Skocz do zawartości
Dimek

Dimek Już Pogubił Się W Rewizjach Wc... Teraz Chyba 9.2 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Choć trwało to dłuuugu, koncepcja zmieniała się w międzyczasie kilkakrotnie, to jednak szczęśliwie w końcu udało się złożyć wszystko do kupy i uruchomić już 9 wersje swojego WC. Założeniem było solidne schłodzenie tego co się da ale przy zachowaniu możliwie cichego działania – stwierdzam, że efekt został osiągnięty.

 

Układ składa się z 5 bloków: CPU (Frost3Duo), GPU (Innovatek Cool-Matik G80-GTS), NB i SB (2x Frost2NB), mosfety (MIPS MCH133).

Ciepło rozpraszają dwie chłodnice – Cooltek Triple i Black Ice Extreme 2. Na obu chłodnicach siedzą białe Fandery.

Dodatkowo w układzie wpięty jest wskaźnik przepływu cieczy Thermaltake FLOW TX CL-W0080, czujnik temperatury Thermaltake T-Type i zawór rozłączny Eheim.

Wszystkie złączki to 8/10, wąż to przezroczysty Innovatek 8/10 a płynem chłodzącym jest mieszanka wody demineralizowanej, Petrygo Eko, antyglonu i barwnika z Realitynet (fiolet + czerwony).

Całość napędza pompa Laing D5 Vario, którą w układzie poprzedza rezerwuar Alphacool Cape AGB2.

 

Kolejność elementów w układzie jest następująca:

rezerwuar >>> pompa >>> CPU >>> GPU >>> MOSFET >>> czujnik temperatury >>> chłodnica Cooltek >>> SB >>> chłodnica Black Ice Extreme 2 >>> NB >>> wskaźnik przepływu >>> rezerwuar.

 

Żeby to wszystko móc pomieścić w jednej obudowie i jednocześnie, żeby było to możliwie mobilne, to do łask wrócił wózek pod obudowę, który używany był w poprzednich rewizjach (dokładnie 1-5).

Należało nieco go przerobić, by zapewnić obudowie stabilność i żeby móc spokojnie pomieścić większą chłodnicę i węże bez załamań. Chłodnica Black Ice Extreme 2 pozostała w miejscu, w którym była dotychczas, z tym, że wentylatory powędrowały pod obudowę.

Po przedłużeniu wózka i montażu w nim chłodnicy, wentylatorów oraz oświetlenia, całość prezentuje się tak:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Pompka Laing D5 Vario dziarsko ciągnie cały układ z 5 blokami i 2 dużymi chłodnicami. Na co dzień działa na 3 biegu a zmiana na wyższy 4-5 powoduje już zbyt duże zawirowania w rezerwuarze i zdarza się, że zasysa powietrze, co oczywiście pogarsza efektywność chłodzenia i zwiększa głośność pompki. Pompa umieszczona jest na grubej warstwie gąbki dobrze dopasowanej do obudowy, która ma za zadanie wytłumić ewentualne drgania – rozwiązanie to spisuje się świetnie. Tuż przed pompą stoi rezerwuar i wzkaźnik przepływu. Czujnik temperatury jest tuż przed chłodnica Cooltek.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Skoro założeniem było schłodzenie (prawie) wszystkiego co się da, więc po kolej:

Na CPU leży blok Frost3Duo – jest powszechnie znany i ceniony, nie będę więc tu szerzej go opisywał – w każdym razie spisuje się nieźle.

Wyjątkowo zadowolony jestem z bloku GPU, czyli Innovatek Cool-Matik G80-GTS. Konstrukcja solidna i pozwoliła na znaczny wzrost stabilnego OC karty. Standardowo mający GF8800GTS 513/800 stabilnie podkręca się do 684/1107 więc wynik jest dla mnie bardzo zadowalający.

Bloki Frost2NB, które są na obu mostkach, to konstrukcje i tak za mocne jak na potrzeby tych układów co oznacza, że bloki spisują się świetnie. Pewnie dałyby i radę niejednemu CPU.

Asus Commando oryginalnie chłodzoną ma tylko jedną sekcje mosfetów, więc tam właśnie wylądował blok MIPS MCH133, druga (górna) sekcja chłodzona jest radiatorem przerobionym z jakiegoś Pentium II/III. Blok na mosfety był niklowany u Samhaina co by pasował stylem do pozostałych bloków - polecam taką operację, blok wygląda rewelacyjnie a samo niklowanie jest zrobione BARDZO dokładnie i estetycznie.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Poniżej fotki tego, jak wygląda to w całości poskładane i działające w obudowie:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Całość okraszona jest 8 katodami (4 niebieskie, 2 zielone, 2 UV) – sterowanie dzięki włącznikom. Kombinacji jest więc dość sporo – poniżej kilka wersji:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Choć to chłodzenie cieczą, to jednak całość wyposażona jest w 8 wentylatorów 120mm, 1 wentylator 80mm (komin z ujściem na górze obudowy) i CrossFlowFan zamontowany na „plecach” obudowy, który owiewa płytę, pamięci i grafikę w razie potrzeby - powietrze zazysane jest z zewnątrz poprzez otwory w panelu bocznym z wstawionym filtrem przeciwkurzowym zrobionym z moskitery.

Na co dzień wentylatory na chłodnicy Cooltek Triple działają @1000rpm, wentyle na Black Ice Extreme 2 są wyłączone, wentyle wlotowy front i wylotowy tył działają @800rpm, wentyl kominowy i CrossFlowFan są wyłączone. Daje to bardzo dobre właściwości akustyczne (ciiiiisza) a w razie potrzeby zostaje rezerwa do wykorzystania, gdy zajdzie taka potrzeba.

CPU na co dzień @3,5GHz (7x500x/1,450Vcore), pamięć @1000/4-4-4-12/2,35Vddr, GPU podkręcane tylko do grania i benchmarków.

 

Troszkę o osiągach

 

Orthos stabilne na 3,5GHz (7x500@1,45Vcore)

3DMark 2001 – 62244

3DMark 03 - 41685

3DMark 05 - 19992

3DMark 06 – 11935

SuperPi 1MB: 14,500s (klik)

 

Temperatury (Idle/Load) jakie obserwuję na co dzień

 

CPU – 44/64 mierzone Core Temp 0.95 (Idle/Load)

GPU – 38/43 mierzone Riva Tuner 2.01 (zdjęcia powyżej)

MOSFETy – dodatkowy czujnik jest w radiatorze przy lewej sekcji – pokazuje temp około 50-55stC

Pamięć - dodatkowy czujnik jest w radiatorze jednej z pamięci – pokazuje temp około 33-36stC

W zasilaczu zamontowany jest dodatkowy czujnik temperatury wywiewanego powietrza – pokazuje około 24-26stC

Woda – przy wiatrakach działających jak na co dzień, temp wody w Idle stabilizuje się ~26stC, jak ostro stresowany CPU i GPU, to temperatura wzrasta do ~30stC.

Dziwi mnie tylko nieco temperatura CPU, która jeśli w Idle jest w miarę normalna, to już po 20 sekundach StressPrime’a jest o ~20stC wyższa i zostaje na tym poziomie. Zależy jednak czym mierzyć – każdy program pokazuje inaczej (CoreTemp, Everest, PC Probe).

 

 

Do poprawy lub zmiany pozostało kilka szczegółów

- w 3DMarku 06 musze przebić się na ponad 12ooo punktów :rolleyes:

- w 3DMarku 05 musze przebić się na ponad 20ooo punktów :rolleyes:

- przydałby się rezerwuar o innej konstrukcji, aby wyeliminować zasysanie powietrza przez pompkę i umożliwić jej pracę na wyższych biegach

- w zamyśle miały być niebieskie węże Innovatek ale w momencie zakupu akurat ich nie było – pewnie będą takowe w następnej wersji układu

- do tych niebieskich węży myślę, że posowałby niebieski barwnik UV – pewnie też coś w tym kierunku się podzieje

- muszę zaprojektować i zrobić sobie biurko, które będzie grało z obudową, która ma niecałe 80cm wysokości :)

 

 

Kończąc to pisanie, chciałbym serdecznie podziękować kilku osobom, które walnie przyczyniły się do powstania tego układu – Rafał, Przemek, Jakub i inni, którzy świadomie bądź nieświadomie zainspirowali mnie do zrobienia tego układu i pomogli w jego realizacji.

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezle sie zapowiada... jak zwykle zreszta :D musze znalezc czas zeby pokazac swojego stacka po pochlastaniu ;]

pff...wyciachal krater w sciance i sie chce chwalic :razz: :razz: :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisik juz w sumie gotowy, foty niestety nie, bo Imedższak cos strajkuje i zdjec nei przyjmuje - ale powalcze i jutro rano powinno wszystko byc cacy :)

:blink:

proszę:

http://www.imagethrust.com/

http://www.freeimagehosting.net/

http://www.keepmyfile.com/

itp. itd

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajny WCet się zapowiada :)

 

Temperatury widać na focie ;) 27*C to chyba woda, a to 40 to granica? czy może od czegoś innego.

 

Czekam na opis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra piszemy za autora:P

blok frost na cpu

na nb tez frościk

na grafie inno fullcover

miernik przepływu i termmmetr marki TT

węże 8/10

chłodnice cooltec z fanderami:P

 

wiecej nie widac:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qwa, dzis nie wkleje tu zadnych fotek, bo czasu jak na lekarstwo a Imadższak wolno mi chodzi jak **** :mur: :? (tym bardziej nei mam czasu rejestrowac sie gdzie indziej :() - jutro naprawiam zaniedbanie i bije sie w piers za spoznienie... Mea culpa

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chopie ściągnij sobie fotosik menadżera i zarejestruj się a pójdzie wszystko w mig! narzekają że muli ale czy ja wiem.. u mnie w galerii kibla nikt nie narzekał że foty nie tego :P

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, temat zaktualizowany....

Mam nadzieję, że ilość tekstu i zdjęć wynagrodzi ponadmiarowe czekanie i opóźnienie zostanie mi tym samym wybaczone :)

 

Zapraszam do komentowania :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratki za najdłuższego węża na forum ppc, bo chyba nikt Cię nie przebije.

 

Estetyka wykonania OK, chociaż trudno zrobić przy takim układzie coś do podziwiania jak niektóre jednostki :gitarzysta2:

 

IMO najważniejsze jest to, że Ciebie cieszy, temperaturowo się sprawdza. W kwestii wskakiwania temp. w gore po kilku sekundach o wiele stopnii - też tak miewałem, też wydawało mi się to dziwne - ale potraktuj to jako normalne.

 

Ja skupiłbym się na poprawie wyglądu wózka drzymały, bo estetyką odstaje ciut od reszty.

 

Tak czy siak układ dosyc pokręcony, w pozytywnym sensie jak dla mnie.

Pewnie kolejny etap to przeróbka układu na dualloop (pierwszy na ppc?) :)

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że te rezerwuar jest za mały dla tego "potwora" ;)

 

Kwestia estetyczna: czy nie można połączyć elementów w inny sposób (zmieniając kolejność, używając złączek kątowych) by zmniejszyć ilość/plątaninę węży w środku obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pier... co za kombajn :D. O estetyce się nie wypowiadam, bo się nie znam na tym :wink:. Natomiast z kwestii pseudo-technicznych, na pierwszy rzut oka do skomentowania:

 

+ pod względem "logicznym" fajna kolejnośc ułożenia klocków - temperatura wody mierzona w miejscu, gdzie jest ona najwyższa; przepływ mierzony w miejscu, gdzie jest najniższy

- pod względem wydajności chłodzenia pewnie jednak ciut można by jeszcze poprawić, bo teraz 4 bloki chłodzone są ciągiem - jedna z chłodnic mogłaby być pomiędzy nimi (pomijam "drobą" kwestie, jak bardzo by to namieszał ow wężach :wink:)

 

+ dwie wydajne chłodnice, więc możliwości oddawania ciepła kosmiczne

- tylko wydaje mi się, że BIX2 bez wentylatorów z obu stron mija się z celem (wydajność mniejsza niż BIP2 -> patrz testy nowej serii BlackWater)

 

+ wózek el0 pRo i w ogóle odróżniający sprzęt od innych :lol2:

- ...ale moim zdaniem dałoby się to zmieścić chyba w samym Stackerze B-) - np. większa dziura na dnie i tam Cooltek, a BIX na przód; przy okazji z metr węża pewnie by ubył :lol2:

 

+ jak Carson napisał w innym temacie, bonus +5 w postaci "ohow i ahow" na forum za wszystkie bloczki z jednej serii

- ...tylko do naprawdę ostrego kręcenia proca F3D to chyba ciut mało. Przynajmniej coś takiego wynika z ostatnich testów Raptora no i tych b. wysokich skoków temp. pod obciążeniem u Ciebie (tak, wiem, to norma na C2D, ale właśnie od bloku zależy, na ile da radę ograniczyć ten skok)

 

- drugiego MIPSa do kompletu brakuje :)

 

- tego węża na dwa kible by wystarczyło (chyba fajniejsze są układy bardziej "ciasne")

 

 

Wiem, że troche się po prostu czepiam, chyba w jakimś takim pedantycznym nastroju dziś jestem :rolleyes:. Więc się za bardzo nie przejmuj moimi bzdurami. A generalnie gratulacje za złożenie tego ustrojstwa, bo robi wrażenie, no i powodzenia w "dopieszczaniu" :wink:

 

 

PS. A te dwie nagrywarki to w RAID czy jak? :mrgreen:

Edytowane przez LordFury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm

1 - jak zobaczylem podbudowke pod bude sądziłem, ze w niej będzie znajdowało się "całe wc (chlodnice i pompa) a w budzie tylko bloki.

2 - bardzo nie podoba mi sie wyprowadzenie wezy poza bude - nie mozna ich bylo przelozyc obok chlodnicy 2x120 ?

3 - bardzo podoba mi sie pooklejanie wszystkiego wokol proca radiatorami - swietna robota

 

ogolnie bardzo mi sie podoba i mysle (podobnie jak AndyN) ze po kilku kombinacjach z wezami (kolejnosc, moze dodanie jakichs zlaczek katowych) bedzie jeszcze lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do komentowania :!:

Dimek, że też tobie się nie znudzi to :mur: :) :lol2: ale przynajmniej nowy układzik poskładałeś, budę odkurzyłeś i wygląda wszystko cacy jak zawsze zresztą :) Masz plusa za miły dla oka układzik :) B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dodam coś od siebie...tak jak już wyżej wspomniano przemyśl montaż złączek kątowych poprawi to znacznie przejrzystość układu i mniej węza będzie w budzie się kręcić :) fajna pompka :)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromny zdaniem najlepsza prezentacja WC na PPC,podkreślam prezentacja.I za to należą się gratulacje dla autora tego wypaśnego WC-eta Dimka.Nie znam się za bardzo na poszególnych tempach jakie powien osiągać taki WC-et,i pewnie większość jest w normie,choć od razu w oczy bije wysoka tempa cpu właśnie ide,bo plus 20C po zapuszczeniu orthosa wydaje się być mormą.

 

Dlatego namawiam autora do zmiany bloczku na cpu,bo on wydaje się być piętą achillesową tego układu.

Te katodki to tak na co dzień sobie fikaja ,czy od święta?

 

Jeszcze raz gratulki za włożoną pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ naprawdę bardzo przyjemny.

Troche chaotyczny (wężyki) ale z drugiej strony przemyślany.

Jedyne co moge zasugerować to zrobienie jakichś ścianek do tego rusztowania gdzie jest chłodnica.

Ogólnie jestem bardzo "za" :wink:

Pozdr.

Edytowane przez Grzechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość kamil2201

Układzik jak najbardziej ok. Zastanów się nad Obiciem tego stojaka jakaś sklejką cienką i na nią dać skaye lub coś innego co tam Ci się podoba. Kolejne pytanie? Taka ilość wentylów nie przeszkadza Ci w pracy? Troche ich sporo ^^ Wymieniłbym ten blok na cpu bo nie wydaje mi się on super wydajną konstrukcją która np może nie podołać w dalszym oc. Btw fajna pompka ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...