Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam trochę chyba za wysoką temperaturę płyty głównej w stresie (60 stopni). Komp: q8300, radek 5770, gigabyte p43t-es3g. Na górze mam zasiłke modecom MC i na tyle wentyl wydmuciach!ący powietrze. W mojej budzie mam miejsce jeszcze na 120mm wentylator z boku obudowy przy slotach pci, więc chciałbym tam zamontować wentyl wdmuciach!ący powietrze, zależy mi przede wszystkim na ciszy w spoczynku szczególnie tak zeby nie był słyszalny. Czytając powyższe wypowiedzi widzę że Gentle Typhon 120mm jest spoko wentylem, moge mieć takiego używanego wersje 1800rpm więc za głośno za 36zł ale z przejściówką 5V i 7V i teraz pytanie czy warto brać?? I jakie obroty około będzie miał z przejściówką 5V? A może jakiś inny wentyl? Dodam że nie chce przekroczyć 30-40zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Zamówiłem te Enermaksy. Powiedzcie mi tylko jak je najlepiej zamontować na górze obudowy. Dwie opcje widze:

- oba wyciągające

- lewy wyciągający, prawy wciągający

 

Ta druga opcja w teorii tworzy coś w rodzaju litery U idąc w jednym kierunku od prawej do lewej, i powinna dawać świeże powietrze prockowi, bo chłodne powietrze z przedniej 140-tki w większości pójdzie na grafę, która z kolei będzie wydzielac ciepło idące do góry, czyli do procka. Ale nie wiem czy to będzie lepsze od dwóch wyciągów, może ktoś już sie z tym bawił?

 

Poniżej fotka miejsc na wentyle (bezdziejna bo komp w ciemnym miejscu, a z lampą nie widać nic dookoła coolera).

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Oba daj wyciagajace a ten na tylniej sciance daj aby wial do srodka obudowy. U mnie zmniejszylo to temp. o 6 stopni.

 

Serio tak lepiej? Na procu wieje w lewo, czyli na tył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba daj wyciagajace a ten na tylniej sciance daj aby wial do srodka obudowy. U mnie zmniejszylo to temp. o 6 stopni.

 

W moim przypadku tylni dmuchający do środka pogorszył temperatury. Na czas testu cooler miał zamontowany wentylator z lewej strony tak aby zasysał zimne powietrze wdmuchiwane przez tylni. A układ wentyli podobny Dwa 140mm @ 520rpm wyciągające u góry , tył 120mm @ 510rpm wyciągający, przód 140mm@ 510rpm dmucha do środka. Wszelkie kombinacje zawsze kończyły się powrotem do układu klasycznego z coolerem ułożonym pionowo, dmuchającym na tył lub ułożonym poziomo dmuchającym do góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnych doświadczeń mogę napisać, że lepiej jest mieć więcej wentylatorów dmuchających do obudowy, niż tych wydmuciach!ących - czym ma chłodzić wentylator na procesorze czy grafice jak nic mu powietrza nie podaje tylko zabiera ? Mam Lancool K58 i 2 miejsca u góry obudowy na instalacje wentyli, zamontowałem 1x Enermax 140mm TB Silence(520 RPM przy 7V) bezpośrednio nad procesorem, większych różnic w temperaturach nie dostrzegłem - z przodu powietrze wpychał 1x 140mm Lian-Li(650 RPM), bezpośrednio za chłodzeniem procesora wypychał (podobnie jak na zdjęciu Harrego Lloyda kilka postów wyżej) 1x120mm Enermax TB Silence . Zmiana położenia enermaxa 140mm z górnego wypychającego na przedni wpychający powietrze do obudowy na poziomie chłodzenia procesora (Lian-Li 140mm jest na dole przy klatce na dyski twarde) zaoowocowało spadkiem temperatury na procku o 3-4 stopnie. Na procu siedzi Thermalright Mux120 + 2x Enermax TB Silence 120mm(ok. 650RPM przy 7V) w ustawieniu push-pull. Montowanie wentylatorów na górze obudowy jest ok, ale bez nich gorące powietrze i tak idzie do góry i wylatuje na zewnątrz (jeżeli mamy tam otwory). Aha, i przy rozplanowaniu wentylatorów bardzo ważny jest cable-management w obudowie, aby przepływ powietrza przez elementy był swobodny.

 

Co do wentylatorów Enermax TB Silence - jestem bardzo zadowolony, bardzo ciche i dmuchają niczego sobie, poza tym nie są drogie - mam 3x120mm i 1x140mm. Tylko radzę nie instalować ich blisko dysków twardych, bo są zbudowane na podstawie całkeim silnych magnesów.

 

ps. Jeżeli obudowa stoi na ziemi, dobrze jest mieć zamontowany wentylator wpychający powietrze jak najniżej - najchłodniejsze powietrze jest zawsze przy samej ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Niestety w moim przypadku coolera nie da się obrócić, na AMD może być tylko w pionie.

 

Co do tego że dobrze mieć dużo wciągających, to dlatego właśnie myślałem nad daniem wyciągającego i wciągajacego na górze, bo tak to będą trzy wyciągi, a powietrze skądś musi brać, 140-tka z dołu aż tyle go chyba nie da, bo będzie dość wolna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić Noiseblocker'a XL2 na coś cichego i bardziej wydajnego. Mam na procku założony cooler Thermalright Ultra-120 eXtreme. Czy magma będzie odpowiednia? A może dostane coś porównywalnego lub lepszego z niebieskimi/granatowymi łopatkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Przyszły mi Enermaksy, zamontowałem i ogólnie jest bardzo fajnie.

 

Łącznie mam w budzie 5 wentyli + zasilacz, więc razem słychać szum, który jednak znika w grach (co najwyżej lekko słychać w cichych momentach). Ale wydajnosć za to jest świetna, wieją porządnie.

 

Puściłem LinX + TessMark, na procu max 49 stopni, na grafie max 62* przy 43% (takty 800/1600/1000 na 1.0 V). Sam TessMark dał 65* przy 46%, a sam LinX dał 48 stopni. Zamknąłem okno przed testem i sie zrobiło dość ciepło w pokoju, choć to jednak nie lato, ale zapas raczej bardzo duży.

 

Docelowo w planach mam jeszcze kupić coś żeby dysk zamontować w 5.25", no i pomyśle o jakimś panelu do wentylatorów, żeby zoptymalizować wszystko,

 

 

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony i z wentylków, i z budy (świetna firma). Nie moge sie doczekać Bulldozera, i jakiegoś potworka od NV w 28 nm.

 

 

 

Zastanawiam sie jeszcze co by dało obrócenie wentylatora do góry nogami? Pomogło by grafie, czy wręcz przeciwnie?

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Co do tych Enermaksów Silent, to o ile łożyska są zupełnie niesłyszalne, to w poziomie wentylatory dużo głośniej szumią (szczególnie przytulone do ciasnych kratek). Zrezygnowałem z nich jako górnych wyciągów, zamiast tego dałem je oba na proca zamiast S-Fleksa. Temperatura proca wzrosła o 1 stopień, a jest dużo ciszej i aż grafa sie zaczęła wyrózniać przy podbiciu napięcia i taktów do 850.

 

Taka konfiguracja jak teraz mi idealnie odpowiada w kwestii głośności - przednia 140-tka ma koło 800 RPM, 120-tki Silent koło 950 RPM, a Vegas koło 850 RPM (1700 zmniejszyło temperature proca o 2 stopnie, więc nie ma najmniejszego sensu dawać szybciej niż minimum).

 

Pewnie na Intelu różnice były by większe jako że tam jest odczyt z rdzeni (choć na AMD chyba też jest jak sie nie odblokowuje rdzeni).

 

 

 

Odwróciłem też zasilacz, i nie zrobiło to żadnego wrażenia na grafie. Zerowa różnica w temperaturach, podejrzewam że to wynik niezwykle wolnej pracy wentylatora, który przyspiesza dopiero przy połowie obciążenia zasiłki, a tego mój komp chyba nie osiąga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jakie wentylatorki dobrac do obudowy CM Elite 430,

 

Dołączona grafika

 

czerwony mam zamontowany oryginalny z CM z tej obudowy, czyli przód zostaje wolny i dać tam 140mm (zielony kolor)?\\

 

niebieskie u górze, jeden dać wydmuciach!ący drugi wdmuciach!ący ??? myślałem o scythe slip stream'ach 1200

 

chłodziwo procka to scythe yasya

Edytowane przez troopers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Enermaxa Silence x2 puszczone na niebieskiej przejściówce od Noctuy NH-U12P SE2... Jeśli one są ciche to chyba komuś słoń nadepnął na ucho :angry:

 

Albo będę je sprzedawał, albo muszę jeszcze niższe obroty dać... Ale 11 dB to mają chyba z odległości 5 metrów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam łącznie 3 wentylatorów (12cm), 1 na chłodzenie proca + 1 wciągający i 1 wyciągający. Priorytetem jest cisza. Mam regulator obrotów więc, żeby po skręceniu nie było ich słychać z wewnątrz obudowy. Myślałem nad Noiseblocker BlackSilent XL1, dobry? W zestawie z chłodzeniem na kartę graficzną miałem Thermalright TY140 i po zmniejszeniu obrotów jest dla mnie niesłyszalny, więc chciałbym wentylatory o podobnej słyszalności, z góry dzięki za pomoc.

 

edit. ewentualnie może Noise Blocker BlackSilent Pro PL1/PL2? Tylko to już dość spory wydatek a nie chciałbym się zawieść. Trafiłem jeszcze na SilentiumPC Sigma EVO, który z nich były najlepszy?

Edytowane przez fenfir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie może Noise Blocker BlackSilent Pro PL1/PL2? Tylko to już dość spory wydatek a nie chciałbym się zawieść. Trafiłem jeszcze na SilentiumPC Sigma EVO, który z nich były najlepszy?

 

Posiadam NoiseBlockery PK3, a więc starszych braci PL1/PL2 i jestem z nich BARDZO zadowolony pod każdym możliwym względem. Polecam wentylatory z tej serii z całego serca.

To Ci może trochę pomóc :wink:

Wielki test poziomu głośności wentylatorów | Chłodzenie.net

Bardzo fajna sprawa.

 

Uwaga! Przyglądnij się jakie masz mocowanie wentylatora na chłodzeniu procesora - NB BSP (oraz parę innych wentylatorów) mają zaślepione przestrzenie pomiędzy ramkami w miejscu, gdzie przechodzi śruba, więc nie każde mocowanie na nie pasuje!

Fakt, że zawsze można pokombinować, ale mógłbyś się rozczarować gdybyś nie zdawał sobie z tego sprawy.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jakim to miejscu są one umiejscowione ?

2 x Enermax na samym przodzie obudowy. Obudowa Antec 300 i zamontowane są w tych koszykach.

 

NIE POLECAM Enermaxa Silence - on w ogóle cichy nie jest.

Te wentylatory przy wentylatorze Noctuy NF-P12 to odrzutowce... :|

 

 

To Ci może trochę pomóc :wink:

Wielki test poziomu głośności wentylatorów | Chłodzenie.net

Bardzo fajna sprawa.

Bardzo słaby test, ze względu na potwornie głośne tło. U mnie w domu tło jest poniżej granicy szeptu (wieś - 500 metrów od głównej drogi, 50 metrów od najbliższej asfaltowej drogi, 20 metrów od lasu - tak, wiem, mieszkam na zadupiu, ale dzięki temu jest tu cicho B-) ).

Dlatego mi ten Enermax TB Silence 12 jest głośny...

Edytowane przez aImLeSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro są zamontowane w takim miejscu to nic dziwnego że mogą być głośne.

Gdy wentylator jest umieszczony przy tej krateczce jego odgłosy znacznie wzrastaja.

Np. Mój wentylator Scythe Slip Stream Slim gdy był zamontowany na górze obudowy z tymi kratkami to był wyraźnie słyszalny gdy je wyciołem praktycznie go nie słychać , różnica w hałasie jest bardzo odczuwalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, może jutro wezmę i powycinam te kratki, ale coś nie jestem przekonany, że to pomoże. Bo to nie jest taka kratka jak w tandetnych obudowach, tylko taka w formie plastra miodu.

 

edit:

Powycinałem kratki. Czy ja wiem czy jest tak dużo ciszej? Może i jest różnica, ale dość mała.

W sumie jest cicho teraz - co by nie mówić. Najbardziej dokucza chrobotanie dysku.

Edytowane przez aImLeSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...