Skocz do zawartości
MaciekCi

Techniki, Porady , Faq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W tym temacie można zadawać pytania, wstawiać swoje testy/eksperymenty/próby technik. :)

 

 

Jak zrobić czarne i białe tło ?

Zasady zdjęć makro

Karty pamięci SD vs. MMC

Filtr polaryzacyjny kołowy a liniowy

Trik do RawShootera

Prześwietlenie na lotnisku a karty pamięci/dyski

 

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to ja zapodam przykladowowe pytanie, a reszta podchwyci ;)

 

 

#1

 

"Jak uzyskac idealnie czarne tlo przy portrecie, jak na tym zdjeciu:

http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=932303

 

Lub idealnie biale jak na tym:

http://plfoto.com/zdjecie.php?picture=931324

 

Oczywiscie prosze pamietac, ze nie mam jakiegos wielkiego studia z softboxami itp. itd. ani nie mam lustrzanki za 5tys. Wiec prosze o jakas prosta rade jak moge w miare latwy sposob uzyskac taki efekt :]

 

Pozdrawiam i z gory dziekuje za kazda pomoc :)"

 

 

I sadze ze mozna by ten watek na takie "podstawowe" pytania poswiecic.

Edytowane przez SKRYTOBOJCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sadze ze mozna by ten watek na takie "podstawowe" pytania poswiecic.

Też tak myślę.

 

Porady typowo amatorskie - tak jak prosiłeś. ;)

 

 

Yyyy no to myślę, że uzyskamy takie efekty dzięki :

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ad. #1

 

Czerń

 

Kiedy już jest ciemno w domu - to tak jak na tej fotce użyłbym wbudowanego flasha z aparatu, dodatkowo przykrył flash białą kartką A4 - czasem zwykłą a czasem techniczną ;) - zależy od natężenia błysku. Dzięki temu pozbywam się ostrego odbicia na skórze. Może metoda nie profesjonalna, ale sam stwierdziłeś, że ma być totalnie amatorska.

 

Biel

 

Tło na którym jest modelka musi być jasne (a najlepiej białe). Na ścianę kierujemy wszystkie lampki z domu ;) dzięki temu światło odbija się od ściany i daje taki efekt. ( nie zapomnijmy o prawidłowym balansie bieli ! ) Niestety często bywa że lampki są za słabe i bez dobrych halogenów czy dobrego studia nie uzyskamy w pełni zadowalającego efektu. Wtedy trzeba będzie użyć programu do obróbki zdjęć (np. Photoshop czy GIMP) i wybielić tło. :)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

[Jeśli ktoś widzi coś złego w moich poradach to proszę pisać otwarcie, ew. dodawać coś od siebie B) ]

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ile zdjec zmiesci sie na karte o pojemnosci 521MB w rozdzielczosci 2272 x 1704 w bardzo wysoka jakość (Superfine)

W instrukcji aparatu jest podana zazwyczaj tabelka z przykladami, a jak nie to zrob jedno zdjecie i podziel 512MB przez ta pojemnosc i wyjdzie Tobie.

 

Poza tym rozmiar zdjecia zalezy od rodzaju fotografowanej sceny.

Oraz od firmy aparatu, nie kazda ma te same metody kompresji.

 

2. Czym różnia sie karty pamieci SD od MMC, ktore sa lepsze??

SD szybsze od MMC.

MMC+ szybsze od zwyklej SD

Edytowane przez SKRYTOBOJCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Jaka jest różnica między filtrem polaryzacyjnym kołowym i liniowym. Pod kątem zastosowania. Czy jest np. że ten lepszy do takich zastosowań, a ten do takich. Czy nie ma różnicy?

 

Na wikipedii pisze że:

* liniowy - najprostszy filtr polaryzacyjny. Efekt działania ma taki sam jak polaryzator kołowy, jednak może zakłócać działanie elementów światłoczułych bądź automatykę ostrości w nowoczesnych aparatach.

* kołowy - bardziej zaawansowany rodzaj polaryzatora. Można go stosować z każdym rodzajem aparatu.

 

Wynikałoby, że lepszy kołowy. Jak to wygląda w praktyce? Może zakupie więc chciałbym wiedzieć.

 

Aha. I co powiecie na temat marki SELCO?

Edytowane przez Pigmej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

=> kołowy filtr polaryzacyjny współpracuje z każdym aparatem (kompaktem i lustrzanką).

 

=> liniowy współpracuje ze zdecydowaną większością kompaktów, ale z lustrzankami już nie zawsze.

 

Wynika to z budowy aparatu:

- w kompaktach światło pada bezpośrednio na matrycę - ostrość ustawiana jest na zasadzie kontrastu

- w lustrach światło przechodzi przez kilka dodatkowych elementów optycznych (lustra półprzepuszczalne) zanim trafi na element odpowiedzialny za AF (dodatkowy element - to nie jest matryca) - na tych elementach optycznych powstają przekłamania jeżeli stosowany jest polar liniowy = kłopoty z AutoFocusem.

 

 

Sam stosuję liniowy filtr polaryzacyjny z FZ20 (aparat kompaktowy) i działa bardzo dobrze.

Edytowane przez PiotruśPan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi glownie o zdjecie statyczne, uzywajac statywu :]

Zalezy czy male czy duze ;)

Zobacz tez temat o namiocie bezcieniowym, moze sie przydac.

 

A jak juz masz statyw to duzo do szczescia nie trzeba, ustawic dobrze ostrosc automatycznie a jezeli aparat nie lapie (bo np. malo swiatla, lub malo kontrastowy przedmiot) to ustawic recznie ostrosc trzeba (jezeli aparat na to pozwala).

 

A swiatlo jakie uzyjesz zalezy od efektu jaki chcesz uzyskac, nie ma idealnego przepisu :)

Jak przedmiot ma byc dobrze oswietlony to halogeny po 150wat sie przydadza (loknij moj temat przyklejony)

 

I balans bieli warto ustawic samemu, jezeli twoj aparat na to pozwala.

Edytowane przez SKRYTOBOJCA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla wszystkich userów RawShootera mały tip znaleziony na CF :) niektórzy pewnie zauważyli że po wywołaniu z raw-a w tym programie fotki wychodzą trochę wyprane z kolorów aby temu zapobiec trzeba odznaczyć punkt zakreślony na załączonym zdjęciu, po tej operacji kolorki mamy takie jak w trakcie obróbki, sprawdzane empirycznie.

post-15532-1151047358_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym sie dowiedziec jakich efektow uzyl autor ponizszego zdjecia:

 

http://plfoto.com/1198553/zdjecie.html

 

Chodzi mi o to jak osiagnal takie 'przerysowanie' i 'ziemistosc' barwy.

Pewnie bawił sie troche dodgem i burnem - do tego zabawa kanałami maskami, trybami mieszania, pewnie korekcja krzywych i poziomow - mozliwosci na otrzymanie takich efektow jest duzo - bardzo duzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro kończę budowanie "rybiego oka dla ubogich" w oparciu o panoramiczny wizjer do drzwi i filtr UV. Jak ktoś byłby zainteresowany to mogę zamieścić krótką instrukcję "how to" (bez zdjęć). Postaram się też przetestować ten wynalazek (zamieszczę przykładowe zdjęcie).

 

 

EDIT:

 

Zgodnie z obietnicą.

 

Budulec:

- wizjer panoramiczny. Ja użyłem wizjera firmy cyklop. Powód - całkiem znośna optyka (szkło). Na alledrogo można go dostać za ~35 z wysyłką, a w liroju za "jedyne" 53 zł :(,

- dowolny najtańszy filtr pasujący do obiektywu, którego będziemy używać,

- twarda tektura (grubość ~2 mm) nie grubsza (problemy ze skręceniem w całość) i nie cieńsza (mała wytrzymałość mechaniczna). Polecam okładki z notesu.

 

Narzędzia:

- nożyk z łamanymi ostrzami,

- śrubokręt płaski (opcjonalnie),

- kombinerki,

- papier milimetrowy lub suwmiarka (zmierzenie średnicy szkła w filtrze),

- ekierka + długopis + monety 5zł i 2 zł (opcjonalnie cyrkiel + ekierka/linijka). Monety dobrałem do konkretnego wizjera (cyklop).

 

Sam montaż jest b. prosty.

 

1. Usuwamy część wizjera z zamykaną klapką. Do tego celu można użyć śrubokrętu (podważenie zaczepów) i kombinerek. Wypadałoby też zagiąć/usunąć pazur (jeśli jest) uniemożliwiający wykręcenie wizjera z zewnątrz drzwi, tak żeby ktoś się przypadkiem kiedyś nie skaleczył. Jeżeli są niewielkie zanieczyszczenia na optyce to możemy je zignorować, ponieważ złożenie wizjera nie jest takie proste jaky się mogło wydawać (przekonałem się o tym na własnej skórze).

 

2. Demontujemy szkło z filtra (dwa śrubokręty przydałyby się). Polecam kogoś do pomocy w przypadku braku specjalistycznego narzędzia. Chociaż przy odrobinie szczęścia samemu można odkręcić "nakrętkę".

 

3. Jeżeli mamy cyrkiel to wykreślamy dwa okręgi. Zewnętrzny o średnicy szkła filtru (nie mylić ze średnicą gwintu) i wewnętrzny o średnicy 24mm (moneta 5zł). Okręgi wykreślamy z tego samego punktu. Czynność powtarzamy dla drugiej podkładki o średnicy wewnętrznej 22mm (moneta 2zł) i oczywiscie średnicy szkła.

 

4. Wycinamy dwie podładki, między które montujemy wizjer. Najpierw wkładamy podkładkę o otworze 24mm (5 zł), potem wizjer, a na koniec drugą podkładkę (22mm) + nakrętkę.

 

Jeżeli nie mamy cyrkla to ekierka (kąt prosty się przyda), długopis, monety, szkło z filtra + odrobina wyboraźni i mamy ten sam efekt jak po użyciu cyrkla.

 

 

Całość po zmontowaniu wygląda tak

 

post-22296-1182874081_thumb.jpg

 

A tak wygląda mój ogródek :)

 

post-22296-1182874060_thumb.jpg

Edytowane przez Dj_AnT
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio usiłuję coś wykombinować z HDR.

Mam zainstalowanego Photomatix i w sumie jakoś te fotki wychodzą, ale nie jestem pewny czy używam odpowiednich opcji tak żeby wykorzystać cały potencjał HDR.

Chciałem też zrobić HDR w PS'e, ale w tym przypadku jest totalna kiszka.

Z tego co zdołałem znaleźć to to, że najlepsze efekty można uzyskać za pomocą metody Local Adaptatnion i to, że należy zacząć od przyciągnięcia początku krzywej tam gdzie zaczyna się wykres. Niestety w przypadku PS'a zupełnie nie mogę osiągnąć zadowalającego efektu.

 

I w związku z powyższym mam 2 pytania

1. Czy Photomatix należy postępować tak, że po wygenerowaniu HDR trzeba odpalić Tone Mapping i już tam kombinować z suwakami tak żeby było dobrze?

 

2. Czy w PS'e trzeba zrobić tak jak wyżej napisałem i po prostu kombinować aż do skutku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z HDR'ami z 3 fotek jakoś dałem sobie radę, ale wiem, że można też wywołać zdjęcia w raw żeby każde miało inne parametry i dzięki temu zrobić coś w rodzaju hdr.

Próbowałem coś takiego zrobić jednak to co powstaje nie nadaje się zupełnie od niczego.

Możecie dać mi jakieś porady jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam najprostszego wytłumaczenia do manualnego posługiwania się przysłoną.

Wszędzie piszą, że przysłona jest od głębi ostrości. Skoro tak jest to dlaczego gdy robie zdjęcie z przysłoną 2.6 i 8 zdjęcie jest z taką samą głębią ostrości, a jedyne co się zmienia to przy dużej wartości zdjęcie jest po prostu ciemniejsze ?

Czas migawki jest już bardziej jasny do zrozumienia i dość łopatologicznie jest przedstawiony na większości stronach z poradnikami dla początkujących i zdołałem to pojąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie polecają (nawet każą) robić krajobrazy z jak największą wartością przesłony co jest dość zrozumiałe.

Ale skoro z najmniejszą wartością wychodzą podobnie to gdzie jest sens ?

Może niedoskonałość JPEG i monitora aż tak mnie okłamują ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie polecają (nawet każą) robić krajobrazy z jak największą wartością przesłony co jest dość zrozumiałe.

Ale skoro z najmniejszą wartością wychodzą podobnie to gdzie jest sens ?

Może niedoskonałość JPEG i monitora aż tak mnie okłamują ?

 

Chodzi o głębię ostrości, masz cyfraka z małą matrycą to nie widzisz, ja generalnie przy 5D muszę używać F11 do krajobrazów bo 2.8 czy 4.0 nie będzie "wszędzie ostre". Generalnie przy matrycy 1/2.5" (tak?) odpuść sobie najwyższą wartość przysłony i używaj pośredniej. Dodatkowo powinieneś zauważyć wzrost ostrości między np. 2.4 a 4.0 (oczywiście w zależności jakiego masz cyfraka i jego optyki). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...