Skocz do zawartości
lukas-comp

[recenzja] Hp Nc8230

Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie

 

Ze sprzętem mobilnym mam bardzo duży kontakt (laptopy, PDA, telefony). Dla siebie postanowiłem zapolować na coś z solidną matrycą, w miarę dobrą grafiką, aby od czasu do czasu można było zagrać w podróży, dobrą wydajnością baterii, obowiązkowo portem RS232 i solidnym wykonaniem. Jak, że przez moje ręce przewijają się różne marki sprzętu zdecydowałem się na zakup czegoś z dwóch firm HP lub Dell (IBM odpadł z powodu wyglądu :) ). Po przeanalizowaniu sprzętu i różnych modeli wybór padł na HP NC8230. Seria NC od lat należy do klasy biznesowej co pociąga za sobą wysoką jakość wykonania oraz niezawodność.

 

Ostatecznie o wyborze tego modelu zadecydowały:

1. Wysoka jakość wykonania serii NC

2. Dobra matryca

3. Port RS232

4. Rozmiary (mała wysokość)

5. Windows XP Professional SP2

 

Przykładowe zdjęcia:

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Specyfikacja techniczna

 

Procesor

- Intel Pentium M 1,86GHz M750J FSB 533, 2MB L2 Cache

Pamięć

- 512 MB DDR2-533

Grafika

- Radon Mobility X600 64MB + 64MB

Matryca

- 15,4” WSXGA+ 1680x1050 LP154W02-B1K5

HDD

- FUJITSU MHV2060AH 60GB ATA-100 8MB cache

Napęd optyczny

- DVD/CDRW HL-DT-ST RW/DVD GCC-4246N

Komunikacja

- modem 56k

- LAN 10/100/1000 Mbps

- WiFi Intel 2200BG

- Bluetooth

- IRDA

Porty

- 3 x USB 2.0

- 1 x VGA out

- 1 x IEEE1394 (FireWire)

- 1 x RS232

- 1 x Wyjście słuchawkowe

- 1 x Wejście mikrofonu

- 1 x RJ-11

- 1 x RJ-45

- 1 x PC Card typ II

- 1 x SD Card

- 1 x SC

Waga

- 2,77 kg z baterią

wymiary

- 355 x 259 x 28 mm (Sz x G x W)

Soft

- Windows XP Professional z SP2

Bateria

- 4800mHA, czas pracy 4:22min przy korzystaniu z Internetu, Excela i GG, myszka USB

 

Wykonanie

 

Jeśli chodzi o jakość wykonania, złożenia, użytych materiałów to nie mam nic do zarzucenia, a jedynie do zachwytu :). Z tyłu laptopa znajdziemy jedynie wyprowadzenie na zasilanie oraz monitor. Z lewej strony laptopa umieszczono mocowanie na linkę zabezpieczającą, gniazdo RJ45 i RJ11, TV-out, miejsce na kratkę z wentylacji oraz port 1394 i 1 x USB. Dodatkowo z samego kraju lewej strony znajduje się czytnik kart SD/S.C. oraz port PCMCIA. Z prawej krawędzi laptopa umieszczono port RS232, napęd May, dwa porty USB oraz wejście mikrofonu oraz wyjście słuchawkowe. Między tymi ostatnimi gniazdami umieszczono również wbudowany mikrofon.

Moim zdaniem rozmieszczenie portów jest idealne (może poza RJ45, które jednak dałbym z tyłu).

 

 

Wrażenia z użytkowania

 

Matryca

 

Ten element laptopa był jednym z decydujących przy zakupie. Obecna matryca jak dla mnie jest rewelacyjna. Spore kąty widoczności sprawiają, iż nie musimy patrzeć na matrycę idealnie prosto (szczególnie ważne przy pracy w terenie). Obraz jest odpowiednio ostry, wyraźny ze sporą możliwością regulowania kontrastu i jasności. Możliwość pracy na dworze. Do tego wysoka rozdzielczość 1680x1050 (matryca 15,4” WSXGA+) sprawia, że praca na tym modelu jest naprawdę komfortowa!

 

Procesor i pamięci

 

Przy zakupie zdecydowany byłem na coś z rodziny Intela – dokładnie Pentium M lub Core Duo. Niestety ten drugi oferowany jest w dużo droższym modelu NC8430, więc pozostał M750J na szynie 533MHz ;) Zresztą jego moc w pełni zaspokaja moje zapotrzebowania. W przypadku pamięci RAM oferowany model posiada 512MB DDR2 533MHz wewnętrznej pamięci (tzn. kość umieszczona jest pod klawiaturą i TouchPadem), natomiast zewnętrzny slot wyprowadzony jest pod spodem laptopa. Model NC8230 z racji posiadanego chipsetu obsługuje maksymalnie 2GB pamięci RAM (w drodze mam już zamówioną kość 1GB). Zużycie RAM na przeinstalowanym Windowsie XP jest w granicach 200-250MB.

 

Układ chłodzenia

 

W przypadku pracy na baterii układ chłodzenia (wentylator) jest niesłyszalny. Idealnie wyciszenie sprawia, że laptopa można zabrać ze sobą do łóżka ;) W przypadku podłączenia do zasilacza co kilkanaście minut (po dłuższej pracy) załącza się układ chłodzenia, jednak jest on na niskim poziomie dB i daleko mu do pracy zwykłego PC’ta ;)

Wydajność chłodzenia jest naprawdę wysoka! Po dłuższym użytkowaniu delikatnie ciepły jest spód obudowy po lewej stronie (okolice karty PCMCIA). Natomiast okolice klawiatury i touchpada pozostają przez cały czas chłodne. Laptop może być używany spokojnie na kolanach i nie odczujemy jakiegoś ekstra ciepła.

 

Napęd optyczny i HDD

 

Dysk twardy jest całkowicie niesłyszalny! Jest to dla mnie bardzo pozytywne zaskoczenie. Wydajność dysku stoi na wysokim poziomie co zapewnia bardzo komfortową pracę. Jeśli chodzi o napęd optyczny to idzie do wymiany :) Nie z powodu jakiś zastrzeżeń, ale z powodu braku nagrywarki DVD. Napęd pracuje cicho, bez szybkiego wirowania płytami.

 

Klawiatura, touchpad, trackpoint

 

Trackpoint niestety w moim przypadku jest bezużyteczny :) W zestawie dołączono zapasową gumkę w kolorze niebieskim w przypadku zużycia możemy zamontować kolejną ;) Jeśli chodzi o touchpad to używam go przeważnie w terenie. Praca na nim jest bardzo dobra. Odpowiednia regulacja czułości sprawia, że można go dopasować do każdej osoby. Z prawej strony touchpada umieszczono scrolla, który służy idealnie jako rolka w myszce. Touchpad wyposażono w 3 klawisze (x2). Środkowy klawisz jest w pełni programowalny przez użytkownika.

Klawiatura – idealnie dopasowany miękki, skrócony skok klawiszy sprawia, że na klawiaturze pisze się bardzo przyjemnie. Mogła być jeszcze lepiej wyciszona, ale nie będę na nią narzekać ;) Spory enter, spacja i backspace sprawia, że nie trzeba patrzeć na klawiaturę przy pisaniu w poszukiwaniu odpowiednich klawiszy. Oparcia o nadgarstki są spore co zapewnia komfortową pracę. Klawiatura została wyposażona w 6 guzików multimedialnych, z czego dwa są programowalne. Pozostałe 4 służą do regulacji głośności oraz załączenia karty WiFi.

 

Głośniczki

 

”Niestety” miałem już styczność z serią NC, więc nie jestem zaskoczony rewelacyjnym brzmieniem głośników w tej serii laptopów. Ten element został dostarczony przez amerykańską firmę JBL, która zapewnia, że nie musimy wstydzić się dosłuchiwać na głoś naszych ulubionych utworów ;)

 

Bateria

 

Podczas normalnego użytkowania laptopa (Excel, Word, internet, muzyka, duża jasność matrycy i podpięta myszka USB 2,4GHz, załączone BT) bateria wytrzymała 4:22 h. Wynik uważam za bardzo dobry szczególnie, że ta seria oferuje możliwość podłączenia dodatkowej baterii May oraz do portu replikatora.

 

Testy:

 

Postanowiłem przeprowadzić typowe testy dla sprzętu komputerowego. Można stwierdzić, że sprzęt oferuje przyzwoitą wydajność za przystępną ceną oraz naprawdę wysokie wykonanie!

 

- 3DMark 2003 - 3795p

 

Dołączona grafika

 

- 3DMark 2005 - 1342p

 

Dołączona grafika

 

Super PI: wynik może nie powala, bo trochę brakuje do CD i C2D jednak z procesorów Pentium M model ten jest w czołówce!

Score: 000h 08m 21s

 

Dołączona grafika

 

Sandra SiSoftware:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Wady / zalety:

+ komfort pracy

+ jakość wykonania

+ bardzo dobra matryca

+ „pełnowymiarowa” klawiatura

+ dobre głośniki

+ długa praca na akumulatorze

+ niezłą wydajność CPU/grafiki

 

- klawiatura mogła być troszeczkę cichsza

- dlaczego CD/C2D jest w dużo droższym modelu ? :)

 

Można smiało powiedzieć, że model prawie idealny i z czystym sumieniem polecic zakup w okolicach 3tys zł

Edytowane przez lukas-comp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja. Mam jeszcze jedno moze troche glupie pytanie ale czy komputer jest zaplombowany, bo zastanawiam sie nad zmianą laptopa i zastanawiało mnie czy żeby dołożyć ramu musze leciec do serwisu (jak to jest w przypadku mojego optimusa ) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plomb laptop "niestety" zadnych nie posiada :)

Byl juz rozkrecany, zeby sprawdzic upakowanie komponentow na plycie ;) Dodatkowy slot na pamiec znajduje sie pod spodem laptopa, wystarczy odkrecic jedna srubke, zeby sie do niego dostac.

Jesli kogos interesuje to rozbiore klawiature i popstrykam foteczki wewnatrz laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po pierwsze :),

Udana i przydatna przynajmniej dla mnie recenzja to po drugie :)

a teraz do konkretów:

Przymierzam sie do kupna laptopa z podobną matrycą i tez pewnie bedzie to HP np. ten: http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/193399

tylko ..... nigdy nie pracowałem na takich rozdzielczościach ekranu na stosunkowo małym ekranie. Duża rozdzielczość mi sie przyda bo jestem inzynierem i programy CADowskie i inne podobne używam dość często.

Jedyną wątpliwość budzi moja obawa co do stosunku rozdzielczośći do przekątnej, tj poprostu czy ikonki i inne obrazki nie są za małe i nie będzie trzeba wytężać wzroku i nie będzie się on męczył. Czasami pracuje na laptopie 15,4 przy rozdzielczości 1280x800 i wydaje mi sie ona optymalna.

Ostatnio, niestety, tylko przez 5 minut moglem pobawic sie laptopem 15,4 i 1440x900 i wszystkie ikonki wydały mi się troche małe ale podejrzewam że mógłbym się do nich przyzwyczaić. Tu rozdzielczość jest jeszcze większa 1680x1050.

Probowalem znalesc laptopa o podobnej rozdzielczosci w jakim z warszawskich sklepów by sobie popatrzec na niego osobiscie, niestety nie udało mi się, były tylko 1280x800.

Znaczy w jednym był jakis lenowo z taką matrycą tyle że nie było na nim systemu.... :(

Tu pytanie do Ciebie:

Jak Ci sie pracuje przy tej rozdzielczości, męczy ona wzrok, czy trzeba go wytężać, czy z jakiś względów jest niepraktyczna?? itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...