Skocz do zawartości
Jacek-Placek

Asus P5k/p5k3/wifi/deluxe, Intel P35

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jak to jest z tym Intel Matrix Storage, chodzi o to ze nie mogę tego zainstalować, twierdzi że nie komputer nie spełnia wymagań sprzętowych, a Intel Chipset Identification pokazuje mi takie coś:

Dołączona grafika

 

wiec o co chodzi?

Taka kwestia, ten cały Intel Matrix Storage to służy do obsługi RAIDa tak? A ja nie mam RAID, wiec to może temu - może trzeba mieć macierz RAID (stąd pewnie zawiadomienie ze komputer nie spełnia wymagań), ale nadal pozostaje pytanie czemu Intel Chipset Identification źle mi identyfikuje chipset. Pomyłka? Może. Jeśli tak to jak ją poprawić, zainstalować nowszy bios? Czy ktoś z biosem 602 dla płyty p5k-e mógłby sprawdzić co mu pokazuje ten program intela do chipsetow?

Edytowane przez SiLenTus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to jest z tym Intel Matrix Storage, chodzi o to ze nie mogę tego zainstalować, twierdzi że nie komputer nie spełnia wymagań sprzętowych, a Intel Chipset Identification pokazuje mi takie coś:

Dołączona grafika

 

wiec o co chodzi?

Taka kwestia, ten cały Intel Matrix Storage to służy do obsługi RAIDa tak? A ja nie mam RAID, wiec to może temu - może trzeba mieć macierz RAID (stąd pewnie zawiadomienie ze komputer nie spełnia wymagań), ale nadal pozostaje pytanie czemu Intel Chipset Identification źle mi identyfikuje chipset. Pomyłka? Może. Jeśli tak to jak ją poprawić, zainstalować nowszy bios? Czy ktoś z biosem 602 dla płyty p5k-e mógłby sprawdzić co mu pokazuje ten program intela do chipsetow?

daj spokój z tego typu softem raz wykryje OK, a dziesięć innych nie OK. Twój mostek południowy to ICH9R, więc na 100% masz obsługę raida. Jeżeli go nie używasz to zejdź do biosu, wyłącz kontroler raid i po problemie. A jeżeli chcesz go na siłę zainstalować, choć nie wiem po co zassaj najnowsze sterowniki ze strony intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj spokój z tego typu softem raz wykryje OK, a dziesięć innych nie OK. Twój mostek południowy to ICH9R, więc na 100% masz obsługę raida. Jeżeli go nie używasz to zejdź do biosu, wyłącz kontroler raid i po problemie. A jeżeli chcesz go na siłę zainstalować, choć nie wiem po co zassaj najnowsze sterowniki ze strony intela.

No właśnie o to mi chodzi, nie mogę go zainstalować, jakbym nie probował to program twierdzi ze nie spełniam wymagań sprzętowych. Jakich wymagań, czy żeby ten soft zainstalować muszę mieć macierz RAID, czy nie? Bo w pliku README jest napisane ze muszę mieć taki a taki chpiset i mostek południowy, ale nie jest napisane czy muszę mieć macierz RAID. Niech ktoś kto niema macierzy RAID powie czy to instalował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam to iz zeby go zainstalowac musisz miec juz utworzony RAID w biosie i dyski spiete wlasnie w macierz.

 

Zrzera mnie ciekawosc, po co w ogole chcesz to instalowac skoro nie masz raidu a program tylko do tego jest potrzebny? Zdradz mi ta tajemnice :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam to iz zeby go zainstalowac musisz miec juz utworzony RAID w biosie i dyski spiete wlasnie w macierz.

 

Zrzera mnie ciekawosc, po co w ogole chcesz to instalowac skoro nie masz raidu a program tylko do tego jest potrzebny? Zdradz mi ta tajemnice :mur:

hehe, to proste z ciekawości :] ,później sprawdzałem tym programem Intela do chipsetów itd. i zaczęło mnie to ciekawić jeszcze bardziej. No ale generalnie to wszystko jasne chyba już jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodzi, nie mogę go zainstalować, jakbym nie probował to program twierdzi ze nie spełniam wymagań sprzętowych. Jakich wymagań, czy żeby ten soft zainstalować muszę mieć macierz RAID, czy nie? Bo w pliku README jest napisane ze muszę mieć taki a taki chpiset i mostek południowy, ale nie jest napisane czy muszę mieć macierz RAID. Niech ktoś kto niema macierzy RAID powie czy to instalował.

pojęcia nie mam po co tak kombinować... nie miałem raidu nie instalowałem tego... postawiłem raid dopiero sie driverami i softem interesowałem. Do niczego Ci to nie jest potrzebne skoro macierzy brak. Podejrzewam, że problem tkwi w ustawieniu w BIOS bo zapewne SATA Config masz ustawione na AHCI lub IDE więc de facto raid nie istnieje zatem do czego chcesz przypisać sterownik?? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojęcia nie mam po co tak kombinować... nie miałem raidu nie instalowałem tego... postawiłem raid dopiero sie driverami i softem interesowałem. Do niczego Ci to nie jest potrzebne skoro macierzy brak. Podejrzewam, że problem tkwi w ustawieniu w BIOS bo zapewne SATA Config masz ustawione na AHCI lub IDE więc de facto raid nie istnieje zatem do czego chcesz przypisać sterownik?? :blink:

Dzieki wielkie, i o to mi chodziło od początku, po prostu sie bałem że coś z moja płyta jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie moze ktos sie zlituje i podsunie jakoas sugestie apropo mojego problemu - wzrost wydajnosci wg everesta ( niby najnowsza wersja) z 400 na 500 mhz zaledwie 2 % ....... post na koncu strony 51

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie moze ktos sie zlituje i podsunie jakoas sugestie apropo mojego problemu - wzrost wydajnosci wg everesta ( niby najnowsza wersja) z 400 na 500 mhz zaledwie 2 % ....... post na koncu strony 51

jak masz ustawiony strap przy fsb 400, a jak przy fsb 500??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strap czyli ?, jestem poczatkujacy w te klocki jesli chodzi o podrecanie :( ustawiam przy 400 czyli jak producent przykazał timingi odpowiednio 4-4-4-14 przy napieciu 2.1 jak przestawiam na 500 podnosze napiecie na 2.2 i zwiekszam timingi na 5-5-5-15 i Command Rate 2T

 

fsb strap to north bridge ;] nadrobilem juz - mam wlaczone w biosie na Auto a wartosci to 200 266 333 400 , ile trzeba dac albo moze sie zapytamdo czego to praktycznie sluzy ;]

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strap czyli, jestem poczatkujacy w te klocki jesli chodzi o podrecanie :( ustawiam przy 400 czylijak producent przykazał timingi odpowiednio 4-4-4-14 przy napieciu 2.1 jak przestawiam na 500 podnosze napiecie na 2.2 i zwiekszam timingi na 5-5-5-15 i Command Rate 2T

:) ...a ustaw FSB 499 i ponów teścik przy takich ustawieniach jak dawałeś dla fsb 500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wynik identyczny jak poprzednio ;/

ok prawdopodobnie wina leży u Ciebie w ustawieniu strap dla NB. Zejdź do biosu ustaw NB strap na 333 Mhz, FSB na 400MHz memki ustaw na okolice 1000MHz 5-5-5-15 (chociaż z tego co na szybko licze dla 400Mhz będziesz miał 800Mhz a potem następne to 1066 MHz, więc ustaw 800Mhz) wejdź do windy i ponów test. Potem zejdź do biosu ustaw 500MHz FSB, NB strap pozostaw na 333 ustaw 1000MHz na memki 5-5-5-15 wejdź do windy ponów testy, porównaj wyniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok prawdopodobnie wina leży u Ciebie w ustawieniu strap dla NB. Zejdź do biosu ustaw NB strap na 333 Mhz, FSB na 400MHz memki ustaw na okolice 1000MHz 5-5-5-15 (chociaż z tego co na szybko licze dla 400Mhz będziesz miał 800Mhz a potem następne to 1066 MHz, więc ustaw 800Mhz) wejdź do windy i ponów test. Potem zejdź do biosu ustaw 500MHz FSB, NB strap pozostaw na 333 ustaw 1000MHz na memki 5-5-5-15 wejdź do windy ponów testy, porównaj wyniki :)

FSB na 400MHz a pozniej na 500 procek mi sie spali :D gorna granica dla mnie to 2.8, moj wentylator to 120 ktora sie kreci zaldwie z predkoscia 900 rpm wiec wole nie ustawiac tak agresywnie :) przestawiłem ten cały strap na 333 FSB na 313 no a memki dałem na 1002 z 5-5-5-15 odczyt wzrosł do 7349 MB/s czyli napewno jest lepiej od ustawien poprzednich ale liczyłem na wynik w granicach 8xxx MB/s ...... moze cos mozna jeszcze poradzic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB na 400MHz a pozniej na 500 procek mi sie spali :D gorna granica dla mnie to 2.8, moj wentylator to 120 ktora sie kreci zaldwie z predkoscia 900 rpm wiec wole nie ustawiac tak agresywnie :) przestawiłem ten cały strap na 333 FSB na 313 no a memki dałem na 1002 z 5-5-5-15 odczyt wzrosł do 7349 MB/s czyli napewno jest lepiej od ustawien poprzednich ale liczyłem na wynik w granicach 8xxx MB/s ...... moze cos mozna jeszcze poradzic ?

hehe... :) możesz spróbować na strap 266MHz jednak tutaj to już będą bardzo ostre ustawienia dla pamięci... resztę najlepiej już podciągać timingami i subtimingami. :)

 

edit:

wcześniej jak pisałeś 400MHz i 500Mhz myślałem, że mówisz o taktowaniu szyny FSB, a nie pamięci ;] nie zwróciłem uwagi, że masz Q a dla niego z pewnością 500MHz na szynie to ździebko za dużo :D

Edytowane przez Lagier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej optymalnym wariantem jest dla mnie takie ustawienie :

 

FSB : 313

Strap : 333

memory bus : 500

 

i timingi 5-5-5-15

na napieciu 2.2

 

w porownaniu do poprzednich ustawien - bez manewrowania na fsb strap to north bridge jest spora roznica ok 10%

 

obecnie odczyt w everescie to : 7324 zapis :5617 MB/s i opoznienie 66ns, generalnie nie jest zle bo jest lepiej niz było ale liczyłem szczerze mowwiac na 8xxx MB/s no ale chyba przy tym zostane, najlepszym ustawieniem było ustawienie FSB na 333 no ale wtedy procek sie zaczynał grzac bardzo konkretnie - ponad 70 Stopni C juz o rdzeniach nie wspominajac wiec dalem na 2.8 gdzie temp dochodzi do 65 .

 

Najciekawsze jest to ze kuzyn co ma podobna konfiguracje tzn pamieci 800 (4-4-4-12) nic nie przestawial i w everescie ma takie wartosci odczyt 7191MB/s zapis 5965MB/s, czyli bardzo podobne do moich tylko bez OC ciekawe o co chodzi :) moze jest to spowodowane tym ze on ma 2 GB a ja 4 ......

 

 

ps dzieki Lagier za pomoc i sugestie ;]

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a też ma Corsair ? może coś lepszego

u mnie skolei na oczach jest o wiele wyższy zapis jak odczyt

a może byście się nawzajem zapytali jakie macie wersje everesta? często gęsto wynik zależy od wersji softu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sie dowiedzialem zem a innego proca :D ma dwujajowca gdzie szyna to 333 a mnoznik to 8 wiec wychodzi ze ma 2666 :) prawdopodobnie jest to sprawka wysokiego fsb aha a pamieci z tego co wiem to patrioty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sie dowiedzialem zem a innego proca :D ma dwujajowca gdzie szyna to 333 a mnoznik to 8 wiec wychodzi ze ma 2666 :) prawdopodobnie jest to sprawka wysokiego fsb aha a pamieci z tego co wiem to patrioty

oczywiście, że tak. To jest logiczne ponieważ szyna FSB ma zupełnie inna przepustowość. Pamięci 800Mhz przy QDP procka 800MHz to IMO bezsens... 1 może 2% wzrostu wydajnościowego względem np 667Mhz - realne taktowanie memek to 400Mhz realne taktowanie CPU 200MHz, a co za tym idzie szyna proca jest wąskim gardłem. Tak samo jest u Ciebie procek śmiga na FSB 300 MHz memki na 500Mhz proc je strasznie ogranicza niestety... gdybyś puścił proca chociaż na 400, 450 MHz (co w twoim wypadku jest mało realne) byłby spory przyrost wydajności na pamięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że tak. To jest logiczne ponieważ szyna FSB ma zupełnie inna przepustowość. Pamięci 800Mhz przy QDP procka 800MHz to IMO bezsens... 1 może 2% wzrostu wydajnościowego względem np 667Mhz - realne taktowanie memek to 400Mhz realne taktowanie CPU 200MHz, a co za tym idzie szyna proca jest wąskim gardłem. Tak samo jest u Ciebie procek śmiga na FSB 300 MHz memki na 500Mhz proc je strasznie ogranicza niestety... gdybyś puścił proca chociaż na 400, 450 MHz (co w twoim wypadku jest mało realne) byłby spory przyrost wydajności na pamięciach.

 

no niestety masz racje, chyba ze zajme sie wydajnieszym chlodzeniem ale dla mnie wazniesza jest cisza niestety :) to co zrobilem tak naprawde to kosmetyka a nie zadne OC ale i tak jestem zadowolony :D przy FSB 333 moj procek sie nagrzewał do temp około 70 stopni a to juz duzo oczywiscie w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety masz racje, chyba ze zajme sie wydajnieszym chlodzeniem ale dla mnie wazniesza jest cisza niestety :) to co zrobilem tak naprawde to kosmetyka a nie zadne OC ale i tak jestem zadowolony :D przy FSB 333 moj procek sie nagrzewał do temp około 70 stopni a to juz duzo oczywiscie w stresie.

ustaw niższy mnożnik i poleć szyną w górę :) nie widzę żadnego problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw niższy mnożnik i poleć szyną w górę :) nie widzę żadnego problemu :)

mnoznik jest dynamiczny to jest chyba ten cały sepping, wiec jak ustawie szyne na sztywno temp powinny wzrosnac .... ? powiedzmy dam 500 *6 i bedzie 3 ghz ale caly czas ... ( mam rewizje B3 - boze tylo mnie nie zlinczujcie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnoznik jest dynamiczny to jest chyba ten cały sepping, wiec jak ustawie szyne na sztywno temp powinny wzrosnac .... ? powiedzmy dam 500 *6 i bedzie 3 ghz ale caly czas ... ( mam rewizje B3 - boze tylo mnie nie zlinczujcie )

nie no nie przesadzajmy, 500Mhz FSB na Q6600 to raczej problem... daj mu mnożnik x7 i ustaw szynę FSB powiedzmy na 400MHz. Da Ci to taktowanie 2,8GHz więc takie jak chciałeś, a pamięci rozwiną skrzydła. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw niższy mnożnik i poleć szyną w górę :) nie widzę żadnego problemu :)

 

Dobra dla testów zrobilem zeby sie upewnic :D dałem mnoznik na 6 a szyne 450 bo na 500 BS mi wyszedł i tem w spoczynku wzrosła o 10 stopi czyli zamiast 40 mam teraz 50 :D a jak go rozkrece to procek po 6 min 70 - 73 a pierwszy rdzeń 90 :blink:

 

ale warto zobaczyc jaki to dało efekt

ps polecam bios 0809 :D

 

Dołączona grafika

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój oroblem:

Procesor: 2180 (10 x 300 Mhz), v 1.3250 (bios)

Pamięci 800 Mhz 4-4-4-12 (v 2.2) wg zaleceń producenta

Płyta P5K-E Wi-Fi

Większość opcji w BIOSIE ustawiona na AUTO, tyko ustawienia pamięci i procesora ustawione ręcznie i wyłączone opcje odpowiedzialne za zniżenie mnożnika i napięcia gdy procek nic nie robi.

Acha, i jeszcze PCIE 100 MHz na sztywno

Płyta wstaje za każdym razem gdy komputer był wyłączony.

Wszystko chodzi OK, Procek przechodzi testy bez problemu, temperatury OK.

 

Problem się pojawia gdy kliknę w Win XP "Uruchom ponownie komputer":

1. Zamyka się Windows, poczym koniec - czarny ekran, bios nie wstaje, muszę wyłączyć komputer.

2. Płyta wstaje, mówi że problem z OC i muszę wszytać ustawienia defaultowe.

3. Wczytuję ustawienia defaultowe, płyta wstaje urychamia się windows ale zaraz mam niebieski ekranik

4. Komp sam się restartuje

5. Płyta wstaje, windows też, ale daje komunikat, że uruchomiony został po poważnym błędzie.

 

Problem występuje prawie (prawie) za każdym razem.

Nie wystepuje nigdy gdy komputer był wyłączony.

 

O CO CHODZI, HELP ????

Edytowane przez kosma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosma< Miałem to samo na różnych BIOSach, ale do E2x00 chyba najlepszy BIOS to 602, wszystko wyżej to raczej nie dla nas (od 1004 to już lepsza jest beta 1006 <- UWAGA: oczywiście tylko dla procków E2x00).

Napiszę jeszcze raz: podnieś V na corku o 0,025 i powinno być gitarra, a jak nie pomogło na 1004 to czeka Cię przesiadka na 602 bo tu na pewno ten numer działa. Przy jakim oc procka masz ten problem? U mnie zaczęło się od 3,0GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...