Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano 07 marzec 2010 - 18:59

 

-=YoGi=- bawił się 120tką, ale bez PWM.. W sumie mnie też interesuje ten wentylek.. a jakby kto miał jeszcze porównanie do Akasa Apache, Enermax Magma czy Scythe Gentle Typhoon było by super :D

 

Mam, fajna sztuka, niestety bez PWM. Do Typhona porównywałem, ale niestety dysponuje tylko wersją 800rpm. Miałem dostać w tygodniu 1850rpm, ale sklep zawalił i nie wiem czy w ogóle będzie. Gdyby już był, to bym zrobił w końcu teścik tych wentyli, które zgromadziłem.

 

 

Jak za 70,- za SilenX iXtrema Pro IXP-76-14/18 to rzeczywiście, znajdzie się coś lepszego...

 

 

 

Edycja (09.03.2010):

 

Zacząłem dzisiaj przeglądać wentylatory, które dorwałem do testowania. Zaciekawił mnie ten Revoltec...Naprawdę jak na produkt tej firmy, która kojarzona jest raczej z tanimi produktami i produkowanymi "na ilość", wentylator prezentuje się bardzo dobrze. Szczególnie stylistyka wentylatora jest bardzo ciekawa i może zainteresować osoby, które chcą znaleźć nietuzinkowo wyglądający wentylator, za rozsądne pieniądze. Revoltec Airguard Pro, bo o nim mowa, ceną konkuruje z polecanym bardzo często Fanderem Selekta. Sam jestem bardzo ciekaw, jak wypadnie w bezpośrednim porównaniu :)

 

Trochę info:

# Wymiary: 120x120x25 mm

# Poziom hałasu: 15.7 dB/A (z adapterem 7V)

# Poziom hałasu: 17 dB/A (z adapterem 9V)

# Poziom hałasu: 19.2 dB/A (bez adaptera)

# Obroty wentylatora: 800 obr./min. (z adapterem 7V) ± 10%

# Obroty wentylatora: 1000 obr./min. (z adapterem 9V) ± 10%

# Obroty wentylatora: 1200 obr./min. (bez adaptera)

# Przepływ powietrza: 32,61 CFM (7V) 40,42 CFM (9V) 48,86 CFM (12V)

# Typ łożyska: Magnetic Barometric Bearing

# Podłączenie: 3-pin Molex

# Mocowanie: antywibracyjne kołki lub śrubki wraz z gumowymi podkładkami

# Żywotność: 120.000 godzin

# Dodatkowo: Prosty demontaż rotora do czyszczenia

 

W zestawie:

- wentylator Revoltec "AirGuard" PRO

- Śrubki

- Podkładki

- Kołki antywibracyjne

- Przejściówka Molex z wyjściem na 12V, 9V i 7V

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edycja (09.03.2010):

Zacząłem dzisiaj przeglądać wentylatory, które dorwałem do testowania. Zaciekawił mnie ten Revoltec...

Czy w swoich recenzjach możesz zwrócić uwagę na kulturę pracy wentylka - chodzi o jego głośność wywoływaną przez "przepływ powietrza" oraz pracę łożyska - oczywiście w porównaniu jednego do drugiego/innych? Ew. jego obroty i przepływ powietrza raczej znajdzie się już w necie. Thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Jak tylko przyjedzie zamówiony Typhoon, to będę porównywał. Praktycznie wszystkie dane techniczne można znaleźć na necie. Ba, nawet zmierzone wartości można znaleźć, jeśli tylko jakiś serwis dysponował odpowiednim sprzętem. Takiego sprzętu nie mam, dlatego jeśli chodzi o cyferki, to ograniczę się do tego, co mogę zmierzyć i sprawdzić przy pomocy tego, czym dysponuję. Natomiast na pewno znajdą się porównania tego co powiedziałeś, czyli głośności samego wentyla - łożyska, kultura pracy, hałas generowany przez szum powietrza, wibracje, jakość wykonania, itd. Jeśli uda mi się poskładać kompa w miarę szybko (liczę, że serwis szybko się odezwie), to istnieje prawdopodobieństwo, że zrobię test każdego wentylatora przy różnych prędkościach obrotowych, zamontowanego na chłodnicy Thermochill PA160.1, z zamontowanym oryginalnym shroudem, w obiegu z samym procesorem i wrzucę w "tabelę" otrzymane temperatury (Load i Idle), żeby można było mieć jakieś odniesienie nie tylko do samej kultury pracy, czy względnie mierzonego przepływu, ale także konkretnych wartości, które te wentylatory prezentują. Niestety nie posiadam żadnego zwykłego chłodzenia - nie licząc fabrycznego coolera :P więc testy mogę zrobić tylko na chłodnicy. Chyba, że jakimś cudem gdzieś dorwę jakiegoś towera od kogoś, choć małe prawdopodobieństwo, że ktoś odda swoje chłodzenie :D

 

Colin_MC B-) Dołączona grafika

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że wyciszam kompa maksymalnie, do wymiany lecą teraz wentylatory 120mm w obudowie (2szt.) i w zasilaczu.

Upatrzyłem sobie wentylatory Noctua, tylko że widze takie modele:

 

-NF-S12B FLX

-NF-P12

-NF-S12B ULN

 

No i teraz takie pytanie, które z nich byłyby najcichsze i które najbardziej nadają się do obudowy, a które do zasilacza?

W sumie na super wydajności mi nie zależy. Zasilacz to Corsair 550W, chodzi na dużym luzie.

Edytowane przez matas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawily sie nowe Fander Roxo Ultra Silent

 

Ktos juz sie skusil, tesotwal i moze cos powiedziedc na ich temat ? 

 

Cena w kazdym razie jest chyba do przyjecia, co ?

 

 

 

EDYCJA

Podlinkowane ze strony innego serwisu foto z charakterystyka Fanderów Roxo

Dołączona grafika

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio SilentumPC Zephyr 120mm. Jest zajebiście niewyważony i nie jest wcale rewelacyjny. Podejrzewam, że Roxo mogą być podobnej klasy (cena dokładnie ta sama). Nie mierzyłem go jeszcze na 10V, ale na 12V oczekiwałem czegoś jednak innego. Zastanawiam się też czy sterowanie Chiefteca będzie nim dobrze zarządzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co zdążyłem to odpalić Chiefteca. Bez kompa. Wentyl kręcił się leniwie (cel osiągnięty), ale upaliłem sterowanie wentylatorów w CFT... Dzisiaj będzie wymiana końcówki i ponowne uruchomienie. Jako wolnoobrotowiec, żeby cokolwiek pompowac to Zephyr się nadaje.

NIemniej jednak widać jak niewyażone łopaty są wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damian2072

Witam,

 

Chcę zakupić 3 wentylatory 120mm i zastanawiam się jaki wybrać. Potrzebuję:

1) do zasilacza

2) na chłodzenie Tuniq Tower

3) na Accelero S1 rev 2

 

Wentylatory mają być dosyć ciche. To jest priorytet. Aczkolwiek żadnym maniakiem nie jestem. ;p Mają być ciche przy dobrym przepływie powietrza. Zastanawiałem się nad Scythe GT. Tylko nie wiem czy wybrać model 1450 rpm czy 1150 rpm. Będę podpinał wentylator bezpośrednio do 5V w molexie. Czy ktoś może orientuje się ile obrotów ma model 1450 rpm @ 5V, a ile 1150 rpm? Chciałbym około 700-800 rpm na 5V ;p

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Damian2072

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przyszedł czas żeby wymienić wentylator na pentagram karakorum. Przede wszystkim zależy mi na wydajności, cisza jest sprawą drugorzędną. Który z tych będzie najlepszym zakupem:

 

AAB Super Silent Cooling Fan 12 TC - 23,9 zł

Scythe Slip Stream 120 mm (1900 obr./min.) -33,9 zł

SilentiumPC Zephyr 120 mm LED - Blue - 23,9 zł

Revoltec Dark Blue 120 mm - 35,9 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ubudowe antka 300 z fabrycznymi wentylatorami. No co tu gadac, glosne sa a doddatkowo znaczenie przekazuja drgania na obudowe. Myslalem zeby wymienic je tanio na:

- SilentiumPC Zephyr 120mm;

- SilentiumPC Zephyr 140mm.

Czy to prawda ze te Zefirki sa tak ciche, ale malo wydajne? Bo konkretnie moje pytanie brzmi, czy Zefiry beda chociaz tak wydajne jak referencyjne wentylatory antka 300? Bo ich wydajnosci na profilu LOW mi odpowiada, tylko ze glosne sa skubance. Standardowe ustawienia low dla org. wentyli to 700rpm dla 140mm i 1200rpm dla 120mm.

 

badz:

- Scythe Slip Stream 140mm SM1425SL12L 800rpm;

- Scythe Slip Stream 120mm 800rpm

Oba zdaje sie bardzo! ciche nawet przy max. obrotach, a domniemam ze to produkt lepszy niz wentyle antka - dlatego zastanawiam sie czy 800rpm starczy zeby uzyskac taka sama badz wyzsza wydajnosc niz antkowe, przy bardziej cichej pracy. Wyzsze rpm dla tej rodziny modeli z tego co czytalem sa juz slyszalne z odleglosci 50cm.

 

Dla osob nie znajacych obudowy - 140 wyciaga powietrze na od gory, a 120 od tylu.

 

Acha, to takie propozycje luzne po 30min szukania dobrych wentyli po stronach + weryfikoanie opinii kupujacych. Sam srednio sie orientuje w temacie.

 

Noiseblocker BlackSilent XL1 120mm rev.3 drogi, tak samo jak Fander Selekta 120mm - chyba ze zakup jednego z tych 2 ostatnich bedzie lepszym niz 2 pierwsze, ale watpie.

 

 

 

Dodatkowo za jednym razem chcialbym spytac o rade, co zalozyc na TT Bigtyp 120. Stardardowy wentyl i jego wydajnosc sa dla mnie wystarczajace, dlatego szukalbym czegos w rownej badz wiekszej wydajnosci przy zachowaniu wiekszej ciszy dla 1400-1500rpm - bo z taka on pracuje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez yooguruto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega nade mną również chce się zaopatrzyć w nowe wentylatory 120mm(dokładnie 4 do obudowy Fractal Design Define R2 w której już mam 2 wentyle z pkt2 z przodu i z tylu obudowy ) osobiście myślałem na czymś takim:

 

1)Fander Selekta (bo polskie i z tego co czytałem to dobre - pochlebne recenzje w internecie)

2)Fractal Design Silent Series Fan (bo takie 2 mam w obudowie)

3)Scythe Gentle Typhoon (bo dobre ale nie wiem czy warto patrząc na cenę)

4)Fander Roxo Ultra Silent (bo tak)

 

mam również pytanie odnośnie obrotów jakie powinny osiągać wentylatory by były efektywne i swoim hałasem nie przyprawiały o ból głowy? I czy jest sens ew. szybsze (i z tego zakładam że wydajniejsze)wentyle umieścić z przodu i z tylu a wolniejsze na dole i na górze ? Ale z racji tego że ja się specjalnie nie znam to liczę na waszą rade i pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, szybsze na wciąg, wolniejsze na wyciąg w ten sposób kurz będzie miał utrudnione zadanie dostania się do kompa (oczywiście wymagane filtry na wciągu powietrza). Jak chcesz, mogę zrobić Ci lepszą cenę na Roxo i Selekte. W razie czego PM me ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yooguruto zefirki na pewno nie będą cichsze od Anteca i na pewno zakup Selekta będzie lepszy niż zephyr. SlipStream są dobre jak na swoją cenę. Bardzo dobry jest też GentleTyphoon.

Jeśli chodzi o wentyl 140mm do pracy w poziomie, to patrząc po twoich poszukiwaniach wentyli, wnioskuje, że kwota na te zakupy jest niska, więc raczej nie kupisz nic dobrego w tej cenie.

 

Hyperion 1 i 3 jak najbardziej. Jeśli chodzi o prace poziomą, to najlepiej z nich Typhoon. Do piony oba się nadają. Jeśli chodzi o prędkości to zależy czego oczekujesz, ale jeśli zrobisz miks - 2x Fander + 2x Typhoon, to Typhoony kup 1150rpm, bo Selekta ma 1100rpm max. Jeśli będzie za głośno, w co raczej wątpię, to zawsze możesz skręcić Selekta, a Typhoona podpiąć pod 5V :)

Roxo jeszcze nie testowałem, ale się zastanawiam, czy nie kupić na próbę :)

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam wentylatora 120mm miedzy 30-40zł. Maksymalna głośnosć to 23dba, a przepływ powietrza przydalby się około 50CFM. Znalazłem takie propozycje:

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/468140#from15165

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/628859#from15165

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/853887#from15165

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/628860#from15165

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/955784#from15165

 

ktoś miał do czynienie z Xigmatekami? Są tak fajne jak je piszą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam Chiefteca CFT 560W ze zrobionym fan swapem na Noiseblockera XL1. Ostatnio obciążyłem go R 4870 podkręconym i zastanawiam się nie wrzucić do zasilacza czegoś dalej dość cichego, ale >1000 rpm. Co by tu wybrać, żeby było w miarę tanio i dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zasilaczu miałem 800rpm i wystarczał (Tagan U15 530W). Wieje bardzo dobrze jak na takie rpm i myślę, że wystarczy. Na TRUE jak najbardziej. Jak pod kontroler, to nie żałuj sobie :P A tak na poważnie, to 1450 i zmniejszyć mu obroty. Jak będzie trzeba mocy, to podkręcisz.

 

Do obudowy XL1 wystarczy.

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w zasilaczu miałem 800rpm i wystarczał (Tagan U15 530W). Wieje bardzo dobrze jak na takie rpm i myślę, że wystarczy. Na TRUE jak najbardziej. Jak pod kontroler, to nie żałuj sobie :P A tak na poważnie, to 1450 i zmniejszyć mu obroty. Jak będzie trzeba mocy, to podkręcisz.

 

Do obudowy XL1 wystarczy.

 

Dzięki.

A jakieś odrobinę tańsze alternatywy? Za powiedzmy 30zł sztuka? Głównie chodzi mi o zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do poziomu, jak chcesz, żeby dłużej chodził bez problemów, to jest do tego najlepszy. Ewentualnie jakiś z łożyskiem FDB. Fander Roxo są po 20,- (na FDB), ale nie wiem jak chodzą, bo nie miałem jeszcze okazji się nimi pobawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam od 2,5 roku 4 wentylatorów Scythe S-flex 800 rpm w obudowie (2 z tyłu obudowy, 1 na chłodzenie Cpu (TR-120 Ultra) i 1 zamontowany na radiatorze od VGA)

 

jestem z tych wentylatorów bardzo zadowolony, pracują po 10 godzin dziennie i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Łożyska pracują jak nowe, nic nie huczy (3 wentyle pracują w pionie, 1 w poziomie). Jakbym miał brać nowe wentylatory to tylko S-flexy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa fandery 120mm na chłodnicy, wentylatorki starego, pierwszego typu - całe białe z potencjometrem. ;) Nigdzie nie mogę znaleźć ich danych, ale zadowalają mnie w 100%. Jednak dziś, zauważyłem, że jeden Fander zaczął "wiercić" , i czas wymienić go na nowy. Szukałem tych Fanderów, niestety już nigdzie nie znalazłem "białego". ;) Jako, że rasistą nie jestem, stwierdziłem, że nowe, czarne pewnie będą równie dobre, już miałem je w rękach, kiedy przez moment zauważyłem Antec'a i przypomniałem sobie o Typhoonie.

 

Ostatnio także montowałem Noiseblockera, nie był najgorszy, aczkolwiek nie miałem bezpośredniego odsłuchu przy moich Fanderach.

 

Generalnie to jest tak : Komp jak jest w spoczynku to mało się grzeje, więc dwa fandery skręcone na minimum idealnie się sprawują (z odległości 2m prawie niesłyszalne) , jednak kiedy potrzebuję "kopa" dają nieźle w rurę i są wyraźnie słyszalne, ale także i wydajne. Taki układ mi bardzo pasuje i teraz moje pytanie, które wentylatory wybrać (muszą być takie same. ;) ). 

 

- Acutake Pro 120 mm PWM ( obroty od 400 do 1600 rpm).

 

- Fander Selekta 120mm ("Zapewnia on 15% lepszą wydajność przy 9% niższym poziomie hałasu niż pierwsza wersja wentylatorów Fander." Jakby temu wierzyć, to jestem za. ;) )

 

- NoiseBlocker Multiframe m12-s1  - Zastanawia mnie ta konstrukcja, niby 750rpm nie wystarczą, ale 8dB kusi... Szkoda, że nie ma potencjometru. 

 

 

Teraz patrzę, że generalnie moje pytanie sprowadza się do tego, czy nowe Fandery we wszystkim są lepsze od starszych ? ;) No a Acutake kusi ceną, a noiseblocker innowacyjnością, tylko nie chciałbym, aby było gorzej. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...