Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że bierzesz odpowiedzialność za sprzęt, który się spali, gdyby zastosował polecony przez Ciebie wentylator, który jest mniej wydajny nawet od stosowanej obecnie przez Ronifcb Noctuy, okazał się nadwyraz niewystarczający? :-|

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszly trzy 120mm Acutake. Przod wppychajacy, tyl wyciagajacy, bok (dół) wpychajacy. Temperatury spadly o jakies 13 stopni w idle. Niezle. Jak bede mial czas potestuje inne ustawienia bocznego. Jesli chodzi o hałas - tak jak koledzy wyzej pisali, prawie nie slyszalny. Zreszta, ja i tak przewaznie foobara mam wlaczonego, jak nie na sluchawkach to na glosnikach, wiec delikatny szum tego czy owek mi nie przeszkadza. Do tego ta cena, bardzo atrakcyjna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym najpierw wiedzieć co ma zastąpić, bo określenie "wentylator chiefteca 620W" niewiele mi mówi.

Trzeba zasilacz rozmontować i sprawdzić oznaczenie wentylatora.

 

HONG SHENG A1225S12S - niby (gdzies tam w sieci znalazłem opinie innych) ma ok 2000obr i przepływ ok 88 ale nie wiem czy m3 czy CFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HONG SHENG A1225S12S - niby (gdzies tam w sieci znalazłem opinie innych) ma ok 2000obr i przepływ ok 88 ale nie wiem czy m3 czy CFM

Niedawno znajomy miał podobny dylemat, więc pozwolisz, że wkleję to co i jemu napisałem:

 

Poszukaj wentylatora na kulkowym bądź olejowym łożysku o prędkości obrotowej nie niższej niż 1600rpm. To ofkors dość mało precyzyjny parametr, bowiem różne wentylatory różną ilość powietrza przy tych obrotach przepompują. Ale wydaje mi się on na tyle wydajny, że raczej nie powinieneś mieć problemów z zasilaczem. Jedynym wyjątkiem jest tutaj wentylatory Noctua NF-P12, który ma wydajność wentylatorów 1600rpm przy 1300rpm. Niestety nie ma zbyt wielkiego wyboru w przypadku takiego zawężenia problemu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to Scythe S-Flex SFF21F (1600rpm). Ten wentylator mogę spokojnie Ci polecić jako naprawdę wysokiej jakości. Tutaj chyba najtaniej - gdzie indziej przeważnie nie mniej niż 47zł sobie za niego życzą. Olejowe łożysko, super trwałość, niezła wydajność i przy niskich obrotach jest cichutki. Jeśli zasilacz podaje na wentylator napięcie rzędu 5V startowo to go nawet nie usłyszysz, myślę, w totalnie wyciszonej obudowie.

 

Producenci zasilaczy przeważnie nieco zawyżają wydajność wentylatorów, więc nie musisz się obawiać, że ten wentylator nie ma dokładnie 88CFM wydajności.

 

Ale... ale...!

Znalazłem właśnie coś jeszcze w sklepie, który ostatnio odkryłem ^_^

Cooltec Silent Breez. Ma maksymalną prędkość rzędu 1800rpm i dołączony kontroler gdyby podłączenie pod zasilacz okazywało się niewydajne lub zbyt głośne. Do tego cena umiarkowana i kulkowe łożysko. Ofkors niesłyszalny jak Scythe nie będzie, ale na pewno przy 1000rpm może być całkiem przyzwoicie cichy. Konstrukcja wentylatora jest mi znana (chyba Y.S.Tech je robi również dla Akasy i Coolinka) - nie jest jakoś szczególnie wydajna, ale nadrabia maksymalnymi obrotami na szczęście, więc bez obaw.

 

Jest jeszcze coś takiego Enermax Warp UC-12AEBS, ale o nim nic nie mogę Ci powiedzieć. Parametry wyglądają obiecująco. Szczególnie informacje nt. łożyska, trwałości i kontrolera. Tym dmuchniesz z całej trójki najsolidniej w razie czego... ale czy jest jakoś szczególnie cichy to Ci nie powiem... choć pewnie bym zaryzykował i wybrał właśnie ten :rolleyes:

 

Decyzja należy do Ciebie - powodzenia :)

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś z was planuje zakup wentyla Arctic Cooling 12/12L (ten z gumowym zawieszeniem), to szczerze nie polecam. Wiatrak bardzo słabo dmucha. Ma trudności z przepchnięciem powietrza przez kratkę z tyłu budy. Zwykły arctic jest sporo lepszy na tych samych obrotach(1000).

 

Nowy AC 12L 1000RPM jest głośniejszy i słabiej dmucha w porównaniu do starego zużytego Thermaltake'a, który dostałem razem z obudową Tt Matrix.

Za parę dni kupuję Acutake'a, mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie....

 

Update : po 24h pracy Ac 12L chodzi cichutko, widocznie musiał się dotrzeć. Ale i tak go sprzedaję, bo potrzebuję coś mocniejszego.

Edytowane przez Andrew DC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wentyle (12) polecacie na przód, tył, bok obudowy??? Zależy mi na Ciszy. Ale i by nie było za drogo. Powiedzmy na jeden wentyl moge przeznaczyć 35 zł

Arctic odpada. Xthermal,noctua i scythe sa za drogie. Coolinki mają tykające łożysko. Ja bym kupił ACUTAKE'a albo Akasę na ślizgu(niebieskie). Te akasy są najtaniej na angela.pl W czwartek jade po acutake 120,wiec będę mógł coś powiedzieć na jego temat. A że mam cichofilie, to wentyl zostanie bardzo dokładnie osłuchany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o "Tacensa Aura Ice 120mm" opłaca się???? Bardzo cichy i chyba wydajny co też jest ważne. Czy może jakiś wentyl ma lepszy kompromis między wydajnością a hałasem?? (cena do 35zł)

A może nie przepłacać i brać Acute???

Edytowane przez dawideo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cichy na pewno nie, bo żaden przy 1200rpm nie będzie super cichy. Tacens to całkiem rozsądne wentylatory w niezłej cenie. Będą nienajgorzej wietrzyć środek przy umiarkowanej ciszy. Ale to jest właśnie podstawowy problem - czy ma być wietrzenie przy umiarkowanie cichym szumie czy ma nie być ich w ogóle słychać.

 

Poza tym do jakiej obudowy? :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa:Sharkoon Rabel 9 Eco,

Czy ma byc cichy hmmm, nie wiem czy dam miarodajne porównanie, ale zadowale mnie cisza mojego zasilacza (Corsair 520W ) jak ktoś go ma to wie jak on pracuje:] Więc chciałbym aby te wentylki nie były głośniejsze od niego.

No i środek też musi byc chłodny mam tam GF8800gt, a więc mały piecyk :P (w niedalekiej przyszłości zamieżam kupić Accelero S1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie jak najbardziej miarodajne, ale i dość trudne dla wentylacji jako takiej.

W takim razie proponuję 2 Tacensy Aura Pro i jeden Fander FX120 - jeden Aura Pro ssący na przód, drugi Aura Pro na dolny otwór w bocznym panelu WYpompowujący oraz FX120 na tył również wypompowujący. Górny otwór boczny bym zablokował. Tacensy powinny być dla Ciebie albo niesłyszalne albo naprawdę cichutkie. Na szczęście pompują nieco powietrza przy swoich 9 łopatkach. Fander skręcony swoim potencjometrem do 800rpm odczuwalnie jest podobny jak Tacensy. Sugerowałbym jednak przy większym obciążeniu (gry np.) wykorzystać dołączony potencjometr i przyspieszyć mu obroty. Powinno to mieć znaczący wpływ na temperatury w środku.

 

Acutake będą głośniejsze od Aura Pro.

 

BTW, czym chłodzisz procesor?

 

Pozdrawiam

 

P.S. Być może w swojej obudowie przy odrobinie szczęścia udałoby Ci się wyciągnąć potencjometr Fandera przez tylni grill. Tego bowiem wentylator w całości nie przykryje (możliwość montażu zamiennie 2x 80mm) i jest możliwość jego przeciągnięcia... ewentualnie rozginając nieco grill.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek to C2D E6750 na boxie :/ Ale jutro ma przyjść do mnie Scythe mugen :]

Jeszcze 2 pytanka

1. Możesz podać powód dlaczego jako 3 wentyl podałeś Fender?? a nie 3 Tecensy???

2. Czytałem że na boczny panel daje się wentyl tak aby wdmuchiwał chłodne powietrze do środka, a nie wypompowywał. Może podac powód dlaczego tu mam zrobić odwrotnie???

3. Czy jak założe Accelero S1 to ten Aura Pro się zmieści???

 

Sorki wyszły trzy pytania :P:P:P

 

P.s Na jakiej wysokości powinnien być twardziel?? tzn chce aby ten przedni wentyl odrazu chłodził dysk, i teraz najlepiej jak go usadowić??? tj. mam 3 pozycje do wyboru:

a) mniej więcej na równi z środkiem wentyla; (ale czy wtedy nie będzie "zatrzymywał" nie będzie przeszkodą dla powietza które ma wtłaczać wentyl?

b) troche wyżej tj. na wysokości górnej krawędzi wentyla

c)czy też na równi dolnej grawędzi wentyla

Edytowane przez dawideo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - bowiem Fander posiada regulację obrotów, którą ustawisz zarówno 800rpm jak i 1600rpm. Nie ma bowiem wspaniałej wentylacji, która byłaby i cicha i wydajna zarazem - no chyba, że kupisz Anteca Nine Hundred lub inną obudowę z miejscem na wiele wentylatorów. Warto zatem mieć możliwość poprawy przepływu powietrza, gdy komputer będzie obciążany grami itp..

Ad. 2 - możesz spróbować też tak - sprawdź sobie jak będzie lepiej. Ponieważ z przodu będzie tylko osiemsetka to może istotnie tak powinno być, jak piszesz.

Ad. 3 - tego nie jestem pewien. Powinno wejść, aczkolwiek będzie pewnie blisko. Nie gwarantuję jednak.

 

Ad. PS - Nie stoi nic na przeszkodzi, żebyś sam sprawdził. Mi się wydaje, że najlepiej jakby był zamontowany nieco wyżej.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz abym zamiast wersji Tacens Aura PRO wybrał Tacensa Aura ICE, większy przepływ powietrza i 14dB czyli też cichy. A chyba dużej różnicy nie usłysze między 9 a 14 dB

Nie kieruj się nigdy decybelami - wobec bardzo poważnych przeinaczeń producentów jest to parametr, który nic nie znaczy. Albo raczej, jeśli ktoś pisze, że wentylator pracuje dając wartości od 30dBa to producent taki zasługuje na zainteresowanie - jest bowiem blisko faktycznych parametrów.

 

Przy 1200rpm powinieneś go móc spokojnie słyszeć. Będzie umiarkowanie cichy, ale słyszalny. Na pewno lepiej będzie wietrzył wnętrze niż wentylator przy 800rpm.

Fander jest o tyle ciekawszy, że ma tę kontrolę obrotów... ale jak uważasz :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu odebrałem wentylator, dzięki któremu mogę zakończyć poszukiwania cichych wentyli.

A jest nim scythe s-flex. Wiatrak ma genialne łożysko. Nie brzęczy,nie szura, nie mlaszcze. Miałem brać fandera ale praktycznie w tej samej cenie dostałem scythe,więc wybór był oczywisty. I nie tylko z powodu wyrabiającego się łożyska w fanderze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest najlepsze z PWM na dzisiaj ? znalazłem scythe kama - KLIK

 

ma zastąpić fandera i latać w zakresie ~400/1200 labo i więcej idle/load,, chyba nie wsadzę go na ninję a na wylot z obudowy i będzie się włączał powyżej danej temp na cpu

 

ew scythe ultra kaze - ma przelotkę na PWM,, moja plyta wymaga pwm zeby regulować wentylem - taka przelotka wystarczy ?

 

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...pelny,id,48046/

 

to by się nadało ciągnął by przy tych 4cm praktycznie prosto z ninji, jako że może mieć max 2000 i 3000rpm - można go zregulować poniżej np 45*c off, i tak to będzie działać 99% czasu, powyżej start i do 65*c rozpędzanie,, powyżej max ~2000k,, cisza w idle a w load 'jesień średniowiecza' i temperatury ujemne ;D

 

coś innego/lepszego z pwm ? oferta taka uboga, arctic olewam na starcie, ttake chyba też (chociaż wentyl z BT nie był wcale zły..)

scythe też bym olał po tym co prezentował seryjny wentyl z ninji (kto mówi że to ciche niech się idzie i leczy na uszy :P a łożysko - dramat..) ale niby to są ślizgacze,, ślizgacz przy niskich rpm powinien być w miarę cichy.. (?)

 

do zapomnienia - "4pin" to molex, dwa- znalazłem opinię że głośny w porównaniu do wszystkiego i na niskich rpm,, dla głuchych ;)

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! chce kupic wiatrak 12cm tak zeby postawic na dysk twardy i zeby dmuchal sobie w strone podzespolow. mam juz zalozone 2 wiatraki po 8cm w obudowe i jeden jest dosc glosny gdyz zasysa powietrze z pokoju do obudowy... nie wiem ile moze miec db jest to jakis titan 8cm z czerwonymi diodami. chcialem kupic jakis taki zeby byl dosc wydajny ale zeby glosnoscia nie przewyzszal tego wiatraczka ktory opisywalem. jaki polecacie. dosc wydajny ale zeby suszara nie byla. tak do 35zl max. takiego znalazlem na allegro: http://allegro.pl/item302249763__xilence_1...y_czerwony.html

 

jak myslicie nada sie? i przy okazji diody ma ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybieraj coś› z tych:

- acutake-12zł‚

- xthermal-42zł(warto dołożyć te 7zł)‚

- akasa blue emperor-25zł

 

ja skłaniałbym się ku xthermalowi, mimo, że mam acutake'a i jestem z niego bardzo zadowolony. arctic cooling nie kupuj bo mają dość głośne łożysko w porównaniu z acutake, a cena ta sama.

Scythe s-flex pewnie Ci sie nie spodoba, bo wygląda jak najtańszy czarny wentyl. Jego zaletą jest bardzo cicha praca, ale nie docenisz go mając głośną 80mm, bo ona wszystko zagłuszy.

Edytowane przez Andrew DC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to mam jeszcze takie pytanko czy ten Tacensa Aura ICE da sięskręcić na 800rpm???? Bo jeśli tak no to chyba go kupie zamiast wersje PRO, gdyż jeśli będzie za głosny to go skręce na mniejsze obroty. No ale jeśli głośnoś nie będzie mi przeszkadzać to będe miał lepsze wietrzenie niż przy wersji PRO:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi go dzisiaj w coolingu odradzali jako glosnego i zamiast tego polecili Slip Streama 800.

 

Ale chyba jednak nie byl to najlepszy wybor ;) Bo z bliska wydaje mi sie ,ze bylo slychac stukot z lozyska - no ale z drugiej strony jak na 800 wieje naprawde niezle a lozysk przy pracujacym radeonie 2900 i tak nigdy nie uslysze ;)

 

Dane z pudelka:

40,17 CFM przy 800 rpm

10.7dBA ( jasne :D )

12V/0.1A

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...