Skocz do zawartości
pe_te

Rozdzielenie Radiówki

Rekomendowane odpowiedzi

// Pozwolę sobie na użycie tego tematu, jako tematu zbiorczego

// Konfiguracja podziału na przykładzie urządzenia Blackbox jest w tym poście.

// ULLISSES

 

Witam,

Mam internet dostarczany drogą radiową tzn w komputerze mam kartę sieciową Planet WL-8305 do której jest podpięty kabel antenowy na okrągłą wtyczkę i wyprowadzony do anteny (tuby) na zewnątrz budynku. Chcę rozdzielić ten internet na co najmnie 3 komputery może być np kablem sieciowym (skrętką). Jestem zielony w tym temacie i mam dwa pytania:

1. Jak można to zrobić w miare tanio i dobrze(wiem że trzeba kupić jakiś router - ale jaki??)

2. Z tego co wiem mam łącze 512MB czy po podziale każdy komputer będzie miał takie samo czy zostanie ono podzielone?

 

Z góry dziekuję za jakiekolwiek odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Z tego co wiem mam łącze 512MB czy po podziale każdy komputer będzie miał takie samo czy zostanie ono podzielone?

Nie wydaje Ci sie ze odpowiedziales sobie sam? ;-)

 

A lacze masz raczej 512kb co daje niebagatelna roznice - jakies 8192 razy mniej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz Routera z AP pracującym w trybie APC. Polecam WRT54GL + skrypty. Będziesz mógł w łatwy sposób podzielić łącze wedle potrzeb.

jak ogladam ten router to widzę że ma on dwie antenki... czyli rozumiem że pod jedną podepną moja dotychczasową antenę zewnętrzną a pozostałę komputery podepnę np przez kabel sieciowy do routera??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod jedna podepniesz antene zewnetrzna, a druga odkrecisz. bo te anteny w linksysie pracuja dwie, albo jedna. do switcha podepniesz jeszcze pozostale kompy skretka. a gdybys chcial po radiu pozostale kompy podlaczyc to potrzebny jest jeszcze ap.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz Routera z AP pracującym w trybie APC. Polecam WRT54GL + skrypty. Będziesz mógł w łatwy sposób podzielić łącze wedle potrzeb.

Zakupiłem polecany router... lecz niestety mam problem z konfiguracją... postępuję zgodnie z instrukcją załączoną na płycie CD... lecz cały czas informuje mnie że nie mam połączenia z komputerem... co może być nie tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skretka do switcha w routerku (nie do portu oznaczonego wan)

drugi koniec do kompa i zobacz czy sie diody swieca jesli sie nie swieca to panel sterowania/polaczenia sieciowe

prawy klik na polaczenie lokalne 1 i wybierz wlacz

 

teraz w start uruchom wpisz cmd

 

w czarnym oknie ipconfig

 

patrzysz co masz w lini bramka domyslna (pewnie cos w stylu 192.168.1.1) i wpisz ten adres w przegladarke

a instrukcje zanies na makulature, cd mozesz powiesic sobie pod lusterkiem w samochodzie :)

 

a tak na boku, zeby podlaczyc antene zewnerzna pewnie bedziesz potrzebowal przejsciowki do kabla

Edytowane przez HiPhO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok spróbuje to sprawdzić... co do przejściówki to rzeczywiście mam problem... można coś takiego kupić wogóle?? jak to się nazywa bo znaleść nigdzie nie mogę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usun to ostatnie zdanie bo wstyd :)

odkrec antenke od routera, zrob zdjecie koncowce od anteny tej co masz od neta

 

pojdz do sklepu z cb i powiedz ze masz taka kocowke jak na zdjeciu a chcesz wkreciw takie gdniazdo co sie wkreca ta mala antenke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usun to ostatnie zdanie bo wstyd :)

odkrec antenke od routera, zrob zdjecie koncowce od anteny tej co masz od neta

 

pojdz do sklepu z cb i powiedz ze masz taka kocowke jak na zdjeciu a chcesz wkreciw takie gdniazdo co sie wkreca ta mala antenke

Krócej, poszukaj na Allegro przejściówek... zapewne masz antenę z końcówką RP-SMA czyli potrzebujesz przejścówki na RP-TNC. Tutaj http://www.wifi-live.pl/readarticle.php?article_id=3 są opisy poszczególnych gniazd dla orientacji :)

 

Przy okazji się podepnę, mój post jest w tym dziale niedaleko, także jak kolega mam taką samą sprawę tylko, że kompy mam dwa. Mam już router, podpięte kabelki wgrane Tomato 1.07 i się zaciąłem na konfiguracji, jak to po kolei ma być? od czego zacząć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skretka do switcha w routerku (nie do portu oznaczonego wan)

drugi koniec do kompa i zobacz czy sie diody swieca jesli sie nie swieca to panel sterowania/polaczenia sieciowe

prawy klik na polaczenie lokalne 1 i wybierz wlacz

 

teraz w start uruchom wpisz cmd

 

w czarnym oknie ipconfig

 

patrzysz co masz w lini bramka domyslna (pewnie cos w stylu 192.168.1.1) i wpisz ten adres w przegladarke

a instrukcje zanies na makulature, cd mozesz powiesic sobie pod lusterkiem w samochodzie :)

 

a tak na boku, zeby podlaczyc antene zewnerzna pewnie bedziesz potrzebowal przejsciowki do kabla

No i kiszka.... router świeci ale polączyć z netem się nie da.... a jak wpisuje adres bramy do przeglądarki to pisze że nie może wyświetlić strony...

Co robić?? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy.... nie... a skad go ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> help... :? :huh:

Edytowane przez pe_te

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przeczytaj o zgodności z wersją routera:

http://openlinksys.info/readarticle.php?article_id=8

Następnie porównaj i wybierz soft:

http://openlinksys.info/readarticle.php?article_id=6

Sciągasz tu:

http://openlinksys.info/downloads.php

I postępujesz zgodnie z tym:

http://openlinksys.info/readarticle.php?article_id=7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przeczytaj o zgodności z wersją routera:

http://openlinksys.info/readarticle.php?article_id=8

Następnie porównaj i wybierz soft:

http://openlinksys.info/readarticle.php?article_id=6

Sciągasz tu:

http://openlinksys.info/downloads.php

I postępujesz zgodnie z tym:

http://openlinksys.info/readarticle.php?article_id=7

I zrobiłem wszystko wg instrukcji... wgrłem soft HyperWRT Thibor/Tofu i... ciemność widze... do ustawień routera mogę wejść ale net jak nie działał tak nie działa nadal... co robić?? Help me please!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młody człowieku. Po pierwsze, czy wykonałeś wszystko zgodnie z instrukcją? Podaj jakieś szczegóły, co robiłeś, wtedy Ci pomożemy. Bo na razie to piszesz od paru postów, że net nie działa i help me please. Wez napisz skad jestes na pewno jakis forumowicz za drobna oplata zrobi to za Ciebie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się iż postępuję zgodnie z instrukcją...

to może tak małymi kroczkami... przed instalacją routera mój komputer miał adres IP 192.168.12.xxx jaki adres IP powinien przyjmować router? taki sam czy ten domyślny 192.168.1.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłęm do mojego usługodawcy internetu czy czasem nie blokuje mnie albo cos.... a on mi na to:

"Kto panu powiedział by kupić taki router?? przecież on za pomocą radia może tylko rozprowadzać internet po domu a nie przyjmować połączeń.... nawet jak antenę (moją tubę na zewnątrz domu) podłącze do niego to będzie on przez nią nadawał a nie odbierał...

 

Co wy na to??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się dokładnie wnikać w cały temat i blubry których momentami czytać się nie da(oczywiście to do pe_te)....

 

a wgrales juz alternatywny soft??

ten orginalny nie pozwala na ustawienie urzadzenia w trybie apc

Wycinek...

 

Przeczytaj co napisali inni forumowicze dokładnie, jeszcze raz, ze zrozumieniem. Potem określ problem jeszcze raz.

Edytowane przez psla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa taka jak autora tematu, czyli...

Mam Net przez WiFi i chcę rozdzielić na 3 kompy po kablu. Obecnie robię to przez ICS w Windows, ale to zmusza mojego kompa do pracy niemal non stop. Poza tym utrudnia instalowanie starych/nietypowych systemów operacyjnych z powodu sterowników WiFi (a dokładniej ich braku).

 

Poczytałem trochę i wiem, czego potrzebuję - WiFi -> 4x LAN(RJ45):

http://www.skapiec.pl/site/cat/45/filtr/_0...0_0_0_0_0_0_0_0

 

Do tego chciałbym: port forwarding, nat, filtrowanie pakietów czyli chyba standard. Dodatkowo: zarządzanie prędkością dla konkretnego gniazda LAN/IP/MAC/jakkolwiek, ręczne ustawianie MAC. W sumie te 2 ostatnie nie są niezbędne, ale mile widziane.

No i teraz tak:

1. 4 gnizazdka i ani jednego mniej (są chyba 1,2,4).

2. Nie chce mi się bawić w żadną zmianę softu.

3. Ma to znośnie chodzić.

 

Jakieś konkrety? BlackBox? OvisLink? Edimax? Jak najtaniej, ale bez szajsu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie chciał bym podzielić moje łącze internetowe (radiowe). W tej chwili mam w komputerze karte sieciową do radiówki. Pojawił się problem bo chciałem przesiąść się na viste 64 bitową ale niestety nie ma pod nią sterów do mojej karty. Pomyślałem więc że może zakupie sobie jakiś access point który by był obsługiwany przez vistę no i przy okazji podłąćze net do drugiego kompa. No i właśnie nie wiem z jakim access pointem nie będe miał problemów jeżeli chodzi o Viste i radiówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy (sprzedawcy w sklepach) twierdzą, że się nie da - że trzeba mieć 2 urządzenia (AP + router). Prawda jest zgoła inna - da się. Takie opcje (o ile mi wiadomo) posiada Linksys, Blackbox i Ovislink. Opcja zwie się AP Client (APC) i pozwala na odbieranie sygnału radiowego oraz jego podział przez porty RJ45. Osobiście zamówiłem Blackboxa, bo chcę na 3 kompy. Jak to działa okaże się w poniedziałek, gdy przesyłka dojdzie do mnie. :]

 

Edit:

No i dostałem BlackBoxa i działa. Skrócona instrukcja:

1. Włączamy urządzenie i czekamy (około 1 minuty) aż się uruchomi.

2. Ustawiamy w kompie (sieciówce LAN) IP 192.168.2.2, maskę 255.255.255.0.

3. Podpinamy kabel do jednego z 4 portów oznaczonych jako LAN do kompa (karty LAN). Podpinamy też antenę z karty WiFi do gniazdka na urządzonku.

4. W przeglądarce wpisujemy: http://192.168.2.1, aby dostać się do zarządzania urządzeniem.

5. Możemy użyć kreatora konfiguracji. Ustawiamy tryb WISP Client.

6. Wireless ustawiamy na Client, potem Infrastructure, ustawiamy też SSID.

7. Przepisujemy ustawienia z naszej karty WiFi na ustawienia WAN (IP, maska, brama, dns), ręcznie zmieniamy MAC na taki sam, jak ma nasza karta WiFi*.

8. Ustawiamy LAN - ja nie zmieniałem nic.

9. Można ustawić filtry i inne zabawki. Potem zapisujemy ustawienia.

10. Kończymy konfigurację LAN w kompie, ustawiając bramę jako 192.168.2.1 (IP blackboxa) i DNS (te same, co były w karcie WiFi).

 

To chyba tyle tak na szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do pana ULLISSESA, mianowicie ja także zakupiłem urządzonko blackbox. Internet (radiówka) ładnie działa na wszystkich komputerach, jednak chciałbym też mieć mdz. nimi sieć lokalną. Czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli tak to w jaki sposób?

Edytowane przez GoldenSaint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz radiówkę? Ja tak. Kupiłem, podłączyłem, wklepałem MAC i wybrałem sieć. Całą resztę ustawiłem na auto i działa pięknie - w sprawach sieci jestem laikiem, a i tak dałem radę, więc chyba każdy da. ;) Wg. mnie więc jest dobry, a co sądzą panowie fachowcy?

Edytowane przez GoldenSaint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...