Skocz do zawartości
Bolo8888

Abit Ip35-e, Ip35 "dark Rider", Ip35-pro "snake"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o jakąś poradę co do płyty.

Chodzi o to, że jakieś 3 tyg. temu musiałem wyciągać płytę z obudowy. To przy okazji zdjąłem radiatory z mostka Pn i z sekcji zasilania. Zamiast tego gluta nałożyłem Zalmana stg1, który pomimo że najświeższy nie jest, zawsze dobrze się sprawował. Oba radiatory przykręciłem śrubami, dbając o odpowiedni docisk. Komputer tak działał z tydzień, radiatory bardzo dobrze przewodziły ciepło. Potem wyjechałem na 2 tyg. i teraz gdy mam włączony komputer, temperatury na PWM są o 20 wyższe, "system" w abiteq też ma 10 stopni więcej. I to wszystko w idle, w stresie troszkę rośnie [np pwm z 50 do 60+). I teraz pytanie: czy wini temu zalman, czy może wyższe temperatury, jako że się ciepło zrobiło na dworze. Może trzeba zastosować coś innego niż pastę termo na te elementy? :D:D

 

Edit: Zdjąłem radiator z sekcji, i rzeczywiście ona nie była dobrze dociśnięta, ten standardowy silikon był grubszy i wszystko stykało. Nałożyłem grubiej zalmana, lecz chyba nie dużo to dało, bo jest trochę mniej stopni, ale w stresie radiator nie jest takie gorący ;/ Co mogli byście polecić żeby tam dać zamiast pasty?

Bo zalman raczej dobry jest, po zdjęciu mostka tez go trochę dołożyłem, jest ciepło, lecz radiator parzy, wiec wszystko ok :]

 

Pozdr. :))

Edytowane przez kfascik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam problem z wejsciem do biosu. Zamist biosu miga mi tylko kursor ;/ wyczytalem w tym watku ze trzeba przeprogramowac bios. wgrywalem wiec 2 rozne wersje z poziomu dos lub windows i mimo tego ze update zakonczyl sie sukcesem nadal nie wchodzi do biosu tylko miga kursor.

 

mial ktos moze taki problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś reset biosu zworką? Czy klawisz delete na klawie na pewno Ci działa?

 

tak dziala bo windows pracuje normalnie stabilnie bo udalo mi sie go nawet zainstalowac bez problemow.

 

klawa dziala bo musze tez wcisnac F1 bo jest komunikat "CPU unworkable..." i jak dam del to wchodzi i na kursorze sie zatrzymuje

 

a zworke zostawilem nawet na pare minut jak sie dioda palila na czerwono

Edytowane przez lucaass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są takie jaja (CPU Unworkable), jak po wyłączeniu kompa nie odłączę go fizycznie od zasilania (listwa, albo przycisk na zasilaczu). Wtedy trzeba poczekać, aż załadują się domyślne taktowania, wejść do biosu i zmienić spowrotem na takie, które były. Bios mam najnowszy dostępny (ID 18). Problemy występują tylko, gdy do płyty non stop dochodzi zasilanie, gdy komp nie pracuje.

 

Może coś takiego też jest u Ciebie?

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawię się właśnie abitem IP35 Pro. System to świeży (dzisiejszy) Win7 x64. Kilka spraw mnie dręczy:

1. Nie wykrywa mi kodeka dźwięku, nic, kaplica. Żadnych niezainstalowanych urządzeń w menedżerze.

2. Płyta nie ma dual boota, ma raczej kapitana HANGa. Po włączeniu komputera/wyjściu z biosu restartuje się, a następnie zatrzymuje. Wyświetlacz pokazuje [25]. Wciśnięcie resetu rozpoczyna post od nowa, ale tym razem przechodzi dalej.

3. Czasem (głównie po flashowaniu biosa - przeżonglowałem chyba wszystkie wersje wraz z modowanymi) zatrzymuje się w momencie [C1], na co pomaga tylko power off i clear cmos. Po tym następuje kapitan HANG. Po następnym resecie płyta finalnie pozwala wejść do Windowsa.

Procek to Xeon 3060 (taki fajniejszy E6600), B2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie W7 x64 działa tak samo jak XP na IP35, bios jakaś modowana 18'ka. Reset ustawień biosu po odłączeniu zasilania zawsze był, dual boot'a od biosu 13(chyba) już nie widziałem. Jedyny problem to kosmiczne temp procesorów 45nm, 65 prawdopodobnie pokazuje normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

 

bardzo bym prosił o pewne rady, a mianowicie:

jestem zainteresowany kupnem Abita IP35 PRO, a dokładnie tego mobo

Nowy Abit IP35 PRO komplet BCM (1263016416) - Aukcje internetowe Allegro

ile wart może być taka płytka?

ogólnie to planuje złożyć nowego kompa na p35 i interesuje mnie ten model. jest problemowy jak czytałem wasze posty ale chyba jednak jeden z godnych uwagi i polecanych. Do tego planuje procka E8400, czy nie będzie jakiś komplikacji w takim połączeniu? Narzekaliście też na pamiątki, więc proszę was o jakiś konkretny model na dzień dzisiejszy warty połączenia z IP35 PRO. interesują mnie głównie zestawy 2x2gb.

Planuje też podgonić E8400, wiec przyda mu się chłodny powiew. Co polecacie w cenie do 200zeta? ja osobiście myślałem o Noctua NH-U12P.

Proszę o pomoc i pozdrawiam :rolleyes: :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam płytę IP35. Chciałbym zamienić swojego E2160 na jakieś 4 rdzenie, najlepiej serii Q8XXX (mniejsze zużycie energii od serii Q6XXX). Czytałem, że jest problem z rozpoznaniem procesorów. Czy ktoś posiada działające IP35 z np. Q8200 lub Q8300? Jeżeli tak to na jakim biosie?

Procek potrzebuje do Photoshopa i obróbki RAWów a więc chyba 4 rdzenie będą lepsze od 2?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile ten ip35pro ma już wgrany bios obsługujący rewizje E0 lub procek jest rew C0, to w kwocie 80zł było warto. Problem będzie gdy proc będzie E0 a abit nie będzie miał wgranego odpowiedniego biosu bo wtedy komp nie odpali.

Natomiast chłodzenie, mugen od scythe może być wydajniejszy i tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko modowany bios, ale odradzam będziesz miał tylko problemy z Q8x00. Albo Q6x00 albo dopiero Q9300.

 

Dzięki za odpowiedź. Patrząc na obecne ceny używanych procesorów, zdecydowanie najbardziej opłacalny jest Q6600 więc pewnie na nim się skupię. Wersja 95W ma podobne zużycie energii co nowsze procesory serii 9XXX a więc nie będzie wielkich różnic poza 200zł w kieszeni:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blood2 mógłbyś jeszcze raz wrzucić gdzieś ten bios? Ten link co dałeś już nie działa, a w pokoju właśnie stoi IP35 z E8400 E0, który nie chce odpalić na biosie z Hexusa (09/10/2008-P35-W627DHG-6A79OA1AC-00).

 

Otrzymałem mailem od Abita (niby trup a jeszcze żyje) bios, który - z tego co widzę - likwiduje zjawisko fsb resetu i jest jednocześnie najnowszym biosem dla IP35 (a więc z obsługą 45nm). To nie jest bios z Hexusa, tamten jest starszy i na tamtym jest fsb reset - sprawdzone.

 

Teraz tylko przydałyby się testy jak działają najnowsze 45nmetrowce na s775 na tym Abicie...

 

Fsb reset precz :)

 

Hej, czy jest ktoś, kto ma ten bios? Pomóżcie, proszę!

Edytowane przez j32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Abita IP35-e z 2 x 1 GB RAM Corsair XMS2 PC-5400 667 MHZ. Zapragnąłem mieć 3 GB Ramu więc dokupiłem Geil Ultra 2 x 512 MB RAM PC-5400 667 MHz.

 

Po włożeniu wszystkich 4 kości do kompa system nie wstaje, nie włącza się nawet monitor. Zmieniałem kostki w bankach i najlepsze połączenie jakie udało mi się uzyskać to działające 2,5 GB. Kości osobno działają, są sprawne, przechodzą memtest (choć też nie w każdej kombinacji, ale jakaś kość działa w jakimś banku więc żaden nie jest uszkodzony). Napięcie na ramie jest na 2,1V (Corsair wymaga 1,9V a Geil 2,1V). Komputer w obecnej chwili nie jest podkręcony.

 

Co zrobić żeby kości zadziałały razem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś czy 1 komplet działa z ustawieniami drugiego?( i odwrotnie). Ustaw na sztywno w biosie prędkość na 667(333), timingi na 5-5-5-15 i 2.0v. Jeżeli nie wstanie to zostaje jedynie wymiana pamięci, niektóre płyty na P965 i P35 miały problemy z obsługą wszystkich banków pamięci, szczególnie gdy były to modele różnych producentów. Najlepiej sprzedaj te co masz i kup 4gb w 2 kościach lub 3gb w trzech. Co prawda u mnie na ip35-e śmigają 4x1gb kingstona hyperx 1066 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Po świętach więc można wracać.

Geil ma 3-4-4-8. Corsair na tych ustawieniach sam działa dobrze.

Corsair ma 4-4-4-12. Geil na tych ustawieniach sam działa dobrze.

W BIOSie ustawiałem tylko CL tRCD tRp i tRAS. Resztę zostawiłem na auto. Tak ma być?

 

Pobawiłem się ustawieniami pamięci w różnych bankach. Udało mi się uruchomić wszystkie 4 ale zamiast 3 GB w memtest był tylko 1 GB widoczny (w windows to samo). W jednym ustawieniu memtest widział 3GB ale wszystkie testy były na czerwono więc dałem spokój z tymi ustawieniami.

Mimo, że kości nie były ustawione do dual channel (np. Corsair bank 1 i 2, Geil 3 i 4) to w memtescie rozpoznawał wszystkie 4 i pisał dual channel.

 

Da się jakoś w BIOS wyłączyć ten tryb dual channel (z tego co pamiętam zależy to tylko od ustawienia pamięci w bankach).

Gdy pamięci były ustawione w taki sposób żeby działał DL to komp miał duże problemy z odpaleniem. Jeśli pamięci były ustawione nie do dual channel komputer wstawał ale pojawiały się cyrki opisane wyżej.

 

Co jeszcze sprawdzić/zobaczyć? Jutro przyniosę sobie 2x1GB Kingstone i zobaczymy jak z tym to będzie działać.

Edytowane przez Kochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany z goodramami działa bez żadnych problemów więc kupiłem 1 GB good ram. W przyszłości dokupię drugi.

 

Pojawił się nowy problem.

 

Zachciało mi się odświeżyć i posprzątać kompa. E2140 chodzi na 3.0 GHz (napięcie 1.38V)i w 3dmarku 06 mam 6 tyś pkt.

Po posprzątaniu kompa wszystko zaczęło działać dużo wolniej. Komp zaczął zamulać. W 3dmarku 06 miałem już tylko 4 tys pkt.

Zauważyłem że widnows nie wykrywa procka jako podkręconego ale jako 1.6 GHz. W aplikacji abita napięcie core na procesorze było tylko 1.18 V i czasami zmieniało się na 1.25. Wcześniej było stale około 1.38V. W bIOS jest wszystko ok, tam w zakładce health wskazuje 1.38.

 

Rozkręciłem kompa i zauważyłem, że urwałem jeden z kondensatorków na płycie głównej znajdujących się przy rogu obok pamięci RAM. Nóżki zostały na płycie a wyrwany kondensator latał sobie w obudowie. Kupiłem więc nowy taki sam i przylutowałem nowy do nóżek starego (lutowałem pierwszy raz ale się trzyma, zwróciłem uwagę na plusy i minusy więc jest ok).

 

Po włączeniu kompa jednak problem jest dalej ten sam. Proc działa jak niepodkręcony. W BIOS go rozpoznaje jako 3.0GHz w windowsie już nie i działa wszystko koszmarnie wolno.

Ma ktoś pomysł co można jeszcze zrobić/sprawdzić?

Edytowane przez Kochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakich opcjach dokładnie mówisz?

 

W biosie dałem na defaults, podkręciłem tylko proca, timingi na ramy.

W windowsie w panel sterowania>zasilanie jest na wysoka wydajność.

 

Coś innego miałeś na myśli?

 

Podkręciłem vcore do 1.44V. W biose mam odczyt 1.44V a w windowsie 7 abit eq mam 1.29V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam dokladnie juz jak sie nazywaly te opcje konkretnie w tej plycie, ale odpowiadaja za to ze w przypadku spoczynku bios zmniejsza mnoznik i napiecie. Moze u Ciebie nie jest w stanie rozkminic ze jest w 3d i masz dlatego nizsze wyniki.

 

Poszukaj w instrukcji jak to sie nazwaylo konkretnie albo w temacie bo bylo kilka razy juz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rzeczywiście było. Obie opcje dałem na DISABLED i już napięcie jest poprawne pod Windowsem. Przypominam sobie że podczas czyszczenia kasowałem ustawienia biosa zworką bo nie chciał wstać i chyba przez to się przestawiło. Kamień spadł z serca bo już się bałem, że coś zj#$%$# :)

Czyli została ostatnia rzecz. Ktoś ma pomysł dlaczego pod windowsem e2140 jest wykrywany na 1,6 GHZ skoro w biosie fsb jest podniesione do 375 MHz i powinno być 3 GHz ??

 

Edit. Poszukałem w necie i wyciągnę baterię z płyty głównej na całą noc. Niektórym pomogło. Clear CMOS niektórym pomogło i zobaczymy jutro.

 

Edit2. Rzeczywiście. Wyjęcie baterii i clear CMOS rozwiązała sprawę. Wszystko hula jak dawniej. Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Kochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wszystko OK. Walnęły mi dzisiaj korki w mieszkaniu. Komp wyłączył się. Po włączeniu jest wykrywany jako niepodkręcony. Wyjmowałem baterię, clear cmos które wczoraj pomogły dziś już nie dają rady. W BIOS jest podkręcony z 1.6 GHz do 3.0 GHz ale już pod mem testem jak i w samym windowsem ma tylko 1.6 GHz i działa strasznie wolno :(

 

Jakieś pomysły na co jeszcze zwrócić uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wszystko OK. Walnęły mi dzisiaj korki w mieszkaniu. Komp wyłączył się. Po włączeniu jest wykrywany jako niepodkręcony. Wyjmowałem baterię, clear cmos które wczoraj pomogły dziś już nie dają rady. W BIOS jest podkręcony z 1.6 GHz do 3.0 GHz ale już pod mem testem jak i w samym windowsem ma tylko 1.6 GHz i działa strasznie wolno :(

 

Jakieś pomysły na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Po odłączeniu prądu bios zgubił ustawienia, normalne w tych płytach. Musisz ustawiać wszystko od początku. O ile pamiętam najlepiej pomagało odłączenia kabla 24 pin na minute-dwie(i tak samo przestawić zworkę).

 

Druga sprawa, wyłączanie funkcji oszczędzania energii to trochę głupota, ponieważ podczas obciążenia mobas automatycznie zmienia ustawienia na te podkręcone w biosie...

Edytowane przez master4life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odłączeniu prądu bios zgubił ustawienia, normalne w tych płytach. Musisz ustawiać wszystko od początku. O ile pamiętam najlepiej pomagało odłączenia kabla 24 pin na minute-dwie(i tak samo przestawić zworkę).

 

Druga sprawa, wyłączanie funkcji oszczędzania energii to trochę głupota, ponieważ podczas obciążenia mobas automatycznie zmienia ustawienia na te podkręcone w biosie...

 

CMOS resetowany z 5 razy. Wyłączyłem zasilacz, odpiąłem wszystkie zasilania z płyty głównej, wyjąłem baterię na całą noc, wyciągałem ramy. Po podłączeniu i ustawieniu w BIOSie wszystkiego od zera dalej widzi go pod memtestem i w windowsie jako 1.6 GHZ. Przy starcie komputera i w BIOS jest wykrywany jako podkręcony. Mam jeszcze pomysł, żeby wyciągnąć sam procesor z socketa i włożyć ponownie ale nie mam na razie na to czasu.

 

Jest jeszcze jakiś łatwiejszy sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...