Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

nie jest rownie dobry, a napewno nie lepszy. jest pomiedzy tymi a zephyrem/acutake

Ok, wierze.

Wg mnie jeśli skręce obydwa te wentyle tak by były dla mnie niesłyszalne z 1m to Slip Stream miał większą wydajność - ale mogę się mylić, w końcu nie mam czym dokładnie tego zmierzyć.

A jaki byłby najlepszy wentylator, który przy bardzo cichej pracy ma największą wydajność ?

Potrzebuje 2 do obudowy Antec p182(przód i tył) oraz 2 na CPU (core -5 750) + prolimatech megahalems - żeby było wydajnie a przede wszystkim cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w łapkach miałem kilka śmigiełek więc może małe streszczenie skrobne. Więc przez moją obudowę przewineły się: Acutake, Zephyr, Coolermaster podświetlany, Arctic ten taki w koszyczku antywibracyjnym oraz altualnie w obudowie siedzą 2x Scythe Slip Stream 1900 :lol: i Fander.

 

12V

 

Właśnie ze względu na wydajność zakupiłem 3xSSS 1900 (a w zasadzie wg płyty 2050) i w porównaniu do pozostałych jest to mały potworek zdolny do poruszania się o własnych siłach :rolleyes: i jedynie Fander nie odstaje od niego drastycznie. Oczywiście o jakimkolwiek komforcie pracy na komputerze mowy być nie może więc ustawienie 1900 jest raczej do testów ewentualnie grania w słuchawkach ale na pewno nie w nocy. Jeśli chodzi o często porównywane Acutake i Zephyr to ten drugi jest i wydajniejszy i cichszy - w Acutake szumi łożysko. Ciekawostką jest Arctic który ogólnie jest cichy ale tylko w pionie - w poziomie terkocze co nie wróży dobrze na przyszłość, a gdyby nie specjalna ramka przenosił by straszne wibracje na obudowę (zaryzykuje stwierdzenie że porównywalne z Laingiem@18W). Coolermastera dostałem razem z obudową ale od jakiegoś czasu go nie używam (pracował max rok) gdyż jego wydajnośc nawet na 12V jest nieciekawa.

 

5V

 

Na 5V wydajność Scythe jest nadal zadowalająca (kręci się on wówczas z prędkością około 900 obr/min - startuje od około 4,3V ale nie sprawdzałem obrotów przy tym napieciu) i jest akceptowalnie cichy jak dla mnie aczkolwiek po przystawieniu ucha słychać łożysko (zresztą w Fanderze też jednak ten ma już 2 lata kręcenia za sobą z czego rok w poziomie) no a z racji sporych jeszcze obrotów słychać szum powietrza - mi osobiście nie przeszkadza ale dla cicho fili ten model to się raczej nie nadaje ( w ostateczności przy 4,3V jednak z racji tego że większość regulatorów jest chyba od 5V taka opcja raczej odpada). Wydajność Acutake na 5V jest zerowa gdyż rusza on dopiero od 6V marnując tylko prąd gdyż prawie nie wieje. Mierną wydajność na 5V prezentuje również leciwy Coolermaster. Zephyr na 5V jest bardzo cichy ale wydajnością nie powala, natomiast Arctic przy tym napięciu jest bardzo cichy (w zasadzie tak od 8V już a startuje od 3,5V:!:) i prezentuje przyzwoitą wydajność zbliżoną do Fandera (subiektywnie oczywiście).

 

Ogólnie wydajność prezentuje się mniej więcej tak:

SSS>Fander=Arctic>Zaphyr>Coolermaster=Acutake

 

a głosność (subiektywnie) tak:

(12V)

SSS>Fander=Arctic>Acutake>Coolermaster>Zaphyr

(5v)

SSS=Fander=Acutake (głównie przez szumiące łożyska) >Arctic>Coolermaster>Zephyr

 

Porównując jeszcze głośność przy 900-1000obr SSS jest porównywalny z Fanderem i Arcticiem jednak wieje wyraźnie mocniej, najgłośniejszy jest wówczas Acutake w którym tarabani łożysko jednak jego wydajność jest znacznie niższa. Przyzwoicie prezentuje się Zephyr który jest w miarę cichy i wydajny.

 

Oczywiście otwartą kwestią jest trwałość łożysk która zwłaszcza w Arcticu i Acutake (oraz niby w Zephyrze) może być słaba. Fander ma dwa lata i z porównania można powiedzieć wyszedł obronną ręką. Zobaczymy na ile sprawdzi się jakość Scythe.

 

Z ciekawostek dodam że po założeniu Scythe na chłodnice (2x120) zamiast Fanderów temperatury max na CPU i GPU zalanych wodą spadły o około 3-4C (podobnie na NB chłodzonym pasywnie z uwagi na lepszą wentylację ogólną obudowy)

 

@Roger7

Cichy i wydajny powinien być SSS 1200 odpowienio skręcony - wg. tego testu startuje od 4V i ma wówczas 600obr/min. Co ciekawe wg silentpcreview SSS 1900@5V ma ~400obr co jest jak dla mnie bajką - jak znajdę chwilę wolnego to posprawdzam wszystkie trzy swoje SSS pod tym kątem (mój zachowuje się raczej tak jak wersja 1600 który przy 5V ma 900obr/min).

 

Coś długawy post mi wyszedł :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego Arctic ale w wersji "L" czyli 1000 RPM nominalnie ... drgania nie są problemem przy tych natywnych 1000 RPM (realnie kilka % więcej) pod warunkiem że wentylator jest przykręcony do obudowy ... ale jak "wisi" na karcie graficznej to jest pewien problem z wibracjami (nadal mowa o 10xx RPM ... bo przy 545 RPM wibracje znikają ... ale chyba nie ma wentyla który by wibrował na tak niskich obrotach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator w moim zasilaczu (Amacrox AX 450) zaczął niedawno terkotać i wypada go wymienić bo jest to trochę denerwujące. Jaki wentylator 12cm byście polecali do niego w cenie ok 25zł. Myślałem nad SCYTHE SLIP STREAM 120X120mm 1200 rpm, ale może można cos dostać dobrego w lepszej cenie? Jak wyglada sprawa np z tańszymi ACUTAKE? Nie chciałbym np znowu za niecały rok wymieniać wenylatora.

Z góry dziekuje za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może powiedzieć coś więcej na temat wentylatorków Enermax, dokładnie tych ?

 

http://www.cooling.pl/enermax-ucev12-evere...ukt,551767.html

 

Główny wymóg to cisza i niebieskie podświetlenie. Wentylatorki będą działać na napięciu ~ 7V.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może powiedzieć coś więcej na temat wentylatorków Enermax, dokładnie tych ?

 

http://www.cooling.pl/enermax-ucev12-evere...ukt,551767.html

 

Główny wymóg to cisza i niebieskie podświetlenie. Wentylatorki będą działać na napięciu ~ 7V.

bedzie slabo swiecic, bo diod sa podswietlane napieciem zasilanai wentyla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mowa o yate? czy mistralu? kilka sztuk będzie podpięte pod panel, więc regulacja będzie.

Oczywiście, że o yate. Na niższych rpm nie jest tak źle, ale już nie pamiętam przy jakich obrotach wentylator jest znośny w odsłuchy. Jakość wykonania samego wentylatora jak i łożyska też nie zachwyca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...