Skocz do zawartości
cavarr

[cpu] Thermalright Ultra-120/extreme/true Black/cu

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt - każdy chce mieć dobrą płytę. :?

Ale jeśli myślicie o dobrym chłodzeniu procesora (niekoniecznie Thermalrighta) to albo pomyślcie o wymianie chłodzenia mostków i mosfetów... albo po prostu następnym razem wybierzcie Abita czy inne płyty z rozsądnie zaprojektowanym chłodzeniem... lub też po prostu pomyślcie o platformie ATI, która w swoim "targecie" nie ma ogrzewania domostw.

 

Trudno bowiem oczekiwać, żeby Ultra miała optymalne warunki do pracy, jeśli jej ułożenie wymusza jakiś idiota z nVidii/Asusa/Gigabyte'a, który spełnia się w sztuce nowoczesnej metodą orurowania i ożebrowania płyt głównych.

 

Wybaczcie - nie chcę Wam w żadnym stopniu ująć, drodzy Panowie :)

Po prostu szkoda mi Was, że wykosztowaliście się raz na dobrą płytę, a potem na procesor i chłodzenie... a teraz musicie bawić się w półśrodki, bo Wasza płyta je wymusza. Do kwestii wentylatorów wracać nie będę ;)

powiem Ci ze nie probowałem go dawac pionowo ,wiec ciezko powiedziec, ale chyba sprobuje jutro zalozyc go jeszcze raz....bo temperatury mam za wysokie... gorzej niz na infinity...

Jakie to są Noiseblockery? X1 czy X2? :rolleyes:

Oraz jakie wykorzystywałeś przy Infinity? :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noiseblockery X2(nieslyszalne), na infinity siedzial Fander. Powiem Wam ze jednak chyba wejdzie, infinity wchodził poziomo i pionowo, a thermalright chyba szerszy nie jest?

pzdr

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh Labovsky czepiasz sie po prostu. Nie wszyscy mamy dobre płyty itd. A dobre ułożenie chłodzenia w budzie to nie półsrodki a własna inwencja i pomysły :wink:

Ja mam najtańszego asuska P5NE-SLI i sie ciesze z tego co mam. A zakupiłem tego coolerka bo myślałem, że jest wydajny (jeszcze tego nie przekreslam). Jesli ktos odważy sie uczyc na swoich błedach to sie go powinno szanowac a nie szydzić z tego, że ma jakies tam problemy (jakie by nie występowały bo robi to samemu). Każdy popełnia błędy, każdy ma potknięcia.

Oki możesz szydzić ale jesli ty ich nie popelniasz. Jak wiadomo nie ma takich ludzi, bezbłędnych... Wiec sam rozumiesz.

Takie moje zdanie. Nie bym się czepiał :wink:

 

Sorka za OT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noiseblockery X2(nieslyszalne), na infinity siedzial Fander. Powiem Wam ze jednak chyba wejdzie, infinity wchodził poziomo i pionowo, a thermalright chyba szerszy nie jest?

Jest :rolleyes:

1400rpm... hm...

Heh Labovsky czepiasz sie po prostu. Nie wszyscy mamy dobre płyty itd. A dobre ułożenie chłodzenia w budzie to nie półsrodki a własna inwencja i pomysły :wink:

Nooo... można i na te orurowania/ożebrowania płyt patrzeć i w ten sposób. Ja mimo wszystko wolę, żeby płyta możliwie mało problemów sprawiała... również samą swoją fizjonomią. Aczkolwiek ofkors to też może być czepiactwo :)

Ja mam najtańszego asuska P5NE-SLI i sie ciesze z tego co mam. A zakupiłem tego coolerka bo myślałem, że jest wydajny (jeszcze tego nie przekreslam).

I chwała Ci za to, że kupiłeś tego Asusa - on posiada jeszcze... mieszczące się w granicach rozsądku chłodzenie mostków. Nie wiedziałem, co kupiłeś akurat Ty - przede wszystkim żałowałem Blue :)

Jesli ktos odważy sie uczyc na swoich błedach to sie go powinno szanowac a nie szydzić z tego, że ma jakies tam problemy (jakie by nie występowały bo robi to samemu). Każdy popełnia błędy, każdy ma potknięcia.

Oki możesz szydzić ale jesli ty ich nie popelniasz. Jak wiadomo nie ma takich ludzi, bezbłędnych... Wiec sam rozumiesz.

Takie moje zdanie. Nie bym się czepiał :wink:

Ale ja nawet nie wiem o czym Ty piszesz, więc trudno, abym zrozumiał, iż się czepiasz :D

Na ile dobrze to wykoncypowałem to odebrałeś moje żałowanie biednych (bez grama ironii!) konsumentów wydających setki złotych na super płyty jako szydzenie z nich? Nie... no drogi Mato22 - ja ich szczerze żałuję i, jakem zarzekł się post wyżej, żadnemu z nich nic nie chcę ujmować. :rolleyes:

Jedyne z kogo mógłbym szydzić, czego sobie raczej nie odmawiam :P , to projektujący płyty główne... i grzejne układy sterujące. Dochodzi bowiem do takiego absurdu, że lepiej jest kupić płytę ze znienawidzonym głośnym wiatraczkiem i zmienić sobie go na Thermalrighta HR-05 / HR-05 SLI albo nawet i tego nie robić, aby nie mieć problemów ze schłodzeniem procesora i układów na płycie. A i oszczędność będzie, bo przynajmniej nie płaci się za coraz bardziej deficytową miedź ;)

 

Pozdrawiam serdecznie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oka masz racje to ja troszke sie teraz Ciebie czepiłem... :lol:

Pokój :lol2:

 

Dobrze teraz do rzeczy napięcie 1.325 taktowanie 2800 MHz i temperatura rzędu 1 core 45-6 2 core 45

Nie wytrzymałem i sie sam musiałem przekonać.

Nie jest tak źle choc 2 gi wiatraczek na pewno da zauważalna poprawę.

Zaraz podrzucę troszkę taktów w górę. I po testuję dalej :D

 

No dobra napięcie 1.325 taktowanie 3150 MHz i temperatura rzędu 1 core 47-8 2 core 46-7

I jak panowie może być??

Edytowane przez mato22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstepnie jestem rozczarowany...chyba ze czujnik przekłamuje...albo zle zalozylem w co raczej wątpie.... no ale jak pisalem wczesniej bylo na infinity 70C , teraz jest ....po 5min orthosa 73C...

czyli lipton :? i za jaką kasę :mad:

 

ps

coś się zmieniło od ostatnich testów ?? bo aż nie chcę mi się wierzyć, że TR wypada tak marnie

 

Labovsky ratuj :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obróciłem na pion, zmiesciło się i niestety dalej to samo, w idle na @ 3750mhz 51C ,buda otwarta...

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

pozostawie bez komentarza....w stresie odrazu 70C

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można spytać ile być powinno?

3750MHz i 1.5V to całkiem sporo :rolleyes:

 

Jak wentylowałeś obudowę i jakich wentylatorów używałeś przy Infinity? :)

Tłumaczyć Ultry nie zamierzam - ma wydajność jaką ma. Twoje doświadczenia potwierdzają tylko moje przypuszczenia względem testu na Anadtech <_<

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzuce pare groszy, na WC w IDLE (3.4GHz 1.35V) miałem 36-38*C, po przeszlifowaniu czapy teraz mam idle 30-31*C

Także jeszcze nie skreślajce Ultry.

Edytowane przez Greg_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skreślać nie zamierzam ^_^

Moje wyniki, przedstawione w mini-recenzji na pierwszej stronie tego tematu, są w moim odczuciu całkiem dobre... by nie rzec - świetne :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi chodzi o to,że porównując wyniki uzyskane przezemnie a przez serwis Anadtech na którym jest wyraznie napisane taktowania i temperatury to ja niewiem jak oni uzyskali taka temperature. Po 5minutach od wlaczenia komputera mam 46C gdy pisze tego posta, na infinity mialem to samo, a na anadtech roznica miedzy thermalrigthem a infinity wynosiła 17C!!!, wiec jakas tam roznica powinna byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skreślać nie zamierzam ^_^

Moje wyniki, przedstawione w mini-recenzji na pierwszej stronie tego tematu, są w moim odczuciu całkiem dobre... by nie rzec - świetne :rolleyes:

 

Pozdrawiam

jak za taką kasę(225zł bez wentyla) to te chłodzonko jest marne*

 

*wyniki blue

mi chodzi o to,że porównując wyniki uzyskane przezemnie a przez serwis Anadtech na którym jest wyraznie napisane taktowania i temperatury to ja niewiem jak oni uzyskali taka temperature. Po 5minutach od wlaczenia komputera mam 46C gdy pisze tego posta, na infinity mialem to samo, a na anadtech roznica miedzy thermalrigthem a infinity wynosiła 17C!!!, wiec jakas tam roznica powinna byc?

czary ;), a napisz jeszcze ile stopni ma sam radiator w load, może coś źle przylega, choć wątpię B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie thermalright 120 eXtreme to co ? Infinity jednak za swoją kase chyba jest dalej najwydaniejszym najlepszym wyborem.

Miałem zamiar kupić 120 Ultre eXtrem ale te temp. na chłodzeniu za taką kase i przy max. rpm wentylatora to normalnie śmiech na sali.

 

Wcześniej Blue wspominał ze podstawa radiatora jest chłodna może to jest powodem że ciepło nie moźe przebić sie przez podstawe i rozejść sie ciepłowodami do lisktów radiatora .

Edytowane przez cto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie śmiałem podejrzewać ;)

Ufff... :D

mi chodzi o to,że porównując wyniki uzyskane przezemnie a przez serwis Anadtech na którym jest wyraznie napisane taktowania i temperatury to ja niewiem jak oni uzyskali taka temperature. Po 5minutach od wlaczenia komputera mam 46C gdy pisze tego posta, na infinity mialem to samo, a na anadtech roznica miedzy thermalrigthem a infinity wynosiła 17C!!!, wiec jakas tam roznica powinna byc?

jak za taką kasę(225zł bez wentyla) to te chłodzonko jest marne*

Jak nie thermalright 120 eXtreme to co ? Infinity jednak za swoją kase chyba jest dalej najwydaniejszym najlepszym wyborem.

Panowie!

 

To może sobie coś wyjaśnimy zanim ktokolwiek wyda nie małe w końcu pieniądze na Thermalrighta czy też cokolwiek innego na podstawie jakiegoś testu.

 

Primo - po przeczytaniu jednego testu nadal nie posiada się żadnych informacji nt. danego produktu - niech to będzie ta nieszczęsna Ultra120 eXtreme. Tworzy się dopiero bowiem pewien punkt odniesienia. Aby móc cokolwiek powiedzieć trzeba przeczytać takich testów kilka. Wtedy dopiero posiada się pewien punkt odniesienia i pojęcie jakiej klasy wydajności jest taka Ultra. Powtarzam "klasy wydajności", albowiem...

Secundo - nie trzymajcie się kurczowo stopni w testach i recenzjach. Dlatego, że są to często mało miarodajne artykuły, robione w dowolnych warunkach i... nie ukrywajmy, czasem wynikowo trochę nakręcane koniunkturą producenta... co by to oględnie ująć.

Tertio - trzeba też brać pod uwagę to, że Wy również nie macie niewiadomo jakiej aparatury do robienia pomiarów. Wszystkie Wasze (tzn. moje też) wyniki biorą się z mniej lub jeszcze mniej wiarygodnych programików opartych o dane z diodki, której produkcja kosztuje mniej niż pół żarka ryżu dla bezzębnej Chinki obsługującej wtryskarkę. Już nie wspominając o tym jak wygląda kwestia nakładania IHS na układy i wykorzystanej pasty.

 

Jednym słowem - oczywiście rozumiem rozgoryczenie po bzdurach na Anadtechu, bo przy takich różnicach możnaby czegoś w końcu oczekiwać. Jednak Thermalrighta, jak już po wielokroć pisałem, nie kupuje się przeliczając każdą złotówkę na zysk w temperaturze chłodzonego procesora. To chłodzenie nie jest i nigdy nie było mierzone miarą opłacalności. Jest to cooler z najwyższej półki i płaci się w jego przypadku za wiele innych niż tylko stricte wydajnościowych aspektów wykonania. Jeśli kupowaliście Ultrę120 eXtreme w nadziei na uzyskanie 10 stopni niżej niż w Infinity to po prostu popełniliście błąd... w który wepchnęli Was Panowie "recenzenci" z Anadtechu. Trzeba być tego świadomym.

Miałem zamiar kupić 120 Ultre eXtrem ale te temp. na chłodzeniu za taką kase i przy max. rpm wentylatora to normalnie śmiech na sali.

Chyba gdzieś z tyłu sali i to dość szybko cichnie... jeśli dobrze słyszę ;)

 

------------

 

Wracając do tematu:

Blue - jakie miałeś wentylatory na Infinity?

Jeśli mogę kilka rad, które niestety przeważnie zakładają dalsze wydatki:

1. Tak jak ostrzegałem wcześniej - do takiego chłodzenia jak Ultra, jeśli myślisz o wykorzystaniu jej potencjału, potrzeba wydajnych wentylatorów. Kup takie, które będą miały minimalne obroty nie większe niż 800rpm, a maksymalne nie niższe niż 1600rpm - np. rzeczonego wcześniej Silverstone'a. Pomimo informacji o decybelach to przy 800rpm będzie cichutki, a jak będzie potrzeba to da się go rozkręcić do powiedzmy 1600-1800rpm, kiedy to jeszcze może nie będzie szczególnie uciążliwy, ale będzie bardzo wydajny. No i oczywiście wszystko z kontrolerem. Opieranie się na cichutkich wentylatorach Noiseblockera czy Fandera to niestety, w moim odczuciu, skazywanie się na frustrację odnośnie kiepskiego chłodzenia ;)

2. Zmień pastę na CLP lub CLMP.

3. Dokup ewentualnie taki oto tunel. On co prawda jest do HR-01, ale jak pogimnastykujesz nieco paluszki to wejdzie i na Ultrę - u mnie tak jest.

 

Domyślam się, że po zakupie Ultry nie musisz mieć ochoty na dalsze wydatki. Tym niemniej skoro ją kupiłeś, tzn. że wiedziałeś o potrzebie dokupienia wentylatora. Te zaś się między sobą różnią dość znacznie, więc wyniki możesz mieć i gorsze od tych z Infinity... i lepsze. Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli się kupuje Thermalrighta to nie opłaca się inwestować potem w półśrodki. Ultra120 eXtreme daje możliwość, nie pewność, posiadania wydajnego chłodzenia CPU!

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na infinity miałem FANDERA na maxa wiał, temperatura była w idle poniżej 50C, w orthosie cos 72C,

tutaj czy zastosuje fandera czy noiseblockera czy dwa wentyle temperatura jest ta sama ,nawet ciut wyzsza....

jedyny plus tego chlodzenia widze w postaci tego ze jest one mniejszych gabarytów przez co zajmuje mniej miejsca w środku i mam lepszy dostęp do banków pamięci.

podstawa radiatora jest zimna, rułki cieplne tez zimne :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyny plus tego chlodzenia widze w postaci tego ze jest one mniejszych gabarytów przez co zajmuje mniej miejsca w środku i mam lepszy dostęp do banków pamięci.

Nooo... to nie jedyny plus, jak sugerujesz... ;)

na infinity miałem FANDERA na maxa wiał, temperatura była w idle poniżej 50C, w orthosie cos 72C,

tutaj czy zastosuje fandera czy noiseblockera czy dwa wentyle temperatura jest ta sama ,nawet ciut wyzsza....

(...)

podstawa radiatora jest zimna, rułki cieplne tez zimne :?

Znaczytsya, że cuś jest nie tok.

U mnie Ultra podczas wygrzewania CPU Orthosem i innymi aplikacjami, na ustawieniach z sygnatury jest wyraźnie ciepła. Mam na myśli finy i podstawę, które mają, badając organoleptycznie, zbliżoną temperaturę. Nie parzą, ale są wyraźnie ciepłe.

 

Jednak, skoro nakładałeś pastę dwukrotnie (obracałeś w końcu Ultrę), jak Pan Bóg przykazał, to raczej nie powinno być z tym problemu... hm... :unsure:

 

Zatem poza wymienionymi wyżej sugestiami (z naciskiem na wymianę pasty) chyba nic więcej Ci nie doradzę. :oops:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to ja nie wiem. mam teraz 3325 hz na 1.325 i mam temperaturę po 6 minutach core 1 48 -50 core 2 48

Oczywiscie po orthosie puszczonym na 6 min

Moim zdaniem to dobry a nawet bardzo dobry wynik. Czy sie mylę??

Edytowane przez mato22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie ciepławe. najcieplejsze to one nie s. moim zdaniem to to chłodzonko jest bardzo dobre.

A więc u Blue jest to problem niezwiązany z wydajnością chłodzenia jako takiego. Ma jakiś problem z przewodnością cieplną między procesorem a podstawą Ultry. U mnie bowiem jest podobna sytuacja, jak już wspomniałem, co u Mato22.

 

Mato22, a możesz spróbować dalej podkręcić procesor i sprawdzić jakie będziesz miał wyniki przy ustawieniach zbliżonych do tych Blue? Tzn. 3750 i 1.5V - zdołasz do tych wartości podciągnąć procesor by zmierzyć temperatury?

 

Pozdrawiam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie mam teraz chwilowo czasu jedyne co jak na razie bez grzebania głębszego to to co napisałem. z reszta to tylko p5ne-sli i to bez nawiewu na mostek północny... Ponoć na niej max to jest 460-80 hz :(

Jak załatwię sobie nawiew to pojadę wyżej z napięciem i częstotliwoscia. Miałem teraz w pokoju ponad 28 stopni bo mam mały pokoik i max jaki było po 50 minutach na 3300 to było 50 stopni na 1wszym i 2gim rdzeniu.

A pasta AS5. Rozsmarowana na obu powierzchniach równomiernie (bardzo cienko) ;)

 

Sorka za post pod postem.

 

Labovsky a u ciebie jak sie tęmperaturki plasują?? O ile pamiętam to masz wersję Ultra a nie eXtreme??

W sumie wiem jak u mnie i u Blue ale nie wiem jakie masz ty??

Podzielił byś się troszkę danymi :)

Edytowane przez mato22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky a u ciebie jak sie tęmperaturki plasują?? O ile pamiętam to masz wersję Ultra a nie eXtreme??

W sumie wiem jak u mnie i u Blue ale nie wiem jakie masz ty??

Podzielił byś się troszkę danymi :)

Owszem... nawet już to zrobiłem ;)

>>klik<<

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos jednak nie przylega dobrze ten radiator do proca , bo jak go dociskałem to temperatura spadała momentami o 7C ale neiwiem, lepiej juz go zamocowac chyba nie idzie, montowalem 2razy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos jednak nie przylega dobrze ten radiator do proca , bo jak go dociskałem to temperatura spadała momentami o 7C ale neiwiem, lepiej juz go zamocowac chyba nie idzie, montowalem 2razy...

Dokręciłeś do oporu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blue a ja mam pytanko

Jak masz ten krzyżyk do mocowania na płycie tego chłodzenia chodzi mi o ten spodni to ja miałem na nim taka gabke w kształcie wycietego kwadratu.. Może u Ciebie tego brakuje?? Dokręcasz do granicy możliwosci ruchu te wkrętu??

Trzeba szukać przyczyny w jakichs mało ważnych rzeczach przeważnie robi sie jakieś małe przeoczenie które tak na prawdę dużo ma do znaczenia.

Nom Labovsky już czytałem ;p. Dzięki za linka ;)

Edytowane przez mato22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...