Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakie teraz wentylatorki sa na topie jesli chodzi o cisze/wydajnosc? (glownie cisze!)

 

Z tego co sam doswiadczylem:

 

-Akasa Amber odpada bo slychac ja nawet przy 5V...

-Thermal Take to w ogole dno... glosne jak niewiadomo co...

 

Jest cos naprawde cichego?

 

Pozdrawiam,

FlashT

 

PS. To nie jest pytanie z serii "co kupic?" a raczej z serii "co tam teraz slychac u chinczykow?" :)

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No stary jak akasa amber przy 5V jest dla ciebie slyszalna to obawiam sie ze nie ma recepty. Najlepiej sobie skoloj resorator'a zalmana i bedziesz happy. Ludzie nie popadajmy w paranoje i "cichofilie" ;)

 

A tak na temat to fander, akasa tyle moge z czystym sercem polecic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No stary jak akasa amber przy 5V jest dla ciebie slyszalna to obawiam sie ze nie ma recepty. Najlepiej sobie skoloj resorator'a zalmana i bedziesz happy. Ludzie nie popadajmy w paranoje i "cichofilie" ;)

 

To nie byla stara akasa niestety... starych dobrych juz nie da sie dostac... a nowe sa do d.

 

Co do popadania w cichofilie... tych wiatrakow u mnie np. ma byc w sumie 10 wiec raczej dobrze by bylo zeby byly mozliwie jak najcichsze :)

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza wiecznym Papstem na "topie" w chwili obecnej nie ma nic innego jak tylko Noctua (są dwie odmiany: primus & secundus).

 

Ale 10 wentylatorów Noctua to już jest spory wydatek muszę przyznać... i będę pełen podziwu, gdy się na to zdecydujesz ^_^

 

Poza tym są jeszcze tak jak wspomnieli przedmówcy: Scythe S-Flex, Noiseblockery, Coolinki, Silverstone'y.

 

Wszystko będzie ciche, jak sobie kupisz takiego Sunbeam'a za panel. Przy rozpiętości 0-12V da się uciszyć nawet najgłośniejsze wentylatory ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam jeszcze coś od siebie.

 

Zależy czego oczekujesz od tych wentylatorów - prędkość obrotowa.

Jeśli w granicy 1200 to wystarczy Ci nawet revoltec za 25pln on jest naprawdę cichy sam go posiadam.

Ale niestety jeśli w grę wchodzą wyższe obroty to tak jak poprzednicy pisali - są tylko droższe konstrukcje jak Papsty Noiseblokery czy Noctua czy też Fanderka.

 

Ale jeśli nie interesują Cię wyższe prędkości to po co przepłacać??

Hmm jest też coś takiego jak żywotność fakt trzeba temat poruszyć bo tańsze konstrukcje są niestety mniej trwałe.

Ale jeśli jest napisane że ma chodzić 60 000 h to jak dla mnie to spokojnie styka :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie oczekuje tego ze bedzie cicho i chlodno :) Ale ze np w razie potrzeby bedzie mozna podkrecic odpowiednio obroty, zeby bylo lepsze chlodzenie.

 

Co do ceny Noctua to rzeczywiscie troch drogo... ale ostatecznie jestem pewnie w stanie tyle wydac... tylko dlaczego wszystkie dobre wiatraki sa brzydkie??? :) Nie znajdzie sie jakis o porownywalnej jakosci/cichosci co by mial diody?

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz...

 

Taki panel: http://4max.pl/default.asp?g=124&gg=82&produkt=2469 ... jesli w ogole zmiesci sie pod drzwiczki do stackera... to czy jest jakis problem z podlaczeniem np calej sciany (3x120mm) do jednego regulatora, przod+tyl do drugiego, gora do trzeciego i panel do czwartego? W zasadzie pytanie czy mozna podlaczaac kilka wiatrakow do jednego regulatora...

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu - musisz tylko kupić rozdzielacze np. na Allegro - groszowa sprawa.

W moim panelu są 4 wyjścia na wentylatory, a podpiętych mam 7-8 (już pewny nie jestem ile :P ).

 

KamaMeter ma dość słabą rozpiętość obrotów, ale poza tym całkiem fajny. Podoba mi się przede wszystkim ten duży, czytelny wyświetlacz nieprzepełniony milionami informacji jak w GateWatchach i innych.

 

Co się tyczy cichych wentylatorów z podświetleniem... to niestety jest z tym krucho. Są co prawda Thermaltake'i Smart Fan Blue LED, które na minimalnych obrotach mieszają powietrze... ale są niesłyszalne. Ale mają jakąś hybrydę łożyska kulkowego i ślizgowego, co nie budzi mojego zaufania... choć pracuje u mnie od ponad rok bez zarzutu. Pozostałe przeważnie mają tylko ślizgowe łożyska, które nie są zbyt trwałe... a same wentylatory mają niezbyt korzystnie zestrojone obroty.

 

Moim zdaniem lepiej jednak kupić coś nieświecącego, a ewentualne podświetlenie zrobić w postaci nakładanych grilli czy innych samodzielnych katod wewnątrz.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua 120x120x25 NF-S12-800 - mam takie dwie, jedna w zasilaczu druga na GPU. Obydwie skrecone do 500RPM, przy takiej predkosci slyszalne sa z ok 20cm. Oczywiscie aby sprawdzic ich rzeczywista glosnosc trzeba je podlaczyc bez dyskow twardych oraz jakichkolwiek innych wiatrakow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mam trzy takie Noctua'y (przód, tył i CPU), wszystkie puszczone na min. i przyznaję, że jest cicho (a raczej może być po wyrzuceniu twardego za okno :mur: ), ale wydaję mi się, że coś słabo dmuchają chociaż nie jest źle :) I teraz pytanie, jak w porównaniu wypada fander i czy jest sen wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ze jaki zakres ma dokladnie? Bo niestety nigdzie nie udalo mi sie znalezc :(

W recce na modplanet wyczytałem, że minimalne obroty jakie można ustawić na scythe kama meter to 1000 obrotów/min. Dałbym sobie z nim spokój. Już lepiej wziąć Zalmana ZMFC-1 za 89 zł, dzięki któremu moje wentylki kręcą się 500-700 RPM :) Co do wentyli Noctua to uważam, że jeśli masz zamiar skręcać obroty na min. to lepiej już wziąć Fandera. Raz że ciężko znaleźć wentyl, który będzie słyszalny przy 600 RPM (nie licząc no-name'ów) a dwa, że ma wbudowany potencjometr. No i cena - 71 zł za wentyl to IMO przesada, masz za to 2 inne całkiem porównywalne. Poza tym w wielu reckach Noctuy pojawiają się narzekania na głośność łożysk. Edytowane przez SzperSon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz że ciężko znaleźć wentyl, który będzie słyszalny przy 600 RPM (nie licząc no-name'ów)

Chyba nie licząc Fanderów... bo są słyszalne i przy 450 RPM. A i chciałbym zobaczyć te "wiele" recenzji z narzekaniami na Noctua bo ja znam tylko jedną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie licząc Fanderów... bo są słyszalne i przy 450 RPM. A i chciałbym zobaczyć te "wiele" recenzji z narzekaniami na Noctua bo ja znam tylko jedną.

Ja mam fanderka i nie narzekam na niego. Wręcz jestem zadowolony z jego głośności pracy - bardzo cichy. Nie wiem co chcesz od fanderków??

450 i są słyszalne??

To jest wręcz niemożliwe. I nie popadajmy w paranoje. Bo przy takiej prędkości prawie każdy wentylek jest cichy przez duże C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie licząc Fanderów... bo są słyszalne i przy 450 RPM. A i chciałbym zobaczyć te "wiele" recenzji z narzekaniami na Noctua bo ja znam tylko jedną.

Masz słuch absolutny? Dla 99% ludzi niemal każdy wentyl przy 450 RPM będzie niesłyszalny. Zawsze znajdzie się jakiś maruda, któremu przeszkadza bzyczenie komara 2 bloki dalej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że podczepię się do tematu: czy taki Wentylator da się zamontować jako chłodzący procesor, tak aby płyta główna sama regulowała jego obroty? Bardzo mnie interesuje ten model, gdyż w przystępnej cenie oferuje przepływ powietrza ponad 100 CFM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

450 i są słyszalne??

To jest wręcz niemożliwe. I nie popadajmy w paranoje.

Masz słuch absolutny? Dla 99% ludzi niemal każdy wentyl przy 450 RPM będzie niesłyszalny.

Jak dobrze że nie jestem 99% ludzi i dla mnie cisza to jest cisza a nie praca cicha na tyle że nie słychać jej przy głośnym otoczeniu np. w dużym mieście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz słuch absolutny? Dla 99% ludzi niemal każdy wentyl przy 450 RPM będzie niesłyszalny. Zawsze znajdzie się jakiś maruda, któremu przeszkadza bzyczenie komara 2 bloki dalej :wink:

Nie chodzi o sluch absolutny, po prostu bardzo malo osob ma naprawde cichy, wyciszony komputer. Gruba wiekszosc, moze wlozyc dowolny wiatrak 120x120 do komputera, puscic na 1000rpm i bedzie wedlug nich... bezglosny, praktycznie nieslyszalny ale tylko dlatego, ze dysk, zasilacz, bzyczek na czipsecie go zagluszy.. Moja Noctua przy 500rpm rowniez jest slyszalna jednak i tak zaglusza ja, nieco wyciszony dysk 2,5 cala .. Co do przeplywu, coz albo przeplyw albo cisza. W moim przypadku do chlodzenia calego komputera wystarcza 2x500rpm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że podczepię się do tematu: czy taki Wentylator da się zamontować jako chłodzący procesor, tak aby płyta główna sama regulowała jego obroty? Bardzo mnie interesuje ten model, gdyż w przystępnej cenie oferuje przepływ powietrza ponad 100 CFM.

Mam ten wentyl. Zamontować go w taki sposób, żeby płyta kontrolowała jego obroty nie próbowałem, bo w zestawie jest dołączony kontroler. Jeśli chodzi o sam wentyl, to najniższe obroty oscylują w okolicach 1200, przy czym nie jest zbyt cichy i wyraźnie słychać łożysko. Przy maksymalnych obr. to już tornado, które pod względem głośności dorównuje Delcie 120x120x38. Ogólnie raczej dla maniaków OC.

 

@ puma, slow

 

Zgadzam się. Ale Was można zaliczyć do "cichofili" - do których większość nie należy. Sprawa wygląda tak, że koszt wyciszenia kompa do poziomu zadowalającego przeciętnego usera nie jest duży - kilka cichych wentyli, jakiś kontroler. Natomiast osiągnięcie ciszy przez duże wymaga C sporych nakładów finansowych - czego przykładem jest chłodzenie Slow'a. Kolega flasht ma zamiar kupić 10 wiatraków. Jeśli zdecyduje się na nowe Noctua to wyda 700 zł! :blink: Za tyle można złożyc bardzo fajne WC, wydajniejsze i cichsze niż 10 wentyli dowolnej marki. Rozumiem dylemat przy zakupie 1-2 wentyli, ale 10? Swoją drogą bezsensem jest ładowanie tylu wentyli do budy, ale to już moje zdanie :)

Edytowane przez SzperSon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o sluch absolutny, po prostu bardzo malo osob ma naprawde cichy, wyciszony komputer. Gruba wiekszosc, moze wlozyc dowolny wiatrak 120x120 do komputera, puscic na 1000rpm i bedzie wedlug nich... bezglosny, praktycznie nieslyszalny ale tylko dlatego, ze dysk, zasilacz, bzyczek na czipsecie go zagluszy.. Moja Noctua przy 500rpm rowniez jest slyszalna jednak i tak zaglusza ja, nieco wyciszony dysk 2,5 cala .. Co do przeplywu, coz albo przeplyw albo cisza. W moim przypadku do chlodzenia calego komputera wystarcza 2x500rpm :)

No ja chcialbym zeby byl naprawde cichy :) Dlatego szukam naprawde cichego wentyla. Zasilacz co prawda bedzie pewnie slyszalny, ale np dyski wszystkie beda w Quiet Drive'ach... A co do sluchu to niestety naleze do tych osob co go maja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do dyskusji. Jeśli chodzi o wentylatory to mogę polecić Scythe S-Flex, mam takie dwa w budzie, łożysk nie słychać, zero wibracji, kręcą się u mnie na @600rpm i są niesłyszalne. Są troche drogie i mają kiepskie wykończenie bo nie ma np. oplotów na kable, ale zawsze to jakaś konkurencja dla Fandera. Mam nadzieje że ich trwałość nie jest najgorsza. Jestem z nich wielce zadowolony zatem mogę polecić.

 

A teraz małe OT.

Co do absolutnie chichej pracy komputera... IMHO ktoś dla kogo fander @450rpm jest głośny padł ofiarą manii a w skrajnym przypadku zaburzenia obsesyjno kompulsywnego ;) (wiem wiem, mądre słowa ale tak to się nazywa fachowo) nie przeszkadza mu sam dźwięk z fizycznego punktu widzenia (czyli coś nieprzyjemnego dla uszu) tylko przeszkadza mu sam fakt że to coś nie jest 100% ciche (nieskazitelne) i nie daje mu to spokoju dopóki takie nie będzie.

Sam miałem kiedyś takiego chorego znajomego który siedząc w pokoju w akademiku słyszał jak woda kapie z kranu w łazience która znajdowała się po przeciwnej stronie korytarza a drzwi do niej były zamknięte. Nie mógł się skupić wtedy na nauce. Dużo głośniejsze i mniej przyjemne były dźwięki wydobywające się np. z ulicy, jemu jednak przeszkadzała kapiąca woda. Tak samo komuś może bardziej przeszkadzać ledwo słyszalny komputer w jego pokoju niż np. dużo głośniejsza lodówka w kuchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja apeluję o kilka dni cierpliwości, bo będę mieć czołówkę cichych wentylatorów(NB, Fander, Noctua, S-Flex, 2xCoolink, TT SilentCat) i zdam relacje który w moim odczuciu jest najcichszy.

 

A co do lodówki - mieszkam w domu jednorodzinnym, kuchnia jest piętro niżej a i sama lodówka jest dość cicha, więc nie sposób ją usłyszeć. Dodam jeszcze że mieszkam w baaardzo cichej dzielnicy gdzie po 21-22 prawie żadne auto nie jeździ :wink: W komputerze mam(dobra, miałem bo chwilowo jest więcej) 2 Fandery i dysk 2,5" wyciszony i słyszalem w nocy go z 2-3 metrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja apeluję o kilka dni cierpliwości, bo będę mieć czołówkę cichych wentylatorów(NB, Fander, Noctua, S-Flex, 2xCoolink, TT SilentCat) i zdam relacje który w moim odczuciu jest najcichszy.

 

A co do lodówki - mieszkam w domu jednorodzinnym, kuchnia jest piętro niżej a i sama lodówka jest dość cicha, więc nie sposób ją usłyszeć. Dodam jeszcze że mieszkam w baaardzo cichej dzielnicy gdzie po 21-22 prawie żadne auto nie jeździ :wink: W komputerze mam(dobra, miałem bo chwilowo jest więcej) 2 Fandery i dysk 2,5" wyciszony i słyszalem w nocy go z 2-3 metrów.

Z zaciekawieniem czekam na Twoją relację dotyczącą wentylatorów, a kibicuje fanderom.

 

A co do samej głośności to zależy czy jak słyszysz kompa z tych 2-3m to czy możesz spać z tym spokojnie i czy to Cie drażni. Jeśli słyszysz tylko jeśli o tym przez chwile pomyślisz to OK a jeśli słyszysz to cały czas i nie daje Ci to spokoju to wtedy można podciągnąć to pod ten przypadek który opisywałem =]

Człowiek jest taki że przyzwyczaja się do wszystkiego i jak słyszy coś przez dłuższy czas to z czasem tego nie słyszy (oczywiście w granicach rozsądku, bo chyba ciężko przyzwyczaić się do pracującego traktora w pokoju).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spać potrafie spokojnie, komp jest słyszalny ale bardzo delikatnie :wink: Co nie zmienia faktu że słyszę go cały czas. No, ale cóż... na słuch nigdy nie narzekałem, wręcz przeciwnie.

 

Zrobie testy na dwóch radiatorach(jeden HP i cały miedziany drugi standard HP+Alu) żeby przekonać się jak z ich wydajnością. Jakoś trzeba sobie radzić bez specjalistycznych przyrządów :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie insynuuj że reszta jest głucha B-) Po prostu bynajmniej mi tak bardzo komp nie przeszkadza w spaniu :)

Z wielką niecierpliwością czekamy na test. A właśnie masz do porównania jakieś tańsze mieszacze powietrza czy tylko te co napisałeś?

W sumie dobrze by było jakby sie porównało i te z tańszej pułki cenowej...

Edytowane przez mato22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten wentyl. Zamontować go w taki sposób, żeby płyta kontrolowała jego obroty nie próbowałem, bo w zestawie jest dołączony kontroler. Jeśli chodzi o sam wentyl, to najniższe obroty oscylują w okolicach 1200, przy czym nie jest zbyt cichy i wyraźnie słychać łożysko. Przy maksymalnych obr. to już tornado, które pod względem głośności dorównuje Delcie 120x120x38. Ogólnie raczej dla maniaków OC.

O! Fajnie - jesteś pierwszą znaną mi osobą, która się niego zdecydowała. Pozwól, że podpytam Cię o kilka spraw :)

Jakim kontrolerem ustawiasz obroty - tym z zestawu? Czy te 1200rpm to mierzysz na płycie czy jakimś panelem, bo w zestawowym panelu nie ma za bardzo jak odczytać :)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Ja również z niecierpliwością czekam na Twój Puma test (czy aby na ModPlanet nie testowaliście jakoś niedawno NB i Noctuy?). Bylebyś tylko metodologię jasną przyjął :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...