Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Nic innego nie włożysz poza 140mm do zasilacza ten Evergreen nie będzie zły podepnij go do mobo i steruj obrotami w zależności od obciązenia będzie cicho i wydajnie.

Seria Green od Evercoola charakteryzuje sie wysoką niskoobrotowością ;) czy jak to zwał, więc nie ma potrzeby podpinania pod mobo, lepiej niech zasiłka sobie steruje jego obrotami, wersja 140mm przy 12v ma zaledwie ~600rpm, więc raczej go nie usłyszysz nawet przy maksymalnych jego obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei wezme do siebie na tyl Xthermala. Stosunek cena/jakosc/cisza ma bardzo dobry, no i koleczki od razu w komplecie - zawsze to 5zl w kieszeni ;)

Puma Cię w tym będzie utwierdzać jako zwolennik "ciszy" nad wszystkim innym ;)

Aczkolwiek ja osobiście zakupiłbym XThermala na przód lub bok... ale na pewno nie na tył. Jego wydajność raczej nie powala, a pozycja na tyle... że tak powiem... zobowiązuje. Lepiej wziąć już Fandera, że o S-Flex i innych nie wspomnę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky, znowu Ty i te Twoje teorie nt. wydajności.. ehhh. Przedstaw mi rzetelny dowód potwierdzający że XThermal przy takich samych obrotach ma widocznie mniejszy przepływ niż Fander lub S-Flex. Moim zdaniem przeginasz, bo ten wentylator ma standardowo 1200 RPM a to wystarczająco na przód, tył, spód czy górę obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

costi, trafny wybór, ale może wstrzymaj się kilka dni z kupnem :wink:

Why, ze sie tak spytam?

 

Co do dyskusji Labovsky vs Puma - ja sie nie wtracam, bo w temacie jestem raczej zielony ;) Przypominam tylko, z racji urzedu, o zachowaniu poziomu dyskusji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto płacić za wentylator po ~40 PLN - ja kupiłem za 15 PLN Arctic Cooling Arctic Fan 12L ( 1000 RPM ) - nie słyszalny, nie przenosi drgań dzięki specjalnej konstrukcji , ma 6 lat gwarancji , jest wydajny - wyraźnie czuć podmuch powietrza ( a nie jak niektóre obracają się by obracać ) . Z drugiej strony nie jest "przesadnie wydajny" ( sytuacja w której modele po 1500 RPM na skutek uderzania silniejszego strumienia powietrza o kratownicę wylotową obudowy "wywołują" szum )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky, znowu Ty...

Drogi Pumo,

nazbyt osobiście bierzesz moje uwagi, co ewidentnie przekłada się na to, że zaczynasz nie moje wypowiedzi, a mnie samego traktować jako cel swoich ciętych ripost. Zatem zbastuj nieco, bowiem kultura obowiązuje :rolleyes:

i te Twoje teorie nt. wydajności.. ehhh.

Istotnie trafny argument. Nie zamierzam podważać wiarygodności Twoich testów, bowiem w moim odczuciu wnoszą sporo dobrego... aczkolwiek zarzucanie mi operowania na "teoriach" w kwestii wydajności jest dość osobliwe skoro sam mierzysz i sprawdzasz jedynie hałas/ciszę ;)

Przedstaw mi rzetelny dowód potwierdzający że XThermal przy takich samych obrotach ma widocznie mniejszy przepływ niż Fander lub S-Flex.

Drogi Pumo,

 

a zechcesz na moją prośbę przedstawić "rzetelny dowód" (dowód może nie być rzetelny?) przeczący temu stwierdzeniu? Takie postawienie sprawy jest równe Twojemu.

 

Rzecz w tym, że wiarygodny czy nie, ale test na OCMaster wskazuje, że XThermal ma wydajność niższą niż Xilence... czyli wentylator o ponad połowę tańszy. Nie jest to oczywiście dowód, lecz poszlaka... skoro trzymamy się prawnej nomenklatury. Są zaś różne wentylatory, jeśli chodzi o wydajność... zarówno kierując się testami na Silent PC Review jak i choćby specyfikacjami producentów. Są wentylatory, które przy 1200rpm ledwo 32CFM mogą przepompować i takie, co niemal 50CFM. XTHermal wg producenta jest bliżej tej dolnej półki. Jeśli zaś jeszcze czuć różnicę na dłoni przystawionej do wentylatora, to chyba muszą być one duże. Wirnik jest zbliżony do projektu Akasy i Coolinka, które demonami wydajności nie są. Zatem można podejrzewać, że XThermal nie jest w tym najlepszy.

 

Jak zatem widzisz kierując się samą "teorią" można sporo wniosków wyciągnąć, które choć nie przesądzają o wydajności XThermala, to pozwalają na stworzenie pewnych punktów odniesienia.

Moim zdaniem przeginasz, bo ten wentylator ma standardowo 1200 RPM a to wystarczająco na przód, tył, spód czy górę obudowy.

Trochę martwi fakt, że jako testujący wentylatory, skupiasz się wyłącznie na prędkości obrotowej jako czynniku opisującym wydajność. Ale o tym już było wyżej.

 

Czy przeginam?

Np. pisząc, że wykorzystałbym XThermala na boku lub przedzie obudowy? Najmocniej przepraszam w takim razie. Ale widzisz, tu chodzi o pewne myślenie o tym, co dany produkt sobą może reprezentować i jak wpasuje się w pewną konfigurację. Nie neguję wykorzystania zarówno XThermali jak i innych wentylatorów, czego też wyraz dałem w odpowiedzi Costi.

Neguję i nie zgadzam się z doradzaniem wyłącznie na zasadzie "dobrego lub złego wyboru" wykrystalizowanego na podstawie subiektywnej oceny bez względu na rolę i zastosowanie polecanego sprzętu... a jedynie na markę. Szkoda, że takie podejście skłania Cię do osobistych wycieczek... zwłaszcza, że nie zanegowałem wykorzystania XThermali w całej konfiguracji.

 

Proszę, nie miej urazy - ja również faworyzuję np. Thermalrighta - nie przeszkadza to jednak na w miarę rzetelne podejście do sprawy. Nie zaś traktowanie forum jako medium do polecania tylko i wyłącznie ulubionych wentylatorów. Ty zaś jesteś autorem na jednym z poczytnych portali, więc Ciebie to bardziej zobowiązuje niż mnie.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ja miałem w rękach dużo wentylatorów i większość z nich porównywałem obok siebie. Nie mogę jednak porównać w recenzji wydajności "na oko", więc kombinuje teraz w stronę zakupu specjalistycznego sprzętu - możliwe, że niedługo będzie w moich testach można znaleźć bezpośrednie porównanie wydajności a'la SPCR.

 

Z takiego porównania wentylatorów obok siebie nie stwierdziłem wyraźnie niższej wydajności XThermala w stosunku do innych wentylatorów 120 mm

 

Miałeś w rękach XThermal? Podejrzewam, że nie, więc moje stwierdzenie, że wydajność jest podobna jest bardziej wiarygodne niż Twoje domniemania oparte na teście OCM, który jest co najmniej podejrzany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wydajnosci Xthermala i innych - na papierze to wyglada tak (dane za cooling.pl):

 

Xthermal BTF-120 Pro: 38 CFM / 1200rpm / 13 dBA

Scythe S-Flex 1200: 49 CFM / 1200rpm / 20,1 dBA

Fander FX120-W: 31-67 CFM / 700-1400rpm / 14,9-23,7 dBA

Noctua 1200: 41/81 m3/h (30-63 CFM wg testu SPCR) / 600/1200rpm / 6/17 dBA

Akasa Amber: 44,8 CFM / 1400rpm / 18 dBA

Akasa Quiet Fan: 38,4 CFM / 1200rpm / 17,5 dBA

 

EDIT: jak czytac testy z SPCR? Wychodza im jakies szalone wartosci natezenia dzwieku, typu 28 dBA w Noctua @ 1200rpm. Jak to rozumiec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś w rękach XThermal? Podejrzewam, że nie, więc moje stwierdzenie, że wydajność jest podobna jest bardziej wiarygodne niż Twoje domniemania oparte na teście OCM, który jest co najmniej podejrzany.

No skoro Twoje podejrzenia dot. tego, że pewnie nie miałem w ręku XThermala, są bardziej wiarygodne niż oparcie się na pewnych konkretnych przesłankach to ofkors dyskusja się w tym punkcie kończy :rolleyes:

 

Kwestia polecania innym jedynie poprzez "dobry wybór" lub wskazywanie pojedynczych marek nadal pozostaje otwarta, bowiem się do tego nie ustosunkowałeś.

EDIT: jak czytac testy z SPCR? Wychodza im jakies szalone wartosci natezenia dzwieku, typu 28 dBA w Noctua @ 1200rpm. Jak to rozumiec?

Jak zwykle - nie traktować ich dosłownie. Aczkolwiek możesz być pewien, że dane przez nich podane są bliższe rzeczywistości niż dane producentów. W tej materii nadużycia są dość częste.

Poza tym wyniki SPCR można zestawiać tylko z ich własnymi, gdyż oni mają swoją konkretną metodologię przeprowadzania pomiarów, która nie jest komparatywna z innymi.

Nie ma się co przerażać wynikami :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 dBA przy 1200 RPM to wartość jak najbardziej wiarygodna i prawdziwa. Żaden wentylator przy 1200 RPM nie będzie mieć 20 i mniej dBA, bo jest to najzwyczajniej niemożliwe. W cichym pomieszczeniu bez żadnych źródeł hałasu typu komputer itp. jest około 19 dbA. Dlatego właśnie test na OCM, gdzie zmierzyli poziom natężenia hałasu rzędu 13 dbA jest dla mnie podejrzany.

 

Labovsky, nie możesz napisać jasno i prosto "Miałem XThermal w ręku i porównywałem z S-Flex, Fanderem, Noctua, Noiseblocker itp" albo "Nie miałem XThermal w ręku i opieram się na tym co wyczytam"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że wybaczycie mi post pod postem.

 

Niedawno dostałem w paczce wentylatory Nanoxia. Aktualnie nie mają żadnego dystrybutora w Polsce, żadnych informacji też do dziś nie można było uzyskać. Więcej szczegółów w recenzji na Mod-Planet - link.

 

Nie pokonały co prawda XThermal, ale mocne modele zrobiły na mnie wrażenie ze względu na tak duży zakres napięcia pracy. Bardzo fajne wentylatory, ciekawe kiedy Cooling/Angela albo inny sklep zdecyduje się je wprowadzić do oferty. Na ebay.de znalazłem je po 12, 13, 14 euro(8 cm, 9 cm, 12 cm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wentyle proponujecie do pracy jako wyciągający w dachu :?:

Chodzi mi głównie o kulture pracy łożyska w tej pozycji, AirGuard w tej pozycji pracuje najgłośniej (łożysko) :?

XThermal nie ma problemu w tej pozycji, jakie inne dobrze (cicho) będą smyrać :?:

tak do 30zł będzie podpięty pod reg więc głośność na 12V nie będzie ważna.

Edytowane przez Greg_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś miał do czynienia z tym wentylatorkiem Cooltek model CT120.

Wentylator pochodzi z obudowy Lian Li modelu PC-7 SE III Black/Silver.

Chodzi mi szczególnie o głośność i wydajność tych wentyli.

I czy warto dać dać 50 zł za dwa takie wentylatorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie lekki off topic, ale trudno...

 

Czy do takiego kontrolera moglbym podpiac na raz dwa wentyle? Szkoda mi kasy na drogie panele od Akasy z oddzialna regulacja regulacja na 3 wiatraki, szczegolnie ze nie planuje duzych wydatkow na wentylacje. Chcialbym móc regulowac w ten sposob wiatrak wdmuciach!acy z przodu i wydmuciach!acy z tylu. Oczywiscie zakladam ze oba maja pracowac na jednakowych napieciach.

Edytowane przez Paolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie lekki off topic, ale trudno...

 

Czy do takiego kontrolera moglbym podpiac na raz dwa wentyle? Szkoda mi kasy na drogie panele od Akasy z oddzialna regulacja regulacja na 3 wiatraki, szczegolnie ze nie planuje duzych wydatkow na wentylacje. Chcialbym móc regulowac w ten sposob wiatrak wdmuciach!acy z przodu i wydmuciach!acy z tylu. Oczywiscie zakladam ze oba maja pracowac na jednakowych napieciach.

Raczej nie powinno być problemu, podpinałem 2x80mm pod 3 kontrolery z kolei i z żadnym nie było kłopotu, choć to pewnie zależy też od wentylatorów które sie chce zamontować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To beda zapewne dwa identyczne wentyle [na chwile obecna sklaniam sie ku fanderom], chodzi mi w zasadzie o to czy daloby sie "podpiac" oba watraki pod jedna "gałke" :) Tak zeby jedna galka regulowac napiecie dla obu wiatrakow. Sa jakies przejsciowki, przedlurzacze itp. zeby mi to dzialalo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To beda zapewne dwa identyczne wentyle [na chwile obecna sklaniam sie ku fanderom], chodzi mi w zasadzie o to czy daloby sie "podpiac" oba watraki pod jedna "gałke" :) Tak zeby jedna galka regulowac napiecie dla obu wiatrakow. Sa jakies przejsciowki, przedlurzacze itp. zeby mi to dzialalo?

No to mówiłem że podpinałem pod 3 różne kontrolery do jednej "gałki"...

Eh no dobra poświęciłem się i podpiąłem 2x Scythe S-Flex 120mm pod jedną gałkę najpierw takiego czegoś:

Dołączona grafika

a potem takiego:

Dołączona grafika

 

Nic sie nie smażyło ani nie grzało, więc inne kontrolery też sobie pewnie poradzą.

A żeby podłączyć 2 wentylatory do jednego zasilania to szukaj takich rozgałęźników 3-pin, znajdziesz na allegro.

 

Acha i jeśli weźmiesz fandery to one mają własne potencjometry, no chyba że chcesz mieć koniecznie regulacje wyprowadzoną na zewnątrz obudowy.

Edytowane przez mookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze Fandery maja juz regulacje. Ale co z tego skoro musialbym za kazdy m razem wystawiac kompa z biurka [co wiaze sie z wczesniejszym odpieciem wszystkim kabli] i rozkrecac bude.

Chce zrobic tak zeby miec cisze jak makiem zasial w nocy kiedy komp chodzi dla p2p i odpowiedni chlodzik kiedy gram - wtedy jestem sklonny zaakceptowac pewien poziom szumu.

 

Dla tego wykombinowalem sobie ze zrobie taka regulacje :)

 

Dzieki za odpowiedzi - skoro tak mieliscie i dzialalo dobrze to i ja sobie zafunduje taki bajer ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 80zł i za 2 dni chcę ostatecznie kupić 2 wentylatory 120mm przód/tył.

Kupuję w tym sklepie

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...atalog,kat,424/

mam 5min piechotą a ceny wentylatorów mają dobre.

Możecie polecić dwa za cenę 40zł/szt ?

 

Sam wybrałem takie:

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...pelny,id,29601/

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...pelny,id,25703/

 

Bardzo proszę o pomoc :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...