Skocz do zawartości
Nicolass

Radeon Hd 2600 XT/Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Radeon HD 2600 XT/Pro: Premiera zapowiedziana na początek lipca. Karta ma być odpowiedzią na niezbyt udaną serię 8600 NVidii, a plotki mówią o wysokich możliwościach O/C. Karta nie posiada gniazda zasilania, co sugeruje, że ma mały apetyt na prąd. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się fabrycznie, bardzo wysoko podręcone wersje karty, które będą wymagać już dodatkowego zasilania. Spekuluje się, że karta może być hitem w swojej klasie cenowej. Czy tak rzeczywiście będzie, dowiemy się już na początku lipca. Post będzie systematycznie aktualizowany.

 

Dane techniczne:

chip RV630

proces technologiczny 65nm (G+)

liczba tranzystorów 390 mln

liczba procesorów strumieni 120

(zunifikowane)

taktowanie rdzenia 600-800 MHz

wydajność zmiennoprzecinkowa 144-192 GFLOPS

wydajność wypełniania 14.4-19.2 GigaPixeli/sek.

wydajność przetwarzania trójkątów 600-800 mln trójkątów/sek.

liczba jednostek teksturujących 2

cache na tekstury i Vertex cache L1 i L2 łącznie 128 kB

rozmiar pamięci 256 MB GDDR4, 256 MB GDDR3 lub 256 MB DDR2

szyna danych interfejsu pamięci 128-bitowa

taktowanie pamięci 400-1100 MHz

przepustowość pamięci 12.8-35.2 GB/sek.

wyjścia D/DL/DVI (HDMI)

typowy pobór prądu ok. 45W

 

 

Pierwsze spojrzenie:

TechWorks PcCentre

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na tę kartę czekam z niecierliwością, ponieważ na karty powyżej 1000zł nigdy nie będzie mnie stac.

Może byc tak, że się nie doczekam i w końcu wezmę 8600GTE. Jeśli działających kart nie będzie na początku lipca to wymiana wiekowego X1300 na średnio wydajną kartę od "zielonych" będzie jedyną opcją :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie możliwości: czekać na cud (2600) lub kupić już teraz hałasującego 8600 GE, sam nie wiem, ale te zapowiedzi które czytałem, wskazują że karta będzie dobrze się kręcić i może sapphire wyda jakąś wysokozegarową wersję. Puki co czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, czy 8600GE od Galaxy jest tak hałaśliwy (Coolermaster). Jeśli masz kasę teraz na kartę to ja bym nie czekał. Po tych 2-3mcach możesz ją sprzedac na allegro, tak dużo nie stracisz, a przynajmniej będziesz mógł określic jej możliwości wzgl. X2600xx. Ja narazie jestem jeszcze na etapie odkładania kaski na kartę i na początku lipca padnie na którąś z tych kart.

Edytowane przez Evil One

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie możliwości: czekać na cud (2600) lub kupić już teraz hałasującego 8600 GE,

Ja wybralem trzecią opcje.Kupiem Palita Sonic 600/1600 za 455zl który ma ciche chlodzenie i niezla wydajnosc a jesli chodzi o hd 2600xt kastracja jak u nvidi,rewelacji nie bedzie tak karta dla niedzielnych graczy jak to pieknie okreslil pan z benchmarku,bedzie to wdl mnie wydajnosc podobna do 8600GT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd GeCube ma już gotowy produkt, skoro ATi nawet nie raczyło poinformowac że skierowało już jakąś partię do zewnętrznych producentów :blink: GDDR4 tylko niepotrzebnie zawyży cenę, trzeba będzie czekac na X2900PRO :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie, że kastracja nie jest analogiczna, bo 2600 w stosunku do 2900 jest mniej obcięty niż 8600 w stosunku do 8800 GTS. Zacytuje benchmark.pl, ale możecie sami się o tym przekonać, porównując specyfikacje wspomnianych wyżej kart:

Nvidii we własnym chipie G84, który mierzy 169 mm2, udało się upchnąć tylko 32 skalarne shadery. Dzięki 65 nanometrowemu procesorowi produkcyjnemu, AMD udało się osiągnąć mniejszy rozmiar chipu niż G84 i przy okazji zapewnić o wiele większą liczbę skalarnych shaderów. Jest ich zamiast 32 aż 120. Biorąc pod uwagę fakt, że OEMowi producenci mówią, że cała płytka zjada około 40-45W, nie ma się co dziwić, że nVidia może być trochę zmartwiona.

Więc każdy scenariusz jest możliwy, i nie można teraz nic przesądzać a szukanie analogii do 8600 jest trudne, bo AMD ma inną architekturę. Po drugie ja przesiadam się właśnie na 19-calowy LCD (1280x1024) więc w tym momencie wysokie rozdzielczości przestają mnie interesować. Sporo osób które nie chcą wydawać na karte więcej niż 1000 zł ma właśnie 17 i 19 calowe LCD, które w komplecie z 2600 mogą stworzyć dobry duet dla mniej zamożnych graczy. Bo ilu Polaków kupuje 24 czy 26 calowe LCD o rozdzielczości 1600x1200 i wyższej? Są to produkty Hi-ENDowe i do nich raczej każdy będzie szukał adekwatnych kart. Bo jak ktoś kupuje monitor za 3 czy 4 tysiące złotych, raczej nie myśli o kartach z przedziału cenowego HD 2600XT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd GeCube ma już gotowy produkt, skoro ATi nawet nie raczyło poinformowac że skierowało już jakąś partię do zewnętrznych producentów :blink: GDDR4 tylko niepotrzebnie zawyży cenę, trzeba będzie czekac na X2900PRO :angry:

Na X2900pro to jeszcze długo poczekasz , a premiera X2600xt została przełożona z powodu "super" dopracowanych sterów. Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos sie orientuje gdzie mozna kupic 8600 GE? Jaką ta karta ma przepustowosc pamieci 128 czy 256?

Zapraszam do tematu o 8600 GT/GTS, tutaj rozmawiamy tylko o AMD a konkretnie o HD 2600 XT/Pro

Na X2900pro to jeszcze długo poczekasz , a premiera X2600xt została przełożona z powodu "super" dopracowanych sterów.

Wystarczy, że AMD wypuści produkt w cenie 8600, który będzie od niego o 20-30% szybszy, a już zyska sobie grono zwolenników. Po drugie według mnie 2600 może być godnym rywalem dla nVidii w średnim przedziale cenowym. Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie , a może nie. Premiera dopiero w lipcu , czyli jeszcze dwa miechy , ile czasu można czekać.

ATI przyzwyczaiło nas do czekania nie ma co <_< Ja się najbardziej cieszę z niskiego poboru prądu, 0,65nm - to lubię. Widzę że już pierwszy producent zastosował dwuslotowe chłodzenie i domyślam się że nieźle wykręcił zegary :lol2: Podoba mi się wizja wielu wersji od różnych producentów, liczę na perełki pokroju 8600 GE (perełka to jest w stosunku do 8600 GTS, rzecz jasna, bo cała seria 8600 jest co najwyżej średnia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na X2900pro to jeszcze długo poczekasz , a premiera X2600xt została przełożona z powodu "super" dopracowanych sterów.

Heheh ... nie zauważyłem, że zamiast X2600PRO, wpisałem X2900PRO :damage_wall:. Mały błąd, a jak namieszałem ... :oops: Niemniej karty typu X2900PRO z przelicznikiem jednostek 2/3 w stosunku do wersji XT i szyną przynajmniej 256-bit będą napewno w miarę przyzwoitymi układami, z tym, że jak już sideband zauważył przyjdzie na nie poczekac jeszcze z pół roku. Edytowane przez Evil One

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do specyfikacji dodaj 4ropu i 8tmu.

 

X2600XT Gecube

NIE CYTUJEMY OBRAZKÓW!!!*

Rdzeń 800mhz , Pamieć ???? GDDR4 512mb

Chyba lepiej by na tym wyszli gdyby ta karta miała 256MB + niższą cenę.

No chyba że będzie kilka wersji.

 

// ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heheh ... nie zauważyłem, że zamiast X2600PRO, wpisałem X2900PRO :damage_wall:. Mały błąd, a jak namieszałem ... :oops: Niemniej karty typu X2900PRO z przelicznikiem jednostek 2/3 w stosunku do wersji XT i szyną przynajmniej 256-bit będą napewno w miarę przyzwoitymi układami, z tym, że jak już sideband zauważył przyjdzie na nie poczekac jeszcze z pół roku.

A cos takiego jak 2900pro jest wogle zapowiedziane ?

Bo widzialem , ze ma byc 2900XL bez obcinania rdzenia za to wolniej taktowany i z wolniejszymi pamieciami w cenie 8800gts 320.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z poprzednimi seriami. Na początku były zapowiadane tylko XT i XL, czy XT i XTX, a później wchodziły wersje PRO/GT, aby zapełnic lukę w wydajności. Ale karty X2900 darujmy już sobie w tym wątku, aby niepotrzebnie offtopa nie robic.

Gdzieś niedawno czytałem wywiad z kierownictwem ATi, że tym razem nie popełnią błędu i nie będzie luki pomiędzy kartami middle-low performace, a high i extreme performance. Wtedy załatano tę dziurę kartami X1650Xt i X1950PRO/GT dużo za późno i sami przyznali, że stracili potężną częśc rynku :damage_wall:

Coś mi się wydaje jednak, że nie tylko robią ten sam błąd, ale na dodatek zarazili tym pomysłem zieloną konkurencję :lol2: patrząc z przymróżeniem oka na wydajnośc 8600GTS względem 8800GTS. Oby tylko seria 2600 nie odstawała w takim dużym stopniu od 2800. Tyle, że po początkowej specyfikacji widac, że w DX9c karty będą raczej słabe, lub inaczej - przeciętne. Na wszystkie pytania odpowiedzą gry pod DX10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość laeskrad

Najwazniejsze w tych kartach jest to, ze podobno maja miec szyne pamieci 256bit. Jesli to sie okaze prawda to karty G84 juz sa stracone na starcie wzgledem konkurencyjnych radkow

Edytowane przez laeskrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pamietacie jak ATI przekladalo juz n'ty raz premiere R 600 tlumaczac ze "koniec papierowych premier, zalejemy rynek kartami z kazdego segmentu" :oops: Ja tego nie moge pojac jak tak mozna klamac. Nie dosc ze byla papierowa premier jak za czasow r 520 (wyszedl tylko 29xx) to jeszcze stery maksymalnie spierd@!#$%^&. Kiedys to przynajmniej katalizatory byly jakies oficjalne w dniu premiery, co jest teraz to chyba nie musze mowic ;) Jeszcze jak bym chcial kopac lezacego to bym mogl powiedziec ze lipca sie zrobi sierpien :D

 

Co do samej karty szykuje sie odpowiednik 86xx. Tu przycieli, tam przycieli i mimo ze rzeczywiscie mniej wycieli niz nv to i tak wydajnosc bedzie oscylowac w okolicach 8600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Jeszcze jak bym chcial kopac lezacego to bym mogl powiedziec ze lipca sie zrobi sierpien :D

 

Co do samej karty szykuje sie odpowiednik 86xx. Tu przycieli, tam przycieli i mimo ze rzeczywiscie mniej wycieli niz nv to i tak wydajnosc bedzie oscylowac w okolicach 8600.

Wydaje się, patrząc na specyfikację, że bedzie ciut wyższa, wiadomo oczywiście że szyny 128bit się nie przeskoczyć, ale mimo wszystko przy bardzo szybkich DDR3 będzie można już dobrą wydajność osiągnąć, a co do DDR4 to wydaje mi się, że karty na niej oparte będą po prostu za drogie, bo DDR4 na chwile obecną się nie produkuje na skalę masową. Oczywiście wszystko zweryfikuje stosunek cena/wydajność, ale na DDR4 raczej nie będzie on opłacalny.

 

Nie strasz nas nawet swoimi apokaliptycznymi wizjami :P Ma być w lipcu i już! :D

 

Popatrzcie na tą tabelkę, widać tutaj ładnie specyfikacje 2600 i 8600, oraz to jak są obcięte w stosunku do swoich starszych braci.Dołączona grafika

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarno widze wydajnosc 2600 nawet w porownaniu do 8600, ale mam nadzieje ze sie myle :D

Pewnie bedzie sytuacja podobna do 2900, ze bedzie sie dobrze spisywała do poki nie wlaczy sie AA ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarno widze wydajnosc 2600 nawet w porownaniu do 8600, ale mam nadzieje ze sie myle :D

Pewnie bedzie sytuacja podobna do 2900, ze bedzie sie dobrze spisywała do poki nie wlaczy sie AA ;)

Czemu twoim zdaniem wydajność będzie niższa niż na 8600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Texture mapping units - 8

Raster operator units - 4

A 8600 ma odpowiednio 16 (niezbadane do konca :D ) oraz 8, czyli dwukrotnie mniej. Do tego jeszcze w 8600 sa znacznie wyzej taktowane shadery, ale poczekajmy do testów, to sa tylko moje suche spekulacje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Texture mapping units - 8

Raster operator units - 4

A 8600 ma odpowiednio 16 (niezbadane do konca :D ) oraz 8, czyli dwukrotnie mniej. Do tego jeszcze w 8600 sa znacznie wyzej taktowane shadery, ale poczekajmy do testów, to sa tylko moje suche spekulacje ;)

W środowisku DX9c karta będzie niestety miec słabą/przeciętną wydajnośc, na ile mniejszą od 8600 trudno określic. Pod DX10 powinno byc lepiej od G84 jeśli oczywiście ATi napisze wreszcie jakieś nadające się do użyku drivery.

4 rop'y trochę zaczynają przypominac serię X1600 :unsure: a to dobrze nie wróży w grach w których "przewala" się duże ilości tekstur - np. STALKER.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na tą tabelkę, widać tutaj ładnie specyfikacje 2600 i 8600, oraz to jak są obcięte w stosunku do swoich starszych....

Czy mi się wydaje czy ja tu widzę w rv630 210 stream processors, więc ile w końcu ta karta ma mieć jednostek US ? Bo z tego wynika że 42 (r600 64).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy ja tu widzę w rv630 210 stream processors, więc ile w końcu ta karta ma mieć jednostek US ? Bo z tego wynika że 42 (r600 64).

Nie siejcie zamętu :P Radeon HD 2600PRO/XT zbudowany został w opraciu o procesor graficzny RV630, który to wyposażony został w 120 procesorów strumieniowych(24 jednostki skalarne) z ośmioma jednostkami teksturującymi oraz czterema jednostkami render backends. Nawiasem, dla mnie to będzie chodzić szybciej niż 8600 :D A w tabelce to błąd jest, nie zwróciłem na to uwagi ;) zaraz dopisze że tam błąd jest.

 

Edit:

Tygodnik Komputerowy poinformował o pierwszych wynikach testów mobilnych Radeonów 2600, których specyfikacja jest bardzo zbliżona do pełnowymiarowych braci. Prawdobnie jedyną róźnicą jest położenie nacisku na energiooszczędność, możliwe też ze taktowanie będzie nieco niższe. Prawdopodobnie wydajność mobilnych kart AMD będzie więc nieco niższa niż ich pełnowymiarowych wersji. Dodatkowo nie ma mowy o podkręcaniu mobilnych Radeonów, zarówno przez producentów jak i userów. A oto wynika przeprowadzone na laptopie wyposażonym w kartę HD 2600XT:

Dołączona grafika

Podreślam, że testy mogą okazać sie mistyfikacją! Jeżeli testy są prawdziwe, to HD 2600XT osiągnie wydajność porównywalną do 8600 GTS (wersja na PC będzie zapewne wysoko taktowana), możliwe też, że nieznacznie przegoni swojego bezpośredniego konkurenta. Jeżeli polityka cenowa będzie przyjazna, AMD może odnieść sukces. Wszystko zależy od stosunku cena/wydajność.

Edytowane przez Nicolass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...