Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

No ja niestety nie dostanę 4 tacensów :( za to dostanę 2 takie i 2 tacensy. Mam nadzieję, że się współgrają chociaż 2 tacensy to przód tył, a te scythe dam na bok. Zobaczę jak zadziała. Szkoda tylko, że światło ma różny kolor :) (tak jestem estetą :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Późno, bo późno, ale co tam. Skoro chcesz mieć wydajność to rozumiem RPM około 800. W takim razie S-Flex(wersja 1200 podobno lepiej wypada w takich RPM niż 800), TT Silent Cat, XThermal BTF120PRO. Tego ostatniego szczególnie polecam do zastosowań około 500 RPM - niesłyszalny z 20 cm :) i ja wiem co mówie.

Nic dziwnego - on przy tej prędkości praktycznie w ogóle nie rusza powietrza. Jest to najprawdopodobniej jeden z najmniej wydajnych wentylatorów... acz gdyby go zastosować w większej liczbie przy 800-1000rpm mógłby być całkiem użyteczny i cichy.

Na Coolink nawet nie patrz, bo terkoczą strasznie.

Jest to dla mnie rzecz niesamowita, bo Puma w swoim teście na mod-planet nie napisał pierwszy o tym terkotaniu. Ja mam jednak 4 Coolinki i żaden nie terkocze. Ofkors przyłożywszy ucho słychać łożysko, ale o terkotaniu mowy nie ma.

 

Ja mimo wszystko po wielokroć bardziej ufam nawet terkoczącym Coolinkom niż jakiemukolwiek wyrobowi Thermaltake.... no może z wyjątkiem Smart-Fanów, które akurat im się całkiem udały.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 12V bynajmniej nie jest cichy, oczywiście bez adaptera. O tej małej wydajności jakoś nie jeste przekonany - jest podobna jak w przypadku Noiseblockera.

No niestety - Noiseblocker też nie jest demonem wydajności :rolleyes:

Swoją drogą Coolink też nie <_<

wziąłem 6 takich http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...roducts_id=7957, dostałem je po 30zl/szt

na radiatorze z cpu siedzi Fander120mm puszczony na 1200, max chyba sie kreci 1500 ale wtedy juz jest dosyc słyszalny.

Moim zdaniem całkiem przyjemny wybór.

Zdaj potem relację jak się sprawują :)

 

Co do wentylatora na coolerze procesora to dobrze, że masz wentylator o takiej rozpiętości obrotów - masz w razie czego nadwyżkę "mocy" chłodzącej, a przecież grając nie musisz mieć przeważnie zasianej makiem ciszy ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky, zdefiniuj mi wydajność wentylatora. Według mnie można ją ocenić tylko wtedy, gdy porównujemy dwa wentylatory na identycznych obrotach i wydajniejszy jest ten, który ma większy przepływ powietrza(stąd specjalne łopatki np. w Noctua czy większa ich ilość w niektórych produktach). Wydajność rozumiem właśnie przez takie porównanie a'la SPCR - 25 CFM i podana ilość RPM oraz natężenie hałasu.

 

Oczywistym jest, że większe RPM = większy przepływ powietrza, ale choćby mój komputer jest przykładem, że 1 wentylator na <500 RPM daje radę w całej obudowie. W takim wypadku wymieniając/dobierając wentylator nie będę patrzył na ilość obrotów tylko właśnie zależność RPM/dBA/CFM. Niestety takie porównania, a dokładniej sprzęt do przeprowadzania pomiarów, jest piekielnie drogi i raczej mało który serwis może sobie na coś takiego pozwolić :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie liczy sie wydajnosc, cisza jest na drugim miejscu, aczkolwiek bardzo ja cenie. Nie rozumiem czasami ludzi wydajacych po 70-80zl na wentyle, ktore mimo wszystko i tak slychac, czyzby niektorzy cenili sobie takze nader wszystko firme?? ;]

Prawda jest taka ze mam obecnie na chlodnicy 3x Aura ICE 120 i przy 12V jest ona slyszalna, glownie z jednego powodu. Przy tym przeplywie halas zaczyna robic powietrze przedmuchiwane przez chlodnice. Moze ma to znaczenie dla maniakow ciszy, ale przy graniu czy ogladaniu filmow i tak tego nie slychac. A jak ktos siedzi w necie to zawsze moze zmiejszyc obroty ;]

Taka prawda.

Wiec wydaje mi sie ze najwazniejsza jest wydajnosc i zywotnosc coolerka. Bo jak mamy za cos placic to niech to troche podziala, a niestety kilka produktow u nas na rynku fajnie dziala... ale tylko 3 miesiace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... mój komputer jest przykładem, że 1 wentylator na <500 RPM daje radę w całej obudowie.

:blink: rozumiem, że "daje radę" oznacza że oprócz tego masz WC, a ten wentyl zapobiega jedynie samoczynnemu odlutowywaniu się komponentów na mobo i ugotowaniu HDD? Czy też może posiadasz skondinąd b. fajne VIA EPIA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomazzi, mam X2 3600+, Abita KN9 i 7300 GT. Do tego dysk 2,5", bo jest cichszy. Wszystko chłodzone pasywnie i jedyny wentylator w zasilaczu(Seasonic S12-330). Temperatury jak teraz siedzę na forum:

 

CPU - 30

HDD - 28

PWM - 42

GPU - 40

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomazzi, mam X2 3600+, Abita KN9 i 7300 GT. Do tego dysk 2,5", bo jest cichszy. Wszystko chłodzone pasywnie i jedyny wentylator w zasilaczu(Seasonic S12-330). Temperatury jak teraz siedzę na forum:

 

CPU - 30

HDD - 28

PWM - 42

GPU - 40

ile masz stopni w pokoju ?

u mnie minimum w lato jest 28 i dochodzi do 32*c oczywiście z wyłączoną klimą ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky, zdefiniuj mi wydajność wentylatora. Według mnie można ją ocenić tylko wtedy, gdy porównujemy dwa wentylatory na identycznych obrotach i wydajniejszy jest ten, który ma większy przepływ powietrza(stąd specjalne łopatki np. w Noctua czy większa ich ilość w niektórych produktach). Wydajność rozumiem właśnie przez takie porównanie a'la SPCR - 25 CFM i podana ilość RPM oraz natężenie hałasu.

Właśnie to przez to rozumiem - dokładnie to :rolleyes:

Aby przepchnąć 25CFM Noiseblocker musi się kręcić z prędkością 870rpm, Fander 840rpm, Scythe S-Flex 650rpm, Papst 660rpm, a Noctua 540rpm.

 

Szkoda, że SPCR nie umieścił w zestawieniu jakiejś Akasy Amber (bądź Coolinka - takie same wirniki) i kilku innych popularnych również wentylatorów. Może nadrobią :)

 

Tutaj pare testów m.in. wydajności XThermala 120mm, która również nie powala. Ofkors test testowi nie równy i nie ma co go porównywać z np. tym z SCPR.

 

Notabene sam XThermal podaje, że przy 1600rpm ich wentylator 80mm pompuje 19,6CFM, co już nie jest niczym powalającym... a są to dane producenckie. Trzeba jednak oddać Xthermalowi vel Cooling.pl, że przynajmniej w miarę rzetelnie próbuje podawać informacje na ten temat.

 

Pozdrawiam

 

P.S. 17-18 stopni w mieszkaniu? :huh: Teraz? W czerwcu? Masz klimatyzację? :) Jeśli masz to lepiej podkręć temperaturę, o ile chronicznego kataru i przeziębienia mieć nie chcesz... a jak nie masz to jednak śmiem trochę wątpić wobec identycznej, czy nawet nieco wyższej temperatury za oknem. Inna sprawa, że wymagającego zestawu to nie posiadasz i u Ciebie taki pasywny system nie ma wyjścia i musi dawać radę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby przepchnąć 25CFM Noiseblocker musi się kręcić z prędkością 870rpm, Fander 840rpm, Scythe S-Flex 650rpm, Papst 660rpm, a Noctua 540rpm.

Rozumiem, że opierasz się na starych danych SPCR, jeszcze przed wprowadzeniem nowej metody pomiaru przepływu. Tutaj już są nowe wyniki i jak widać Noctua potrzebuje ponad 7V, żeby przepchać 25CFM a to przekłada się na wyższe obroty niż Noiseblocker. Tak samo wygląda sprawa w przypadku S-Flex - nieco poniżej 900 RPM dla 25 CFM przepływu.

 

Jak więc widzisz, wydajność Fandera, Noiseblockera, Noctua, S-Flex czy XThermal jest bardzo zbliżona i różnice są rzędu paru procent i raczej nie będą mieć wpływu na temperatury.

 

Podałeś odnośnik do testu na OCM. Moim zdaniem jest on nieco podejrzany. Bynajmniej nie zarzucam autorom fałszowania wyników, raczej nieumiejętnie przeprowadzone pomiary itp. Jakim cudem Xilence na 500 RPM ma niższy poziom hałasu niż S-Flex na 270 RPM? No i ciekawi mnie bardzo w jaki sposób zmierzyli natężenie hałasu rzędu 13 dBA, skoro w bardzo cichym pomieszczeniu wynosi ono około 19 dBA.

 

Równie podejrzana jest kwestia przepływu, gdzie S-Flex na 270 RPM ma większy przepływ niż Fander na 490 RPM a z danych SPCR wynika, że mają bardzo zbliżoną wydajność. Dla mnie SPCR jest o wiele bardziej wiarygodnym źródłem informacji.

 

19,6 CFM przy 1600 RPM w przypadku wentylatora 80 mm jest wartością normalną. Podaję poniżej wartości 3 innych producentów:

 

Arctic Cooling AF8025 - 1500 RPM - 18 CFM

TACENS AURA ICE 80mm - 1500 RPM - 20 CFM

Xilence 80 mm - 1500 RPM - 19,6 CFM

 

Jak widzisz wartości zbliżone do tych podawanych przez XThermal.

 

Co do temperatury u mnie w pokoju - nie mieszkam w mieszkaniu, tylko w domu jednorodzinnym i mam okno na północ, więc słońce nigdy nie świeci mi prosto do pokoju. Dodatkowo dobra izolacja budynku i taki oto efekt. Wchodzenie do domu w dzień, gdy na dworze jest 30*C, jest bardzo przyjemnym uczuciem :)

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - opierałem się o starą metodę SPCR.

Muszę jednak przyznać, że kompletnie nic mi nie mówią wyniki nowej :blink: Są zupełnie nieczytelne i niekomparatywne. Nie to, że test i metoda jest zła - ale po prostu nic mi nie mówią zestawienia przepływu i uzyskanych rpm w funkcji podawanego napięcia. W przypadku starej metody jasno przedstawiono wyniki dla konkretnego stałego przepływu powietrza. Mogę bowiem porównać wentylatory tylko wtedy, gdy będę znał stałą wartość przepływu i obserwował wymagane dla niego obroty... lub odwrotnie ustalić obroty i obserwować różnice w przepływie. W nowej metodzie wprowadzili nowe pojęcie linearnego przepływu powietrza... ale nadal nie znam różnic między wentylatorami. Może Ty Puma możesz mi wyjaśnić jak można je porównać na tej nowej podstawie? :huh:

 

Co się tyczy Noiseblockera - w nowej metodzie w ogóle go nie widzę, więc skąd wniosek o wyższych obrotach Noctuy względem niego? :unsure:

 

Test OCM - i dla mnie jest podejrzany niestety. Jednak nie odrzucam zupełnie podawanych tam danych. Wobec niewielkiej liczby danych o XThermalach jest to bowiem jedyna dostępna informacja o tych nowych wentylatorach. Niewątpliwie jednak wielkiej wagi do ich wyników bym nie przywiązywał - bardziej traktuję to jako pewien zwiastun. SPCR jest zdecydowanie bardziej wiarygodny... ale niestety nie zbadano tam XThermali jeszcze :rolleyes:

19,6 CFM przy 1600 RPM w przypadku wentylatora 80 mm jest wartością normalną. Podaję poniżej wartości 3 innych producentów:

 

Arctic Cooling AF8025 - 1500 RPM - 18 CFM

TACENS AURA ICE 80mm - 1500 RPM - 20 CFM

Xilence 80 mm - 1500 RPM - 19,6 CFM

 

Jak widzisz wartości zbliżone do tych podawanych przez XThermal.

Porównujesz wentylator za bez mała 40zł do tych co nawet 20zł nie kosztują? :) Z wyjątkiem Tacensa ma się rozumieć.

Zaraz podrzucę jakiegoś Aerocoola, co to pompuje niby 24,5 CFM przy 1500rpm, czy też może jakiegoś mojego ulubionego Thermaltake'a i okaże się, że to wartości bardzo niskie... wręcz dramatycznie ;) Ale nie ma się co jednak przerzucać danymi producentów, bo to jak zestawiać czyjeś marzenia z innymi i mówić które lepsze. Chciałem tylko wspomnieć, że skoro nawet producent podaje wartość dość niskie to jednak nie może to być szczególnie wydajny wentylator :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa metoda przedstawia tylko przepływ na kilku napięciach. Dorzucając do tego informacje nt. RPM na poszczególnych obrotach z testu można uzyskać w miarę dokładną informację odnośnie obrotów dla 25 CFM. Przyznaję, że SPCR trochę zawaliło sprawę, bo mogli zrobić to w formie czytelnej tabelki a jest jak jest i trzeba trochę pogłówkować przy tym :(

 

Jednak napiszę jak oszacowałem obroty Noctua dla 25 CFM:

 

1. Z tabelki z nowymi wynikami CFM wyczytałem, że dla 7V Noctua ma przepływ 23 CFM, więc 25 CFM będzie dla nieco ponad 7V.

2. Z testu Noctua wziąłem liczbę RPM dla 7V - 840.

3. 25/23*840RPM=913 RPM. Oczywiście jest to wartość niedokładna, gdyż zakłada zachowanie liniowej charakterystyki przepływu, więc możemy przyjąć 900 +\-20 RPM dla 25 CFM.

 

Noiseblocker był testowany w najnowszej odsłonie testu 120 mm, więc jest już sprawdzony nową metodą, podobnie jak i Fander :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacens'y Aura ICE można dostać jeszcze w Zenfiście - za 34zł.

 

Chyba sam się skuszę, tylko zastanawiam się po co mam dopłacać do owych LED'ów, skoro i tak obudowa będzie zamknięta, a okna nie ma.

 

Ale muszę przyznać, że jest to chyba jedyny wentylator z diodami, który wygląda elegancko i nie robi choiny z obudowy. ^_^

Edytowane przez Vennor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytałeś, że opierają się na starej metodzie, skoro od razu na początku testu wspominają o wprowadzeniu nowej? :razz:

 

Our last 120mm fan roundup uncovered two new quiet contenders — from Scythe and Noctua — in addition to our longtime favorite, the Nexus. Things have evolved since then. We've rethought the way we test airflow in response to questions raised about the real-world performance of the Noctua[...]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytałeś, że opierają się na starej metodzie, skoro od razu na początku testu wspominają o wprowadzeniu nowej? :razz:

A... bo ja przeczytałem dalej :P

For users who are interested, a more technical discussion of fan technologies can be found in our recent article, Anatomy of A Silent Fan. Users who want to know exactly how the fans were tested should refer to our test methodology article. The rest of you: Sit back and enjoy! We hope you find our work useful.

Podkreślony tekst jest odnośnikiem do...

http://www.silentpcreview.com/article687-page1.html

 

Ten tekst jest również zaraz na pierwszej stronie - ostatni akapit przed zbiorowym zdjęciem wentylatorów.

 

Czemu wierzyć? :huh: :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już swoją budę + wiatraki. Łącznie mam 2xTacens Aura Ice 120mm (jakie one są ciche :o) 14db i ich nie słychać po prostu. Dodatkowo dostałem 2x to, a nie jak wcześniej wspominałem scythe'a. Ogólnie lipa z nimi bo trzeba podłączyć regulator albo zworkę żeby zamknąć obwód (bo inaczej nie działają). Pomiary głośności na 2400RPM - masakra, odkurzacz mam spokojniejszy, ale na 800-1600 chodzi wszystko cicho i co najważniejsze wydajnie. Przy 4x120mm + cooler z proca temperatury obniżyły się o kilka stopni. Po kilku dniach napiszę może coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky, podany przez Ciebie tekst jest chyba gotowym wzorcem wklejonym tylko do recenzji, bo w każdym innym teście wygląda tak samo i pewnie ludzie z SPCR zapomnieli zmienić link. Ah, mieszają strasznie czytelnikom w głowach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już swoją budę + wiatraki. Łącznie mam 2xTacens Aura Ice 120mm (jakie one są ciche :o) 14db i ich nie słychać po prostu. Dodatkowo dostałem 2x to, a nie jak wcześniej wspominałem scythe'a. Ogólnie lipa z nimi bo trzeba podłączyć regulator albo zworkę żeby zamknąć obwód (bo inaczej nie działają). Pomiary głośności na 2400RPM - masakra, odkurzacz mam spokojniejszy, ale na 800-1600 chodzi wszystko cicho i co najważniejsze wydajnie. Przy 4x120mm + cooler z proca temperatury obniżyły się o kilka stopni. Po kilku dniach napiszę może coś więcej.

Ale co złego w kontrolerze? :)

 

Jeśli chcesz podłączyć go po prostu 3pinowym molexem to za pomocą szpilki czy igły wyjmij kabelki z tej dwupinowej wtyczki i włóż do 3pinowego molexa, w którym siedzi już kabelek odpowiedzialny za monitoring obrotów.

 

Ale nie wiem czy wtedy będziesz zadowolony z uzyskiwanych obrotów wobec sporej w końcu ich rozpiętości.

 

Jakie ten Silverstone ma minimalne obroty i jak z generowanym przez niego wtedy hałasem? :rolleyes:

 

Pozdrawiam

 

P.S. Puma - trochę mnie SPCR wkurzyło tymi testami wentylatorów i wobec tylu sprzeczności ostrożniej podchodzę do tych wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz podłączyć go po prostu 3pinowym molexem to za pomocą szpilki czy igły wyjmij kabelki z tej dwupinowej wtyczki i włóż do 3pinowego molexa, w którym siedzi już kabelek odpowiedzialny za monitoring obrotów.

W zaślepce na 5'25 wypaliło się dziurki, dało się 2 pod sobą i śmiga ostro :) ale mam taki burdel w kablach, że masakra. W każdym razie kontroler działa sprawnie.

 

Jakie ten Silverstone ma minimalne obroty i jak z generowanym przez niego wtedy hałasem? rolleyes.gif

800rpm/21db w sumie nie za cicho, ale i tak ich nie słychać jak są w budzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lozysk fandera to trzeba wziac pod uwage ze sie docieraja. Jak dostalem swoje 2 sztuki to jeden odrazu byl cichy ale drugi masakra - az myslalem zeby wymienic. No ale podlaczylem na 12 v na 3 dni non stop i fanderek umilkł, i od tamtej pory jest cichutki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakupiłem do budy te ustrojstwo Arctic Cooling Fan 12 L i temp spadła zaledwie o 1-2 stopni.Czy mozecie mi polecic cos wydajniejszego w cenie do 40zł,choc wolałbym taniej zeby nie zrobilo odkurzacza z budy.Czy te Fandery są rzeczywiscie tak wydajne bo 40zł to chyba duzo jak na glupi wentyl :blink:

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40zł to normalna cena jak za wyższej klasy wentylator... aczkolwiek przyznaję, że obiektywnie rzecz biorąc jest to trochę za dużo.

 

Najlepiej wybierz wentylator 12cm o obrotach ustalonych na ok.1200rpm.... o ile nie chcesz mieć kontrolera i samemu dobierać. Coolink VS12 czy Fander FX120 pozwalają na regulację właśnie. Rozpiętość obrotów jest wystarczająca by zapewnić Ci wydajność na wysokich i ciszę na niskich. Fander generalnie jest nieco cichszy od Coolinka, ale posiada mniej trwałe łożysko oraz kontroler przy samym wentylatorze. Coolink kontroler ma montowany na śledziu.

 

Jeśli nie chcesz się w to bawić to polecam uwadze Tacens Aura Ice lub Scythe S-Flex. Pierwszy cichszy i atrakcyjniejszy, a drugi nieco wydajniejszy, trwalszy i jakościowo lepszy.

 

Tyle w temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...