Skocz do zawartości
Old Peter

Dentkamod - Silent Hdd Mod By Me :)

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni cierpiałem katusze coraz głośniejszych wibracji i rezonansu mojego blaszaka (obudowa niby ciężka i solidna, Enlight). W końcu wczoraj wpadłem na szybki, tani i przede wszystkim skuteczny pomysł; użyłem dętki rowerowej i kawałka korytka pcv do kabli. Ostrymi nożyczkami robiłem dziurki, a nożem do tapet ciąłem korytka. Potrzebne jeszcze są paski zaciskowe.

 

Korytko pociąłem na stosowne kawałki. Dyski mocowane są od dołu do "płaskowników", czyli pokrywek korytek, przyciętych na 5mm mniej niż szerokość wnęki 5.25". Na pokrywki korytek nakładamy gumki :D z wywiniętym kołnierzykiem, żeby całość wchodziła bardziej na wcisk. "Ceowniki", czyli korytka właściwe mocujemy jako szyny do wnęki za pomocą pasków zaciskowych. Ciężko wsuwa się taki uzbrojony dysk, dlatego trzeba to robić delikatnie i ostrożnie. Gumki są dłuższe, dzięki czemu można je podwinąć, aby mocowanie dysku nie dotykało bezpośrednio w żaden sposób do "szyn".

 

Dyski siedzą pewnie, nie wysuwają się. Teraz panuje całkowita CISZA :)

 

Myślę że jeden obraz wart jest tysiąca słów, ale jeśli ktoś ma jakieś pytania, zapraszam :)

 

post-130226-1176419664_thumb.jpg

 

post-130226-1176419753_thumb.jpg

 

post-130226-1176419823_thumb.jpg

 

post-130226-1176419832_thumb.jpg

 

post-130226-1176419845_thumb.jpg

 

post-130226-1176419882_thumb.jpg

 

post-130226-1176419935_thumb.jpg

 

post-130226-1176419947_thumb.jpg

 

post-130226-1176419956_thumb.jpg

 

post-130226-1176419971_thumb.jpg

 

post-130226-1176419982_thumb.jpg

 

post-130226-1176419995_thumb.jpg

 

post-130226-1176420007_thumb.jpg

 

post-130226-1176420021_thumb.jpg

 

post-130226-1176420036_thumb.jpg

 

post-130226-1176420055_thumb.jpg

 

Gotowe. Bardzo przyjemnie siedzi się po nocach z bezszelestnym kompem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bede sie czepial ze powinno to byc w wyciszaniu hdd, bo sam jeszcze niedawno popelnilem tutaj temat o bitumendaemboxie (nota-bene nie skonczonym jeszcze - ale to po powrocie z PT)

 

co do samego pomyslu to nie spotkalem sie jeszcze z czyms takim

 

jezeli chodzi o wibracje to pewnie je tlumi, ale nie sciemniaj ze taka bloga cisza bo talerze w tych barakudach (mam identyczne wiec wiem co nieco) swiszcza az milo :?

 

cena tego projektu nie do pobicia - no i jakie wrazenie na znajomych "z detki? jak to k... z detki?!" :wink:

 

ogolnie popieram calym sercem taka radosna tworczosc - zwlaszcza jesli tak jak tutaj znajduje zastosowanie w praktyce

Edytowane przez simic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o wibracje to pewnie je tlumi, ale nie sciemniaj ze taka bloga cisza bo talerze w tych barakudach (mam identyczne wiec wiem co nieco) swiszcza az milo :?

mod popełniłem wyłącznie ze względu na męczące wibracje. Świstu "NIESTETY" nie mam żadnego, absolutnie żadnego, ten dysk jest naprawdę bardzo cichutki. Owszem, szumi, ale nie nazwałbym tego świstem. Przy zamkniętej obudowie ten szum jest przy (i tak cichym) wentylatorze cpu w ogóle niesłyszalny. Może masz po prostu dysk z innej partii, albo... uszkodzony ? Wiem, że te same modele dysków mogą pracować często bardzo różnie.

 

Ten drugi, większy, samsung chodził za to jak kosiarka. Raz, że głośno terkotały głowice, jakby waliły o obudowę (pomimo średniego wyciszania w aqustic management dysku), to na dodatek ten samsung wibruje jakby dyski były kwadratowe ;) Bez dwóch zdań, mój kolejny dysk to będzie właśnie taka barrakuda, jedyne co słychać to delikatną pracę głowic, ale nie stukanie, tylko bardziej jak przelewanie wody w rurce, przyjemny dźwięk :)

cena tego projektu nie do pobicia

no właśnie, chciałem uniknąć kosztów, bo najtańsze firmowe "amortyzatory", to koszt 30zł na dysk, a zawieszenie na oringach chyba od 60zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwazywszy na to ze siedze w Portugalii gdzie jest kompletnie inny uklad klawiatury i ograniczony dostep do opcji w windzie na loginie ktory dostalem icon_biggrin3.gif

Tylko winny się tłumaczy :lol: albo dla chcącego nic trudnego :rolleyes:

 

A tak na serio daj zdjęcie tej klawy jestem ciekawe czy wygląda tak samo polewkowo jak te z cyrylicą.

 

A propo tematu ! Chłopie kup jakieś radiatory i zamontuj po bokach bo możesz się pożegnać z dyskiem(ami). Ja tak jeden załatwiłem bo leżał na dnie budy, jak zacząłem 4GB kopiować to niestety nie dotarł do końca operacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co do radiatorow albo lepiej lekkiego nawiewu to niestety sama prawda.

no chyba trzeba będzie. Dyski w stresie mają prawie 50C. Co ciekawe, po zdjęciu przednich klapek zatok na wysokości dysków, temperatura spadła do 42C. Sądzę że nawet po zamontowaniu niedużych radiatorów, będzie zupełnie akceptowalna. A w klapki wstawię grile jakieś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do końca zabójstwo.. miałem tak swego czasu barracude 2 [ta to sie dopiero grzała], na 2gumkach a z przodu wsadziłem cooler z grafiki bodajze o boku 20mm.. temp niziutka a traktora słychać nie było..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najs, tanio i domowymi metodami;) sam tak wyciszam dyski od "dawien dawna" (jakies gumki z pasmanterii po 1,5pln/m, uszczelki do okien, gąbka i tyle;)),, zawsze działa :)

 

przypilnuj temp bo mogą się dyski zacząć gotować

miałem takiego enlighta,, solidny kawał blachy,, super buda tylko na dzisiejsze grzałki mała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest zabójstwo dla dysków. Dobrze że mój ma temp 22 stopnie.

Minął rok, a dzisiaj jakoś przypomniał mi się ten mój temat :)

 

Więc komputer jest ciągle ten sam, tylko od kilku miesięcy nie mam karty graficznej (jadę na wbudowanej gma 3000, czekając na nowe akceleratory). Nie schładzałem dysków, wszystko jest jak było, dyski NADAL pracują cicho i bez zarzutu, formatują się bez badsectorów. Tak więc, sądzę że obawy co do szybkiego padnięcia były trochę przesadzone.

 

pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...