Skocz do zawartości
krisolo

Notebook Do Cada I Obliczeń Inżynierskich, A Potem Do Domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nadeszła poraz na zakup pierwszego notebooka.

Głowne zastosowanie do pracy w programach graficznych typu CAD i obliczeń inżynierskich, ale nie tylko. W pracy podłączany do LCD 24" (1920x1200) i klawiatury USB.

Po pracy zabierany do domu, ma służyć jako jedyny komp (nie ma już miejsca na stacjonarny). W domu do wszelkich typowych zastosowań (trochę filmów, internet, word, zdjęcia z cyfrówki, gry dla 7-latka).

Okres używania około 3-4 lata. Może być w leasingu.

Czy mozecie coś doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to dokladnie programy inzynierskie ? czysto obliczeniowe, projektowe ? 2d czy 3d ?

Jedno drugiemu nie rowne

CO do autocada to raczej wielkich wymogow nie ma. Oczywiscie standardowo min. 1gb ramu i teraz to juz CoreDuo (choc cady akurat nie wykorzystuja potencjalu dwujajowcow, a szkoda... autodesk sux)

Musisz sie upewnic czy zintegrowane karty beda w stanie wyswietlic obraz 1920x1200.

Co jeszcze ?

na pewno kazdy komp do pracy powienien byc w miare cichy, zeby nie rozpraszal, dlatego najlepiej przed kupnem samemu sobie go potestowac.

Pozatym zwroc uwage na liczbe wejsc USB, podlaczasz zew. klawe albo myszke, pewnie jeszcze jakis ploter i sie okazuje ze nie ma juz miejsca zeby pendrivea podlaczyc...

 

moze cos takiego - http://www.apollo.pl/store/show_detail/29/33624

 

cos drozszego, zeby dzieciki mogly tez w cos bardziej "graficznego" pograc - http://www.apollo.pl/store/show_detail/29/33624

 

Dodatkowy ram zawsze mozna dokupic za pare groszy.

pozdrawiam

 

ps zamiast kupowac laptopa za 5k i uzywac go przez 4lata (sic) lepiej kup cos tanszego i po 2 latach zmien...

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

więc przyłączam się do pytania jakie programy inżynierskie wykorzystujesz. Bo możesz mieć na myśli jakieś typu Norma czy office, a może to być coś pokroju Cosmos'a. Jeśli to są duże obliczenia fizyczne to patrz na coś z szybkim procesorem. Dużo też zależy od tego jakiego masz Cada. Jeśli chodzi o 4 lata to jeśli masz zamiar regularnie aktualizować oprogramowanie to możesz się rozczarować. Korzystałem z cada 2004, potem 2006 i teraz 2007 a wkrótce spróbuje 2008. Ale podejrzewam że skończy się na próbach. Wydajność komputera przy '07 w stosunku do '04 to dramat. Nie można wykorzystać wszystkich funkcji dynamicznych itp. Żeby jakoś korzystać musiałem wyłączyć dynamiczne śledzenie kursora a tryb zasilania musi być włączony cały czas na stacjonarny.

Szukaj czegoś z kartami graf od GF7400/Ati 1400 wzwyż, procek-im szybszy tym lepszy ( mój sempron 3000 na 2007 to już za mało żeby w pełni docenić możliwości programu, a do czekania w Robocie czy cosmos'ie już przywykłem ) - myślę że jakiś Core Duo 2500/7200 wzwyż zadowoli cię zupełnie; RAM... ja już mam 2GB i myślę że tyle to optimum... z resztą tego samego zdania są programiści Autodesk'u; dysk-najlepiej szybki ( mój 4200 powoduje że programy odpalają się naprawdę długo i podobnie długo trwa autozapis ); matrycę musisz sam sprawdzić; porty-co potrzebujesz, sprawdź tylko czy jeśli jesteś prawo ręczny wyloty od chłodzenia nie są z prawej strony i odwrotnie jeśli jesteś leworęczny... ogrzewanie dłoni operującej myszką nie jest potrzebne :) i jeszcze jedna cecha... 15.4" to fajne przenośne urządzonko ale! przyda ci się klawiaturka numeryczna. Możesz upolować jakąś na USB ( ja mam taką ), jeśli skłaniasz się w stronę 17" co zwróć uwagę że niektórzy producenci dokładają tych kilka jakże przydatnych klawiszy, a inni nie wiedzieć czemu nie. Ale może ci się uda znaleźć coś od LG - o dziwo oni jakimś cudem do 15.4 wsadzili numerki... ;)

to chyba tyle. mam nadzieję że nie zamęczyłem lekturą

 

taka moja propozycja:

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...8&grupa=612

niestety procek trochę słaby ale myślę że i tak sobie poradzi lepiej niż mój sempron ;) a ramu możesz dołożyć i zmieścisz się w 5000

 

pozdrawiam

tomek

Edytowane przez tomcio_wroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego polecasz do pracy w CADzie lapa z matryca 15.4" TFT WXGA 1280 x 800 ? :/

Pracowales kiedys w takiej rozdzielce z narzedziami graficznymi i konstrukcyjnymi ? Jesli tak to gratuluje wytrwalosci...

Jesli chodzi o zakup to matryca min. powinna byc SXGA+/WSXGA, a najlepiej cos z UXGA/WUXGA

Dodatkowo dobrze kupic laptopa z karta z rodziny FireGL lub Quadro. Procek C2D T7xxx i lap w cenie 5tys z dobra grafa no way...

Edytowane przez lukas-comp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozatym zwroc uwage na liczbe wejsc USB, podlaczasz zew. klawe albo myszke, pewnie jeszcze jakis ploter i sie okazuje ze nie ma juz miejsca zeby pendrivea podlaczyc...

plotery łączymy z kompem za pomocą sieci lan. usb jest za wolne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukas-comp

przeczytaj uważnie: "W pracy podłączony do 24, po pracy zabierany do domu" " to chyba wystarczy jako powód dla którego 15.4" to dość.

Jeśli chodzi o komputery do zaawansowanych narzędzi graficznych i obliczeniowych na bardzo wysokim poziomie to temu celowi służą stacje robocze. Kolega pyta o laptopa do 5000 i podpowiedziałem czego powinien szukać żeby się w tej cenie zmieścić i jednocześnie nie żałować.

I odpowiadając na twoje pytanie. Pracowałem nieraz na 15.4" w AutoCadzie, Robocie, Cosmosie i daje rade. Wystarczy nauczyć się obsługi skrótów klawiszowych ( chyba normalne u każdego zaawansowanego użytkownika ), i ukryć wszystkie zbędne paski narzędzi... to już daje wystarczającą przestrzeń roboczą żeby pokazać co się umie ;)

 

pozdrawiam

Edytowane przez tomcio_wroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukas-comp

przeczytaj uważnie: "W pracy podłączony do 24, po pracy zabierany do domu" " to chyba wystarczy jako powód dla którego 15.4" to dość.

Jeśli chodzi o komputery do zaawansowanych narzędzi graficznych i obliczeniowych na bardzo wysokim poziomie to temu celowi służą stacje robocze. Kolega pyta o laptopa do 5000 i podpowiedziałem czego powinien szukać żeby się w tej cenie zmieścić i jednocześnie nie żałować.

I odpowiadając na twoje pytanie. Pracowałem nieraz na 15.4" w AutoCadzie, Robocie, Cosmosie i daje rade. Wystarczy nauczyć się obsługi skrótów klawiszowych ( chyba normalne u każdego zaawansowanego użytkownika ), i ukryć wszystkie zbędne paski narzędzi... to już daje wystarczającą przestrzeń roboczą żeby pokazać co się umie ;)

 

pozdrawiam

~15" jak najbardziej ok, ale nie W/XGA! Jak juz to tak jak podal TeQuila SunRise z SXGA+ i jego propozycja Asusa jest bardzo ok:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~15" jak najbardziej ok, ale nie W/XGA! Jak juz to tak jak podal TeQuila SunRise z SXGA+ i jego propozycja Asusa jest bardzo ok:)

ja mam WXGA i naprawdę dla mnie jest OK. Jeśli w pracy ma być 24" to do domowych zastosowań i do epizodycznych prac w Cad'zie wystarczy. Oczywiście że gdyby chcieć coś extra to poleciłbym Celsiusa od FS ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli prace maja byc tylko faktycznie w pracy to ok. nie zwracac uwagi na matryce. Wiem z wlasnego doswiadczenia, ze jednak czasami prace zabiera sie do domu i co wtedy ? :) Zawsze mozna dorywczo pracowac w domu i wtedy z matryca bedzie kiepsko. Wszystko zalezy od danego uzytkownika i najlepiej, zeby sie wypowiedzial zalozyciel tematu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć na większość Waszych pytań.

 

Jestem inżynierem budownictwa, więc to wyjaśnia sprawę rodzaju programów obliczniowych (oprogramowanie firm INTERSOFT, ROBOT, CADSIS, SPECBUD - programy do obliczeń konstrukcyjnych).

Do rysowania będę użuwał oprogramowania firmy INTERSOFT oraz NEMETSCHEK (nie lubię AutoCADA bo za drogi :)

Niezbędne gniazda w laptopie:

- klawiatura i mysz - jedno USB

- ploter - stare gniazdo LPT (może być problem)

- drukarka - LAN lub USB

- monitor - DVI

- pendrive - USB

- zewnętrzny HDD - USB

- sprzę cyfrowy - FireWire IEEE1394

Pamięć wystarczy 1GB (512MB mam w tej chwili przy na stacjonarnym), o ile będę mógł w najbliźszym czasie dołożyć.

Na pewno odpada system VISTA poniewaź część oprogramowania nie będzie na nim działać.

Jestem przyzwyczajony do klawiatury numerycznej, stąd pytanie o 17".

W pracy będę pracował na monitorze LCD 24", w domu tylko dorywczo.

 

Na razie tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17".. najlepiej WSXGA+ to tylko nx9420(ceny zaczynaja sie od 5200).

Z DVI bedzie problem :| Do nx9420 zawsze mozna dokupic stacje dokujaca ktora ten problem rozwiaze :)

 

A gdzie moźna dostać za tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...