Skocz do zawartości
Memphis

Poprawna konfiguracja LILO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Mam głupawy problem - nie mogę skonfigurować lilo :oops: . Używam PLD. Mam dwa dyski. Na pierwszym mam Linux'a, a na drugim WIN ME. Nie pamietam już co wpisywałem podczas konfiguracji LILO. Teraz nieważne i tak będę znów instalował całego [brzydkie określenie na linuksa]a. Ostatnio jak go miałem, włączał się bootloader. Jak wybierałem [brzydkie określenie na linuksa]a, wszystko było ok. Jednak jak wybierałem windows po naciśnięciu enter wyskakiwało booting windows... i nic. Zwicha. Jako partycję bodałem hdb1, bo mam na dysku dwie partycje. Może to był błąd ? Oprócz tego nie wiedziałem do czego służy pole "initrd" (czy jakoś tak. tak mi się kojaży :wink: ). Pomożecie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boot = /dev/hda

message = /boot/boot_message.txt #plik z mesydżem, nie jest konieczne

prompt

timeout = 50

#rozdzielczosc na konsoli, teraz 1024x168x256

vga = 787

 

default = linux

 

#sekcje bootowania:

 

image = /boot/vmlinuz # ogólnie ścieżka do jajka

root = /dev/hda3

label = linux

read-only

 

other=/dev/hdb1

label=win

 

Potem tylko 'lilo' z konsoli i powinno działać. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem bo pisałem z głowy :>>>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Nie wiem co jest. Plik konfiguracyjny jest na pewno ok. Instalowałem Lilo na /boot i w MBR. Ciągle ot samo. Może to kwestia sprzętu ? Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale pierwszy dysk (Master z Linuxem i Lilo) pracuje w CHS, a drugi (Slave z Windowsem) w LBA. Niestety nie umiem tego inaczej nazwać. Nie wiem co to znaczy, ale ostatnio rzuciło mi się w oczy w poście. A może powinienem spróbować Gruba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zgłupiałem totalnie. Wściekłem się. Przeinstalowałem PLD. Dałem dyskietkę systemową Windy, fdisk i tak: na pierwszym dysku aktywna jest pierwsza partycja (/boot). Na drugim też pierwsza jest aktywna (win), tyle że jak próbuję coś zmienić to "Uaktywnić można tylko jedną partycję na dysku numer 1". Może to dlatego, że najpierw miałem jeden dysk jako master, ten z windowsem, potem dołożyłem drugi z linuxem i przełączyłem tamtego na slave ? Bo teraz lilo zgłasza błąd L 99 99 99 99...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj LILO w MBRze pierwszego dysku. Jak masz 2 systemy na 2 dyskach to partycje musza miec flagi bootowalne. Pamietaj tylko, ze musza to byc te partycje z ktorych startuje system a nie jakies inne syfy.

 

 

 

# Start LILO global sectionboot = /dev/hdamessage = /boot/boot_message.txtprompttimeout = 1200# Override dangerous defaults that rewrite the partition table:change-rules  reset# VESA framebuffer console @ 800x600x32kvga = 787# DOS bootable partition config beginsother = /dev/hda1  label = DOS#w miejsce /dev/hda wpisz dysk na ktorym znajduje sie DOS  table = /dev/hda# DOS bootable partition config ends# Linux bootable partition config beginsimage = /boot/vmlinuz# w miejsce /dev/hda2 wpisz partycje z Twoim linuxem   root = /dev/hda2  label = Linux  read-only# Linux bootable partition config ends

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyglądałem się uważniej komunikatom ukazującym się na ekranie podczas uruchamiania systemu. Kiedy w końcu dochodzi do momentu, kiedy wykrywa dyski. Są jakiby trzy sekcje (nie wiem jak to wytłumaczyć - nie znam się). Na początku każdej wyświetlka jąkąś ścieżkę dostępu do poliku czy katalogu (np .../ide-probe). w trzeciej "sekcji", pojawia się dwa razy pod rząd coś takiego:

 

----

 

 

hdb task_no_data_initrd error0x7f {Drive Ready Device Fault Seek Complete Data Request Corrected Error Index Error}

 

 

----

Zdaję sobie sprawy, ze mogę pisać głupoty ale nie opieprzajcie mnie - chcę to jak najlepiej wytłumaczyć, a nie jestem w tym dobry. Mogą tu być nieznaczne błędy, bo nei wiem jak zatrzymać ekran, zeby to dokładnie spisać - przycisk "Pause" nie działa. Wcześniej miałem na tym dysku Linuxa i nie bylo problemów, tyle że wtedy miałem tylko jeden dysk.

Mam nadzieję, ze choć trochę zrozumieliście.[/code]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dysk z winem mialem jako master a potem go przerzuciles na slave i jako master dales dysk z linuxem to nie oczekuj ze bedzie dzialac bootowanie z wingrozis. sformatuj tego slave i zainstaluj winy jeszcze raz a powinno byc ok.

 

U mnie problemy sie pojawialy jak dysk master przelaczylem z ide1 na ide2. Tez sie nie chcial uruchomic - zwieszal sie. Jak przelaczylem z powrotem na ide1 poszlo gladko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty jestes jakis <span style="color:red;">[ciach!]</span>lniety ??? Na <span style="color:red;">[ciach!]</span> odpowiadasz na post z LUTEGO!! Co za <span style="color:red;">[ciach!]</span>a debil!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...