Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

K... pisałem posta dobry kwadrans i coś wywaliło forum :(

 

Krótka wersja

 

Noctua - słabo działają z backpressure - spada im wtedy wydajność. Więc średnio się nadają do pracy na coolerach. Dodatkowo nie powinny pracować w poziome więc fanswap zasiłki odpada. Poza tym super na wylocie z budy.

 

Fandera porównywałem sobie z S-Flexem 1,2. Nie było różnic na tyle dużych żeby do żony w pracy telefonować.

 

Od jakiegoś czasu są w Polsce Nexusy, czyli przebrandowane Yate Loony. Warto się zainteresować.

 

Papsty - słyszałem 3, i 3 z nich miały terkoczące łożyska. Dzięki [kwas mode]

 

Akasa Amber - porażka. Zupełnie nie ten standard.

 

Oczywiście powyższe dotyczy niskich obrotów, 5-7V.

 

Barracuda w Scythe QD jest wyraźnie głośniejsza niż moje Fandery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Fajnie - jesteś pierwszą znaną mi osobą, która się niego zdecydowała. Pozwól, że podpytam Cię o kilka spraw :)

Jakim kontrolerem ustawiasz obroty - tym z zestawu? Czy te 1200rpm to mierzysz na płycie czy jakimś panelem, bo w zestawowym panelu nie ma za bardzo jak odczytać :)

 

 

Więc tak, obroty zgodnie z Twoimi przypuszczeniami ustawiam dołączonym kontrolerem. Ten kontroler podlączony jest kablem 2 pin. Od wentyla odchodzi jeszcze żółty kabelek od kontroli obrotów i po podłączeniu do mobo można monitorować obroty. Traktuję w sumie tego Silverstone'a jako ciekawostkę przyrodniczą, bo na codzień leży w szafce :D

Edytowane przez SzperSon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu XL1 i Fandera FX do tego wentylator w P3 ;) dowolnie mogę regulować i wyłączać wentylatory i jak dla mnie:

1miejsce - Fander FX najcichszy z stawki

2miejsce - Wentyl w P3

3miejsce - XL1 ;) jednak najgłośniejszy z stawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na M-P jest kilka testów wentylatorów m.in. Noctua, Fander, Coolink, Green Fan, Tacens, ale chodzi o to żeby je bezpośrednio porównać. Raczej przyjmę taktykę minimum tekstu odnośnie wyglądu a maksimum odnośnie pracy.

 

Do porównania mam kilka innych wentylatorów -standardowy Scythe z Ninjy, BOX z procka, Zalman z 7300GT, Fander 92 mm, AC z czujką a raczej bez bo lutowany, AC Fan 3, Noiseblocker 80 mm, ADDA z Seasonic'a i jakieś 10 innych noname.

 

Postaram się zrobić takie zestawienie i wykresy aby było to czytelne i jasne pomimo braku sonometra. Może dodam jakieś dźwięki spoza komputera żeby mieć odniesienie :)

 

Porównanie NB i Noctua było na RN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua - słabo działają z backpressure - spada im wtedy wydajność. Więc średnio się nadają do pracy na coolerach. Dodatkowo nie powinny pracować w poziome więc fanswap zasiłki odpada. Poza tym super na wylocie z budy.

Hehe, tak sie sklada, ze u mnie obydwie pracuja w pozycji poziomej, jedna na coolerze GPU (hr-03) druga w zasilaczu. Nie odnotowalem negatywnych tego skutkow, malo tego mimo niskich obrotow (@500rpm) daja sobie rade ;) Skad wziales informacje, ze nie powinny pracowac w poziomie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, tak sie sklada, ze u mnie obydwie pracuja w pozycji poziomej, jedna na coolerze GPU (hr-03) druga w zasilaczu. Nie odnotowalem negatywnych tego skutkow, malo tego mimo niskich obrotow (@500rpm) daja sobie rade ;) Skad wziales informacje, ze nie powinny pracowac w poziomie ?

Od razu zaznaczę, że Noctua nie wpadła mi w łapy i opieram się na tym co czytam - przede wszystkim na SPCR. Jeśli chodzi o sprawy ciszowe, a więc i wiatraczkowe to mam do nich, jako d oserwisu i jako do forum, b duże zaufanie. Kto zna ten serwis, ten wie dlaczego. Kto nie zna - niech pozna i wtedy wypowie się, czy słusznie podpieram się ich opiniami, testami i spostrzeżeniami.

Do rzeczy. Porcja linków:

 

Recommended Fans - już w podsumowaniu pada pytanie o zasadność użycia na coolerach

 

New Way of TestingFans - poprawione wyniki dot. CFM

 

SPCR's Fan Round-Up #2: 120mm Fans - rozbudowany wątek, dużo miejsca poświęcono wiatrakom Noctua, szczególnie strona 3 i 4

 

Replacing S12 430 rattling fan with a Noctua? - wiadomo ossochozi

 

Comparison test: 4 x Noctua NF-S12 vs 4 x Scythe S-Flex też wiadomo

 

Noctua = Overhyped, noisy little buggers - tytuł trochę za ostry, ale wiadomo co i jak

 

Horizontal Fan Mounting - krótko i na temat

 

Yet Another Wonderful Fan (YAWF): whoopee - trochę spekulacji i tełorji

 

Podobnych topiców można by jeszcze kilka dać, wystarczy posearchować forum SPCR.

 

 

Żeby było jasne - ja nie mówię, że Noctua ble i śmiedzi. Z pewnością to świetny fanik i nie na darmo jest na pierwszym miejscu na liście wiatraków polecanych przez SPCR (kto wie, być może dlatego, że paczka z Fanderem nie doszła na czas :wink:). Ale ma swoje ograniczenia i nie jest superuniwersalnym wiatrakiem. Twoje doświadczenia z Noctuą na pewno są miłe i fajne, ale może gdybyś na coolera albo do zasiłki zapodał inny hi-endowy wiatrak, to akustycznie różnicy byś nie wyczuł, a mogłoby się okazać, że wiaterek nieco lepszy. Różnice dramatyczne by na pewno nie były, ale IMO pojawiłyby się na pewno. Także fajnie, że jesteś zadowolniony i że się wiatraki sprawdzają, ale wiesz - może można lepiej?

 

@ Chemical

 

Najpierw chcę Spinpointa dorwać - może już niedługo. Kumpel ze sklepu obiecał mi wymianę 1 do 1. Ja mu dam Barracudę używaną, on mi nowego Spinpointa. Chyba pójdę na to :wink: W dalszym etapie jest 2,5", a potem SSD - jak stanieją.

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez bym byl ciekawy dlaczego noctua nie moze w poziomie pracowac ? i jakie ma inne ograniczenia bo nie rozumiem specjalnie

 

narazie mam 2 takie wiatraki lezace w szufladzie, zainstaluje je do obudowy jak dokupie reszte czesci ale specjalnie po przeczytaniu tego artykulu probowalem je podlaczyc do komputera i sluchac niepokojacych dzwiekow i prawie ucho mi przycielo ale nie doslyszalem sie szumow lozysk itp... ogolnie w porowaniu do wiatraczkow z mojego anteca 900 to nic nie slychac tak samo porownujac do coolera core 2 duo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj te topici co zapodałem - codo pracy w poziomie to chodzi o łożysko głównie. Geometria łopatek powoduje, że wiatrak nie ma takiej "siły" w pchaniu powietrza jak trafi na opór. Coś za coś.

A porównywanie Noctua do Tricoolów to niezbyt na miejscu, bo Tricoole nawet na low są głośnawe (dla mnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm chodzi pewnie o to co na pudelku opisane jest jako "self-stabilising oil pressure bearing (sso bearing)" czyli samopoziomujace sie lozysko z cisnieniem oleju ;] brak mi technicznej wiedzy do pojecia tego ;]

czyli oznaczac to bedzie ze chlodzenie procesora i karty graficznej trzeba inne wiatraki kupic, kein problem...

 

chodzilo mi glownie o to ze wszedzie gdzie w internecie czytalem recenzje tych noctua a bylo to chyba na az 2 stronach ;) to ludziki narzekaly ze lozysko halasuje a to nie prawda

 

a porownanie do tricoolow tylko z tego powodu ze to moj pierwszy kontakt z cichym komputerem ktory dla mnie w porowaniu do poprzedniego a64 z gf 6600 gt w zamknietej obudowie za 50 zl i podobnym zasilaczu jest bezglosny nawet przy tych tricoolach boxowym chlodzeniu c2d i gtx-ie i bq dp 530w ;] aczkolwiek zawsze wkoncu moze byc lepiej ale to jeszcze chwile bo nie mam pojecia narazie jaki cooler na procesor kupic czy lepiej cos w stylu tt big typhoon czy w stylu thermaltake ktoregos tam najwiekszego i niewatpliwie potrzebuje jeszcze conajmniej jednej wyplaty do tego celu, a cieplo sie robi wydatki rosna...

Edytowane przez kubus69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nei wiem, czy już było wspominane, ale w kwestii wentylatorów 120 mm to ostatnio zadziwiło mnie Scythe S-Flex model Middle, blado przy niej wypadł nawet Fander i Zaward.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych testach na 800RPM(poprzedzonych 15-godzinnym dotarciem wentylatorów) i muszę powiedzieć, że wyniki zdziwiły nawet mnie i to bardzo. Najlepiej wypadł najtańszy wentylator w stawce - TT Silent Cat a najgorzej dwa produkty Coolink - SWiF i AX12, które bardzo wyraźnie tykają w trakcie pracy. Reszta informacji, metodologia testów i inne dane techniczne po ukazaniu się testu na M-P za kilka dni.

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test on-line - klik.

Ciesze sie, ze za recenzje wzial sie maniak ciszy :) W przeciwnym wypadku kazdy wiatrak przy 800 bylby calkowicie bezglosny ;) Dobra robota.

 

btw. musze sprawdzic tego Noiseblockera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test on-line - klik.

Bardzo fajna recenzja. W końcu dobry test wentylatorów pod kątem kultury ich pracy. I okazało się że nie ma sensu dawać fortuny za taką np. noctue, bo cudów nie będzie.

Apropos TT to ma on jeszcze wade konstrukcyjną o której nic nie wspomniałeś, nie można zamontować go jako ssącego ale być może dlatego jest taki cichy... ale mniej uniwersalny, coś za coś.

Przydałaby się taki test 80tek i 92jek, było by wiadomo co wsadzić do zasilacza z małym wentylem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropos TT to ma on jeszcze wade konstrukcyjną o której nic nie wspomniałeś, nie można zamontować go jako ssącego

Szczerze mówiąc przy odrobinie chęci da się go tak zamontować. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Przydałaby się taki test 80tek i 92jek, było by wiadomo co wsadzić do zasilacza z małym wentylem

Pomyślimy w czerwcu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test w porządku, tylko by się przydało wspomnieć również przy Coolinkach o ich trwałości... skoro już piszesz przy Scythe i Noctua. Mimo wszystko to, że "tykają" jednak jest czymś rekompensowane - trwałością wyższą niż w cudownym ;) Silent Cat.

 

Ale generalnie całkiem solidnie muszę przyznać :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ok, tylko brakuje mi bardzo ważnego parametru. Mianowicie obroty przy min napięciu startu. I jeszcze do tego jedna kwestia żeby porównać wszystkie przy minimalnym napięciu startu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie przy minimalnym napięciu startu nie ma sensu, bo to będą całkiem różne RPM a przecież nie o to chodzi. To tak jakbyś porównał np. Noiseblockera XL2 i jakiś tani wentylator, który kręci się <1000 obr/min. Wygra ten drugi bo wolniej sie kręci a nie znaczy to że ma cichsze łożysko itp.

 

Co do żywotności - wspomniałem o tym jako plus przy Noctua i S-Flex, bo mają deklarowaną wartość 150 000 godzin. Coolink ma 100 000 godzin co przy łożysku kulkowym nie jest jakimś super osiągnięciem.

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie przy minimalnym napięciu startu nie ma sensu, bo to będą całkiem różne RPM a przecież nie o to chodzi. To tak jakbyś porównał np. Noiseblockera XL2 i jakiś tani wentylator, który kręci się <1000 obr/min. Wygra ten drugi bo wolniej sie kręci a nie znaczy to że ma cichsze łożysko itp.

 

Co do żywotności - wspomniałem o tym jako plus przy Noctua i S-Flex, bo mają deklarowaną wartość 150 000 godzin. Coolink ma 100 000 godzin co przy łożysku kulkowym nie jest jakimś super osiągnięciem.

150 000 przy olejowym też nie :)

Za to przy 100 000 kulkowego owszem.

 

Ale tu nie chodzi o zestawianie cyferek podawanych przez producentów, bo to do niczego nie prowadzi. Chodzi o uwzględnienie kwestii łożyska na określenie trwałości. Jeśli olejowe czy tam SSO ma, to kulkowe też powinno... szczególnie, że w chwili obecnej to ślizgowe są niestety standardem... a te mają dużo niższa trwałość niż kulkowe.

 

Warto byłoby też wspomnieć choć słówkiem o ograniczeniach względem montażu w wentylatorach wyposażonych w łożysko SSO i ślizgowych.

 

Tylko to :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie chodzi o to! Bo ześ nawet dał wykres z tym co przy ilu startuje, ale co to komu daje. Przeciez chodzi o RPM. Przy jakim mimimalnym napieciu jakie RPM są bo to one halasuja a nie napiecie i napiecie jest malo wazne. Bo chodzi o to, żeby went miał szeroki zakres regulacji obrotami. Powiedzmy najlepiej płynnie od 0 do 2000. A przy jakim napięciu to w sumie nikogo to nie interesuje. Jeśli dany went przy powiedzmy 3.5V już chodzi to najważniejsze jest to, jakie ma wtedy obroty, a nie jakie napięcie. A porównanie między nimi wskazywałoby już, nie na ich głośnośc, tylko na szerokość zakresu RPM, który też jest ważny. Bo głośność już porównałeś i o tej już wystarczy, ale sa jeszcze inne ważne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

Witam. Co możecie powiedzieć na temat wentylatora Scythe KAMAKAZE dostępnego między innymi tutaj? Cena przystępna, ~40 zł, podświetlany, bogate wyposażenie. Byłbym przychylny go kupić lecz pierw chciałbym wysłuchać Waszych opinii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz coś koniecznie z led'ami to będzie to na pewno lepszy wybór niż revoltec, czy inny świecący coolermaster. Sam takiego kupiłem i czekam aż mi go przyślą, bo potrzebowałem do drugiego kompa coś świecącego i wahałem się między nim a revolteciem i ostatecznie wziąłem jego m.in. ze względu na ten regulator

 

Tu masz trochę więcej o wolnoobrotowych wentylach z ledami http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=235049

Edytowane przez Tony Soprano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...