Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zakupiłem do budy te ustrojstwo Arctic Cooling Fan 12 L i temp spadła zaledwie o 1-2 stopni.Czy mozecie mi polecic cos wydajniejszego w cenie do 40zł,choc wolałbym taniej zeby nie zrobilo odkurzacza z budy.Czy te Fandery są rzeczywiscie tak wydajne bo 40zł to chyba duzo jak na glupi wentyl :blink:

W cenie ~43zł moge polecić S-Flexa, mam dwa takie (SFF21E - 1200rpm/12v) puszczone na 600rpm i robią całkiem niezły przeciąg będąc przy tym niesłyszalne. Wg niektórych ponoć wydajniejszy od Fandera choć tego drugiego nie miałem.

Jego wady to brak oplotów, nieatrakcyjny wygląd i startuje dopiero od ~800rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XThermal>S-Flex>Fander>Coolink. Tak mniej więcej przedstawia się sytuacja z moich testów i wygląda na to, że ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, co mnie cieszy :)

 

W przypadku XThermal warto zwrócić uwagę na ogromne wibracje na 12V, przynajmniej w moim egzemplarzu. Po zastosowaniu adaptera jest już lepiej. Na szczęście producent dołącza silikonowe kołki montażowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Pumo,

 

tylko Twoje testy niestety kładą nacisk przede wszystkim na ciszę. Jeszcze kwestia wydajności i łożyska ma znaczenie. Nie wracajmy już do naszej dyskusji o wydajności, bo ona nas niestety nie zaprowadziła zbyt daleko. Po prostu zamiast wskazywać za każdym razem lepszych i gorszych lepiej jest, wydaje mi się, pomimo swoich osobistych faworytów (moim np. jest Tacens i Coolink) pokazywać kilka możliwości wyboru z naświetleniem zalet i wad poszczególnych... co by sobie zainteresowany mógł wybrać wg własnych preferencji. Nie każdy ma takie ucho jak Twoje :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XThermal>S-Flex>Fander>Coolink. Tak mniej więcej przedstawia się sytuacja z moich testów i wygląda na to, że ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, co mnie cieszy :)

 

W przypadku XThermal warto zwrócić uwagę na ogromne wibracje na 12V, przynajmniej w moim egzemplarzu. Po zastosowaniu adaptera jest już lepiej. Na szczęście producent dołącza silikonowe kołki montażowe.

Ale to porównanie to chyba odnoście głośności pracy? Bo Xthermal chyba nie jest demonem wiatrów :razz:

 

--Edit--

Jak już mówimy o cichych wentylatorach, to podobno Evercool Green jest niezły i to nawet bardzo. Słyszałem i czytałem same pozytywne opinie.

Edytowane przez mookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, Ever Green Fan jest niezły. Przy niskich obrotach nawet porównywalny z Fanderem, ale nie wiem jak na dłuższą metę.

 

Porównuję wentylatory pod kątem głośności pracy, bo to jest moim zdaniem najważniejsze kryterium a jest w nim zawarta także praca łożyska. W końcu płacimy za cichą pracę a nie dużą ilość RPM, prawda? Inaczej wszyscy mieliby w domu Delty i byli głusi...

 

IMO 800-1000RPM to optymalna prędkość obrotowa dla osób, które nie są maniakami ciszy. A XThermal na 12V ma 1200 RPM, więc wieje mocno i cichy nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma jakiegoś swojego faworyta, jednemu wisi jak wentyl wygląda ważne jak działa, drugi woli mieć troche głośniejszy wentyl ale ładny, a trzeci kupi delte etc

Jak dla mnie XThermal jest faworytem bo dobrze wygląda, jest cichy (i tak nie korzystam nigdy z 12V), ładnie łożysko pracuje, i ma dobrą cene :P

 

A prawie co test to inny wynik ;)

Edytowane przez Greg_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównuję wentylatory pod kątem głośności pracy, bo to jest moim zdaniem najważniejsze kryterium a jest w nim zawarta także praca łożyska. W końcu płacimy za cichą pracę a nie dużą ilość RPM, prawda? Inaczej wszyscy mieliby w domu Delty i byli głusi...

Twój tok myślenia ma dwie zasadnicze wady:

 

Po pierwsze położenie nacisku tylko na ciszę jako najważniejszej cechy wentylatora prowadzi w końcu do demontażu wentylatora, co wobec faktu wymagania konkretnej wentylacji jest dość karkołomnym wyjściem. W końcu to cisza, a nie wentylacja jest najważniejsza.

 

Po drugie takie podejście spowodowało, że producenci rezygnują z łożysk kulkowych na rzecz cichszych ślizgowych, co jest wg mnie szkodliwe. Wszyscy bowiem recenzenci sprawdzają jakie to ciche są wentylatory, ale już nie sprawdzą, że wentylator się rozsypie szybciej niż powinien... że o ograniczeniach w montażu nie wspomnę.

 

Postrzeganie sprawy zero-jedynkowo nie prowadzi do dobrego rozwiązania. Kluczowe jest bowiem wyważenie trzech cech wentylatora - wydajności, generowanego hałasu oraz trwałości. Z punktu widzenia działania takiego wentylatora cena, jakość, wygląd są drugorzędne. Zatem płacimy za wentylator, który ma cicho wentylować i czas jakiś to robić. A że poszczególne te elementy niestety są sobie przeciwstawne to tym ciekawsze są kolejne pomysły producentów takich właśnie jak Noctua, XThermal czy Tacens.

 

A to, że Ty masz cechę ciszy za najważniejszą to jest to już Twoje subiektywne podejście. Dla innych najważniejsza jest cena... a dla jeszcze innych wydajność. Nie ulega jednak wątpliwości chyba, że jednak wentylator ma wentylować, nie psuć się i nie być uciążliwym - i to są raczej obiektywne cechy dobrego wentylatora. Najważniejsze jednak by innym pozwalać wybrać, a nie podsuwać własny pogląd na sprawę. Nikt Ci nie każe udawać bezstronnego - spokojnie pisz, że Twoim zdaniem najlepszy jest ten i ten, bo jest najcichszy. Byleby tylko nie tworzyć teorii o obiektywnej "najlepszości" na tej podstawie i pokazywać również inne opcje wskazując np. wentylator o lepszej wydajności przy nieco wyższym hałasie itp..

IMO 800-1000RPM to optymalna prędkość obrotowa dla osób, które nie są maniakami ciszy. A XThermal na 12V ma 1200 RPM, więc wieje mocno i cichy nie jest.

Co znaczy "mocno" i czemu wyznaczasz sztywną zasadę (800-1000rpm) nie wiedząc nawet czemu dany wentylator ma służyć i w jakich warunkach pracować?

 

Polecisz do Anteca Nine Hundred, którego można wentylować za pomocą 5 wentylatorów, jak i Coolermastera Elite 330/331, który ma jedynie 2 miejsca na wentylatory, te same wentylatory o prędkości 800? Już o niewiadomych bebechach nie wspominając?

 

Nie ma uniwersalnej zasady pod znakiem ciszy niestety... choć dla mnie na szczęście, bo tym ciekawszy jest ten rynek chłodzeń :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co można powiedzieć o tym wiatraczku Sharkoon System Fan S1202510S-3. Czy jest coś warty. Czy będzie cichszy i wydajniejszy od thermaltake montowanych w obudowach Soprano. Oczywiście na tych samych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od paru tygodni posiadam ustrojstwo zwane Thermaltake Silent Wheel (pomijam problem z montażem tego w Chieftecu BH - dosłownie milimetry i nie musiałbym go na siłę wciskać na tył budy).

Na 12V mi nie przeszkadza, ale znać o sobie daje.

5V to już kompletna cisza jak dla mnie.

Ogólnie i tak cooler box od AMD i Zalman na 73GT jest głośniejsze... więc po założeniu TT na 12V (+ Revoltec 92 na 5V) za dużej różnicy w głośności kompa nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky swiete slowa!! (tak jakbym juz gdzies to czytal [; )

 

 

W razie porad czy zapytan warto by sprecyzowac do czego ma posluzyc dany wentylator.

Bo pisanie ten jest super bo jest ultra cichy mija sie z celem, bo co komu po wentylu ktory jest niezlyszalny, ale przeplyw powietrza ma zblizony do piardu bialej myszki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podpinając się do tego popularnego tematu zadam pytanie dość konkretne i zoriętowane. Chce kupić budę Sharkoon Rebel Eco. Oferuje ona montaz dwóch dwunastek (z przodu i z tyłu) z tym że z moich obserwacji wynika że spokojnie na przód można dać dwa wiatraki. No i zaslilacz będzie z dwunastka bo pod takim kątem go dobieram. I tu pojawia się pytanie jakie dwa (lub trzy) smigła zastosować w obudowie żeby były dość ciche ale dmuchały lepiej od pierdzących myszy.

 

PS: Wiem że już zadaję to pytanie po raz któryś ale staram się wszystkie komponenty wybrac jak najlepiej i najrosądniej i tyle. Z góry dzięki.

Edytowane przez szary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzieć bym widział przód tego Sharkoona jest z siatki. Tylko jeszcze zastanawiam się czy chcę żeby mi coś świeciło, kolejna zagwozdka. Jak sądzicie te świecące wiatraczki dużo tracą do nieświecących braci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecę Tacens Aura Ice 120mm. Bardzo dobre, podświetlone na biało (ale ty chyba tego nie będziesz widzieć :)). Ciche (14db) i wydajne. Nawet stosunkowo tanio :D

Do mnie już jadą Tacens'y AURA (ale bez ICE), przekonam się, czy rzeczywiście są takie dobre :).

 

Jak sądzicie te świecące wiatraczki dużo tracą do nieświecących braci?

W przypadku Tacens'a AURA nic nie tracą. Edytowane przez Vennor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podpinając się do tego popularnego tematu zadam pytanie dość konkretne i zoriętowane. Chce kupić budę Sharkoon Rebel Eco. Oferuje ona montaz dwóch dwunastek (z przodu i z tyłu) z tym że z moich obserwacji wynika że spokojnie na przód można dać dwa wiatraki. No i zaslilacz będzie z dwunastka bo pod takim kątem go dobieram. I tu pojawia się pytanie jakie dwa (lub trzy) smigła zastosować w obudowie żeby były dość ciche ale dmuchały lepiej od pierdzących myszy.

Ja bym zastosował trzy... ale nie tak, jakbyś do końca chciał, bowiem strona Sharkoona nie potwierdza tego, co piszesz o przednich wentylatorach.

 

Jeśli zamierzasz w obudowie zamontować jakąś ciepłą kartę graficzną to warto się zdecydować poza dwoma wentylatoram na przedniej i tylniej ściance na wentylator na bocznym panelu pod kartą graficzną (wszystkie 120mm). Zatem jeden pompujący do wewnątrz z przodu i dwa wypompowywujące - z tyłu oraz z boku u dołu. Z czego ten boczny może być wolniejszy - np. jakaś 800, a pozostałe np. 1200.

 

No to osiołkowi w żłobie dano...

  • Zestawik Tacensa 95zł (105zł) - 2x Aura 120mm lub Aura Ice 120mm + 1x Aura Pro 120mm. Umiarkowanie trwałe, ciche i ładne. Wydajność narazie trudna do dokładnego określenia, aczkolwiek wygląda na całkiem solidną. Pro montowana na kołeczkach, nonPro przykręcana na podkładkach. :)
  • Zestawik Coolinka 114zł - 3x AX12, z czego boczny podłączony przez adapter. Trwałe, umiarkowanie wydajne, umiarkowanie ciche i chyba całkiem ładne :unsure: Przykręcane.
  • Zestawik Fandera 117zł - 3x FX120-W. Umiarkowanie trwałe, wydajne, ciche... i wyglądem takie sobe ^_^ Mają kontrolery, więc możesz sprawdzić jak ustawione obroty na każdym z nich wpływają na temperaturę podzespołów. Przykręcane.
  • Zestawik Noiseblocker 117zł - 2x XL2 120mm + 1x XL1 120mm. Umiarkowanie trwałe, wydajne, umiarkowanie ciche (ze względu na dość wysokie obroty XL2) i chyba mogą się podobać :rolleyes: Przykręcane.
  • Zestawik Scythe 132zł - 2x S-Flex SFF21E + 1x S-Flex SFF21D. Bardzo trwałe, wydajne i umiarkowanie ciche.... brzydkie :P Przykręcane.
  • Zestawik XThermal 135zł - 3x BTF 120 Pro, z czego boczny podłączony przez adapter. Umiarkowanie trwałe, ciche i ładne. Wydajność, podobnie jak w Tacensie, trudna do określenia, ale z tego co dało się wyczytać raczej mocno umiarkowana. Kołeczki gumowe/silikonowe w zestawie.
  • Zestawik Noctua 207zł - 2x NF-S12-1200 + 1x NF-S12-800. Bardzo trwałe, bardzo wydajne, ciche i wyglądem kontrowersyjne ;) Kołeczki gumowe/silikonowe w zestawie.
I teraz wybieraj, bo każdy kładzie nacisk na co innego. Ustawiłem je wg ceny.

Ja bym pewnie wybrał Noctuę, potem Scythe, a na końcu Coolinka lub Tacensa... ale to ofkors nie kierując się ceną.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem dwa AirGuardy na XThermale (na chłodnicy BW Adv 122) i powiem tak: mam niższą temp cieczy przy zdecydowanie mniejszym hałasie, przy 12V wystarczająco wydajne jak na cienką rzadko-urzebrowaną chłodnice.

To jest najcichszy wentyl jaki miałem z takimi obrotami ;) Cena dobra, bardzo fajne kołeczki, nie zauważyłem tych sporych wibracji przy 12V.

Bardzo udana konstrukcja, brawo dla chłopaków z COOLING'a :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow śwetne zestawienie Labovsky. Ostatecznie jednak zwrócę uwagę na czynnik trwałości. A co do tego Sharkoona to faktycznie prodcent nie popisał się z tą instalacją wiatraków bo w zestawie dodał tylko jeden koszyk na wiatrak z przodu. Ale ja pracy się nie boję i albo coś dosztukuję albo dokupię bo widziałem taką samą konstrukcję u innych producentów. Wiatrak pod grafikę tak? Bo ja myslę o powiedzmy gf8800 i mnie zastanawia jak to jest z tym jego chłodzeniem. Czy ta turbinka zasysa z poza obudowy powietrze czy je wypompowywuje? Bo jak wypompowywuje to bezsensu jest spod karty wyciągać jeszcze powetrze boczną dwunastką chyba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak pod grafikę tak? Bo ja myslę o powiedzmy gf8800 i mnie zastanawia jak to jest z tym jego chłodzeniem. Czy ta turbinka zasysa z poza obudowy powietrze czy je wypompowywuje? Bo jak wypompowywuje to bezsensu jest spod karty wyciągać jeszcze powetrze boczną dwunastką chyba?

Rzecz w tym, że grafika będzie miała powietrze, bo zostanie ono jej podane przez przedni wentylator. Boczny ma za zadanie tylko i wyłącznie wyciągać to gromadzące się pod nią i przez nią ogrzewane.

 

Najprawdopodobniej gdyby ten boczny wentylator dmuchał na kartę to mógłbyś na niej osiągnąć nieco niższe temperatury... tyle, że tu chodzi o to, aby cały układ wentylatorów pracował na odpowiednią wentylację obudowy, a więc i na chłodzenie reszty komponentów. Gdyby więc ten boczny dmuchał do wewnątrz to za dużo powietrza byłoby pompowane do środka względem tego wypompowywanego nazewnątrz. Już o zaburzeniu określonego kierunku przepływu powietrza w środku, nie wspominając.

 

Ale jak już kupisz to możesz sobie posprawdzać sam jak to wygląda i potestować w różnych ustawieniach :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Greg_1, rozumiem że od razu zamontowałeś wentylator na kołeczkach? Jakbyś postawił luzem np. na biurku to wtedy byś odczuł wibracje. Chyba, że to defekt tylko wersji którą dostałem, ale wątpie. W przypadku 80 mm też występowały wibracje. Ale tak czy inaczej przyznaję - świetne wentylatory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz pytanie ode mnie: Wentyl 120mm na tyl obudowy (Coolermaster Centurion 534) do wyciagania powietrza. W obudowie siedza: VF-900Cu na grafie (regulacja automatyczna - podlaczony do grafiki), Katana Cu na procku (92mm skierowane do gory, na minimalnych obrotach - 1200rpm), 120mm w zasilaczu (obroty nieznane). Obudowa wyklejona matami bitumicznymi w celu redukcji drgan (dno + obie boczne scianki, otwory wentylacyjne oczywiscie zostawione), kratka wentylacyjna z boku na wysokosci grafiki, brak wentyla z przodu (tzn. jest tam firmowe 120mm, ale niepodlaczone, bo wydajnosc tego jest niemalze zerowa - mala powierzchnia zasysu powietrza i w duzej czesci przesloniety przez dyski i tasmociag ATA, wiec do wlasciwej czesci obudowy ledwo co sie dostaje).

 

Zalezy mi na wydajnosci i ciszy (mniej wiecej tak samo, wiec kolejnosc dowolna ;) ), wyglad bez znaczenia (obudowa bez okna).

Glownei kusi mnie Fander 120mm, Scythe S-Flex 1200 lub X-Thermal.

Ktorys z tych, czy moze cos innego? Cena do 50zl (no chyba, ze Noctua naprawde jest warta tych 70zl ;) ). Montaz bedzie na koleczkach gumowych/silikonowych, czy beda w komplecie czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Costi,

 

zerknij na zestawienie parę postów wcześniej. Ja bym to rozwiązał wszystko na tej samej zasadzie co tam. Jeśli jednak interesuje Cię mimo wszystko tylko jeden wentylator wyciągający na tylniej ściance to wybierz spośród nich wentylator o minimum 1200rpm.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, ze bede sie rozbudowywal stopniowo ;) Zawsze moge tego standardowego wlaczyc, rzekomo ma 22 dBA, wiec np. na 10V bedzie pewnie wystarczajaco cicho.

 

Obudowe mam taka: http://www.cooling.pl/cooler-master-centur...odukt,1521.html i wlot powietrza jest tylko przez te zaokraglone kratki na rogach. A ze jeszcze zaraz za wentylem jest koszyk na HDD, to skutecznosc chlodzenia reszty obudowy jest niespecjalna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zacznij od wentylatora tylniego, potem dodaj ten pompujący z przodu, a na koniec załóż ten umieszczony pod grafiką.

 

Obudowa jest bardzo dobra, z tego co widzę. Zerknij czy koszyka nie możesz zdemontować - to by faktycznie pomogło w cyrkulacji powietrza. Dyski, jeśli się zmieszczą, to do tych zatok nad koszykiem. Jeśli nie chcesz ze swoich powodów demontować go lub też jest to niemożliwe, choć strumień powietrza się zupełnie rozproszy, jak i ilość pompowanego do środka powietrza będzie niższa, to nadal warto zamontować wentylator z przodu. Raz - te boczne kratki są zupełnie wystarczające, dwa - powinien bez względu na umiejscowienie spełniać swoją funkcję. Zawsze lepiej niż gdyby powietrze dostawało się do środka tylko w wyniku niższego ciśnienia panującego wewnątrz wywoływanego przez pozostałe wentylatory.

 

Na początku na pewno warto ten fabryczny wentylator włączyć. No chyba, że nawet na 10V będzie głośny.

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie o wyciszaniu Huntkey'a polecaja chlopaki EVERCOOL EVER GREEN FAN EGF-14. Obecnie mam na biurku też Fandera 120mm.

Moje pytania są takie. Ktory z nich jest cichszy? Zależy mi na włożeniu do huntkey'a czegoś pokroju tego fandera, na minimalnych jest dla mnie idealnie cichy, nie wiem tylko ile ma wtedy RPM no i ciężko mi ocenić jego wydajność. Tak więc czy jest Fander 140mm? Bo w sumie takiego potrzebuje do zasilacza, czy może ten evergreen jest lepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc czy jest Fander 140mm? Bo w sumie takiego potrzebuje do zasilacza, czy może ten evergreen jest lepszy?

Niestety niema takiego Fandera.

 

Bo w sumie takiego potrzebuje do zasilacza, czy może ten evergreen jest lepszy?

Nic innego nie włożysz poza 140mm do zasilacza ten Evergreen nie będzie zły podepnij go do mobo i steruj obrotami w zależności od obciązenia będzie cicho i wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie o wyciszaniu Huntkey'a polecaja chlopaki EVERCOOL EVER GREEN FAN EGF-14. Obecnie mam na biurku też Fandera 120mm.

Moje pytania są takie. Ktory z nich jest cichszy?

Masz oba na biurku i sie pytasz ktory cichszy??? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...