Skocz do zawartości
Labovsky

[cpu] Thermalright Ultima-90 I/a

Rekomendowane odpowiedzi

co do wyników prezentowanych na anandtechu, byłem pod wrażeniem osiągów ultimy, ale wczoraj przeczytalem review AC Freezera7 tam zamieszczony i.... przestałem wierzyc temu portalowi. Freezer byl zestawiony z innymi liczącymi sie coolerami i.... wypadł lepiej od ultimy..>?!< Co dziwne, jeszcze kilka tygodni temu ultima prezentowala wydajność nawet o 10C lepszą od innych liczących się coolerów, a teraz raptem okazuje sie ze dorównuje freezerowi??

 

Głównie pod wpływem wyników na anandtechu byłem przekonany że chce kupić ten cooler - (jednak okazuje sie ze to prawdopodobnie brednie były) a dodatkowo teraz jak słyszę o problemach z krzywymi podstawkami, instalacją, gorszą wydajnością niz początkowo sądziłem zacząłem mieć wątpliwości, czy warto wywalić 150 zł na to chłodzenie.... moze ktoś z uzytkowników tego chlodziwa, podrzuci swoje wyniki i pomiary oraz opisze wszsytkie za i przeciw, bo ja juz kompletnie zgłupiałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, za opoznienie Gromitek, ale sesja w toku i to do tego nie najlepiej idzie :-(

 

Wiec tak w mocowaniu Ultimy zmienilem dwie rzeczy - dalem 4 metalowe podkladki M4 na kolki ktore przechodzily na gorna strone mobo - pod te 2 wysiegniki do ktorych sie przykreca cooler. Do tego wymienilem standardowe srubki ktorymi przkreca sie cooler do ramki (te ze sprezynkami), na 2 srubki z mocowania do AM2 - cooler siedzi znacznie solidnej. Tez spodziewalem sie po TR lepszego wykonania zapinki szczerze mowiac. Moze jutro rozkrece sprzet bo mam troche wolnego i strzele jakies fotki, zebys zobaczyl o co mi chodzi :-)

Edytowane przez ent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp.

 

nie rób se kłopotu - jasno napisałeś co i jak - ja też dałem podkładki pod mocowanie od strony wierzchniej tylko nie metalowe a gumowe (wykrzystałem te o-ringi które były dołączone w zestawie do mocowania AM2)

 

kombinowałem trochę z dociskiem - i wyszło mi że nie ma on aż tak dużego znaczenia temp takie same , a sprawdzałem od dużego docisku (2 podkładki pod tą metalową blaszkę dociskająca), po standardowy docisk (bez podkładek)

 

pzdr

 

co do wyników prezentowanych na anandtechu, byłem pod wrażeniem osiągów ultimy, ale wczoraj przeczytalem review AC Freezera7 tam zamieszczony i.... przestałem wierzyc temu portalowi. Freezer byl zestawiony z innymi liczącymi sie coolerami i.... wypadł lepiej od ultimy..>?!< Co dziwne, jeszcze kilka tygodni temu ultima prezentowala wydajność nawet o 10C lepszą od innych liczących się coolerów, a teraz raptem okazuje sie ze dorównuje freezerowi??

 

Głównie pod wpływem wyników na anandtechu byłem przekonany że chce kupić ten cooler - (jednak okazuje sie ze to prawdopodobnie brednie były) a dodatkowo teraz jak słyszę o problemach z krzywymi podstawkami, instalacją, gorszą wydajnością niz początkowo sądziłem zacząłem mieć wątpliwości, czy warto wywalić 150 zł na to chłodzenie.... moze ktoś z uzytkowników tego chlodziwa, podrzuci swoje wyniki i pomiary oraz opisze wszsytkie za i przeciw, bo ja juz kompletnie zgłupiałem...

 

no ja też się oczytałem testów i kupiłem licząc na znaczny spadek temp. w stosunku do boxa, a różnica tak naprawdę nie jest aż tak duża ok 8 st w stresie, a sporo już kombinowałem z tym coolerem (zeszlifowałem nawet podstawkę na lustro)- pokombinuję jeszcze z dociskiem (super mocny - ze 4 podkładki) i dam znać jakby co

 

ps: odkryłem jeszcze jedną rzecz program orthos bardziej rozgrzewa proca niż OCCT , róznica wynosi nawet 5 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno zauważyłem, że nie można sugerować się wynikami te "profesjonalnych" serwisów typu anandtech czy xbitlabs. W wielu wypadkach przejrzeniu paru artykułów zauważyć można, że są one ze sobą sprzeczne. Dlatego osobiście wolę takie "homemade'owe" teściki userów, uczciwe i chyba bardziej obiektywne. Oczywiście to tylko moja opinia z którą kolega Labovsky jak znam życie będzie polemizował :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja też się oczytałem testów i kupiłem licząc na znaczny spadek temp. w stosunku do boxa, a różnica tak naprawdę nie jest aż tak duża ok 8 st w stresie

Heh, u mnie dokładnie tak samo. Wielkie halo, "small wonder", blah blah blah. 8-10 stopni. ;]

Żebym sobie z tego wcześniej zdawał sprawę, to bym 1/3 WC nabył. ; )

 

Zeszlifowanie podstawki nic nie dało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno zauważyłem, że nie można sugerować się wynikami te "profesjonalnych" serwisów typu anandtech czy xbitlabs. W wielu wypadkach przejrzeniu paru artykułów zauważyć można, że są one ze sobą sprzeczne. Dlatego osobiście wolę takie "homemade'owe" teściki userów, uczciwe i chyba bardziej obiektywne. Oczywiście to tylko moja opinia z którą kolega Labovsky jak znam życie będzie polemizował :wink:

Jedyne z czym bym śmiał polemizować w tym przypadku to fakt, jakoby domowe testy były lepsze od profesjonalnych. Metodologia, pomiar, narzędzia, ujednolicenie warunków itp. trudne do odpowiedniego zrealizowania w domowych warunkach w przeciwieństwie do profesjonalnych recenzji.

 

Rzecz w tym, że wiele spośród testów w sieci jest ze sobą sprzecznych... bo są robione właśnie domowymi metodami, zupełnie nieprofesjonalnie. Ja do Anandtech podchodzę z daleko idącą rezerwą i praktycznie się na ów serwis nie powołuję. Co innego taki Silent PC Review czy Silenthardware.de. Nie zmienia to faktu, że nawet najbardziej profesjonalne serwisy nie mają monopolu na rację. Do wszystkiego trzeba podchodzić z dystansem i testy ze sobą konfrontować. Nigdy też nie przywiązywałem się do poszczególnych stopni osiąganych rzekomo przez coolery w testach. Dla mnie osobiście to jest właśnie największa bzdura - kupowanie Ultry120 eXtreme, bo ma renomę najwydajniejszej. Co z tego, że w domowych warunkach oznacza to raptem 5MHz więcej OC czy 2 stopnie mniej - ważne, że najwydajniejsza.

 

Ja jestem zwolennikiem dzielenia coolerów na poszczególne półki wydajnościowe, z których to ludzie sobie powinni wybierać dopasowane do swoich potrzeb produkty. Jest bowiem sporo cech, które mogą mieć znaczenie - cisza, jakość wykonania, rozmiary, ciężar, rodzaj wentylatora, układ itp. itd.. Wydajność to ofkors podstawa, ale ponieważ jest to podstawa właśnie, to powinien to być punkt wyjścia do wyboru chłodzenia... a nie jeden jedyny cel. Również możliwie niska cena jest celem, czyt. opłacalność zakupu.

 

Wracając do różnicy w temperaturach względem BOXa na Ultimie. To jest właśnie powód, dla którego nie radziłbym przeczytawszy jeden-dwa testy dokonywać wyborów... bo się można nieźle rozczarować właśnie. Już abstraciach!ąc od tego, że przecież niemal każdy ma zupełnie inne warunki - od napięcia podawanego procesorowi, jego taktowania począwszy, na umiejscowieniu komputera skończywszy.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, u mnie dokładnie tak samo. Wielkie halo, "small wonder", blah blah blah. 8-10 stopni. ;]

Żebym sobie z tego wcześniej zdawał sprawę, to bym 1/3 WC nabył. ; )

 

Zeszlifowanie podstawki nic nie dało?

nic

 

może jakbym jeszcze procesor zeszlifował to by coś dało :rolleyes: ale zachowam go na handel widziałem że egzemplarze e2160 , które bez zmiany napięcia robią 2,9 można puścić za 2 stówki na allegro, czyli po kosztach :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko... co będzie wydajniejsze Ninja rev B czy Ultima 90I + Noiseblocker BlackSilent XE1 92mm... zastanawiam się co wybrac... narazie do E4300 @ 3,0, ale juz niedługo Quad 6600 @ 3,2 ....

Jeśli ten wentylator zastosujesz na Ultimie to obawiam się, że Ninja wypadnie lepiej. Lepiej zatem kupić lepszy wentylator :) Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten wentylator zastosujesz na Ultimie to obawiam się, że Ninja wypadnie lepiej. Lepiej zatem kupić lepszy wentylator :)

a przy lepszym wentylatorze Ultima będzie lesza?? jaki polecasz?? jeszcze się zastanawiam nad vindicatorem bo tanszy niz ninja :-P i jak jest z tym mocowaniem na ultimie...dobrze dociska??

Edytowane przez Michael86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przy lepszym wentylatorze Ultima będzie lesza?? jaki polecasz?? jeszcze się zastanawiam nad vindicatorem bo tanszy niz ninja :-P i jak jest z tym mocowaniem na ultimie...dobrze dociska??

Jak dobrze to nie wiem, ale raczej na pewno lepiej niż to z zestawu Scythe Ninja. Ultima90 to wydajność porównywalna z Ninją, ale wydaje się, że im wyższy przepływ powietrza, tj. mocniejszy wentylator, tym większa przewaga Thermalrighta. Tutaj więcej szczegółów. Nie wiem czy kontrolujesz obroty czymś oraz jakie masz wymagania. Sugerowałbym albo wybrać coś z kontrolą obrotów albo chociaż z rezystorkami obniżającymi napięcie w zestawie. Może być Fander FX92/FX120, może być Enermax Warp (92mm lub 120mm) i wiele innych.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem niedawno Ultima'e i jestem zadowolony, bardzo przyjemnie działa, tylko ze względu na moją wąską bude musiałem wymienić śrubki od zapinki na takie bez sprężynek- żeby wlazł wentyl 120mm ;)

 

E6300 @ 3.4 1.43V wentyl Anteca na min i w stresie przy aktualnych temp otoczenia nie ma więcej jak 60*C :)

 

Dołączona grafika

 

edit:

tak wiem za mocno ściągnąłem opaski na S1, ale nie miałem więcej :/ więc musiało tak zostać, swoją drogą nie wiem czy jest sens trzymania 2x120 przy 8800GT

Edytowane przez Greg_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem Ultime 90i zeby troche ochlodzic zapedy mojego Athlona. Pracuje to u mnie wespol z chlodzeniem Xilence (XPF120). Konfig tak jak w podpisie i sprawuje sie to calkiem niezle. Jedyny problem to to, ze na am2 mozna Ultime posadzic tak, ze zamontowany wentyl dmucha prosto na zasilacz, zamiast na tyl (gdzie mam zreszta wentylator wyciagajacy), a wiec prostopadle do tego co widac na konfigach z intelem. Razem z chlodzeniem kupilem rowniez clip typu S (rowniez thermala), ale klip pozwala na zapiecie klasyczne (na docisk, zamiast na srubki).

Jak sie okazalo przy montazu, jestem zmuszony rowniez wymienic ramke do montazu chlodzenia, bo ta zainstalowana oryginalnie na plycie ma fabrycznie zintegrowane plastikowe kolki rozporowe i nie mozna przykrecic jej na sruby do backplate'a. Tutaj pojawiaja sie moje watpliwosci, czy nowa ramka bedzie miala na tyle duze otwory zeby wlozyc w nie te smieszne nakretki wkladane od spodu w backplate? Czy moze musze dokupic jeszcze jakis zestaw montazowy z asortymentu Thermala?

Aktualnie jest to zamontowane troche po chinsku, prostopadle do wyciagu w obudowie, IMO kompletnie nieprzemyslana przez producenta sprawa. Licze na to, ze jak obroce chlodzenie to uda mi sie zyskac jeszcze pare stopni. Nie to zebym byl niezadowolony, w stresie temperatura dochodzi do 44 stopni (po jakichs 40 minutach orthosa) i wyzej nie chce :).

Wszelkie wskazowki posiadaczy socketow am2 beda bardzo pomocne.

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

U mnie w ORTHOSie jakieś 15 stopni mniej niż na Freezerze 7 Pro (zakładając względną akiuratność czujnika), do tego praktycznie bezgłośnie (S-Flex 800 RPM). Vcore BIOS-owe to 1.375 V (1.33 wg programów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka,

 

dla tych co sie zastanawili ale bylo za drogo, kolejny juz raz sklep komputronik.pl mnie zadziwil. Raczej slynie z wysokich cen niz mozna znalezc na rynku ale np. tytułowe chlodzenie czyli Thermalright Ultima 90 maja ajtualnie po 65 PLN, przeciez to jak za darmo za chlodzenie tej klasy, wyadjnosc zblizona do 120A, kompaktowe i naprawde bardzo fajny montaz. Mialem okazje montowac je montowac w 2 kompach, ktore ostatnio skladalem. Takze jak ktos sie zastanawia to polecam bo jeszcze niedawno chlodzenie to kosztowalo ponad 120 PLN a tu taki zjazd z cena :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chwilowy brak towaru. Termin dostawy bliżej nieokreślony. "

Chyba tak średnio jest :>

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to sie spoznilem troche z postem bo jeszcze wczoraj bylo ich "srednia ilosc" . No cena byla niezla, wiec i chlodzenie wymiotło moment.

 

kumpel moj sie jeszcze załapał rano

Edytowane przez disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Udało mi się nabyć ostatnią sztukę z komputronika ( 63 zł :P), moje pytanie jak sprawuje się pasta dołączona do chłodzenia ? Na tubce nie ma "Chill Factor" ale ze zdjęć pasta wygląda identycznie(biały slikon ?). Podstawa delikatnie wypukła na środku ale nie można nazwać jej krzywą. Testy po weekendzie.

 

Edit.

 

Odrazu napisze ,że jestem zadowolony z chłodzenia choć nie odbyło się bez problemu. Moja płyta główna niestety pod socetem ma niepoucinane nóżki od paru wlutowanych elementów i tu był problem. Backplate o nie zawadzał, nie przylegał tak jak powinien. Ja je po prostu delikatnie odgiąłem tak aby lut nie pościł, można je tez odciąć jednak na razie nie ryzykowałem. Ważne nie zdejmujcie folii z podstawki, ona zapobiega spięciom. Potem już było z górki, wszystko ładnie pasowało i łatwo się montowało. Dotłoczony klucz tez się przydał gdyż zakładałem chłodzenie z zamontowanym już wiatrakiem( SCYTHE S-FLEX 1200rpm @ 7V). Dodane są też 2 antywibracyjne gumki, możecie z nich zrezygnować jeśli zakładacie wiatraczek 12 cm. Temperatury to ok 38 stopni w spoczynku i do max 60 pod obciążeniem, buda zamknięta, procek podkręcony- patrz sig. Nie użyłem pasty z zestawu tylko Arctic Ceramique.

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także zamówiłem ultimę w komputroniku, zamówiłem 16, odebrałem dopiero wczoraj, do tego zamówiłem wentylatorek 120 Acutake i pastę Arctic Silver Ceramique bo nie wiem jak jest z tą pastą dołączoną oryginalnie!

 

Najlepsze jest to żę... zamawiając cena tej ultimy wynosiła 63 zł, cena jest wiążąca gdy się zamawia przez neta, przeddzień odbioru cena była 64 zł, w dzień odbioru cena 68 zł, a dzisiaj cena już 80 zł, co oni tak ceny podnoszą? Osobiście za 80 zł bym nie kupił, za 63 jak najbardziej! Dzisiaj będę zakładał! A czy ktoś używał tej pasty oryginalnej? Jak z wydajnością?

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

$! DOLAR! Ludzie, gdzie Wy żyjecie??? :huh:

W ostatnich miesiącach zdrożał o bez mała złotówkę, co oznacza wzrost cen na podzespoły komputerowe o nawet 50% realnie, a z marżami i podatkiem jeszcze więcej.

 

Więc dlaczego w komputroniku zdrozała tylko ultima? Moim zdaniem ostatnio mieli sporo zamowien i wywindowali cenę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...