Skocz do zawartości
Szczepano

Przegrzewający Się Laptop

Rekomendowane odpowiedzi

Mam lapa jak w opisie i ostanio zauważyłem że zaczął sie przegrzewać. Problem polega na tym ze wentylator zbyt późno reaguje na natężenie pracy procesora i karty. Lap z lewej strony osiąga temperature "parzącą" a wentylator dopiero po chwili włącza się i to na 50% mocy. Nie wiem co jest grane bo na początku wszystko było OK. Wentylator pracował bardzo elastycznie. Stopniowo zwiększał moc w zależności od potrzeb. Podejrzewam ze jest to winia jakiegos programu (syfu). Dlatego moje pytania są takie:

1) Jeśli nie posiadam żadnego specjalnego programu do monitorowania pracy lapy to co steruje pracą chłodzenia? Windows? Jakis program od Toshiby? Nic nie moge znaleść poza jedną opcją w "oszczedzeniu energii".

2) Czy odnośnie pracy wentylatora są jakieś ustawienia w BIOSie?

3) No i co ogólnie moge zrobić żeby poprawić chłodzenie w lapie? Nie zależy mi specjalnie na "oszczędzaniu" pracy wentylatora bo nawet przy maksymalnej wydajności chodzi stosunkowo cicho.

 

Dzięki!

Edytowane przez Szczepano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny a może wręcz ten sam problem. Posiadam Tośkę A100 i też przez ostatnie kilka dni grzeje się niemiłosiernie.

Lapek stoi w miejscu niby dobrze wentylowanym. W pomieszczeniu jest chłodno. Fakt faktem, że u mnie jest sporo programów uruchomionych jednocześnie, ale wcześniej nic takiego sie nie dzialo.

Tośka jedyne jakie ma regulacje (z tego co mi wiadomo) to w ustawieniach zarządzania energią. Jednak zmniejszenie wartości spowoduje spowolnienie pracy procesora, a zarazem wydajności :(

Tak więc dołączam się do pytania Szczepano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie programowe:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=207962

albo RMClock

Chłodzenie sprzętowe:

podstawka chłodząca- ktoś jakiś czas temu pisał w tym dziale o produkcie firmy Zalman

Monitoring temperatur- Mobile Meter

W ostateczności można rozkręcić i dać konkretną pastę termoprzewodzącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie programowe:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=207962

albo RMClock

Chłodzenie sprzętowe:

podstawka chłodząca- ktoś jakiś czas temu pisał w tym dziale o produkcie firmy Zalman

Monitoring temperatur- Mobile Meter

W ostateczności można rozkręcić i dać konkretną pastę termoprzewodzącą.

Dzięki dobry człowieku! Niech Bogowie Ci wynagrodzą to jak najlepszym sprzętem :)

Program przetestuje;

Produktu poszukam;

O rozkręcaniu to raczej mowy nie ma bo lapek jest na gwarancji, poza tym nie mam nikogo kto by go rozkręcił i posmarował.

Ja przy PC nie mialbym problemu... ale do lapka swojego się nie dotknę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki OskaR za dobre chęci ale zeby mieć dostep do ustawień wentylatora jak wynika z tego tematu trzeba mieć jaki specjalny pliczek do ACPI. Bez tego ani rusz....

To samo w RM Clocku. Też nie widze tych ustawień.

 

CosmiChild jeśli Ty coś zdziałałeś w tym kierunku to daj znać prosze.

Edytowane przez Szczepano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.. zainstalowalem sobie ten programik co podał Oskar.

Notebook Hardware Control.

Pozmienialem troszke w ustawieniach..ale to raczej tak kontrolnie ponieważ wbrew pozorom zmieniłem działanie CPU na Max.Performance.

Nic nie zmieniałem w napięciu bo o tym nie mam zielonego pojęcia.

W każdym razie z tego co widzę to komp już się tak nie grzeje jak wcześniej przy uruchomionych kilku programach jednocześnie:

FIFA 07

Nero

Opera

Torrent

NOD32

i kilka jeszcze innych pierdółek.

 

Widzę że mnożnik automatycznie dostosowywuje się razem z prędkością procka do potrzeb w danym momencie. W stanie spokoju (przy minimalnej pracy wyświetla prędkość 800MHz a przy większym wysiłku podskakuje do 1863MHz - czyli maximum)

Tak więc spróbuj tego softu.

 

Jeszcze jedno pytanie (pośrednio dotyczące tamatu) do osób które mają jakieś pojęcie na temat temp. w lapkach:

Jaka jest bezpieczna granica max. temperatury pracy CPU i HDD?

Procesor to Intel Core Solo T1350 1.83MHz - odnośnik do dokumentacji na stronie Intela nie działa;

HDD to Toshiba MK6034GSX - strona Toshiby w dokumentacji wyjaśnia tylko zakres temperatury otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do HDD- 50-60st.C, nie jest niczym dziwnym. Jednak przy temperaturze 60-67st. i więcej, proponowałbym rozejrzeć się za jakąś podstawką- albo samemu takie coś zrobić (jakiś czas temu pisałem o tym- u mnie działa, różnice w temp. są bez problemu widoczne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Toshibah problem z przegrzewaniem sie to istna plaga. A wystarczy, ze troszke kurzu sie dostanie do srodka. W takim wypadku to pomaga tylko odkurzacz, w swojej tosi srednio co 2mce musze przedmuchowac zebra i wentylatorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...