Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

@Labovsky

Co sadzisz o Scythe Slip Stream 120mm.

musze cos kupic do pracy w poziomie, a te wentyle to niby w prostej linii s-flex (gdzies to wyczytalem, nie wiem jak z prawdziwoscia tych twierdzen).

pojawily sie w cooling w cenie 29,-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po testach arctica

średniawa ;) cicho do 700-850rpm, bardzo bardzo przyzwoicie, z łożyska nie słychać nic co by się wybiło ponad szum którego nie słychać i fanderki przy 700-800 są minimalnie głośniejsze. powyżej 1000 robi się nieprzyjemnie głośno i każde kolejne 100rpm robi różnicę , max 1450 rpm to absolutny brak kultury pracy dźwięk staje się nieprzyjemny to już nie szum łożyska/powietrza ale seria dźwięków, słychać że jest wysilony

wydajność - to kładzie ten wentyl, zdjęcie wyżej, fandery pracowały tył 800 rpm ninja 1200rpm,, arctic ma taka sama wydajność przy obu na 1300-1400,, słabo wieje

stosunek głośność - cena - b dobry

stosunek wydajność - głośność - dostateczny minus minus

overal dostateczny + naciągany na mocny dobry biorąc poprawkę na 16zł @ allegro i bądź co bądź PWM + PST, tu wybór jest minimalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie mają one nic wspólnego z S-Flex. To najprostsze wentylatory na ślizgowym łożysku. Za to mają większy wirnik (piasta się mocno zmniejszyła) i 9 łopatek o dość agresywnym ustawieniu, dzięki czemu pompują więcej niż większość wentylatorów przy tych samych obrotach. To jest ich największa zaleta... i chyba jedyna zarazem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory przetestowałem acutake, xilence, Arctic 12, Arctic 12025PW, Zalman(sleeve) i Scythe S-Flex 1600RPM.

 

S-flex oczywiście jest najlepszy, ale bardzo pozytywnie zaskoczył mnie zalman. Przy swoim 1800rpm jest dość głośny, ale po zwolnieniu do 1000RPM jest bardzo fajny. Łożyska nie słychać, a to chyba najważniejsze. Wibracje są, ale naprawdę bardzo niewielkie.

 

Niebawem na night-modders.com ukaże się recenzja, a właściwie spory wstęp do mojej wielkiej recki wentyli 120mm. W testach zostanie uwzględniony przepływ powietrza zmierzony testerem mojej konstrukcji:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było, gdybyś napisał w jakiej funkcji te wentylatory będą użyte - konkretnie: obudowa, coolery itp.. Określenie "wydajny" jest też dość względene. Pytanie na ile ewentualny hałas Cię ogranicza.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Wbrew koledze Komixxowi z poprzedniego Twojego wątku nie śmiałbym określić Acutake'ów jako wydajnych w żadnym z możliwych znaczeń tego słowa. Fander to co innego.

Witam ... podepnę się jeśli można :)

 

Chciałby ciutkę więcej ciszy a jednocześnie aby w obudowie był większy przepływ powietrza (Antec P182 SE) ... obecnie mam dwa fandery (góra i tył) i jeden Scythe z zestawu Scythe Ninja(niestety łożysko słychac i terkocze ten wentyl) ... co proponujecie ... osobiście myślałem o Noctua P12 ... ale mogą być inne propozycje ... cena najlepiej jak nie przekroczy ... 80 zł za jeden wiatrak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Noctua NF-P12 powinna być w sam raz. Nanoxia kręci się nieco zbyt szybko. Zamierzasz je podłączyć pod panel? Może bowiem warto rozważyć jeszcze Scythe S-Flex?

 

Pozdrawiam

Tak, wentyle są podpięte pod prosty panel Akasy ( regulacja 3 wentyli) ...

Tak więc co doradzasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi nieco te 6V jako minimum w Twoim panelu. Wobec tego raczej na pewno Noctua NF-P12. Obawiam się bowiem, że S-Flex SFF21F (1600rpm) nie da się Twoim panelem skręcić do swoich 800rpm, które osiąga przy 5V i będzie nieco głośniejszy. Kupowanie zaś S-Flex SFF21E (1200rpm) mija się z celem, bo jest mniej wydajny niż Noctua.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a swoja droga - mial ktos moze do czynienia z tym cackiem :

Papst 3412 N/2GLLE 92mm

http://www.cooling.pl/papst-3412-n2glle-92...rodukt,895.html

 

?

http://zenfist.pl/papst-3412-ngl-92mm-p-363.html

 

3zl? :blink:

 

To chyba kumulacja tzn wyprzedaż i jednoczesnie promocja dnia. Bo normalna sklepowa wersja kosztuje z 5 dych..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky ... dziękuję za odpowiedź ... jednak nie mogłem czekać i .. zmieniłem koncepcje ... kupiłem 4 x XTHERMAL BTF 120 ... puszczone na 5V wprawdzie ledwo się kręcą lecz ... na 7V moim zdaniem są dalej bezgłośne( mogłem posłuchać i Noctua i kilka innych) ... i w sumie nawet w miarę wieją ... buda jeszcze przytłumi szum ... jeden wentyl powędruje na górny wylot, jeden na tył jako wylot ... jeden na przód jako zaciąg ... i jeden albo na pasywnie chodzącą do teraz Ninje ... albo na dół do wyciągu ciepłego powietrza z dysków ... sam na razie nie wiem.

 

Dodatkowo mam niestety Tagana EasyCon 430W z odpinanymi kablami i ... to jest chyba na razie najbardziej hałaśliwy sprzęt ... nie robię Fanswapa bo jeszcze mam go rok na gwarancji ...

 

@Labowsky ... może coś podpowiesz jeszcze ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenfist już raz na Allegro wystawiał bodajże 1000 tych Papstów za 3 zł i schodziły jak ciepłe bułeczki :wink:

Ba nawet za 5zł schodziły na allegro, jak na zenfiście były za 4zł ;P

Mam je, ale już leżą w pudle, na pewno lepsze niż no namy, ale strasznie terkoczą, na 12v jak suszara działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky ... dziękuję za odpowiedź ... jednak nie mogłem czekać i .. zmieniłem koncepcje ... kupiłem 4 x XTHERMAL BTF 120 ... puszczone na 5V wprawdzie ledwo się kręcą lecz ... na 7V moim zdaniem są dalej bezgłośne( mogłem posłuchać i Noctua i kilka innych) ... i w sumie nawet w miarę wieją ... buda jeszcze przytłumi szum ... jeden wentyl powędruje na górny wylot, jeden na tył jako wylot ... jeden na przód jako zaciąg ... i jeden albo na pasywnie chodzącą do teraz Ninje ... albo na dół do wyciągu ciepłego powietrza z dysków ... sam na razie nie wiem.

 

Dodatkowo mam niestety Tagana EasyCon 430W z odpinanymi kablami i ... to jest chyba na razie najbardziej hałaśliwy sprzęt ... nie robię Fanswapa bo jeszcze mam go rok na gwarancji ...

 

@Labowsky ... może coś podpowiesz jeszcze ? :)

Jak już sprawa załatwiona to nie mam co podpowiadać. XThermale to najcichsze znane mi wentylatory... tylko wieją słabiutko. No i niestety pracując w poziomie szybciej się zużywają... jak każdy wentylator na ślizgowym łożysku.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie jaki cooler zapodać do Asus Triton 75, chodzi mi o coś cichego i wydajnego z max rpm okolice 1000 bo więcej to już będzie głośno chyba. W budzie mam 2 x 12 fander + w zasiłce BQT 12 na 800 rpm i fanderki też na 800 rpm. Może postawić na fandera i dorzucić do tego chłodziwa fanderka. I czy ma sens zakładać na to chłodziwo wentyla z PWM, jest jakiś coler Scate Katana PWM czy on jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam taki mały dylemat. Otóż chcę kupić któryś z tych wentylatorów:

http://qoop.pl/Chlodzenie/Wentylator-ARCTIC-COOLING-120mm-AF12PWM/
http://qoop.pl/Chlodzenie/Wentylator-ARCTIC-COOLING-120mm-af12025-Pwm/
http://qoop.pl/Chlodzenie/XILENCE-COOXPF120RPWM-Pwm-120x120x25mm/
Jeden będzie założony na tył obudowy, jeden na przód, i jeden na Acceleron S1. Wszystkie mają PWM, więc wybór jest trudny. Te same prędkości obrotowe, podobne ceny i nie wiem co wybrać. Co wy byście wybrali??

 

EDIT poprawiłem linki

Edytowane przez Szczuru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście kupiłem dwie sztuki tych:

http://qoop.pl/Chlodzenie/Wentylator-ARCTIC-COOLING-120mm-af12025-Pwm
Do 750 rpm - 1m można uznać je za niesłyszalne, lecz już ponad 1100 rpm zaczynają nieprzyjemnie wyć. Ogólnie nawet fajnie wieją, jak tylko dostane bude to puszczam oba na 900. A to PWM to o dupe rozbić, przynajmniej na moim P31-DS3L Edytowane przez djdrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIRU$, jest sporo ciekawych wentylatorów mieszczących się w Twoich kryteriach - nie wiem tylko ile chcesz na niego przeznaczyć. Poczynając od wspomnianych Fanderów, przez Cooltek Silent Fan, Tacens Aura Pro, Noiseblocker XL1, Scythe S-Flex SFF21D na Noctua NF-P12 kończąc.

 

Szczuru, jeśli chcesz kupić wszystkie trzy to wątpię byś podłączył wszystkie do kontroli płyty PWM. Najprawdopobniej tylko jeden Ci się uda - ten od procesora... a nie widzę byś planował jego podłączenie. Jeśli zatem w inny sposób ich nie kontrolujesz to PWM w tych wentylatorach na nic się nie zda.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIRU$, jest sporo ciekawych wentylatorów mieszczących się w Twoich kryteriach - nie wiem tylko ile chcesz na niego przeznaczyć. Poczynając od wspomnianych Fanderów, przez Cooltek Silent Fan, Tacens Aura Pro, Noiseblocker XL1, Scythe S-Flex SFF21D na Noctua NF-P12 kończąc.

 

Szczuru, jeśli chcesz kupić wszystkie trzy to wątpię byś podłączył wszystkie do kontroli płyty PWM. Najprawdopobniej tylko jeden Ci się uda - ten od procesora... a nie widzę byś planował jego podłączenie. Jeśli zatem w inny sposób ich nie kontrolujesz to PWM w tych wentylatorach na nic się nie zda.

 

Pozdrawiam

A więc tak kasa ja wiem max 40 pln narazie więcej nie chce dać chyba że na któregoś z nich warto wywalić wiecej kasy. Odpada z białym czy kremowym wirnikiem jakoś one mi sie nie podobają :( (wiem wybredny jestem). Dobrze jak by miał PWM ale czy to tak potrzebne ?, mile widziany kabelek w oplocie. Więc ....... A i lekki bo komp wedruje wiem że któreś scythe maja około 100 gram a cała reszta 170 gram .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź prosta - Noiseblocker XL1 :rolleyes:

Ostatnio byłem w sklepie Cooling.pl i gosć pokazał mi jak "wieje" NoiseblockerXL2 vs Fander FX120-B 120mm . Mogę stwierdzić, że Fander zamiata NB. Do tego Fandrer jest tańszy i posiada regulacje obrotów.

Edytowane przez krzysiek9920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź prosta - Noiseblocker XL1 :rolleyes:

Tnx, obstawiam na tym Noiseblocker XL1, ale korci mnie jeszcze:

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...pelny,id,42836/

jest lekki 110 gram, i reg. obrotów przez PWM.

lub:

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_mo...pelny,id,27193/

nie znam wagi ale ponoć jest dość wydajny

mogę dać te 50 pln więc z tych 3 którego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podnosisz dopuszczalną cenę to zdecydowanie S-Flex. On ma nieco niższą wydajność od Noiseblockera (nie na tyle by to było odczuwalne, myślę), ale za to znacznie wyższą trwałość i daje swobodę w montażu (pion/poziom). Jego istotną wadą z Twojego punktu widzenia jest ciężar, który jest większy niż u większości konkurencyjnych rozwiązań. Aczkolwiek niejako polemizując po trosze z Twoimi wymaganiami wątpię by pojedynczy S-Flex robił Ci taką różnicę. W końcu to tylko kilkadziesiąt gram więcej, co wobec ciężaru całego komputera jest raczej trudne do wyczucia.

 

Kama PWM to najprostszy wentylator, którego jedyną zaletą wg mnie, jest wspomniane w nazwie PWM. Poza tym kręci się szybciej niż przewidywałeś, bo nawet 1200rpm. Może zatem, skoro rozważasz wentylatory kręcące się z tą prędkością, warto wziąć pod uwagę szybszą wersję S-Flex SFF21E (1200rpm) lub XThermala BTF120 Pro (też 1200rpm), który choć nieco mniej wydajny od S-Flexa to ma w komplecie adapter obniżający w razie potrzeby obroty do 750rpm.

 

Musisz sam podjąć decyzję :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Chiefteca AF-12-25S za 18zł, który jest remarkowanym Yate Loonem D12SM-12. Na SPCR przy porównaniu na 25 CFM wypadł o decybel ciszej niż Fander (Fander: 21 dBa, Chieftec/Yate Loon: 20 dBa). Do tego na max obrotach ma 10 CFM więcej niż Fander na max i niskie napięcie startowe (2.9V) więc wysoka ilość RPM na 12V nie przeszkadza w ustawieniu wentylatora na ~500 RPM. Jego plusem jest także łożysko kulkowe, które poprawnie pracuje w pozycji poziomej. Ciekawa konkurencja dla Acutake czy AC.

Edytowane przez ThermalControl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...