Skocz do zawartości
cavarr

[cpu] Thermalright Ultra-120/extreme/true Black/cu

Rekomendowane odpowiedzi

Thermalright Ultra-120

Dołączona grafikaDołączona grafika

Specyfikacja:

Wymiary: 132 x 63,5 x 160,5 mm (dł. x szer. x wys.) [tylko radiator]

Wentylator: Brak (możliwość zamontowania 120mm)

Ilość Heat-Pipe: 4 x 6mm

Materiał podstawy: Miedź - niklowana

Materiał heat-pipe: Miedź - niklowana

Materiał żeberek: Aluminium - niklowane

Ilość żeberek: 52

Waga: 745g [tylko radiator]

Kompatybilność:

- INTEL: LGA775

- AMD: 754/939/940. AM2 po zakupie AM2 Bolt-Thru Kit

Zawartość opakowania:

Dołączona grafika

 

Artykuły:

anandtech

computerbase

overclockers

silentpcreview

pcper

 

Thermalright Ultra-120 eXtreme

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Specyfikacja:

Wymiary: 132 x 63,44 x 160,5 mm (dł. x szer. x wys.) [tylko radiator]

Wentylator: opcjonalny 120mm

Ilość Heat-Pipe: 6 x 6mm

Materiał podstawy: Miedź - niklowana

Materiał heat-pipe: Miedź - niklowana

Materiał żeberek: Aluminium

Ilość żeberek: 52

Waga: 790g [tylko radiator]

Kompatybilność:

- INTEL: LGA775

- AMD: AM2; 754/939/940 po zakupie 939 Bolt-Thru-Kit

 

Artykuły:

anandtech

anandtech UPDATE

hartware

 

Gdy chłodzenie słabo dociska do CPU(kiwa się na boki) należy wykonać oto tako mod>>> TR Ultra 120 eXtreme SoboL mod

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez cavarr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

linki do sklepów zagranicznych

http://pc-cooling.de/COOLER/Intel+P+4+-+77...e+Heatsink.html - 208 zł

 

http://www.quietpc.com/gb-en-gbp/products/...ooling/tr-ultra

 

 

http://www.jab-tech.com/Thermalright-Ultra...me-pr-3762.html

na nareszcie temat o tym chłodzeniu

 

Dołączona grafika

Edytowane przez SILAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ściśłości Cavarr - finy też są niklowane, choć aluminiowe :)

Poza tym wentylator nie jest opcją w zestawie. Trzeba go dokupić, co jest dość istotną różnicą. Ultra120 choć pewnie mogłaby pochodzić na jakimś chłodnym procesorze pasywnie, to do takiej pracy nie jest przewidziana.

 

I ja się cieszę, że temat powstał nareszcie :rolleyes:

 

Pozwolę sobie może jako użytkownik tego cudeńka zapisać pierwszą mini-recenzyjkę:

 

Zalety:

  • obecnie najlepsza możliwa wydajność dla chłodzenia powietrzem
  • jakość wykonania
  • waga i gabaryty mniejsze niż w konkurencyjnych rozwiązaniach
  • wszystkie powierzchnie niklowane
  • brak wentylatora w komplecie (wybierasz jaki chcesz)
  • solidne, skromne opakowanie
Wady:
  • luksusowa cena
  • niezbyt luksusowe zakończenie ciepłowodów
  • zapinkę do podstawki AM2 trzeba dokupywać oddzielnie
Rozwinięcie:

Są pewne produkty, które wyrastają ponad przeciętność. Specjalistą w tej dziedzinie jest właśnie Thermalright. I to nie jest żadna reklama - to chłodzenie jest tej reguły najlepszym przykładem. Najlepsze z możliwych chłodzenie powietrzem.

 

1. Wydajność - w pokoju, w którym temperatura otoczenia wynosi 21 stopni, przy otwartej obudowie Athlon X2 4400+ na rdzeniu Toledo, 2x1MB cache posiada temperaturę w idle odpowiednio na pierwszym i drugim rdzeniu (źródło - Core Temp) 23 i 21 stopni przy nieco obniżonym taktowaniu - 2.0GHz przy 1.2V. Procesor potraktowany Orthosem przez godzinę miał całe 38 i 37 stopni. Powyższa grzałka podkręcona do 2.68GHz przy napięciu 1.55V w idle uzyskuje temperaturę odpowiednio 31 i 29 stopni, a po godzinie Orthosa uzyskuje "aż" 53 i 52 stopnie.

Obudowa otwarta, bo przy zamkniętej wydajność trudno jest porównać, gdyż u każdego inaczej jest zaplanowany przepływ powietrza. U mnie w zamkniętej temperatury rosną średnio o 2-3 stopnie w każdym przypadku.

Pasta to Coolaboratory Liquid Pro, a przepływ wymuszają 2 Coolinki Green Silent X12-1600, jeden bezpośrednio zawieszony na coolerze, a drugi na końcu dołączonego z drugiej strony tunelu od HR-01 i jednocześnie przymocowanego na tylnej ściance obudowy.

 

2. Jakość - nieporównywalna z żadną inną marką, może poza Zalmanem. Dokładnośc wykonania każdego szczegółu jest fenomenalna z wyjątkiem może tylko zakończeń ciepłowodów, które zasługiwałyby na nakładki. Tym niemniej lepiej wykonanych połączeń między finami i między ciepłowodami a finami czy podstawą po prostu nie ma. Powierzchnia podstawy i finów to również punkt dla Thermalright, choć bezkonkurencyjny w tym nie jest. Wydajność tego coolera wiele jednak mówi o tym jakie znaczenie ma lusterko na podstawie... poza marketingowym oczywiście.

 

3. Waga - lżejszy od Infinity o ponad 200g.

 

4. Wymiary - jest bardzo wysokim i zdecydowanie szerokim radiatorem (te elementy ma minimalnie większe niż w Infinity). Jest jednak o połowę, a w najwęższym miejscu o ponad połowę węższy od Infinity. Dzięki temu nie jest to po prostu kolejny kloc, ale dobrze wyprofilowany radiator, który choć wysoki i szeroki to teoretycznie i praktycznie mniejszy od konkurencyjnego rozwiązania Scythe, co ma bezpośredni wpływ na przepływ powietrza w obudowie. Nie wspominając już o tym, że dzięki mniejszym gabarytom łatwiej jest po prostu w obudowie "grzebać". Wpiąć pamięć czy wtyczki zasilacza nie powinno być problemem.

 

5. Nikiel - cały cooler pokryty galwanicznie, dzięki czemu ten cooler nie będzie się tak szybko utleniać jak większość konstrukcji z odkrytym aluminium bądź miedzią. Z początku różnice w wydajności będą minimalne, ale z czasem.... to się może bardziej zmienić.

 

6. Brak wentylatora w komplecie - przy tej cenie to już wbrew pozorom zaleta. Nikt nikogo nie uszczęśliwia na siłę w wyborze wentylatora. Wybierasz taki jaki chcesz - najcichszy, najwydajniejszy, polski, niemiecki, kolorowy, czarny, świecący. To oczywiście moje zdanie wynikające z prostego potraktowania sprawy - skoro cooler nie zamierza być tani to czemu nagle miałby nim się starać zostać poprzez dołączenie wentylatora, który każdy i tak wymieni, jeśli nie żałuje pieniędzy na Ultrę120.

 

7. Dobre opakowanie - kartonowe pudełko, a w nim radiator świetnie zabezpieczony pianką ze wszystkich stron, bez zbędnych okienek i blistrów pełnych sloganów. Tyle ile potrzeba do bezpiecznego transportu i nic więcej. Tego w supermarketach przy kasie się nie sprzedaje ;)

 

Generalnie rzecz biorąc - produkt luksusowy. Stosunek wydajności do ceny, nie jest tutaj najlepszy oczywiście... ale to jak z Rollce Roycem :)

 

Podsumowując - świetnie zaprojektowane i wykonane chłodzenie, które jest przy tym jednym z najefektywniejszych, jeśli nie po prostu najefektywniejsze. Polecam przede wszystkim osobom, które nie mają dylematów oszczędnościowych i nie żal im przeznaczać pieniędzy na najlepsze i przy tym szpanerskie części komputerowe :)

 

Pozdrawiam

 

.

.

.

P.S. Tak, jestem fanboyem :lol2:

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz pytanie czy naprawde warto doplacac do wersji extreme

No raczej warto jest wydajniejsza roznica 5-6C na porzadnym podkreceniu i dostajesz zapinki takze do AM2 w w ultrze tylko k8/775

http://www.anandtech.com/casecooling/showd...?i=2943&p=4

jezeli interesuje kogos 3.0-.3.3 jedna platforma to raczej niewarto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ma być cicho to zamiast noctua'ki i a przedewszystkim fandera bym wzial noiseblockera XL-1/XL-2... fandera bym drugi raz nie kupił a te NB ponoć cichsze od noctuy, sam planuje wkrótce kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musi byc w miare cicho (i tak tagan zagłuszy) ale przedewszystkim wydajnie. TAGAN U35 jest tak głosny pod obciazeniem, ze jakbym wiedział że wentylator w taganie jest mocowany przez normalna 3pinową wtyczke od wentyla to bym wywalil ten wentylator i wlozył jakas 120 cicha...Moze ktos wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest nie tak że mi się trafiły dwie sztuki co po około dwóch tygodniach pracy zaczęły wydawać dziwne dźwięki (w znaczeniu terkotać), ale przez te dwa tygodnie to byłem max zadowolony coby nie mówić bo pracowały naprawde miło. (nie wiem, ja mam zawsze pecha do sprzętu, inni nie narzekają na fandery więc może tylko mi się takie trafiły)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hary, ja też na swoje narzekam przy 400RPM :wink: bo wentylator Zalmana z Galaxy 7300GT na 5V jest cichszy(nie słychać go wogóle, ja chce takie wentyle 120 mm).

 

Za jakieś 10 dni przekonam się jak wypadają w bezpośrednim porównaniu wentylatory NB XL1, Coolink SWiF i AX, Noctua, S-Flex, Fander i TT SilentCat. Niestety jeśli któryś ma się rozterkotać po ponad 2 tygodniach to już tego nie jestem w stanie stwierdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jakieś 10 dni przekonam się jak wypadają w bezpośrednim porównaniu wentylatory NB XL1, Coolink SWiF i AX, Noctua, S-Flex, Fander i TT SilentCat.

Czekam czekam, fajne zestawienie do porównania :) Będziesz miał może jakiś sprzęt do pomiaru natężenia dźwięku czy 'na ucho'? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki wentyl wybrać do tego chłodzenia Fander czy S-Slex 1200 obr./min ?

 

czy przy 1200 obrotach jest głośny ten S-flex ?

Silan, a ile chcesz przeznaczyć?

Ja bym brał Silverstone'a, ale on jest bardzo drogi. Ma za to kontroler i ogromną rozpiętość obrotów :rolleyes:

Przy takim chłodzeniu szukanie półśrodków, tj. wentylatorów o stałej liczbie obrotów (mam na myśli Scythe, a nie Fandera), nie jest chyba najlepszym wyjściem... choć sam S-Flex w moim odczuciu całkiem, całkiem :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będe brał 2 wentyle jeden do budy drugi do 120Ultra ex...

 

ten SilverStone nawet na najniższych obrotach tj. 800 obr./min. ma 21dBA wiec dość dużo.

Owszem, ale podawane przez producentów wyniki nie są niestety komparatywne. Jednym słowem - jeden mierzy 10 metrów od wentylatora (Thermaltake :D ), a inny 5cm od wentylatora (Zalman).

 

Patrz raczej właśnie na obroty i typ łożyska, aniżeli na decybele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dzisiaj o 14 wersję extrime, wpłaciłem pieniądze i już dostałem numer nadania paczki :) to mi się podoba (Cooling.pl). Wentylator jaki montuje to ten sam co w teście Anandtech czyli Scythe S-FLEX SFF21F. Dla mnie jest to inwestycja przyszłościowa bo chłodzić będzie E4300 a tu liczę chociaż na 3ghz no ale tuż obok będzie miał za sąsiada grzejnik w postaci 8800GTX a lato też zrobi swoje (w pokoju będzie pewnie standard 30c :) więc chłodzenie w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zafundowałem sobie do chłodziwka Fanderka 120 mm ma nawet niezłe parametry co do przepychania powietrza (może zwiększy wydajosc coolerka :lol2: )

Jak na razie czekam na przesyłkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zafundowałem sobie do chłodziwka Fanderka 120 mm ma nawet niezłe parametry co do przepychania powietrza (może zwiększy wydajosc coolerka :lol2: )

Jak na razie czekam na przesyłkę.

jutro dostane, wiec jakas recke napisze w porownaniu z infinity....wentyle wzialem noiseblockery....powiedzial ze nie oplaca sie doplacac do nocturny... :wink:

A kto tak powiedział?? :blink:

 

Proszę tego nie odebrać jako krytyki, ale wyrażenie pewnego zdziwienia:

Otóż chciałbym zauważyć, że kupujecie chyba w chwili obecnej najdroższe chłodzenie powietrzne do procesorów (nie licząc Silverstone'a), w którym to przelicznik uzyskanego stopnia do nakładów finansowych nie jest zbyt korzystny mimo wszystko.... a potem kierujecie się opłacalnością w wyborze wiatraków? :huh:

No Panowie, chyba nie sądzicie, że uzyskacie o 10 stopni lepsze wyniki od tych z Infinity w jakichkolwiek warunkach... a co dopiero na wolnoobrotowych Noiseblockerach czy Fanderach? Te pierwsze do tego jeszcze bez kontrolera obrotów... hm... :unsure:

 

To tylko co byście się nie rozczarowali po prostu... :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...