować ani pogiercować się nie da więc trzeba było podjąć jakieś konstruktywne decyzje. Braciak postawił poprzeczkę dość wysoko – procek Intela Core 2 Duo, min. 1024MB RAM i dobra grafa. Przeczesaliśmy katalogi chyba wszystkich producentów ale ceny za takie konfiguracje zaczynały się powyżej 5k zł a my mogliśmy wyskrobać coś koło 4k zł. No i wtedy trafiłem na temat notebook’ów OEM. Zanim przejdę do recki chciałbym podzielić się kilkoma informacjami które wygrzebałem – mam nadzieję, że przydadzą się forumowiczom.

Rynek komputerów (w tym i oczywiście notebooków) to prawdziwa globalna wioska. Możemy zapomnieć o tym, że jak kupimy np.: notebook Toshiby to znaczy, że wyprodukowano go w zakładach Toshiby. Każdy duży producent ma swoich podwykonawców, którzy produkują część jego asortymentu – mniejszą, większą a czasami nawet całą. Z ciekawostek np.: Xbox’a robi…Asus. Oczywiście nigdzie nie znajdziemy o tym choćby wzmianki. No cóż – informacja tajna ale ponoć pewna :-) No ale do meritum – Compal to właśnie taki podwykonawca i to bardzo spory. Obroty rzędu 10 mld USD i ok. 20.000 pracowników mówią same za siebie. Dostarcza komputery do takich firm jak HP, Lenovo czy właśnie Toshiba. Raczej nie kreuje swojej marki wśród tzw. użytkowników końcowych czyli nas :-). No ale, że pieniądz nie śmierdzi to chłopaki z Compala sprzedają też niektóre swoje wyroby na rynku detalicznym. Nie są one sygnowane żadną znaną marką ale są też sporo tańsze – odpadają wydatki na reklamę, biura no i marża „markowych” producentów. Wybór nie jest duży – raptem parę modeli, ale jeden z nich zwrócił naszą uwagę – HEL80. Dobra grafa, duże możliwości konfiguracji i 24 miesiące gwarancji przekonały nas ostatecznie – znaleźliśmy fajną firmę, która rozprowadza Compala, wybraliśmy config i następnego dnia przyszła do nas paczka:

 

Pudełko standardowe – karton podzielony na dwie części. W jednej notebook w folii i styropianie, a w drugiej zasilacz, bateria, sterowniki, oprogramowanie itp.

W środku komp o dość imponujących parametrach:

procek: Intel Core 2 Duo T7200 2.0GHz, 4MB cache, FSB 667MHz

ram: 2048MB (2x1024MB) 667MHz, Kingston

grafa: GeForce Go 7600 z 256MB własnego RAM

hdd: Hitachi Travelstar 120GB, 5400rpm

matryca: 15,4”, 1280x800, glare

napęd: Liteon DVD supermulti (model SSM-8115S)

porty: 3x USB 2.0

1x FireWire

1x ExpressCard/54

1x PCMCIA TypeII

1x VGA out

1x S-Video

1x czytnik kart 3in1 (SD/MMC/MS)

1x wejście mikrofonu

1x wyjście słuchawek z S/PDIF

1x RJ45 (karta sieciowa)

1x RJ11 (modem)

1x Kensington lock

inne: 1x czytnik linii papilarnych

1x kamerka 1,3 MPix z mikrofonem

soft: Nero, Cyberlink Power DVD i płyta CD ze sterami

wymiary: 362 x 265 x 31.7-38

waga: 2,8kg

cena: 3949zł (brutto)

 

Ponieważ ja użytkuję Asusa A6Ja-Q006 (Intel Core Duo T2300 1,66MHz, 2048MB RAM 533MHz, ATI 1600 256MB, hdd 80GB 7200rpm, 15,4” 1280x800) czyli sprzęt w zasadzie samej klasy, więc postanowiliśmy porównać oba komputery – oczywiście Asus jest tu tylko skalą porównawczą więc nie będziemy się o nim rozpisywać.

W obu komputerach zainstalowany jest system Windows XP Home po wszelkich aktualizacjach i oryginalne sterowniki dołączone przez producentów.

 

Obudowa i materiały

Tworzywo z jakiego wykonany jest Compal wrażenie solidnego i jest miłe w dotyku. Górna pokrywa w całości przykryta jest folią zabezpieczającą. Elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy i nie skrzypi. Klapa zamykana jest na dwa zatrzaski zwalniane jednym przyciskiem. Do pracy zawiasów też ciężko się przyczepić – bez problemu utrzymują matrycę w dowolnej pozycji. Początkowo mieliśmy zastrzeżenia do paska przycisków (pomiędzy zawiasami a klawiaturą) – był porysowany. Po bliższych oględzinach okazało się, że na szczęście też jest przykryty folią zabezpieczającą i problem zniknął :-)

Design komputera to klasyka ale nie „trąci myszką”. Srebrna klapa w zestawieniu z czarnym „podwoziem” prezentuje się elegancko.

post-136469-1176302881_thumb.jpg

Komputer pozbawiony jest wszelkich logo producenta przez co wygląda trochę goło. Na szczęście na klapie przewidziano miejsce na naklejenie folii ozdobnej – są firmy które robią takie folie z dowolnym obrazkiem (koszt ok. 20zł). Z tego co wiem wygląda to potem super więc mam zamiar sobie taką folię sprawić i dorzucę potem fotki.

W tej kategorii Compal’owi ciężko coś zarzucić – prezentuje dobrą klasę średnią. Oczywiście nie umywa się do obudów z aluminium czy karbonu no ale to nie ta liga (zwłaszcza cenowa). Przy Asusie A6Ja, który też jest cały z plastiku, prezentuje się bez żadnych kompleksów. Asus ma co prawda trochę bardziej nowoczesny design ale za to jest o 20mm szerszy (grubość i długość praktycznie takie same). W tej kategorii ogłaszam remis.

 

Matryca

Oba komputery wyposażone są w błyszczącą matrycę 15,4” WXGA (1280x800). Postawiliśmy obie maszynki koło siebie, zarzuciliśmy takie same fotki i jasność na maxa. Do tej pory byłem bardzo zadowolony ze swojej asusowej matrycy…aż do tej chwili. Kolory na ekranie Compala były dużo bardziej nasycone. Zdjęcia prezentowały się naprawdę wspaniale i co najważniejsze przy podobnym poziomie czerni – niestety, tu Asus musiał ustąpić pola; może to wina słabszej lampy? Po zredukowaniu jasności różnice ulegają zatarciu i obie matryce prezentują podobną jakość. No ale jak chcemy obejrzeć film czy zagrać w grę w jasnym pomieszczeniu to Compal oferuje lepsze możliwości.

Udało mi się ustalić, że producentem matrycy jest koncern Chuanghwa (4 producent na świecie). Model matrycy to CLAA154WA05A. Parametry: Kontrast 600:1, jasność: 350cd/m2, czas reakcji 12ms.

Kąty na matrycy Compala też są lepsze niż na Asusie, ok. 130st w poziomie i 100st w pionie (ale to mierzyłem tak na oko). Podświetlenie matrycy też jest równe – nie zauważyłem jaśniejszych lub ciemniejszych miejsc.

No cóż – nie ma się co oszukiwać. Compal ma lepszą matrycę i tyle. No ale jest rok młodszy a technika, jak wiadomo, pędzi do przodu :-)

post-136469-1176302896_thumb.jpg

 

Osiągi

Tu mogło być ciekawie. Co prawda Compal mojego brata ma lepszy procek (C2D 2.00GHz vs. CD 1.66GHz) i szybsze pamięci (667MHz vs. 533MHz) ale miałem nadzieję, że powalczę chociaż w 3DMarku. No ale na pierwszy ogień poszło Super_Pi próbka 8M. Compal uporał się z tym w 5m 21s, co jak patrzyłem na ranking daje mu 4 miejsce! Asus z wynikiem 6m 48s musiał zadowolić się 29-tą pozycją. No niestety – „gigaherców” się nie przeskoczy.

Zrezygnowany odpaliłem 3DMark05 w rozdzielczości natywnej 1280x800. I tu miłe rozczarowanie 3775pkt Compala i 3481pkt Asusa – tylko 294 punkty różnicy, przy gorszym procku i wolniejszych pamięciach. ATI pokazało lwi pazur :-)

 

Komfort pracy

Codzienne użytkowanie Compala nie sprawia powodów do narzekania. Jak dla mnie trochę za ciężko „chodzi” w nim klawiatura ale to odczucie czysto subiektywne. Mój brat twierdzi, że się czepiam z zazdrości :-)

Kamerka internetowa ma rozdzielczość 1,3MPix co do prowadzenia telerozmów wystarcza aż nadto. Obraz przez nią filmowany jest dobrej jakości. Moim zdaniem fajnym pomysłem jest klapka kamerki; kiedy z niej nie korzystamy zamykamy klapkę i kamerka się nie brudzi. Również wbudowany mikrofon spełnia swoje zadanie. Ma wystarczającą czułość i „nie zbiera” wszystkich dźwięków dookoła.

Compal wyposażony jest w jeden wiatraczek, chłodzący radiatorki karty graficznej i procesora. Przy aplikacjach biurowych włącza się sporadycznie; przy grach dość często, ale jest cichy i nie zwraca uwagi. Komp w porównaniu z Asusem jest dość chłodny; trzymanie go na kolanach nie stanowi „termicznego dyskomfortu” :-). No ale do Asusa włożyłem dysk 7200rpm więc ma prawo trochę bardziej się rozgrzewać.

 

Porty

3 porty USB to jak dla mnie absolutne minimum. Plusem jest to, że są rozmieszczone po bokach; 1 z lewej, 2 z prawej strony.

post-136469-1176302827_thumb.jpg

post-136469-1176302815_thumb.jpg

Dla fanatyków kart rozszerzeń Compal przewidział gniazdo PCIMCIA i ExpressCard – to rozwiązanie spotykane w bardzo niewielu notebookach. Respect! Jak dla mnie dużym minusem jest brak złącza DVI-D; no ale ja używam swojego notebooka w pracy z zewnętrznym monitorem. Chociaż z drugiej strony czy przeciętny użytkownik zobaczy różnicę pomiędzy obrazem z analogowego gniazda VGA a DVI-D?

Również z lewej strony znalazło się miejsce na port FireWire oraz RJ-45 czyli kabel sieciowy, a z prawej mamy dodatkowo wyjście VGA oraz tackę napędu DVD.

post-136469-1176302956_thumb.jpg

Prawie całą tylną ściankę zajmuje bateria. Wciśnięto tam tylko gniazdo modemu, S-Video oraz gniazdo blokady kensington.

post-136469-1176302853_thumb.jpg

Z przodu znajduje się czytnik kart flash oraz…wyłącznik karty Wi-Fi. To dość dziwne rozwiązanie do którego szczerze mówiąc trudno mi się ustosunkować. Z jednej strony jeden ruch palcem i karta włączona, z drugiej wydaje mi się, że sterowanie software’owe w zupełności wystarczy.

No cóż – działania tego magicznego przełącznika nie dane nam było sprawdzić, bo brat wybrał sobie konfigurację bez Wi-Fi i BT. Na razie mu nie potrzebne, a zawsze można dokupić.

Na przedniej ściance notebooka znajduje się również szybka za którą teoretycznie powinien być port IRDa. Niestety chyba go nie ma, bo system go nie wykrywa. No cóż – może występuje w konfiguracji z matrycą o wyższej rozdzielczości.

 

Napęd DVD

Liteon DVD supermulti (model SSM-8115S) spisuje się bez zarzutu – jest co prawda troszkę głośniejszy niż Matshita w moim Asusie ale powodów do narzekań nie ma. Czyta bez problemów DVD-R oraz CD’ki. Wypaliłem też jedno DVD i żadnych uwag krytycznych.

 

Bateria

Compal daje standardowo 6 cell’ową baterię litowo-jonową o pojemności 4800mAh. Można też dokupić 9 cell’ową o pojemności 7200 mAh ale wtedy wystaje ona z tyłu poza obrys komputera. Na standardowej baterii przy pracy biurowej Compal wytrzymuje ok. 2.5h Podczas grania czas ten skraca się dość znacznie do 1.5-2.0h ale pewnie jak się zapuści jakąś wymagającą grę to i do 1h można zejść. No cóż – generalnie czas pracy na bateriach taki sam jak w Asusie.

 

Touchpad

Wyposażony jest w dwa przyciski oraz pasek do przewijania ekranu. Pomiędzy przyciskami znalazło się miejsce dla czytnika palców. Touchpad po dostosowaniu do moich przyzwyczajeń spisywał się dobrze. Jedynie nie podobają mi się zbytnio plastikowe przyciski; w Asusie mam aluminiowe :-)

Bardzo fajnym gadżetem okazał się czytnik palców – zamiast klepać hasła podczas uruchamiania komputera przejeżdżasz palcem po czytniku i po sprawie! Operacja trwa sekundę i nie zdarzyło się aby czytnik się pomylił.

 

Rozbudowa

Spód notebooka wyposażony jest w trzy klapki. Pod nimi znajdują się: procesor, pamięci, hdd oraz miejsce na kartę Wi-Fi i Bluetooth’a. Żadnych pląb, dziwnych śrubek o niespotykanych łebkach – słowem pełny dostęp i zaufanie do użytkownika ;-)

post-136469-1176302912_thumb.jpg

post-136469-1176302926_thumb.jpg

post-136469-1176302942_thumb.jpg

post-136469-1176302842_thumb.jpg

 

Gwarancja

Komputer objęty jest 24 miesięczną gwarancją (bateria 12 miesięcy), przy czym procesor, pamięci oraz dysk twardy objęte są gwarancjami producenckimi. W praktyce oznacza to, że na procesor mamy 36 miesięcy, na dysk twardy od 36-60 miesięcy (w zależności od producenta), a w przypadku markowych pamięci gwarancja na nie jest dożywotnia.

No cóż – jak dla mnie to te warunki są lepiej niż dobre, bo tzw. „markowi” producenci dają z reguły rok albo dwa lata gwarancji na wszystko i jeszcze nie pozwalają nic wymieniać. A w przypadku Compala możemy sobie upgrade’ować procek, dołożyć Wi-Fi czy Bluetooth’a albo rozszerzyć pamięć.

 

Podsumowanie

Przyznam się szczerze, że dopóki nie zobaczyłem na własne oczka to nie wierzyłem. Byłem przekonany, że Compal to jakiś totalny szajs, dobrze wyglądający na podrasowanych photoshop’em fotkach. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna – prawda jest taka, że jak bym miał jeszcze raz do wyboru mojego Asusa i Compala to ciężko bym się zastanowił. Fakt, że Asus może wydawać się trochę ładniejszy ale jest to subiektywne odczucie. W parametrach bezwzględnych czyli osiągach, jakości wykonania czy zastosowanej matrycy pozostaje za Compalem w tyle.

Oczywiście piszę tylko i wyłącznie o moim Asus’ie a to jest model który właśnie wychodzi z produkcji. No ale drodzy forumowicze – laptop z takimi parametrami za mniej niż 4000 zł??? Pewnie, że jak bym miał 6500 zł to kupiłbym Asusa GP1.

Nie chciałbym tutaj wyjść na jakiegoś fanatyka Compala – ma on parę niedociągnięć (np.: brak złącza DVI-D) i mógłby mieć ładniejszy design. No ale za cenę którą płacimy dostajemy więcej niż można się spodziewać. Poza tym sądzę, że po naklejeniu ładnej folii na klapę zyska na urodzie.

Compal HEL80 występuje również w wersji z matowym! ekranem 1680x1050 i jak pisze recenzent z notebookreview.com jest to „najlepsza matryca jaką kiedykolwiek widział”. To daje do myślenia. W Polsce model z taką matrycą jest na razie nieosiągalny ale jak tylko się pokaże chyba pożegnam się ze swoim Asusem :-x

No i ostatnie przemyślenie – jak to jest, że taki komp za taką cenę? Odpowiedź po zastanowieniu się jest prosta – odpadają koszty promocji, utrzymywania biur, reklam, sponsoringu itp. W końcu za wszystkie te „akcje” płaci zawsze klient czyli my :-) I tą głęboką refleksją kończę reckę.

post-136469-1176302881_thumb.jpg

P.S.

Compala dystrybuują różne firmy – z reguły tzw. „krzaki”. Mnie udało się znaleźć, w moim odczuciu, jedną z porządniejszych firm. Bardzo dobre ceny i przede wszystkim super obsługa – miło, sprawnie i w ogóle – dbałość o klienta na max. Panowie gratis!, oczywiście na moją prośbę, zainstalowali mi system, wgrali wszystkie poprawki, poinstalowali stery i dostałem kompa gotowego do pracy. Co dla mnie jest ważne bo oszczędziłem dzień i mogłem skrobnąć tą ręckę :-).

Nie chcę tutaj siać kryptoreklamy więc jak ktoś będzie chciał ich namiar to proszę na prix.

 

Teraz to już naprawdę koniec :-)

Edytowane przez Silverpoint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratki za zakup :) Fajny sprzęt :)

Podlinkuj jak możesz miejsce gdzie kupowałeś Compala - szukam dla siebie nowego notka z matrycą 14,1''; 13,3'' albo 12,1'' - chyba zainteresuję się ofertą tej firmy...

pozdrawiam

sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odebralem wczoraj wlasnie takiego Compala i w sumie tez jestem zadowolony, tylko ze obecnie jest 512mb RAMu i na dniach musze zakupic kolejne GB, dla swietego spokoju. Musze sie jednak przyczepic do katow matrycy w pionie - sa zdecydowanie mniejsze niz 100 stopni :) Siedzac blisko laptopa widac, ze czesc ekranu wyglada "normalnie" a czesc zaczyna sie mocno rozjasniac. Moze mamy inne matryce? Natomiast w poziomie patrzylem na ekran prawie pod katem 180 stopni i wszystko ladnie wygladalo, moze nawet lepiej niz na moim FS P19-2.

 

Sorki za offtop, ale... czy pamiec 667MHz 1GB bedzie dzialala poprawnie z 512MB 533MHz? Oczywiscie tego samego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za offtop, ale... czy pamiec 667MHz 1GB bedzie dzialala poprawnie z 512MB 533MHz? Oczywiscie tego samego producenta.

no raczej nie - albo 533 albo 667 :)

 

a tak na marginesie dodam, że kumpel nabył też tego Compala tyle, że z Core 2 Duo T5500 (1,66GHz) i 1MB RAM 667MHz - jutro zrobimy testy i zobaczymy jak słabszy procek i mniej pamięci wpłynie na wydajność w 3DMarku - oczywiście załączymy wyniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ciesz sie przed zachodem slonca ;)

warto poczekac i zobaczyc jak taki laptop wypadnie po roku-dwoch uzytkowania

raczej śpię spokojnie - rozebrałem go sobie bo plomb nie ma :) - i konstrukcyjnie nic mu zarzucić nie można, a blade pojęcie o tym mam bo inż. przed nazwiskiem stoi :). Także, mechanicznie w zasadzie się nie różni od np.: konstrukcji Asusa. A co do elektroniki to wszystkie komponenty są markowe - procek, pamięci, twardy, chipset, dvd itp.

Zresztą Compal dostarcza swoje wyroby do tak wielu znanych firm, że raczej na brak doświadczenia nie mogą chyba narzekać. A że marka mało znana wśród end-userów, cóż taki model biznesu (b2b - business to business) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej śpię spokojnie - rozebrałem go sobie bo plomb nie ma :) - i konstrukcyjnie nic mu zarzucić nie można, a blade pojęcie o tym mam bo inż. przed nazwiskiem stoi :). Także, mechanicznie w zasadzie się nie różni od np.: konstrukcji Asusa. A co do elektroniki to wszystkie komponenty są markowe - procek, pamięci, twardy, chipset, dvd itp.

Zresztą Compal dostarcza swoje wyroby do tak wielu znanych firm, że raczej na brak doświadczenia nie mogą chyba narzekać. A że marka mało znana wśród end-userów, cóż taki model biznesu (b2b - business to business) :)

taa a ja musze supportowac pozniej takich mgr inz, ktorzy maja wyuczona (a raczej sciagnieta) wiedze...

doswiadczenie i praktyka to sie liczy bardziej... Compal dostarcza elementy, ale nie do serii biznesowych...

to tak jak ludzie zachwalaja acery, fiaty i inne marki ;)

 

EDIT

a jeszcze jedno: I tu miłe rozczarowanie 3775pkt Compala i 3481pkt Asusa – tylko 294 punkty różnicy, przy gorszym procku i wolniejszych pamięciach. ATI pokazało lwi pazur

to nie ASUS pokazal lwi pazur tylko slaby jest Compal!!! ATI X1600 jest porownywalna jak Geforce 7600, natomiast parametry na papierze Compal ma zdecydowanie lepsze!

 

jesli chodzi o niby drozsze markowe produkty to cena wyzsza nie powstaje z powodu wiekszej ilosci pracownikow, kosztow marketingowych itp. takie laptopy sa testowane i wytwarzane

na podstawie Twojej teorii mozna wywnioskowac, ze nie ma segmentu low i high end bo wszystko to jedna wioska buahaha - lol sorry nie moglem... :)

Edytowane przez lukas-comp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT

a jeszcze jedno: I tu miłe rozczarowanie 3775pkt Compala i 3481pkt Asusa – tylko 294 punkty różnicy, przy gorszym procku i wolniejszych pamięciach. ATI pokazało lwi pazur

to nie ASUS pokazal lwi pazur tylko slaby jest Compal!!! ATI X1600 jest porownywalna jak Geforce 7600, natomiast parametry na papierze Compal ma zdecydowanie lepsze!

 

jesli chodzi o niby drozsze markowe produkty to cena wyzsza nie powstaje z powodu wiekszej ilosci pracownikow, kosztow marketingowych itp. takie laptopy sa testowane i wytwarzane

na podstawie Twojej teorii mozna wywnioskowac, ze nie ma segmentu low i high end bo wszystko to jedna wioska buahaha - lol sorry nie moglem... :)

dokładnie - ATI X1600 jest porównywalna z GF7600 i dlatego przy tych samych składowych systemu Asus miał 3400pkt a Compal 3200pkt czyli PORÓWNYWALNIE!

A w Doom3 ATI NIE ISTNIAŁO!

 

A ciekawe, mój Ty guru ekonomii, kto wg Ciebie płaci za reklamy, sponsoring, kontrakty z gwiazdami, PR itp itd?? W końcowym rozrachunku zawsze płaci jedna osoba - KLIENT!

I właśnie na takich "znawcach tematu" jak Ty firmy robią największą kasę - bo można im wcisnąć ten sam produkt tyle, że ładnie obrandowany, w karbonowej obudowie i z masą niepotrzebnych dupereli za 2 razy wyższą cenę :)

A jeśli twierdzisz, że markowe kompy są droższe przez jakieś magiczne testy to cóż... :razz:

 

Poza tym ja nie twierdzę, że Compal to jakiś wyrób nie z tej ziemi. To typowy reprezentant rynku średniego, który śmiało można porównywać z produktami innych marek w tym segmencie cenowym. Przecież nie porównywałem go z Dellem XPS albo Asusem GP! Ale z Asusem seri A6 to wygrywa praktycznie w każdej kategorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka spoxik, podoba mi sie.

Warto wspomniec ze ten model Compal'a to tzw. kadlubek ktorego sami sobie konfigurujemy i skladamy. Jednak w kraju jestesmy przewaznie skazani na gotowca, sam kadlubek ciezko dostac.

Pozatym Compal i Asus biora udzial w programie VBI Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

srodki na marketing przeznaczane sa z zyskow

przy otwieraniu nowych oddzialow w danym kraju czesto jest tak, iz naklady na marketing sa wieksze, niz zyski pokrywane z kasy korporacji

człowieku, nie pogrążaj się już proszę! Przestaje mnie już bawić to kopanie leżącego... Już pisałem, w innym wątku, że jest różnica pomiędzy prowadzeniem firmy-krzak a strategiami dużych korporacji.

 

Wydatki związane z marketingiem stanowią koszty uzyskania przychodu przez co bezpośrednio wpływają na cenę końcową produktu czyli mówiąc łopatologicznie: jak odpadają wydatki na marketing to można towar taniej sprzedać i zarobić tyle samo.

 

Understood czy coś jest jeszcze nie jasne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowieku, nie pogrążaj się już proszę! Przestaje mnie już bawić to kopanie leżącego... Już pisałem, w innym wątku, że jest różnica pomiędzy prowadzeniem firmy-krzak a strategiami dużych korporacji.

 

Wydatki związane z marketingiem stanowią koszty uzyskania przychodu przez co bezpośrednio wpływają na cenę końcową produktu czyli mówiąc łopatologicznie: jak odpadają wydatki na marketing to można towar taniej sprzedać i zarobić tyle samo.

 

Understood czy coś jest jeszcze nie jasne?

Wlasnie przez takich inzynierkow w Polsce jest tak, a nie inaczej...

Kupuj te swoje kadlubki, zachwalaj innym i wogole :) Acery ludzie tez zachwalali i chcieli zabic innych uzytkownikow, a teraz... ? :lol2:

Osoba, ktora nigdy nie uzywala laptopa z polki highend nie wie o czym mowie i bedzie zachwalac kadlubki i lowendowe sprzety...

Nie samymi parametrami konfiguracji czlowiek zyje :)

Edytowane przez lukas-comp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przez takich inzynierkow w Polsce jest tak, a nie inaczej...

Kupuj te swoje kadlubki, zachwalaj innym i wogole :) Acery ludzie tez zachwalali i chcieli zabic innych uzytkownikow, a teraz... ? :lol2:

Osoba, ktora nigdy nie uzywala laptopa z polki highend nie wie o czym mowie i bedzie zachwalac kadlubki i lowendowe sprzety...

Nie samymi parametrami konfiguracji czlowiek zyje :)

lepiej być "inżynierkiem" niż pseudoznawcą samoukiem po zasadniczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walic marketing... Nie chce przedluzac dyskusji nt. markowosci produktow, ale musze cos od siebie jeszcze dodac.

 

Wielu producentow laptopow nie robi ich samych ze wzgledu na koszty - zamawiaja je w firmach wyspecjalizowanych i nastawionych na produkcje laptopow. Compal jest jednym z takich wlasnie producentow. Nie chce cie martwic lucas-comp, ale Compal wlasnie zabiega o kontrakt od Toshiby i chce przejac od Inventeca cala produkcje dla niej.

 

Nie znam sie, poszperalem troche w googlach i wyczytalem jedynie, ze Compal jest jednym z producentow, inni to np. Inventec, FIC czy Quantex(?), miedzy nimi znalazl sie Asustek... Smieszne, ale nawet Dell jest (moze byl, nie chciala sie strona otworzyc) produkwany prze.... Compala...

 

Takze mowiac o markowosci, zacznijmy myslec Tajwan, Chiny > 70% laptopow sprzedawanych na swiecie...

 

Na tym zakoncze swoje wywody o niemarkowosci i wiecej do tego tematu nie dam sie sprowokowac.

 

[1999 rok] http://www.cnn.com/TECH/computing/9904/02/....idg/index.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej być "inżynierkiem" niż pseudoznawcą samoukiem po zasadniczej :)

dziekuje za obraze :)

swoimi tytulami i pracami nie bede sie chwalic na forum, bo liczy sie to ilu osobom pomogles i jaki jest ich szacunek do Twojej osoby

pbuda nie chce Cie martwic, ale o Toshibie nie mam zdania, ze to sa laptopy z polki highend i markowe :D

dla mnie markowe to cos co moze kosztowac wiecej, ale jest jakosciowo lepsze i mniej zawodne, a Toshiba taka nie jest :)

Dla Della plyty glowne produkuje firma Quantex.

to ze czesci sa made in china, taiwan i jeszcze inne bzdety to wiem i chyba kazdy na swiecie obecnie to wie...

nikt mi nie powie, ze Pan Janek ze sklepu dobierze odpowiednie parametry do laptopa i zapewni odpowiedni support jak duze korporacje :)

 

 

P.S. o jakosci Chin moze swiadczyc marka IBM i ich produkty na rynek lowendowy czyli lenovo - jak duzo stracily na wartosci te laptopy

Edytowane przez lukas-comp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co to za burdel?! Chyba rozmawiamy o laptopie ktory jest recenzowany, a ja widze na razie pol tematu to offtop na tematy srednio zwiazane z tytulem topicu. Konczymy, reszte pomyj prosze wylewac juz na osobnosci.

@ Silverpoint : z tym ATI to zes troche pojechal, ale odpisalem juz w 2 watku takze tutaj nie bede dublowac.

I naprawde: skonczcie juz ta dziecinade ok? Nie chce siegac po % zeby Was uspokoic, ale jak nie bedzie innego wyjscia to kazdy pojdzie na urlop. Na razie jeszcze ladnie prosze o spokoj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze weź mnie człowiecze nie stresuj i dodaj do listy portów S-Video ;) Bo już myślałem że nie ma...

 

 

Na przedniej ściance notebooka znajduje się również szybka za którą teoretycznie powinien być port IRDa. Niestety chyba go nie ma, bo system go nie wykrywa. No cóż – może występuje w konfiguracji z matrycą o wyższej rozdzielczości.

Przejrzyj bios !! U mnie (zresztą zawsze i wszędzie trzeba) trzeba było włączyć IRDA pod biosem, o ile pamiętam dokładniej pod ustawieniami portu COM.

Apropo biosu.. Jak to jest z procesorami C2D ?? Podobno są obsługiwane dopiero po aktualizacji biosu. Czy to prawda ?

 

Czekam na recenzje z prockiem T5500 i 1GB ramu, bo właśnie do takiego się przymierzam :)

 

Ale chce kupić wszystko osobno - wychodzi dużo taniej. I mam tutaj pytanko - co składa się na kadłubek? Rozumiem, że:

- obudowa (klawiatura itp) ;)

- płyta główna

- matryca

- DVD-RW

- bateria

- zasilacz...

 

Więc podstawowe brakujące rzeczy to:

- procek

- ram

- dysk

 

Czy coś pominąłem lub wrzuciłem źle pod 'jest / nie ma' ??

 

Jak jest z wifi i bluetooth? Czy dla bluetooth jest osobne złącze, czy trzeba kupić kartę combo (wifi+bluetooth)?

Wifi pewnie jest podłączane do miniPCI, dlatego mój intel Wireless 2200bg powinien działać ??

 

To chyba na tyle... pozostałe pytania już wkrótce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hooded man

Silverpoint ile dales za tego lapa?

 

edit.

docztalem ze ponizej 4 klockow - oplaca sie i to bardzo - cale to gadanie ze lepiej z naklejka producenta bo podproducentem podproducenta podproducenta kabelka byl napewno gorszy podproducent niz ten, ktorego wybral by Dell jest imho malo przekonujace....

Edytowane przez hooded man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ! Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Podobnie jest z moją wiedzą na temat laptopów icon_redface.gif pisze bo mam pewien problem - na forum pisaliście ze :

"GeForce 7600 w HEL80 ma fabrycznie obniżone częstotliwości - pewnie żeby się firmy które sprzedają ich sprzęt pod swoimi markami zbytnio nie burzyły.

Faktycznie - sterowniki nVidii miały ukrytą opcję ustawiania częstotliwości rdzenia i pamięci. Wystarczyło zmienić jeden wpis w rejestrze i opcja ta pojawiła się menu" - mam do Was takie pytanie - który rejest należy podmienić i jak to zrobić żeby GF 7600 GO odzyskał normalne częstotliwości??

Byłbym Wam bardzo wdzięczny gdybyście mi odpowiedzieli. PS> czy widzicie jakąś różnice pomiędzy tymi trzema laptopami (oprócz ceny oczywiście) ?? :

1> http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=188601820

2> http://www.allegro.pl/item187008450_compal...7600_256mb.html

3> http://www.allegro.pl/item185327526_rewela...vat_24mce_.html

Dziwi mnie przede wszystkim różnica ceny w tych lapkach - czy jest jakiś tego powód aha i jeszcze jedno którego z nich byście polecili ( biorąc pod uwagę kto je servisuje, ich marke itp)

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze weź mnie człowiecze nie stresuj i dodaj do listy portów S-Video ;) Bo już myślałem że nie ma...

sorki, fakt - mea culpa :)

Przejrzyj bios !! U mnie (zresztą zawsze i wszędzie trzeba) trzeba było włączyć IRDA pod biosem, o ile pamiętam dokładniej pod ustawieniami portu COM.

no niestety - irdy niet

Apropo biosu.. Jak to jest z procesorami C2D ?? Podobno są obsługiwane dopiero po aktualizacji biosu. Czy to prawda ?

nieprawda

Czekam na recenzje z prockiem T5500 i 1GB ramu, bo właśnie do takiego się przymierzam :)

test takiego configa już jest 2584695[/snapback]

Ale chce kupić wszystko osobno - wychodzi dużo taniej. I mam tutaj pytanko - co składa się na kadłubek? Rozumiem, że:

- obudowa (klawiatura itp) ;)

- płyta główna

- matryca

- DVD-RW

- bateria

- zasilacz...

nie wiem czy wyjdzie taniej bo sam tak próbowałem i to raczej "mission impossible" - po pierwsze żaden sklep nie ma wszystkich części i trzeba kupować w różnych, które też mają swoje marże a jak do tego dodasz jeszcze koszty przesyłek to wychodzi drożej.

 

Jak jest z wifi i bluetooth? Czy dla bluetooth jest osobne złącze, czy trzeba kupić kartę combo (wifi+bluetooth)?

Wifi pewnie jest podłączane do miniPCI, dlatego mój intel Wireless 2200bg powinien działać ??

wi-fi i BT są osobno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze pytanie o grzanie sie takiego notebooka. Czy wiatraczek nie chodzi przypadkiem cały czas ? Ja mam optimusa takiego jak w opisie i niedługo napisze coś o nim bo po 5 miesiacach wyszły jego wady. No i przymierzam sie do zmiany i własnie wazną kwestią jest wiatraczek bo w optimusie + ubuntu chodzi nonstop az mnie nerwica bierze bo ciężko jest kodować z suszarką obok siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze pytanie o grzanie sie takiego notebooka. Czy wiatraczek nie chodzi przypadkiem cały czas ? Ja mam optimusa takiego jak w opisie i niedługo napisze coś o nim bo po 5 miesiacach wyszły jego wady. No i przymierzam sie do zmiany i własnie wazną kwestią jest wiatraczek bo w optimusie + ubuntu chodzi nonstop az mnie nerwica bierze bo ciężko jest kodować z suszarką obok siebie.

Wiatraczek włącza się jak uruchamiam aplikacje obciążające procesor (kodowanie filmów) lub grafę (gry) ale napewno nie chodzi cały czas. Przy używaniu kompa do prac tzw. birowych (office, net, poczta itp) włącza się sporadycznie. I przede wszystkim jest cichy - słychać tylko szum powietrza; nie ma żadnego denerwującego buczenia czy innych dźwięków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego biosa to nadal nie jestem przekonany.. Kupiłeś już cały złożony sprzęt, więc może miałeś też w nim update.. Nawet napisałem do jednej firmy sprzedającej gołe kadłubki i wiem, że (wg. tej firmy) dla C2D trzeba zmienić bios.. Ale ta sama firma od razu zaproponowała oczywiście złożenie całego zestawu, więc wiadomo ;-) Tak więc z biosem muszę się dokładniej dowiedzieć ;-) A choćby nawet to kumpel ma zamiar kupić kompa przede mną, poleciłem mu też HEL80, ale on z okazji ograniczonego budżetu bierze Pentium lub CD, więc w razie wymaganego update'u biore od niego na godzinke procesor ;P

nie wiem czy wyjdzie taniej bo sam tak próbowałem i to raczej "mission impossible" - po pierwsze żaden sklep nie ma wszystkich części i trzeba kupować w różnych, które też mają swoje marże a jak do tego dodasz jeszcze koszty przesyłek to wychodzi drożej.

Policzyłem, dodałem koszty wysyłki i... 150 zł w kieszeni.. Ale bardzo się naszukałem i CENEO i podobne nie podały wcale najtańszych.. Różnica cen między najtańszym a najdroższym kadłubkiem jaki znalazłem to prawie 400zł !! Procesor najtańszy poniżej 700, średnio 750.. Więc tu kilka zł, tam kilka zł i się uzbiera :) Przesyłka liczę średnio 15zł kurierem.. Bo takie ceny zazwyczaj są..

i tak mogę zaoszczędzić właśnie 150 (w porównaniu z NAJTAŃSZYM takim zestawem jaki znalazłem) do 450 zł (najdroższy). Jakby na to nie patrzeć za zaoszczędzoną kwotę dokupuje drugą baterię, bo zawsze się przyda ;-)

 

I dzięki za linka - zaraz poczytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a jakiego procesora szukasz? bo na allegro pentium m centrino 1.73GHz mozna nawet za 200zl dostac :)

Co do procka to mam wymagania ;-) Nie schodzę poniżej Core2Duo.. Dlaczego? Proste.. Komp ma mi służyć do programowania, jako TV (z możliwością zapisu 'na żywo' do DivX), do przerabiania materiałów wideo (Pinnalce Studio 10). Pozostałych czynności nie będę wymieniał, bo nie wymagają one aż tak szybkiego procesora. Ale te wyżej wymienione odczują ogromny wzrost na core2duo. Teoretycznie wystarczyłby core duo, ale jednak pracuje też dużo pod linuxem, a tam 64 bity działają dużo lepiej niż Win 64...

Dlatego celuje w Core 2 Duo T5500.. Wiem że T7xxx są dużo wydajniejsze, ale też dużo droższe.. A to rozwiązanie będzie dla mnie idealne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...