Skocz do zawartości
gawron1956

Zmiana K7s5a Na... Epox 8rda3

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc!

 

Od jakiegos czasu chodzi mi upgrade mojego komputera : ecs k7s5a, athlon 1600XP .

Komputer głownie służy mi do aplikacji/ muzyki/grafiki ewentualnie czasem jakaś starsza gra.

Na OC nie zalezy mi, priorytetem jest stabilność.

 

Narazie mam zamiar kupic płyte główna i pamiec ddr.

 

Zastanawiam sie nad tymi dwiema płytami:

1. EPOX 8RDA3+

2. ASUS A7N8X ( ewntualnie deluxe ze wzgledu na SS)

 

Narazie ma ta wspolpracowac z obecnym prockiem.

 

Która płyte wybrać, a moze w ogole dac sobie spokoj z obecna konfiguracja i zbierac kase na "coś" nowoczesnego ? :) :)

Edytowane przez gawron1956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już chcesz w ten Socket A to bierz Asus A7N8X Deluxe.

 

 

 

Mozna też wszytsko sprzedać, dołozyć nieco kasy i zlożyć by można było coś ciekawego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na OC nie zalezy mi, priorytetem jest stabilność.

 

Narazie mam zamiar kupic płyte główna i pamiec ddr.

 

Zastanawiam sie nad tymi dwiema płytami:

1. EPOX 8RDA3+

2. ASUS A7N8X ( ewntualnie deluxe ze wzgledu na SS)

Obydwe na nForce2 - jezeli idze mowa o niezawodnośći (stabilnośći) to lepej zastanowic sie nad VIA KT600/880.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

cos na temat takiej zamiany wiem :) (k7s5a na a7n8x), sam to kiedys przerabialem. jesli Twoim priorytetem jest stabilnosc to polecam asusa (uzywalem wersji nie-deluxe dosc dlugo i moge te mobo polecic). co do epoxa to sie nie wypowiadam, bo nie mialem stycznosci osobiscie z tym modelem (poczytaj opinie co ludzie pisza na forum). nie zgodze sie z apple_rom'em

Obydwe na nForce2 - jezeli idze mowa o niezawodnośći (stabilnośći) to lepej zastanowic sie nad VIA KT600/880.

. ten asus jest na NF2 i jest bardziej stabilny niz plyty na kt 880 (kumpel ma takowa i co jakis czas musze mu kompa diagnozowac bo sie skarzy ze sie wiesza itp.). zalezy ile mialbys dac za taka plytke wszystko zalezy od kosztow. w porownaniu do k7s5a odczujesz wyrazna poprawe jesli chodzi o stabilnosc i szybkosc pracy.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. ten asus jest na NF2 i jest bardziej stabilny niz plyty na kt 880 (kumpel ma takowa i co jakis czas musze mu kompa diagnozowac bo sie skarzy ze sie wiesza itp.).

A to nie jest przypadkiem ASUS? Akurat płyty tej firmy na VIA to tragedia, więc wcale się nie dziwię.

Osobiście mogę polecić Solteka - można je czasem wyrwać jeszcze na allegro - jeśli tylko będzie sprawny, to bardziej bezproblemową płytę na sA będzie ci ciężko znaleźć. Plusem VIA (W stosunku do NF2) jest porządny kontoler PATA (temu na NF2/3 daleko do poziomu VIA) no i obsługa tańszych pamięci DDR ECC-R.

 

Poza tym nie napisałeś, jaki masz zasilacz i grafikę - Epox zasila procka z 12V, ASUS z 5V - więc to również może być pewien argument przy wyborze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje sie ze te kt880 to msi ale koniec OT :D

 

co do kontrolera to w sumie masz racje, ale roznica w transferach dyskowych bedzie niewielka. plusem asusa jest gniazdo agp pro ktore ma wieksza rezerwe mocy niz zwykle agp x8. mobo nie jest wybredne w stosunku do kosci ramu i co wazne zapewnia obsluge ddr 400 przy zajetych wszystkich 3 slotach (z tego co pamietam nie wszystkie plyty to potrafily, szczegolnie na via'ch) soltek napewno tez bedzie dobrym wyborem.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat MSI nie miałem w łapskach :D.

Wierz mi, że np: przy obróbce video dużych plików skompresowanych jakimś "lekkim" kodekiem widać różnicę między kontrolerem na VIA a NForce2/3. Dopiero na NF4 kontroler jest zdeka lepszy, choć też nieidealny.

Jeśli chodzi o obsługę więcej niż 2 kości w trybie DDR400 to dopiero KT880 nie sprawiało z tym problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obrobka video/dvd sie az tak nie zajmowalem zeby zauwazyc :) wierze na slowo :D. Ogolnie KT 880 to dosc udany chip - ulepszyli troche kontroler pamieci, dorzucili Dual Channel i SATA RAID, jednak z doswiadczenia do uzytku normalnego polecam cos na NF2 (vide asus, soltek, abit).

@gawron1956: Podaj wiecej info nt. grafy i zasilacza, ew reszty kompa, w sumie jak nie bedziesz podkrecal to ja bym wzial asusa w dobrej cenie

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy co masz na mysli piszac 'ladnie' :P. Zasilka nie pierwszej swiezosci, grafa tez tylko do netu i pisania :) Bedzie to chodzilo w miare szybko jak powylaczasz w xp-ku dodatki wizualne :D. Te Goodramy sa w kit, ale poszukaj gdzies w lepszej cenie - nie szukajac znalazlem o 8 zl taniej na kosci tu - > http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...products_id=642. Jak kupisz ramy to graficzna stanie sie waskim gardlem Twojego pc i nad zmiana bym pomyslal jak chcesz grac w bardziej zaawansowane graficznie gry.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ta grafa. JEzeli juz gram to w cos typu max payne :D ostatnio znow sobie pogrywałęm i wcale mi źle nie bylo :P a do jakiej kwoty(mozna model ?) jest sens kupowac kartke do tego konfigu?

 

 

Kosci wybrałem akurat u tego goscia bo jest z mojego miasta wiec zaoszczedze na przesyłce :D "w kit " znaczy z sa ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kit znaczy ze moga byc :D Powiem tak: jesli kupowac jakas sensowna grafe to musialbys wymienic jeszcze proca i zasilacz :) Najlepszym wyborem do twojego konfigu bylby moim zdaniem radeon x800 gto na agp (palit w smiesznej cenie kolo 300 zl), ale do tego bys musial zmienic zasilacz na lepszy a i tak karta bez wymiany proca nie wykorzysta pelnej mocy. Bez wymiany proca i zasilki mozesz szukac gf 6600 gt/radeona 9500 wzwyz (od 9700 wzwyz wymagalo by zmiany zasilki). na allegro dostaniesz takie za okolo 170 zl. Lepszych kart na agp nie ma co brac bo i tak nie wykorzystasz ich pelnej mocy, procesor nie pozwoli im rozwinac skrzydel.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KATASTROFA!! :mur:

 

Przyszedl epox.Ram juz mialem przygoowany.wszystko poskladałem, mialem na poczatku mały problem ale juz wszystko wydawalo sie ok i...

 

Dochodze do momentu ładowania sie systemu tzn nie dochodzi to tego przesuwajacego sie paska i wykskuja na ulamek sekundu blue screen i komp sie wylacza.

 

pomyslalem no tak winda gryzie sie z nowa płta. wsadzilem windowsika , dochodze do momnetu wyboru partycji i znow komp sie wylacza :wall:

 

Bardzo prosze o rade.

 

 

a wlasnie , jest jecze jedna dziwna sprawa. o tym wylaceniu sie , swieci sie dioda power. tylko wyjecie wtyczki (słychac przy tym taki pradowy jakby odpływajacy dzwiek) powoduje zgasniecie diody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... źle podłaczony panel przedni?

 

1. Sprawdź jeszcze raz podłączenie wszystkiego.

2. Przeczyść wszystko.

3. Zresetuj ustawienia bios.

4. Rzuć okiem do instrukcji - może coś trzeba ustawić. Może rozpiska panelu na mobo jest skopana. Miałem taki przypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

resetowalem, przegladalem juz pare razy i nic.

 

z ta pasta to jest tak ze w ogole nie nalozylem nowej :oops:

 

a zasilacz to modecom feel 300W.

 

 

moze to cos grafa? nie bardzo łapie sie w ustawieniach biosu odnosnie agp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilka to feel 300 (wiem z poprzedniego tematu :P ). Ale do meritum. Wyglada to rzeczywiscie na przegrzewanie proca i plyta go wylacza po osiagnieciu danej temp. ale z drugiej strony podaj jaki masz hdd. Mianowicie, wiekszosc nowych dyskow wymaga dostepu do nich w trybie LBA ktory na wiekszosci plyt nie jest rozpoznawany jako domyslny przez co plyta stosuje do nich trybu CHS(cylindry glowice sektory) i potem dzieja sie jaja. Tryb dostepu musisz zmienic w biosie. (OT: sam z glupoty rozpieprzylem mojego nowego seagate'a 250 ;/ ale nie ma to jak rzniecie glupa przy gwarancji - 2 dni i nowka w domku :D 2 raz tego bledu juz nie popelnie :D koniec OT). Jak z procem nie podziala, sprawdz napiecia na zasilaczu i zostaw w kompie tylko jedna kostke ramu, moze sie gryza.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kostka jest jedna, stara nie pasowala juz do tej plyty :oops:

dyski:

maxtor diamond 80 gb

i seagate barracuda 40gb

 

 

a co do wylaczania od temo to byc moze o nie to , bo w biosie mam wylaczone wylaczanie w zaleznosi od temp

Edytowane przez gawron1956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli tryb dostepu mozemy wykluczyc, sprawdzales zachowanie instalatora na kazdym dysku z osobna? odlacz jeden i sprawdz na 2, ustawienia biosu co do agp raczej nie maja tu nic do rzeczy.

 

EDIT: zapomnialem o takim banale jak tasma od kontrolera ide. uzywasz starych tasm czy tych dolaczonych do nowej plyty?

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie bylo tasm w komplecie. jak kupowalem ram to kupilem tasme. ale jaka ona jest to nie wiem. poprostu poprosilem o tasme. moge jakos sprawdzic jaka to ?

Edytowane przez gawron1956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze sprawa sie wyjasnila jak tasma jest trefna to moga byc takie jaja. nie masz starej tasmy ktora uzywales w k7s5a? Jaka tasme kupiles? 40 czy 80-zylowa? (wiadomo, 80 zylowa ma gesciej ulozone zyly) najfajniej by bylo gdybys podmienil tasme na jakas inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzales oba dyski osobno? jak nie pomoze sprobuj lopatologicznie :D --> rozloz kompa i zloz jeszcze raz, moze w ktoryms miejscu cos nie stykac itp. Masz w kompie jakies karty na PCI? konflikt przerwan moze wystepowac (w co watpie ale mozliwosc jest) miedzy karta pci/zintegrowana dzwiekowka/karta sieciowa/ktoryms z portow com, lpt a kontrolerem IDE. Jesli masz to wyjmij na czas diagnostyki, jak nie masz to wylacz w biosie niepotrzebne porty i dzwiekowke/lan zintegrowany i sprawdz zachowanie instalatora windy --> na kazdym dysku osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski sprawdzalem oba osobno i to samo sie dzieje.

 

nie wiem czy to ma znaczenie ale :

1. w tej plycie port gier i com jest na sledziu -moglem źle włożyć wtyczki

2. nie mam tasmy i stacji dyskietek.

 

 

 

jest mozliwoc ze to wina tej pasty?

gdzies mialem resztki pasty od radiotora zelmana( na tego mojego geforca) jest sens próbowac?

Edytowane przez gawron1956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś dokładnie taki sam problem jak opisujesz. I musze powiedzieć tak (obyś nie miał tego samego co ja): jak płyta jest na gwarancji to odeślij ją szybko, u mnie okazało się że chipset był uwalony i dlatego dawało się np postawić system, ale podczas botowania pojawiał mi się blue screen i z tego co pamiętam to pisało tam że nie rozpoznaje dostawcy sprzętu czyjakoś tak, to było przez ułamek sekundy i restart kompa, w takim przypadku ratuje tylko zmiana chipsetu. Jeśli jesteś z okolic Wrocławia mogę Ci polecić bardo dobry serwis który zajmuje się takimi beznadziejnymi sprawami za stosunkowo małe pieniadze, np mi wymienili raz pamięci na grafie za 70 zl i karta ta działa do dzis w kompie mojej siostry i do tego całkiem nieżle się kreci bo z 500/ @ 620 a idzie nawet 670 :unsure: Można do nich też wysłać sprzęt poczta ja mieszkam prawie 400 km od wrocławia więc u mnie poczta działa w razie problemow (fajne chłopaki ale wole zawodowo nie mieć z nimi kontaktów - lepiej jak wszystko działa OK).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera no coraz bardziej chodzi i po głowie zwrot tej płyty.

kupilem uzywke na allegro, moze sie uda.

z drugiej strony troche mi szkoda, moze to jest tylko kwestia czegos głupio prostego.

 

 

EDIT: rano wlaczylem kompa i co ? dziala :lol:

 

nie zrozumiem tego nidgy.

 

mam jeszcze tylko problem z pamiecia. w everescie pokazuje mi PC2100ddr a mialo byc 3200.

any ideas?

Edytowane przez gawron1956

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz ram ustawiony synchronicznie z fsb proca i tak ma byc. proc chodzi wtedy najwydajniej.

masz axp 1600+ na fsb 133 (efektywnie 266) wiec i ram ustawia sie na 133 (efektywnie 266 czyli pc2100). nie ma sensu ustawiac wyzej bo i tak bedzie chodzil wolniej niz przy synchronicznym ustawieniu.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie zgodzę się. Jest szansa, że ustawienie 166 + dobre czasy da większy przyrost mocy, niż synchronicznie + dobre czasy. Na 200(DDR400) na pewno lepiej jest asynchro.

2. Jak chcesz sprawdzić, czy sprzedawca nie nabił Cię w butelkę, użyj CPU-Z. Zdarzyło mi się kupić Samsungi 333, które okazały się być 266. Sprzedane pewnie jako 333, bo bez oporu chodziły na tych ustawieniach. Na zakładce odnośnie pamięci sprawdź, czy są wpisy SPD dla 333MHz i 400MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...