Skocz do zawartości
Jacek-Placek

Asus P5k/p5k3/wifi/deluxe, Intel P35

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam problem :(

 

Mam wersje biosu 0703 i penryna mi widzi na taktowaniu 2GHz :( Jakieś pomysły czego to wina, może tego BIOSu ??? Dzieki za pomoc

 

Poniżej zrzut z CPU Z

peleryna ma suppa od biosu 0906 co do zaniżonych mhz to funkcja oszczędzania energii i wydzielanego ciepła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz sprawdze :) Lagier jaką masz wersje BIOSu na tym procku ? Ewentualnie czy jest sens upgrade robić do nowszej 1004 ?? I nie chciał bym uwalić płyty przy pierwszym dniu użytkowania, zatem czy bezpiecznie robić to przy pomocy AU na Vista ?? dziex za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz sprawdze :) Lagier jaką masz wersje BIOSu na tym procku ? Ewentualnie czy jest sens upgrade robić do nowszej 1004 ?? I nie chciał bym uwalić płyty przy pierwszym dniu użytkowania, zatem czy bezpiecznie robić to przy pomocy AU na Vista ?? dziex za pomoc

pisałem kilkukrotnie - 0806 :)

jak u Ciebie śmiga wsio OK to nie zmieniaj i nie kombinuj bo sobie możesz zaszkodzić. Od razu Ci powiem daruj sobie 0906 jeżeli chodzi o Penryna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg wtyczek które podałeś masz możliwość podpięcia panela przedniego jako AC97 i taką f-kcję ustaw też w biosie. Co do kabelków:

 

pin 1 - mic in

pin 2 - mic gnd

pin 3 - mic pwr

pin 5 - R-Out

pin 6 - R-Ret

pin 9 - L-Out

pin 10 - R-Ret

niech Ci Bóg w zielonym wynagrodzi dobry człowieku ;) Jeszcze tylko mi się ostaje GND od wejścia audio...ale to rozumiem że podpiąc do jedynego wolnego pinu czyli 7?

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech Ci Bóg w zielonym wynagrodzi dobry człowieku ;) Jeszcze tylko mi się ostaje GND od wejścia audio...ale to rozumiem że podpiąc do jedynego wolnego pinu czyli 7?

 

Pozdro.

hymm... tam to masy raczej nie ma... luknij czy działa jak tak to po problemie jak nie to go wepnij w 7ke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety Lagier Twoja sygestia nie pomogła w takcie nadal jest 2GHz :(

 

w biosie u mnie wyglada to tak:

 

Dołączona grafika

 

Jakieś sugestie ? dzieki za info :)

 

aha a jak komp mi sie uruchamia to musze wciskac F1 bo krzyczy że procka nie obsługuje, dziwne :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że musze użyć niestety Asus Update-a ? :(

zbytnio on do mnie nie przemawia, zwłaszcza czytając poprzednie posty o tym, że bardzo często uwala mobasy (ale to chyba w przypadku powrotu na stary BIOS).

możesz podać te bardzo częste pady płyty głównej po wgraniu biosu poprzez asus update??

 

ps. płyta odpaliła w moim przypadku po włożeniu proca ze starczej serii i wgraniu nowszego biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz podać te bardzo częste pady płyty głównej po wgraniu biosu poprzez asus update??

 

ps. płyta odpaliła w moim przypadku po włożeniu proca ze starczej serii i wgraniu nowszego biosu.

ot i sprawdza się moja teoria :)

 

EDIT:

@szatabew

wgraj nowszy bios (0806 lub 1004 choć tego drugiego nie teściłem jeszcze) tu nie musisz używać AU tylko EZFlash więc spoko :)

 

co do Asus Update ludzie robią wiecej zamieszania niż co warte... Krzyczą, lamentują bo gdzieś na google znaleźli że AU ubił mobo. Ale nikt nie gada już o takich rzeczach jak upgrade na ocowanym kompie, zasyfiona winda itd. ja AU używałem kilkanaście razy i za każdym razem nie było problemów. Aczkolwiek nadmienić należy fakt że starsze wersje tego softu miały kłopoty z działaniem pod Vista. Niemniej jednak jeżeli nie masz konieczności używania AU najlepiej/najbezpieczniej upgrade robić EZFlash. Dlaczego? Masz wyeliminowany do 0 fakt że któreś z dzieci Microsoftu zrobi Ci psikusa i się zawiesi albo wywali jakiś błąd etc etc.

 

pozdr

Edytowane przez Lagier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wgraniu nowszego BIOSu v 1004 wszystko jest ok :)

 

Procek na takcie 3GHz z mnoznikiem 9

 

wyłączyłem jeszcze te dwie opjce o których wspominaliście, czyli Speed Step oraz C1E Support :)

 

Rozumiem, że tak mam zostawić :) ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wgraniu nowszego BIOSu v 1004 wszystko jest ok :)

 

Procek na takcie 3GHz z mnoznikiem 9

 

wyłączyłem jeszcze te dwie opjce o których wspominaliście, czyli Speed Step oraz C1E Support :)

 

Rozumiem, że tak mam zostawić :) ???

jeżeli chcesz żeby CPU śmigał na maxa caly czas to tak :) jak Ci nie potrzebny taki power to włącz speed stepa wtedy gdy cpu nie będzie wykorzystywany będzie śmigał na mnożniku x6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wgraniu nowszego BIOSu v 1004 wszystko jest ok :)

 

Procek na takcie 3GHz z mnoznikiem 9

 

wyłączyłem jeszcze te dwie opjce o których wspominaliście, czyli Speed Step oraz C1E Support :)

 

Rozumiem, że tak mam zostawić :) ???

 

To sprawdź stabilność i lecisz z oC

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki programikiem mam sprawdzić stabilność ?

orthos, 3dmark

 

BTW

poswięce się, ide wgrać 1004 zobaczymy co potrafi :)

 

oka siedze już na BIOS 1004 spostrzeżenia na dziendobry:

- dużo lepsza kalibracja vcore! nie ma dziury 0,1V między opcją 1,600v a 1,6125v

- spi jak widać na załączonym obrazku liczy :)

 

post-1186-1201986492_thumb.jpg

 

puszczam orthosa zobaczymy co pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3d mark jest płatny zatem duzo w nim nie pozmieniam :( a na Orthosie ile musze testowac i czy wybieram coś specjalnego w nim, jakąś opcję czy tylko start :) ??

ależ tam nic zmieniać nie musisz uruchom go kilka razy pod rzad i lukniesz. Orthos im dluzej tym lepiej :) ale jezeli godzinke bedzie smigal to juz nie jest zle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios P5K-E 1004 zapodany , spoko zadnych spowolnien w wydajnosci

dodali w zakladce RAM Timing : tRFC 60

u mnie orthosa wywalalo... ale jeszcze benciach!e wgralem spowrotem 0806 ale nie wiem czy powodem calego zamieszania nie byl CPU... jak skończę teścić to przemówię

 

już myslałem, że w 1004 znowu coś skopali ale na szczęście się pomyliłem :) spokojnie można wgrywać wszystko śmiga jak należy, spi liczy, vcore lepiej skalibrowane, nie ma spowolnień, lagów itp

 

ogólnie polecam, poniżej screen z orthosa potwierdzający stabilność biosu/mobo:

 

post-1186-1202045167_thumb.jpg

 

pozdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ASUSa P5K Pro i mam szybkie pytanie. W chwili obecnej jadę na Vdef i cieszy mnie to że w idle procek ma zmniejszane taktowanie oraz napięcie CPU (po co ma się grzać jak nic nie robi :)).

 

Niestety jak zmienię napięcie CPU na inne niż def to ten mechanizm przestaje działać, a mi brakuje dosłownie chyba 0,00625V do Ortos stable konfiguracji (Ortos wywalił się > 2h). Czy można jakoś to ustawić żeby pomimo zmiany napięcia dla procka w idle dalej było ono proporcjonalnie zmniejszane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ASUSa P5K Pro i mam szybkie pytanie. W chwili obecnej jadę na Vdef i cieszy mnie to że w idle procek ma zmniejszane taktowanie oraz napięcie CPU (po co ma się grzać jak nic nie robi :)).

 

Niestety jak zmienię napięcie CPU na inne niż def to ten mechanizm przestaje działać, a mi brakuje dosłownie chyba 0,00625V do Ortos stable konfiguracji (Ortos wywalił się > 2h). Czy można jakoś to ustawić żeby pomimo zmiany napięcia dla procka w idle dalej było ono proporcjonalnie zmniejszane?

spójrz, jeżeli znacznie podniesiesz częstotliwość procesora zazwyczaj potrzebuje on większej ilości napięcia by pracować stabilnie. Fukncja C1E może działać wtedy szkodliwie ponieważ będzie zmniejszać vcore CPU, a co za tym idzie najprawdopodobniej utracisz stabilność. Jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu energii przy podkręconym CPU uważam że C1E powinieneś wyłączyć, a zostawić włączone EIST (Speed Step).

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spójrz, jeżeli znacznie podniesiesz częstotliwość procesora zazwyczaj potrzebuje on większej ilości napięcia by pracować stabilnie. Fukncja C1E może działać wtedy szkodliwie ponieważ będzie zmniejszać vcore CPU, a co za tym idzie najprawdopodobniej utracisz stabilność. Jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu energii przy podkręconym CPU uważam że C1E powinieneś wyłączyć, a zostawić włączone EIST (Speed Step).

Celem podkręcania przeze mnie jest nie uzyskanie maksymalnego OC ale wyciśnięcie z standardowych ustawień maksimum :) Dlatego też testuje Ortosem, żeby sprawdzić czy konfiguracja jest stabilna. Obecnie mam 7x400@Vdef (VID:1.2125) i komp jest prawie stabilny. A dokładniej jest stabilny, bo działam na tych ustawieniach od 2 miechów. Tylko dzisiaj zaczęły się dziać cuda jak mi jedna nóżka od radiatora się wypięła z zatrzasku (źle zamontowałem). Zamontowałem z powrotem i jest git.

 

Na 2.8@Vdef mam 32-33 stopnie w idle, a jak zmienię V na 1.22V to od razu temperatura wędruje mi do 40stopni w idle. A że komp ma być do pracy, to chciałbym żeby właściwości zmniejszania mnożnika i napięcia zostały zachowane, jeżeli jest to możliwe.

 

Jeżeli nie jest to możliwe na tej płycie, to spróbuję jeszcze podnieść napięcie na NB - może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko:

 

Mam zainstalowane 2 kości 2GB, czyli razem 4GB RAMu, w Biosie tyle widać, w CPU-Z także, natomiast system (Win Vista) widzi tylko 3327 MB, macie może pomysł dlaczego tak jest?

 

dzięki za info

Edytowane przez sztabanew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytania takie jak twoje padaja srednio dwa razy dziennie, wiec wypadalo by pofatygowac sie do szukajki lub nawet google i wiedzial bys czemu Vista (przypuszczam 32bit) nie widzi 4GB RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...