Skocz do zawartości
Cry$t4L

Bardzo Wysoka Temp. E6300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na tym forum :)

 

Od razu po zarejestrowaniu się na forum, skorzystałem z wyszukiwarki, ale żaden temat nie odpowiadał mojemu problemowi.

 

Otóż, mam problem z procesorem C2D E6300. Procesor jest nie podkręcany, wszystko na default. Od początku złożenia kompa były problemy z temperaturą. Na chłodzeniu BOX wynosiła ok 52 stopnie w iddle. Jakieś 3dni temu odpaliłem program CoreTemp a tam 60 stopni na obu rdzeniach. Może nie 60 stopni, ale między dwoma rdzeniami były jakieś2-3 stopnie różnicy. Kupiłem zatem nowe chłodzenie Pentagram HP-10- AlCu Lite. Myślałem, że zniknie problem, ale tak się nie stało. Temperatura w CoreTemp wynosi ok 50 stopni na dwóch rdzeniach (2-3 stopnie różnicy między dwoma rdzeniami). Chłodzenie jest jak najbardziej założone poprawnie, pasta to niestety dołączona do tego chłodzenia. Co może być powodem tak dużej temperatury? Chciałem podkręcić trochę procka, ale jak podkręce to będzie jeszcze wyższa temperatura, co powoduje skrócenie żywotoności procka. Posiadacze tego chłodzenia maja znacznie mniejszą temperaturę. Na początku myślałem nad zmianą pasty, ale zdaje mi sie że znacznej różnicy bym nie zauważył. Bios do płyty głównej Asus P5LD 2 SE/C został zaktualizowany do najnowszej wersji. Może wysłać procek na gwarancję? Sam już nie wiem co mam robić.

 

Mój config:

C2D E6300 1,86 GHz

Asus P5LD2 SEC

Galaxy GF 7600 GS

Kingmax 1 GB PC-533

Topower U12 P5 400W

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Temperatura z diody będzie zawsze wysoka, spokojnie 60-70 może być, nie ma sie co martwić.

 

Gorzej jak byś tyle miał w idle, ale jeśli to jest pod obciążeniem to ok, kręć i obserwuj na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura z diody będzie zawsze wysoka, spokojnie 60-70 może być, nie ma sie co martwić.

 

Gorzej jak byś tyle miał w idle, ale jeśli to jest pod obciążeniem to ok, kręć i obserwuj na bieżąco.

Hehe, właśnie problem jest taki, że ta temperatura jest w idle :] i na defaultowych ustawieniach jest wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasty raczej za dużo nie dałem, bo widać takie prześwity w niektórych miejscach :D. W związku z tym, jutro chyba wyślę proca na gwarancję. Może mi wymienią na inny model, bo szkoda, aby taki proc się zmarnował :D. A jakbym zmienił pastę na np. Zalman STG-1, naprawiłoby to problem, czy jednak trudno powiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman ZM-STG1 to jedna z lepszych past, więc temperatura powinna trochę spaść. Nie zmienia to jednak faktu, że temperatury, które masz są zdecydowanie za wysokie. Temperatura w CoreTemp nie powinna NIGDY przekraczać 70*C, a skoro Ty masz 60* w idle... Proponuję tak, zdejmij chłodzenie, wyczyść czapę procesora i spód radiatora porządnie jakimś alkoholem (najlepiej izopropylowym), potem nałóż cienką warstwę jakiejś dobrej pasty termoprzewodzącej (np. tego Zalmana) na całą powierzchnię zarówno czapy procesora jak i spodu radiatora. Zamontuj chłodzenie - upewnij się, że wszystkie zaczepy zaskoczyły i testuj. Sprawdź temperaturę ręką. Możesz jeszcze obniżyć napięcie, bo E6300 mają to do siebie, że potrafią chodzić z o wiele niższym napięciem niż w standardzie. Mój Conroe-2M E6300 B2 chodzi na 1,1000V (standardowo 1,3250V) przy 1,86GHz, więc spadek temperatury jest ogromny. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mogę zastąpić ten alkohol izopropylowy? Może zmywaczem do paznokci albo jakąś wódką :D?

 

EDIT: Może zrobię tak: Wyślę tego proca na gware, jak mi by uznali gwarancję i musieliby mi dać nowy procek, to będzie git. Może uda mi się wtedy zamienić na E4400 to by było świetnie. A jeżeli nie uznają mi gwarancji, to wtedy zrobię jak kolega wyżej :]. Obniżyłem napięcie do 1.2000 i temperatura zmniejszyła się do 42 C na jednym rdzeniu a na drugim 45C

Edytowane przez Cry$t4L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup benzynę ekstrakcyjną na jakiejś stacji..na pewno sporo poniżej 10pln za flaszkę, sporo tego ale czasami się przydaje..do tego płatki kosmetyczne do zmywania makijażu jakiejś kobiecie zakoś i tym to zetrzyj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mogę zastąpić ten alkohol izopropylowy? Może zmywaczem do paznokci albo jakąś wódką :D?

 

EDIT: Może zrobię tak: Wyślę tego proca na gware, jak mi by uznali gwarancję i musieliby mi dać nowy procek, to będzie git. Może uda mi się wtedy zamienić na E4400 to by było świetnie. A jeżeli nie uznają mi gwarancji, to wtedy zrobię jak kolega wyżej :]. Obniżyłem napięcie do 1.2000 i temperatura zmniejszyła się do 42 C na jednym rdzeniu a na drugim 45C

Zmień najpierw pastę bo na pewno Ci gwary nie uznają a zostaniesz do 2 tyg. bez proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej podtrzymuje swoje: temperatury, podobnie jak napięcia, mierzy się miernikiem najlepiej cyfrowym.

 

wsadź jakiś czujnik elektroniczny w środek radiatora i napisz jaka jest temperatura, jesli będzie wysoka (>45C) to "ten typ tak ma" , jesli niska to wszystko ok albo problemy z zamocowaniem chłodzenia/pasta itp

 

roznica między rdzeniem procesora a rdzeniem radiatora chłodzącego zawsze będzie ale imo nie az 30C jak podaje CT95 albo 25C iTAT

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasty raczej za dużo nie dałem, bo widać takie prześwity w niektórych miejscach :D. W związku z tym, jutro chyba wyślę proca na gwarancję. Może mi wymienią na inny model, bo szkoda, aby taki proc się zmarnował :D.

 

w przypadku krzywego IHS rozsmarowywanie pasty po procku tak zeby miala przeswity da mizerne efekty :blink: tworzy sie tam przestrzen miedzy procem i radiatorem i dlatego moze sie bardzo mocno grzac i wtedy nawet jak zmierzysz temperature termometrm cyfrowym(na radiatorze) i bedzie ci pokazywac na radiatorze temp 35 stopni (tak jak kolega tam pokazuje), to nie znaczy ze to jest prawda. poprostu IHS bardzo slabo wtedy przekazuje temp na radiator i rdzen sie bardzo grzeje.

 

wtedy najlepszym rozwiazaniem jest szlif czapki ale tracisz wtedy gware !!

 

tu masz instrukcje jak nkladac paste

 

http://www.arcticsilver.com/ins_route_step2intelas5.html

 

pasek pasty na rdzenie i wtedy na pewno bedzie sie lepiej stykac. jak to nic nie da to [gluteus maximus]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko, skalibrowalem speedfana bo zanizal o 16 stopni C w stosunku do CoreTemp i zasadniczo pokazuja teraz to samo. Z czego bierze sie taka duza roznica? SpeedFan widzi na e2160 dwa osobne czujniki wiec teoretycznie powinien czytac to samo, a jednak jest ogromna roznica.

A druga sprawa - jakie temperatury sa maks dla c2duo? wyczytalem na intelu ze dla e4300 to jest 61 stopni,a tu ktos wczesniej pisal 70, to ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmniejszyłem vcore do 1.2000 i mam takie temperatury w CoreTempie 0.95

 

Dołączona grafika

 

Za kilka godzin zabiorę się za dokładne przeczyszczenie procka i radiatora. Nie chce go szlifować, bo nie chce tracić gwary a wiadomo co mi się jeszcze przydarzy :D. Zastanawiam się nad o/c bo nie wiem jakie będą temperatury po podkręceniu, a jeśli chodzi o MHz to więcej jak 2400 nie wycisnę więc powinno być ok. Tak myślę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko, skalibrowalem speedfana bo zanizal o 16 stopni C w stosunku do CoreTemp i zasadniczo pokazuja teraz to samo. Z czego bierze sie taka duza roznica? SpeedFan widzi na e2160 dwa osobne czujniki wiec teoretycznie powinien czytac to samo, a jednak jest ogromna roznica.

A druga sprawa - jakie temperatury sa maks dla c2duo? wyczytalem na intelu ze dla e4300 to jest 61 stopni,a tu ktos wczesniej pisal 70, to ile?

Teoretycznie według specyfikacji (zaznaczam teoretycznie) temperatura rdzeni nie powinna przekraczać 85°C, a obudowy procesora 60.1°C, bo wtedy automatycznie procesor zwalnia, żeby zapobiec uszkodzeniu. Fakt jest jednak taki, że lepiej nie przekraczać 70°C na rdzeniach i 50°C na IHS, bo skraca to żywotność procesora i jednocześnie podczas upałów może doprowadzić do osiągnięcia granicznej temperatury w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Właśnie zmniejszyłem vcore do 1.2000 i mam takie temperatury w CoreTempie 0.95

 

nie cytujemy obrazków

@sansaba

 

Za kilka godzin zabiorę się za dokładne przeczyszczenie procka i radiatora. Nie chce go szlifować, bo nie chce tracić gwary a wiadomo co mi się jeszcze przydarzy :D. Zastanawiam się nad o/c bo nie wiem jakie będą temperatury po podkręceniu, a jeśli chodzi o MHz to więcej jak 2400 nie wycisnę więc powinno być ok. Tak myślę :D

No i teraz temperatury są trochę lepsze. Po nałożeniu lepszej pasty jeszcze trochę powinny spaść. Na moim E6300 (B2 Conroe-2M) osiągnąłem 2,62GHz na napięciu 1,1750V, także Intel strasznie przevoltowuje te procki. :) Edytowane przez sansaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmniejszyłem vcore do 1.2000 i mam takie temperatury w CoreTempie 0.95

 

 

Za kilka godzin zabiorę się za dokładne przeczyszczenie procka i radiatora. Nie chce go szlifować, bo nie chce tracić gwary a wiadomo co mi się jeszcze przydarzy :D. Zastanawiam się nad o/c bo nie wiem jakie będą temperatury po podkręceniu, a jeśli chodzi o MHz to więcej jak 2400 nie wycisnę więc powinno być ok. Tak myślę :D

 

z takimi tempami nie masz co krecic :blink:

 

moj e6400 chodzi na 3.2 ghz przy napieciu 1.4V i ma takie w idlle na zalmanie CNPS 9500. a na 3.5ghz i napieciu 1.5375V w idle nie przrekracza 46 ~47 C (w cieple dni).

 

ja swojego proca kiedys wyszlifowalem bo IHS byl wklesly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem proca już, ale moje mobo go ogranicza. Mogłem tylko uzyskać 2068 MHz przy napięciu 1.2000V, bo więcej nie mogę. Temperatura to ok 53 stopnie. Jak będę miał czas to dziś podszlifuje radiator i nałożę nową pastę na proca,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmniejszyłem vcore do 1.2000 i mam takie temperatury w CoreTempie 0.95

 

img

 

Za kilka godzin zabiorę się za dokładne przeczyszczenie procka i radiatora. Nie chce go szlifować, bo nie chce tracić gwary a wiadomo co mi się jeszcze przydarzy :D. Zastanawiam się nad o/c bo nie wiem jakie będą temperatury po podkręceniu, a jeśli chodzi o MHz to więcej jak 2400 nie wycisnę więc powinno być ok. Tak myślę :D

Szalenie nas interesuje Twoja tapeta...... Na przyszłość rob screena używając alt+print screen.

 

A tempy masz sporawe jak na 1.2v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...