Skocz do zawartości
Chwali

Swap File - Jak Ustawic?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupilem nowy dysk twardy (320GB). Chcialem go w koncu od poczatku do konca poprawnie ustawic (partycje itd). Wyszlo mi takie cos:

 

System - 35GB NTFS

Swap - 5GB FAT32

Program Files - 80GB NTFS

Partycja zony:) - 60GB NTFS

Moja partycja - 120GB NTFS

 

Laczny rozmiar 300GB - do wykorzystania 298GB czyli gdzies przytne 2GB.

teraz pytania:

 

- czy partycja ze swapem jest wystarczajaco duza i jak ja ustawic, zeby tam sie ten swap znajdowal?

- partycja z systemem bedzie pod xp ale juz rezerwuje miejsce pod viste (daleka przyszlosc)

 

Co sadzicie o takim podziale? Dzieki za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swap max 2GB i na FAT16

 

panel sterowania -> system -> ust wydajności -> zaawansowane -> odznaczasz ustaw automatyczna wielkosc pliku, wybierasz partycje ze swapem, min 2000 max 2000 (najwazniejsze zeby byla stala wartosc, wtedy plik nie ulega fragmentacji)

 

moglem cos pomylic, bo teraz na win2000 siedze i nie mam uprawnien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poc co ci az 5GB na swapa?

 

jeszcze lepszy jest rozmiar partycji systemowe :lol:

 

wytlumacz w jakis logiczny sposob po co ci tak ogroma ilosc miejsca, uwzgledniajac to, ze utworzyles partycje dla Program Files ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez napisalem, ze juz ustawiam partycje systemowa pod przyszla viste. Ja wiem ile to cholerstwo bedzie potrzebowalo? W takim razie jaki wydaje sie Tobie rozsadny rozmiar? Gdybym wiedzial dokladnie jak to zrobic, to chyba nie zakladal bym watku, nie sadzisz?:)

 

PS. Osobiscie nie lubie partycji >100GB. Moze te moja rozbic jeszcze na 2 (gry i reszta w wielkosci powiedzmy 40GB i 80GB)?

 

DOdam, ze komp ma 2GB, to chyba wazne przy ustawianiu swapa?

Edytowane przez Chwali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poc co ci az 5GB na swapa?

 

jeszcze lepszy jest rozmiar partycji systemowe :lol:

 

wytlumacz w jakis logiczny sposob po co ci tak ogroma ilosc miejsca, uwzgledniajac to, ze utworzyles partycje dla Program Files ?

Ja dorzucę jeszcze łyżkę miodu do tej beczki dziegciu.

Po co Ci wogóle oddzielna partycja na swap? Komputer Ci za szybko chodzi? :blink:

Swap się robi na oddzielnej partycji jak masz 2 dyski twarde to wtedy robisz swap na tym dysku gdzie nie ma systemu operacyjnego. I to ma sens. Jeśli masz tylko jeden dysk to swap powinien być u mieszczony centralnie w plikach systemowych. Tak aby głowica miała jak najkrótszy czas dostępu z obszarów systemowych do swap'u. Poza tym pod swap formatujesz w FAT16 jak już coś a nie w FAT32.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem, dlatego sie Was pytam. W Chipie 4/2007 jest artykul o partycjonowaniu dysku i tam swap jest na oddzielnej partycji, argumentuja, ze przyspiesza prace dysku. Sam nie wiem teraz co o tym myslec?

 

Podaje za CHIP Online:

 

Zakładania logicznego dysku dla pliku wymiany musimy rzecz jasna określić, ile miejsca ma on zająć na naszym fizycznym "twardzielu". Korzystamy tu z prostej reguły: pamięć wirtualna jest półtora-dwa razy większa niż rozmiar pamięci RAM zainstalowanej w pececie. Ponieważ FAT 16 potrafi obsłużyć dyski o rozmiarze do 2 GB, wydzielona partycja wystarczy nam dopóty, dopóki nie zainstalujemy więcej niż 1 GB pamięci RAM.

 

Skoro mam 2GB RAMu, to chyba juz nie w FAT16?

 

i dalej:

 

Zazwyczaj jest tak, że mamy już zainstalowany system operacyjny i plik wymiany dawno umieściliśmy w niewłaściwym miejscu - czyli na partycji systemowej. Możemy jednak bez większych problemów przenieść go na wydzieloną partycję FAT 16.

 

Jak te slowa maja sie do twojego posta Excray?

Edytowane przez Chwali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddzielna partycja na swap/plik stronicowania jest nie potrzebna, wręcz jest zbędna ( można ustawić stały rozmiar na dysku więc po co robić ten cyrk na kółkach który tu niektórzy proponują ? ). Już pomijam fakt że nie zawsze plik stronicowania w ogóle jest potrzebny - najlepiej kiedy go nie ma ale pamięci musi być wystarczająco dużo do używanych aplikacji. Rozmiar ewentualnego pliku stronicowania powinien być taki aby go wystarczyło do najbardziej obszernych pamięciowo programów jakich używamy ( sprawdzić "se" masz szczytowe użycie pamięci w menedżer programów dodać rezerwę i w ten sposób poprawnie określić potrzebny plik stronicowania ).

 

Jeśli chodzi o podział na partycje to można w ogóle nie dzielić dysku .... albo dzielić wg. własnych wymagań - oba rozwiązania mogą być najbardziej optymalne dla danego użytkownika.

 

Ekspertem nie jestem, dlatego sie Was pytam. W Chipie 4/2007 jest artykul o partycjonowaniu dysku i tam swap jest na oddzielnej partycji, argumentuja, ze przyspiesza prace dysku. Sam nie wiem teraz co o tym myslec?

Ewentualny swap / plik stronicowania powinien być w najszybszej części dysku ( czyli najbliżej początku ) - i tyle

 

... A CHIP swoją drogą to już dawno zszedł na psy .... tak bardzo lubiłem kiedyś to pismo - może się podniosą ...

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo czytałem o tym i w większości przypadków poleca się takie ustawienie:

 

Wartośc początkowa - 0.5x ilość RAMu

Wartość końcowa - 3x ilość RAMu (ale raczej nie przekraczaj 2GB, bo i po co)

 

Te ustawienia stosuj, jeśli masz co najmniej 0,75GB - 1GB pamięci. Oczywiście SWAP na FAT16, najlepiej od razu za partycją systemową (chociaż nie koniecznie, może być też na partycji systemowej, pod warunkiem że masz tam praktycznie tylko system - programy i reszta są na innej).

 

Mogę podać przykład jak ja mam:

 

Dysk1: 320GB:

a)System 3GB (tu jest tylko windows i "połowa" swapa - czyli 192MB - 1152MB)

b)Programy 35GB (i gry)

c)muzyka 15GB

d)download - jakieś 250GB

 

Dysk2: 80GB:

a)temp 2GB (pliki tymczasowe, druga "połowa" swapa - 192MB - 1152MB)

b)download 72GB

 

Mam 768MB RAM-u

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje za CHIP Online:

 

Zakładania logicznego dysku dla pliku wymiany musimy rzecz jasna określić, ile miejsca ma on zająć na naszym fizycznym "twardzielu". Korzystamy tu z prostej reguły: pamięć wirtualna jest półtora-dwa razy większa niż rozmiar pamięci RAM zainstalowanej w pececie. Ponieważ FAT 16 potrafi obsłużyć dyski o rozmiarze do 2 GB, wydzielona partycja wystarczy nam dopóty, dopóki nie zainstalujemy więcej niż 1 GB pamięci RAM.

... to paplanie chipa

 

Jak masz w dzisiejszych czasach 4 GB RAM to założył byś plik wymiany 6 GB ? ( kiedy trudno znaleźć aplikację wykraczającą poza 2 GB ). Po co 10 GB pamięci ogólnej ????? - chip popraw się !!! :wink:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde zburzyliscie moj piekny obraz dysku. Teraz musze pomyslec jak to ustawic:) Dzieki za konstruktywna krytyke i uchronienie mnie przed popelnieniem bledu. Zaraz sobie uloze partycje na nowo i skrobne posta. Jeszcze raz dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma ogólnej reguły, jest zdrowy rozsądek

ta 2*RAM byla dobra, ale kilka lat temu,

 

->Kyle

[OT]

nie dobijaj mnie, bo jakby nie było pracuję dla CHIPa i niestety ale masz troche racji. Wynika to jednak z zapotrzebowania na rynku i totalnej reorganizacji w celu odzyskania pozycji i to się akurat udało. Jako, że ENTER przestanie istnieć, a CHIP FOTO-VIDEO zintegruje się z CHIPem - powstanie jedno duże czasopismo o mediach cyfrowych. [/OT]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma ogólnej reguły, jest zdrowy rozsądek

ta 2*RAM byla dobra, ale kilka lat temu,

 

->Kyle

[OT]

nie dobijaj mnie, bo jakby nie było pracuję dla CHIPa i niestety ale masz troche racji. Wynika to jednak z zapotrzebowania na rynku i totalnej reorganizacji w celu odzyskania pozycji i to się akurat udało. Jako, że ENTER przestanie istnieć, a CHIP FOTO-VIDEO zintegruje się z CHIPem - powstanie jedno duże czasopismo o mediach cyfrowych. [/OT]

Trzymam kciuki za CHIP i mam nadzieję że będzie tak fachowym pismem jak te 7 lat temu :wub: :wink: Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK nowa propozycja. Olewam partycje ze swapem. RObie go na systemowym, ustawienia - poczatkowe 1GB, koncowe 2GB. Koniec, teraz partycje:

 

System - 8GB

Program Files - 50GB

Gry i muza - 70GB

Download - 110GB

Zona - 60GB

 

298GB jak w pysk strzelil czyli ok. Jeszcze pytanie. Progamy zaraz po systemie ustawic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK nowa propozycja. Olewam partycje ze swapem. RObie go na systemowym, ustawienia - poczatkowe 1GB, koncowe 2GB. Koniec, teraz partycje:

 

System - 8GB

Program Files - 50GB

Gry i muza - 70GB

Download - 110GB

Zona - 60GB

 

298GB jak w pysk strzelil czyli ok. Jeszcze pytanie. Progamy zaraz po systemie ustawic?

Kiedy początkowa wartość będzie 1 GB i ją przekroczysz to na skutek wielu takich zdarzeń i operacji zapisu na dysku ( np. masz zmienny plik wymiany i zapisujesz jakieś obrazy ) struktura ulegnie pofragmentowaniu -> lepiej zdefragmentuj dysk i załóż stały rozmiar pliku wymiany Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO ok, ale jak nie używasz mocno pamięciożernych programów typu 3d StudioMax, Photoshop, Matlab itp. to możesz sobie wogóle darować plik wymiany i go wyłączyć, dopóki jedziesz na XP.

Już o tym wspominałem ( że bez pliku wymiany jest najlepiej - kiedy się wszystko mieści ) :wink: ale dodam że bez pliku wymiany system chodzi jakoś żwawiej/szybciej .... ale warunek ... ilość pamięci musi być wystarczająca do uruchomienia "największych" programów jakie posiadasz bo w przeciwnym wypadku ... żółty wykrzyknik i program zakończony Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za pomoc.

 

Na marginesie tylko spytam. Wszystkie partycje robic przy instalacji, czy zalozyc podstawaowa dla systemu, a potem bawic sie w dodatkowe Partition Magiciem lub innymi cudami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za pomoc.

 

Na marginesie tylko spytam. Wszystkie partycje robic przy instalacji, czy zalozyc podstawaowa dla systemu, a potem bawic sie w dodatkowe Partition Magiciem lub innymi cudami?

IMHO przy instalacji lepiej ale tak naprawdę to nie ma różnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W XP nie ma swapa....

 

Poza tym PF ustawiony na sztywno sie nie fragmentuje...

O czyms jeszcze zapomniałem?

A no tak, pf na osobnej partycji nie daje nic.

Piszac SWAP mialem na mysli plik wymiany (pf)...

Nawet utawiony na sztywno pf bedzie sie przesuwac po partycji robiac zamieszanie..

Przydzielenie osobnej partycji dla pf zostalo dokladnie opisane przez profesjonaliste i tak tez zrobilem jakis rok temu (nie drazni mnie zolty pasek przy defragmantacji "C")....

Czy system lepiej "chodzi" ? - nie wiem...w kazdym razie, problem odnosnie wielkosci i umiejscowienia pf u mnie juz nie istnieje...

Chcialem tylko zasugerowac rozwiazanie co do pf tak jak w temacie.

 

http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_ram_03.php

Edytowane przez UGH--ZAN III

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę podać przykład jak ja mam:

Dysk1: 320GB:

a)System 3GB (tu jest tylko windows i "połowa" swapa - czyli 192MB - 1152MB)

b)Programy 35GB (i gry)

c)muzyka 15GB

d)download - jakieś 250GB

Na d) masz tylko pliki pobierane, czy tez programy, ktore za ich download odpowiadaja? Mam od kilku dni nowy dysk i, poki co, podzielony jest tak:

C: 10GB - system + programy, ktorych nie bede usuwal

D: 100GB - program files

E: 150GB - muzyka/filmy/zdjecia itp

F: 40GB - download + temp

 

Nie wiem, czy nie przesadzilem z program files :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...