Skocz do zawartości
MaciekCi

Techniki, Porady , Faq

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję.

Faktycznie F8 prawie niczym się nie różni od F4 w kompakcie (canon A570IS).

Może dlatego gdy porównywałem zdjęcia i szukając wielkich różnic się rozczarowałem.

A portretowe i głębia ostrości to fajna zabawa.

Jeszcze raz dziękuję za wytłumaczenie i pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F 1.4

Dołączona grafika

 

F 9.0

Dołączona grafika

 

 

Różnica jest znaczna, aczkolwiek i tak zauważ, że nawet przy F9.0 napis na pudełku (lewy górny róg, ta plamka to "Sony Ericsson") jest nieostry (znaczy nie łapie się w GO) ;)

 

Jeśli bym chciał zrobić fotkę w 100% ostrą musiałbym tu użyć ~ F 16.

Oczywiście to jest zależne od fizycznego rozmiaru matrycy, na mniejszej matrycy (np. jak Twoja) wystarczy F 3.5 i już wszystko będzie ostre. :)

 

 

A jak to się ma do krajobrazów ? Bywa tak, że ostrość pójdzie na najbliższe drzewo i przy F1.4 miałbym "kupę" a nie zdjęcie, bo reszta planu byłaby jednym wielkim mydłem (co nie zawsze da się zauważyć na LCD bez powiększania). ;) Ty u siebie, tak jak mówię, rób na F 4.0 czy 5.6, ja mając takiego cyfraka też nie wychodziłem poza te wartości, chyba, że w skrajnych przypadkach. ;)

 

Pozdrawiam i zapraszam częściej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MaciekCi, powiedz mi jak za pomocą mojego aparatu mogę wykonać fajne zdjęcie portretowe ?

W teorii to jest wszystko banalne i logiczne ale później się okazuję, że jak zwiększam ogniskową to zwiększa mi się głębia ostrości i nie mogę już ustawić minimalnej dla mojego aparatu. Później osoba którą chciałem uwidocznić robiąc ją ostrą na rozmytym z tyłu tle staje się tak samo ostra jak całe otoczenie i zdjęcie jest zwykłe.

Ja rozumiem, że nie mam aparatu, który potrafi wyrzeźbić mi GO baardzo mała jak u Ciebie na dołączonych obrazkach ale myślę, że z F:2.6 powinno się coś dać zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GO nie wyliczysz tylko na podstawie przysłony. :) Potrzebny Ci Kalkulator Głębi ostrości

 

GO jest zależna od :

 

1. przysłony

2. fizycznej wielkości matrycy

3. ogniskowej

4. odległość od fotografowanego obiektu

 

Generalnie lepsze efekty uzyskasz aparatem o większej matrycy. W specyfikacji aparatu albo na http://www.dpreview.com sprawdź rozmiar matrycy danego aparatu.

 

Najczęściej będą to 1/3" , 1/2.5" , 1/1.8" , 1/1.7" , 2/3" no i lustrzane 22mm x 17mm itd. :) Im większa matryca tym lepsze efekty GO.

 

 

Sama przysłona nic nie da, nawet na przysłonie F 1.0 nie zrobimy nic jeśli matryca będzie rozmiarów np. 1/5". ;)

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w A570IS jest 1/2.5".

Jaką najlepszą odległość obrać przy fotografowaniu dziecka abym uzyskał jak najmniejszą głębię ostrości ?

Albo zoom na 0 (czyli ogniskowa minimalna) podejść do osoby i F2.6 czy lepiej ogniskowa większa oddalić się od fotografowanego obiektu i automatycznie F mi się zwiększy ?

Nie potrafię tego praktycznie odróżnić bo pstrykam te foty i nie potrafię uzyskać zadowalającego efektu.

Ja wiem, że są to pytania raczej dręczące ale samemu w praktyce to jak łażenie bez lampki po ciemku.

 

Drugie pytanie dlaczego w opisach tego aparatu (nawet na nim samym) pisze F 1:2.6-5.5 skoro można ustawić nawet F8.0 ?

 

Trzecie to pytanie dotyczące ogniskowej czyli zoom.

Raz piszą coś o ogniskowej od 35-140mm a na obiektywie pisze od 5.5-23.2mm

To są jakieś odpowiedniki między cyfra/analog ?

Edytowane przez Kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zoom na 0 (czyli ogniskowa minimalna) podejść do osoby i F2.6 czy lepiej ogniskowa większa oddalić się od fotografowanego obiektu i automatycznie F mi się zwiększy ?

Ustaw najmniejszą ogniskową i podejdź jak najbliżej, aczklowiek przy takim ustawieniu twarz dziecka może być delikatnie zniekształcona.

 

Drugie pytanie dlaczego w opisach tego aparatu (nawet na nim samym) pisze F 1:2.6-5.5 skoro można ustawić nawet F8.0 ?

2.6 i 5.5 są to minimalne wartości przesłony dla krańcowych wartości ogniskowych tj. odpowiednio 2.6@35mm i 5.6@140mm.

 

Trzecie to pytanie dotyczące ogniskowej czyli zoom.

Raz piszą coś o ogniskowej od 35-140mm a na obiektywie pisze od 5.5-23.2mm

To są jakieś odpowiedniki między cyfra/analog ?

Można by tak powiedzieć ;). Jest nawet prosty wzór na policznie ogniskowej dla filmu 35mm. Trzeba znać tylko mnożnik. Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw najmniejszą ogniskową i podejdź jak najbliżej, aczklowiek przy takim ustawieniu twarz dziecka może być delikatnie zniekształcona.

Ja bym mu bardziej polecił max zoom (czyli te 140mm) i F5.5 , będzie o wiele lepiej (w/g kalkulatora). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki, moze wiecie jak uzyskac efekt czarnego tla tak jak na zamieszczonym obrazku?

Dołączona grafika

Chodzi mi o to ponieważ mam do zrobienia pare zdjec, ktorych motywem bedzei czarne, lsniace ogrodzenie (element ogrodzenia), na czarnym tle. Tak aby obiekt wydobywal sie z tła.

 

Zastanawiam sie tlyko czy to zdjecie jest poprostu zrobione w namiocie bezcieniowym, a nastepnie podmieniono tło, czy moze tylko w studio da sie uzyskac taki efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie może i było zrobione w studio lub namiocie, ale takie efekty uzyskuje się poprzez mocne niedoświetlenie, tak by światło zastane nie brało w ogóle udziału w naświetlaniu (czyli mała dziura, krótki czas) i wąski strumień światła, w tym wypadku pewnie lampa błyskowa z jakimś snootem (strumienicą, która zawęża snop światła, tak, żeby błysk nie dotarł do tła lub jakichś przedmiotów znajdujących się w kadrze). Lampa nad aparatem, trochę z tyłu i lewej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie bijcie jeśli nie ten dział ;)

 

Czy ktoś z Was ma lub bawił się tego typu gadżetami?

DELTA LIGHTS TIPPER ODBłYśNIK DO WBUDOWANYCH LAMP BłYSKOWYCH - Lampy błyskowe - Foto - Cyfrowe.pl

 

Koszt śmieszny a z kilku sampli jakie widziałem to wygląda jakby przynajmniej w mieszkaniach dawało rade :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wbudowanych lamp błyskowych... Jeżeli chcesz to przetestować jak najniższym kosztem- weź kartkę białą A4, złóż na połowę i spróbuj odbić światło w górę- to może dać pewien pogląd na to, czy jest to cokolwiek warte.

Ale owszem- odbijanie w górę może troszkę pomóc przy niskich sufitach- gdyby to zastosować w kościele albo hali to było by jak sikanie pod wiatr- z mizernym efektem. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem, ale ponad pół roku po ostatniej odpowiedzi... Jak możemy uzyskać efekt jak na niżej załaczonym zdjęciu?

 

Dołączona grafika

 

 

 

Oprócz 911 i chamskiego blurowania... Wygląda mi to na chwilę po zachodzie słońca, kiedy jest jeszcze trochę światła i majstrowanie z odcieniem... Nie mylę się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...