Skocz do zawartości
Tompior

Czy Jest Sens Nauki Turbo Pascala?

Rekomendowane odpowiedzi

W szkole na technologii informacyjnej każą nam pisac proste programy w turbo pascalu. Nigdy nie interesowalem sie programowaniem ale chcialbym zaczac nauke.

 

Pyt 1. Czy jest sens zaczynac nauke programowania od Turbo Pascala?? Czy ten program jest mi do szczescia potrzebny??

Pyt 2. Jezeli tak, to co potem?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pascal na sam początek może być. Prosty w zrozumieniu, potem możesz się C nauczyć i C++. Dróg jest wiele. Ważne, żeby od razu nie rzucać się na głęboką wodę...

 

Może Asemblera spróbujesz... Dostaniesz na pewno 5 za napisanie czegoś w języku niskopoziomowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał, że uczą ich pasacala... C to już na własną rekę.

IMO nie ma po co się tego uczyć, jest przestarzały i ,kozackiego' w nim nie napiszesz. Jeżeli już chcesz poznać jakiś język ,na użytek własny' to C albo cpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej ma racje.

 

Jednak u nas w szkole rozwiązano to inacze(niekoniecznie lepiej)

Jedna grupa leci Pascalem, inna (moja) leci C#.

Moze tym drugim omsknął się gorszy nauczyciel, ale u nich jest zdecydowanie więcej nieporozumień niż u nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak tylko przypomne ze znając tego "przestarzałego" pascala mozna bez problemu przeskoczyc na delphi. A ten jest cały czas rozwijany i umozliwia to samo co c++ czy nawet c#(bo delphi tez jest w wersji net).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaczynalem programowac w Turbo Pascalu, potem nieudane przejscie na C++ . Znow jakis czas w TP. Potem przeszedlem na pisanie w HTML stron .. no i teraz jakos zaczalem C++ kapowac :) tak wiec turbo pascal nie jest taki zly, czegos zawsze sie nauczy czlowiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także zaczynałem od Pascala i w sumie może być. Jedyny problem, to potem przejść na "myślenie w C/C++". Zawsze można przeskoczyć na Delphi, jak pisze SGJ.

 

Python to IMO zbyt mało popularny język, aby się go uczyć. Java jest koszmarnie wolna. Już lepiej PHP - po nim łatwiej będzie C++ ogarnąć, a i do czegoś się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pyt 1. Czy jest sens zaczynac nauke programowania od Turbo Pascala?? Czy ten program jest mi do szczescia potrzebny??

Zupełnie nie jest potrzebny :) Wymeczysz się tylko w tym środowsku.

Jak ci kaza sie w szkole uczyć pascala a chcerz coś sam sobie poszerzyć to bierz Delphi w końcu składnia podobna więc nie będzie Ci sie mylic. No i w Delphi łatwo tworzy się aplikace więc jest świetny na początek ( i do zaawansowanych rzeczy potem też czego o Turbo Pascalu nie można powiedzieć :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym jednak proponował javę.. a dlaczego ? mowcie co chcecieo CPP ale jest to niewygodny język - jeśli chcesz napisać program dla którego komputer i jego mozliwosci beda ograniczeneim (gra moze zawsze dzialac szybciej- system operacyjny też) - to faktycznie tylko CPP - natomist jeśli niekoniecznie fascynuje sie babranie na najniższym poziomie - proponuję javę oto dlaczego :

 

+ obiektowość - java jest w jakichs 80% obiektowa - to troszke otwiera umysł :)

+ Srodowisko javy uczy dobrych praktyk, wzorców projektowych.

+ Robisz z miejsca aplikacje crossplatformowe :)

+ Jak Ci będzie mało, schodzisz na J2ME albo J2EE i masz zabawy do końca życia

+ Jest na tyle prosty zeby dalo sie wytrzymac i na tyle trudny zeby byc ciekawym i wkurzyc czasem.

+ Jak ci sie zachce czasem tym zarabiać na życie to zarobisz na siebie zone dziecko itp itd :P

 

PHP przy javie (nawet tylko SE) to piaskownica jest :)

Edytowane przez Yacho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

basic to może faktycznie strata czasu .

 

Ale nauka TP , C czy C++ wg. mnie nie jest stratą czasu - z TP mozna przeskoczyć na Delhi , C można się uczyć w ramach przerwy pomiędzy TP a C++ , znajmość C++ się przyda przy nauce PHP, Javy czy C# , znajomośc samego C++ tez jest przydatna .

 

A co do PHP i Java , wg. mnie warto się uczyć i tego i tego - PHP jest po stronie serwera - nie musimy nic na kompie instalować aby obejrzeć stronę w PHP . w przeciwieństwie do Javy .

 

Z Javą może się być podobnie jak z Flashem - dziś strona ztworzona we Flashu jest zasobożerna i nie zawsze można ją prawidłowo wyświetlić ( np. na kompie w biurze czy w szkole gdzie nie mamy możliwości zainstalować Flasha ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto. Bo po co, nie znam żadnego sensownego powodu poza wypełnieniem wolnego czasu. Nie warto się uczyć pascala, basica, c, c++ (wg. mnie strata czasu). Jeśli już to CSharp i Java.

Nie masz racji. Nauka każdego z języków ma sens. Co innego jeśli ktoś uczy się basic'a i Pascala naraz, czy po sobie. To na pewno nie ma sensu. Programowanie w tak prostym języku uczy zasad samego programowania oraz, co przemawia za nauczeniem się konkretnie Pascala, można swobodnie czytać wiele książek o algorytmach, w których często autor posługuje się właśnie pascalem.

 

Po co uczyć się od razu języków, w których wszystko masz podane na tacy. Trzeba trochę pogłówkować, aby w przyszłości wszystko szło gładko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich językom warto poświęcić czas? Nie chodzi mi o programowanie dla przyjemności, tylko dla edukacji i pracy. Jakie języki mogą się najbardziej przydać w technikum elektronicznym [tech-inf], a później na studiach?

 

I gdzie szukać kursów po polsku? Jakie książki są najlepsze?

 

Załóżmy stopień "początkujący", bo pomimo, że znam HTML i Pythona, nic szczególnego w nich zrobić nie potrafię (i chyba nawet nie da się :D ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich językom warto poświęcić czas? Nie chodzi mi o programowanie dla przyjemności, tylko dla edukacji i pracy. Jakie języki mogą się najbardziej przydać w technikum elektronicznym [tech-inf], a później na studiach?

 

I gdzie szukać kursów po polsku? Jakie książki są najlepsze?

 

Załóżmy stopień "początkujący", bo pomimo, że znam HTML i Pythona, nic szczególnego w nich zrobić nie potrafię (i chyba nawet nie da się :D ).

Moim zdaniem powinieneś umieć w szczególności C, możesz także poznać podstawy pascala [tak dla obycia się z programowaniem] oraz coś z obiektówki, czyli C++.

 

Kursów jest mnóstwo. Poczytaj sobie ich kilka/naście wybierz ten, który Ci najlepiej pasuje i do dzieła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich językom warto poświęcić czas? Nie chodzi mi o programowanie dla przyjemności, tylko dla edukacji i pracy. Jakie języki mogą się najbardziej przydać w technikum elektronicznym [tech-inf], a później na studiach?

 

I gdzie szukać kursów po polsku? Jakie książki są najlepsze?

jak chcez programowac PCty to imo c++, a ze w technikum elektronicznym pewnie beda mikroprocesory wiec albo assembler albo C. sam programuje troche w C (procesory AVR) i ostatnio usiadlem wziolem jakies howto i pierwszy raz napisalem program w c++ i do tego winapi :D i nawet dzialal ;)

 

kiedys za czasow 386 nauczylem sie pascala i mam wrazenie pascal i C sa do siebie bardzo podobne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o C++ (nawet mam książkę KŚ o C++ :D ), ale z tego co się słyszy najbardziej "na czasie" są php + bazy danych, java i c# - jak możesz się do tego ustosunkować?. Nie mam zbyt dużo wolnego czasu, a chciałbym go dobrze wykorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak tylko przypomne ze znając tego "przestarzałego" pascala mozna bez problemu przeskoczyc na delphi. A ten jest cały czas rozwijany i umozliwia to samo co c++.

si... to samo, tylko 40x wolniej :).. ale w dobie szybkich komputerów....[..] :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można też w JavaScript ;)

nie trzeba nawet kompilatora, bo przegladarka zalatwia sprawe, bardzo prosto interfejs w htmlu mozna naskrobac, oczywiscie rozbudowanych programow nie napiszesz, ale ja w JS na kryptografie kilka szyfrów zrobilem - Vigenere'a, DES...

 

a teraz mam Jave na studiach i mi sie bardzo podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogole nie rozumiem waszego podejscia co to za roznica jaki sie jezyk programowania nauczy pierwszy?? Jezeli go sie dobrze nauczy przesiadka na inny jest po prostu dziecinie prosta. Wystarczy sie skladni nowej nauczyc i a reszta jest praktycznie taka sama.Oczywiscie pomijam asamblera ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji. Nauka każdego z języków ma sens. Co innego jeśli ktoś uczy się basic'a i Pascala naraz, czy po sobie. To na pewno nie ma sensu. Programowanie w tak prostym języku uczy zasad samego programowania oraz, co przemawia za nauczeniem się konkretnie Pascala, można swobodnie czytać wiele książek o algorytmach, w których często autor posługuje się właśnie pascalem.

 

Po co uczyć się od razu języków, w których wszystko masz podane na tacy. Trzeba trochę pogłówkować, aby w przyszłości wszystko szło gładko.

te ksiazki o algorytmach to chyba z glebokiego PRLu bo teraz 90% przykladow jest w javie...

 

Jesli twierdzisz ze java jest prosta i wszystko jest podane na tacty to gratuluje - napisz serwis z Hibernate JSF i springiem - pogadamy ;)

 

Prawda jest taka ze jesli nie jest ci potrzebna moc jaka oferuje CPP to nie warto sie go uczyc bo jest skrajnie malo ergonomiczny - dodatkowo 90% powstajkacych dzis systemów jest obiektowo zorientowana - obiektowosc w javie jest bardziej dopracowana niz w C..

no chyba ze ktos naprawde chce tylko i wylacznie dla sportu....

 

Nauka pascalopodobnych jezykow to jest strzal sobie w stope - skladnia rozni sie od c podobnych - jak ktos chce cos milutkiego sladniowo to jest Ruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Reprezentuje ten sam punkt myślenia ;)

 

Chyba jak każdy mam życie towarzyskie, naukę itp. a chciałbym umieć coś co pomoże mi w dostaniu się na lepszą uczelnią, czy w dalszej perspektywie lepszą pracę.

 

Jakie książki najlepiej kupić? Nie lubię pracy z ebookami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...