Skocz do zawartości
Che

Czas Na Złożenie Podania O Dowod.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie mogę teraz złożyć podania o dowod chciałbym zapytać ile mam na to czasu po ukończeniu 18 lat? Ktoś mi mówił że 2 miesiące a później jest jakaś kara nakładana. Wie ktoś coś o tym? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez słyszałem o karach.. Ale trzeba pomyslec z nieco innej strony, co bedzie jesli taka niepełnoletnia osoba zostanie wezwanie na policje, czy do jakiegos urzedu i bedzie musiała udowodnic swoja tozsamosc? ;)

Sory, ale trzeba byc nadzwyczaj niedorosłym, by zwlekac przez lata z niewyrobiniem dowodu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci sytuacji wystarczy paszport zamiast dowodu.

Tak, ale jego też trzeba mieć :P

U nas w szkole rok temu kolesia na mature nie wpuścili na dowód, miał pełno w porach, ale załatwił zwolnenie lekarskie, tak ze przełożyli mu matury i zdążył dowód wyrobić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kara za niewyrobienie dowodu osobistego regulowana jest w art.55

Ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludnosci i dowodach

osobistych.

 

Art. 55. Kto:

 

1) uchyla sie od obowiazku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,

 

2) zatrzymuje cudzy dowód osobisty,

 

3) nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego,

 

4) nie zawiadamia o znalezieniu dowodu osobistego w przypadku, o

którym mowa w art. 42 ust. 2,

 

5) nie zwraca znalezionego dowodu osobistego w przypadku, o którym

mowa w art. 42 ust. 3,

 

podlega karze ograniczenia wolnosci do 1 miesieca albo karze grzywny.

 

 

W praktyce, jesli jesli nie pracujesz i sie uczysz, a okres przez jaki

nie wyrobiles dowodu to pare miesiecy to konczy sie na grzywnie w

granicach 50-100 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel wyrobił dowód w wieku 21 lat-pewnie by dalej niemiał ale wyjeżdżał za granice i mu się przydał. Wszędzie się prawem jazdy legitymował :D kary ani żadnego upomnienia nie dostał także się nie masz co martwić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge sie dowiedzic, dlaczego tak sie wzbraniacie z wyrobieniem dowodu? Po pierwsze i tak kiedys bedziecie musieli to zrobiic, po drugie cena tego dokumentu raczej nie spadnie, po trzecie - godzina w urzedzie i problem z glowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz dowodu możesz okazać paszport ew inny dokument tj. karta do lekarza ;).

 

Ja urodziny miałem w listopadzie, dowód wyrobiłem w kwietniu. Kary za nie wyrobienie? Tak, słyszałem, rodzice mi powtarzali itp, ale nie posłuchałem, ofkoz nic nie przyszło. To taki chyba pic na wodę, fotomontaż. Ilu ludzi musieliby ścigać za nie wyrobienie dowodu na czas :lol:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem 18 w zeszlym roku w lutym a wniosek o wyrobienie dowodu złozylem w tym tygodniu :P. Mila pani dala mi kartke i powiedziala ze mam napisac oswiadczenie dlaczego dopiero teraz skladam wniosek to napisalem ze Oswiadczam ble ble ble ze nie mialem czasu. Dowod za okolo miesiac bedzie. A na WKU poszedlem z paszportem i nic nie mowili.

Edytowane przez radeksz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta kara to mnie dobiles, posiadanie dowodu nie jest konieczne do zycia (choc w wielu wypadkach je ulatwia).

Jesli stwierdzisz ze nie jest do niczego Ci potrzebny nie wyrabiaj go , z drugiej strony nie miej pretensji gdy bedziesz chcial cos zrobic dla siebie a ten kawalek plastiku bedzie wymagany.

 

a ten zacytowany przepis (ciagle aktualny?) no coz popatrz na date - nie radze nikomu go zastosowac wobec osoby ktora nie posiada dowodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten zacytowany przepis (ciagle aktualny?) no coz popatrz na date - nie radze nikomu go zastosowac wobec osoby ktora nie posiada dowodu

To, ze przepis jest stary nie znaczy, ze stracil waznosc! W polskim prawie jest wiele przepisow ustanowionych jeszcze w latach '50 i '60 i jakos wcale nie przeszkadza to policji i sadom w ich egzekwowaniu. A to, ze nikt z tu wypowiadajacych sie nie zostal ukarany za zwlekanie z wyrobieniem dowodu moze swiadczyc jedynie o tym, ze przepis ten w praktyce nie jest egzekwowany, a nie, ze nieobowiazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie mogę teraz złożyć podania o dowod chciałbym zapytać ile mam na to czasu po ukończeniu 18 lat? Ktoś mi mówił że 2 miesiące a później jest jakaś kara nakładana. Wie ktoś coś o tym? :blink:

ja miałem 18 urodziny w listopadzie 2006, a składałem dopiero w marcu, nic nie przyszło :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niechciałem zakładać nowego tematu, mam przeciwny problem 27 listopada kończę 18 lat, paszport przestał być ważny chyba 3 lata temu chciał bym tak zapisać się na egzamin na prawo jazdy aby mieć go w dniu urodzin (wiadomo o co chodzi :lol: ) aby przystąpić do egzaminu trzeba mieć dowód lub paszport i teraz mam pytanie czy jeśli wyrobie sobie tymczasowy dowód to czy po ukończeniu 18 lat będę musiał zrobić sobie zwykły dowód ? czy zostanę juz przy tym tymczasowym ? z tego co mi wiadomo nigdzie nie jest napisane ze to tymczasowy i wygląda identycznie jak zwykły

 

przepraszam autora za OT :oops:

Edytowane przez termit_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...