Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno dostępny, ale jest jeszcze panel Sunbeam Lightbus, który ma możliwość regulacji, jako chyba jedyny, od 0 do 12V, czyli de facto możesz zatrzymać każdy wentylator. On był projektowany z myślą o regulacji oświetleniem, ale spokojnie nadaje się do zarządzania wentylatorami.

 

Co do podłączania 4 wentylatorów do jednego wyjścia to ostrzegam, że jeśli regulator nie ma swoich radiatorów to możesz coś spalić. 2-3 do jednego jeszcze jeszcze, ale 4 120mm to już chyba za dużo. W mojej Akasie po podłączeniu 3 wentylatorów 80mm regulator napięcia tego kanału po prostu mógł oparzyć, a ma drobny radiatorek na sobie. 4 wentylatory lepiej podłączyć do dwóch kanałów.

 

Rozgałęziacze znajdziesz na Allegro, Cooling.pl, w Angela.pl, w Zenfiście bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno dostępny, ale jest jeszcze panel Sunbeam Lightbus, który ma możliwość regulacji, jako chyba jedyny, od 0 do 12V, czyli de facto możesz zatrzymać każdy wentylator. On był projektowany z myślą o regulacji oświetleniem, ale spokojnie nadaje się do zarządzania wentylatorami.

 

Co do podłączania 4 wentylatorów do jednego wyjścia to ostrzegam, że jeśli regulator nie ma swoich radiatorów to możesz coś spalić. 2-3 do jednego jeszcze jeszcze, ale 4 120mm to już chyba za dużo. W mojej Akasie po podłączeniu 3 wentylatorów 80mm regulator napięcia tego kanału po prostu mógł oparzyć, a ma drobny radiatorek na sobie. 4 wentylatory lepiej podłączyć do dwóch kanałów.

 

Rozgałęziacze znajdziesz na Allegro, Cooling.pl, w Angela.pl, w Zenfiście bez problemów.

No tak, ale ten Zalman ktory podalem ma radiator i output current 0.7A ... 4 xthermale maja 0.72A wiec chyba nie powinno byc tak zle.. bardziej jednak by mnie interesowalo cos co mozna dodatkowo jeszcze podlaczyc zeby wylaczyc dane kanaly, ale widze ze ostatecznie chyba sam bede musial cos takiego zrobic...

 

Co do rozgaleziaczow... przydalby sie taki 1->4 a nie 1->2 ... zauwazylem ze z molexami sa takie 1->4 ale juz z 2/3 pin nie...

 

Bo rozumiem, ze dobrze mysle, ze zeby taki panel wskazyal dobrze obroty to tylko 1 wentyl musi byc podlaczony 3pin, tak? a reszte tylko 2...

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może coś powiedzić o wentylatorach Tacens Aura

(wg specyfikacji: 120mm, 12V DC, 1200RPM, 45 CFM, 14dB, ten nie świeci <_<)

na temat obniżenia napięcia? Jakie jest najniższe przy których ten wentyl bedzie się kręcił?

 

Czy redukcja obrotów o 50% (więcej nie chcę obniżać) spowoduje wprost proporcjonalny spadek przepływy powietrza w tym przypadku? Czy też redukcją będzie większa?

 

I jak Tacens Aura ma się do do np. do 120mm wentylatora Coolteka (1500RPM,~18dB) - tzn czy warto zamienić Coolteka na Aurę?

 

Generalnie chodzi mi o pracę nocą a na razie te dwa szumią nieco...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zmienić wentylator w zasilaczu Chieftec 450W strasznie hałasuje :sad:

zdecydowałem na coś takiego już zamówiłem co o tym myślicie, ja uważam że spokojnie da rade w zasilaczu i jeszcze fajny efekt będzie to przy okazji, może coś lepszego polecicie to też wezmę i wypróbuje.

http://www.mojepc.pl/index.php?DepartmentI...ProductID=29276

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glosnawy ten zalman... jesli juz ma byc kolorowy to poszukalbym thunderblade'a od TT, a jak zwykly to acutake'a :)

Nie no powinien być dużo cichszy od tego co teraz jest w zasilaczu 40db 2200obr. Chciałem żeby był wydajny 1800obr 30db to myślę ze w sam ras i można go skręcić na 1000.

 

Wiatrak dzisiaj zamontowany jest świetny 1700 obrotów pokazuje bios i jest o połowę cichszy od oryginalnego idealnie nadaje się do zasilacza, przy okazji oświetla kompa efekt super z czystym sumieniem polecam.

Edytowane przez krystian_gracz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co polecacie na wciąg/wyciąg 2 sztuki, kupiłem obudowę thermaltake shark i oryginalne są nie do przyjęcia, tył może być na kołki, przód muszę przykręcać, w panelu zalman mam regulację 5-12, na 12v może być lekki świst, natomiast na 5 powinny być niesłyszalne :) co polecacie w cenie 30-40zł, noctuę mam na procku i wolę 2 za tą kasę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe S-Flex SFF21F 1600rpm. Na 5V kręcą się z prędkością 800rpm i są w zamkniętej obudowie praktycznie niesłyszalne. Na 12V są już głośne, ale i bardzo wydajne. Możesz w razie czego nie rozkręcać ich na maksimum. Najtaniej widziałem je w Znak.pl. Po 43zł/szt.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy wentylator Noctua jest lepszy niż poprzednik :) Niedługo będziecie mogli o nim poczytać na M-P. Ja ze swojej strony powiem tylko że konstruktorzy się postarali.

 

EDIT: Już on-line - klik

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe S-Flex SFF21F 1600rpm. Na 5V kręcą się z prędkością 800rpm i są w zamkniętej obudowie praktycznie niesłyszalne. Na 12V są już głośne, ale i bardzo wydajne. Możesz w razie czego nie rozkręcać ich na maksimum. Najtaniej widziałem je w Znak.pl. Po 43zł/szt.

 

Pozdrawiam :)

co jest ważniejsze dmuchający czy wyciągający tzn. 800rpm na wyciag,1600na nadmuch czy odwrotna konfiguracja będzie wydajniejsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważniejszy jest "wyciąg", więc najlepiej aby była jego przewaga :)

Najlepiej jednak abyś sam sprawdził, które ustawienie najlepiej chłodzi Twój zestaw. Nie ma bowiem jedynie słusznej recepty w tym względzie. Spróbuj zatem może:

przód 800, tył 1600

p 1000, t 1600

p 1200, t 1600

p 1600, t 1600

Albo może okaże się np. wystarczające p 1000 i t 1400.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dam sobie głowy uciąć, ale jeśli Noctua 1300rpm jest dla Ciebie umiarkowanie cicha to rozważ Noiseblockera XL2 (1400rpm).

 

Scythe S-Flex na 1600rpm już jest głośny. Na 1200 powinien być dla Ciebie do przyjęcia nieco bardziej niż Noctua przy 1300rpm czy Noiseblocker przy 1400rpm.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy wentylator Noctua jest lepszy niż poprzednik :) Niedługo będziecie mogli o nim poczytać na M-P. Ja ze swojej strony powiem tylko że konstruktorzy się postarali.

 

EDIT: Już on-line - klik

Super!

Zastanawia mnie jak ma sie glosnosc P12 (890rpm) w stosunku do S12 (~550rpm). Wiesz moze z jaka predkoscia kreca sie P12 przy 5V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra mam nf-p12(1300), fandera(1400) i porzyczonego s-flexa (1600)

na maxa tylko noctua jest do przyjęcia

na 10v sflex i fander mnie denerwują, noctua prawie nie słyszalna

na 8-8,5v s-flex chodzi jak noctua na 10

fandera albo mam do [gluteus maximus] sztukę albo ten produkt tak ma

jednak dokupie 2x p12 bo moim zdaniem warto :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakis 4 wiatraczkow 120mm, nieswiecacych, w miare tanich, wydajnych na tyle zeby zapewnic dobry przplyw powietrza, oraz nie za glosnych (tak zeby nie byly glosniejsze od boxowe coolera intela pracujacego bez obciazenia...) . Obudowa z podpisu. Wystarczy jeden z przodu wciagajacy, a z tylu wyciagajacy? Warto montowac w dziurach nad procesorem ( lewy bok obudowy) dodatkowe wiatraczki? Jesli tak to wciagajace czy wyciagajace?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto montować wentylatorów na bocznym panelu. W mojej obudowie to tylko przeszkadzało i temperatury były wyższe w konsekwencji. Spróbowałem nawet zablokować otwory i temperatury są jeszcze lepsze. Jest jednak jedno "ale" - ja nie korzystam z chłodzenia boxowego. Jeśli Ty owszem to nie blokuj tych otworów.

 

Co by jednak zachować pewien ruch powietrza (chłodzenie dysków itp.) wystarczy, że zastosujesz wentylatory z przodu i z tyłu. Ewentualnie, jeśli uznasz, że grafika się za bardzo grzeje to jakimś wolnoobrotowym wentylatorem w charakterze wyciągającego obsadź dolny otwór bocznego panelu.

 

Myślę, że takie Acutake będą jak znalazł :) Tanie, stosunkowo ciche i z odpowiednią wydajnością.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

argh, powoli wariuje hyhy...

 

zjada mnie taka kwestia :

 

- jakie wentyle 500-800rpm sa najcichsze ?

(zwlaszcza z trojcy noctua, xthermal, fander...pamietajac o zastrzezeniach wielu co do tykajacych lozysk w takich modelach noctuy:/)

 

- jakie wentyle max. do 1200rpm sa najcichsze?

(xthermal?)

 

(w obu przypadkach zakladajac, ze nie bedzie mozliwosci wlasnorecznej zmiany napiecia dla wentyli, poza 'firmowymi' potencjometrami lub adapterami)

 

 

swoja droga to czy przy athlonie 64 x2, model jakis pomiedzy 4200+-5000+, chlodzonym pasywnie ninja stykna jedynie 2 wentyle, przedni wciagajacy i tylni wyciagajacy (+ zasilaczowaty jeszcze), oba na ~800 ewentualnie jeden podkrecony do ok. 1200rpm?

(zasilacz bequiet, obudowa cooler master centurion 534 lite)

 

 

 

Zastanawia mnie jak ma sie glosnosc P12 (890rpm) w stosunku do S12 (~550rpm)

no wlasnie? Edytowane przez ablablabla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XThermal jest najcichszy na rynku. Nowa Noctua mu wiele nie ustępuje i szczerze mówiąc jeśli ktoś nie ma świra na punkcie ciszy to oba będą niesłyszalne. Jeśli chodzi o XThermal, Fander i S12 to kolejność jest taka jak napisałem pod względem głośności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ablablabla

 

wiedzę że mamy podobne kombinowanie :)

noctua p12 na 1300 jest cichsza niż fander na 1000

temperatura procka u mnie wygląda tak

 

nawiew 1400, procek 1300, wyciągający 16000

 

jak wywalę dmuchający to jest +1-2 stopnie

jak wywalę wyciągający to ze 4

 

z racji tego że tak sobie pożyczyłem trochę wentylków to mam przerobione :

fander,s-flex,noctua,noiseblocker,chieftec, thermaltake

 

noctua moim zdaniem bije wszystko inne na głowę,jak ma być wypas to bym brał 3x noctua p12,ekonomicznie noctua na procka,cokolwiek na nawiew (np ten z ninji na 7v, on i tak jest najmniej istotny) i s-flexa na tył + jakiś kontroler i kompa z 3m nie słyszę :)

 

@Labovsky - dzięki za wszystkie porady :)

Edytowane przez adamm84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zmuszony do modernizacji chłodzenia w mojej budzie.

Zabrałem się ostro do OC i zrobiło się niebezpiecznie gorąco.

Musze złożyć wydajne chłodzenie i wstępny projekt wygląda następująco;

 

1. SCYTE ULTRA KAZA 3000obr. 120mm 133,6CFM - tył, (31zł)

2. AEROCOOL STREAMLINER 1000obr. 140mm 55CFM - front, (59zł)

3. TERMALTAKE PERFECT LIGHT BLU 120mm 1300-2800obr 38-94CFM - CPU. (36zł)

 

do tego zestawu później jakiś panel wrzuce.

 

Mam pytanie do znających dobrze rynek wentyli 120mm, czy to będzie dobry zestaw ? (nie lubie przepłacać i szczególnie nie zależy mi na ciszy a lubie na czymś ładnym oko zawiesić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultra kaze jest super sam taki wentyl posiadam i sobie chwale.

Na 3000obr to jest churagan i hałas spory ale już przy 1800-2000 wieje tez mocno i jest w względnie cicho(dla każdego pojęcie względnie jest inne).

Ja za niego dałęm 49 zł przez i czekałem na niego 2 tygodnie ale warto było temp. na procu spadły sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest roznica w wydajnosci pomiedzy noctua 1200 obrotow ,a scythe s-flex 1600obrotow .Mam noctue w zasilaczu i chyba nie daje sobie rady bo zasilacz jest goracy.Jak go rozebralem to czuc jak topi sie jakis plastik,a radiator jest goracy ze nie mozna go dotknac za bardzo <_< I czy jest duza roznica w poziomie halasu??Co polecacie do zasilacza zeby bylo wydajnie podczas gry ,a w spoczynku zeby mozna bylo przykrecic za pomoca regulatora obrotow na minimum(zeby byl nieslyszalny).Noctua jest nieslyszalna na minimalnych obrotach ,ale prawie wcale nie wieje :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cudów. Jeśli będzie niesłyszalny to będzie słabiutko wiał. Każdy wentylator.

 

Scythe S-Flex SFF21F (1600rpm) jest wydajniejszy od Noctuy NF-S12 przy 12V, a na 5V kręci się z prędkością bliską 800rpm, kiedy to naprawdę jest cichuteńki. Mogę go z całą mocą polecić.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...