Skocz do zawartości
KaxxL

Prosba O Sprawdzenie (uklad)

Rekomendowane odpowiedzi

cze!;]

 

http://img240.imageshack.us/my.php?image=0...ae2deb50kk6.jpg

 

schemat

 

 

 

http://img116.imageshack.us/my.php?image=d...awdzeniauo0.jpg

 

Takie cos zamierzam narysowac na plytce ktora potem wytrawie

I tu pytania:

czy dobrze podlaczone sa tranzystory?

 

T1-bF245 T2-NPN B548 T3-PNP BC558

 

T1- raczej napewno dobrze

T2- chyba tez (tak sobie ustalilem ze zeby dobrze go podlaczyc trzeba go ustawic "plecami" do anteny[antena wychodzi od G] czyli zeby czescia na ktorej jest napisane jaki to model etc nie byl skierowany do anteny)

T3- tutaj juz buzka(czyli zapisana czescia do anteny)

 

R1,2-rezystor

D-dioda

 

Jak myslicie wszystko jest dobrze?

 

bedz to sluzylo do sprawdzania czy w scianie nie ma zadnego przewodu

 

 

Ps: to moj pierwszy projekt:)

Edytowane przez KaxxL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi gdzie tu góra, gdzie dół, a gdzie bok. Bo na razie nic nie wiadomo. W pewnym sensie jest to dobrze. Ale zależy jak Ty widzisz tutaj tranzystory tzn gdzie i z której strony będą lutowane i w jakim kierunku. Zastrzeżenia budzi u mnie BF245. Otóż ten tranzystor ma w zależności od producenta inaczej robione wyprowadzenia. Patrz tutaj:

Dołączona grafika

Dlatego musisz się upewnić jakiego producenta posiadasz i czy na pewno jest dobrze wlutowany.

 

 

EDIT> A jeszcze jedna sprawa - w schemacie przy tranzystorze T3 dałbym w obwód kolektora rezystor. na przykład 10om.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi gdzie tu góra, gdzie dół, a gdzie bok. Bo na razie nic nie wiadomo. W pewnym sensie jest to dobrze. Ale zależy jak Ty widzisz tutaj tranzystory tzn gdzie i z której strony będą lutowane i w jakim kierunku. Zastrzeżenia budzi u mnie BF245. Otóż ten tranzystor ma w zależności od producenta inaczej robione wyprowadzenia. Patrz tutaj:

Dołączona grafika

Dlatego musisz się upewnić jakiego producenta posiadasz i czy na pewno jest dobrze wlutowany.

EDIT> A jeszcze jedna sprawa - w schemacie przy tranzystorze T3 dałbym w obwód kolektora rezystor. na przykład 10om.

 

jak to gora dol bok? ;)

bedzie stalo dokladnie tak jak jest to narysowane a umieszczone bedzie tak jak napisalem z tymi buzkami

 

Jest taka literka F i dalej BG02 a podspodem BF2458(albo B nie jestem pewien) - nie wiem jaka to firma

 

A co do tego EDITA moglbys jasniej ? ;]

Edytowane przez KaxxL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie rozumiesz? Można ten schemat interpretować na 1000 sposobów.

Po pierwsze która jest to warstwa laminatu? Górna? Dolna? Bo według prawideł elektroniki powinna być to warstwa dolna czyli elementy są po tej stronie. A wtedy tranzystor T2 powinny być "napisami" do anteny a T3 "plecami" jak to ładnie nazwałeś.

A co do edita, to nie podłącza sie tak jak jest to zrobione. Wiem że schemat jest "zerżnięty" a jakiegoś chińskiego czujnika gdzie to działa. Ale dioda LED jest w pewnym sensie diodą zenera i jeśli bateria będzie miała spory woltaż i prąd to uszkodzisz albo diode LED albo tranzystor T3. Generalnie powinien byc tam rezystor ograniczający prąd.

Najlepiej zrób ten schemat w jakimś darmowym edytorze, na przykład Eagle Cadsoft.

 

To zresztą jest w Eagle robione:

Dołączona grafika

Jka widzisz jest na niebiesko warstwa laminatu która jest po drugiej stronie a elementy są od strony patrzącego. I wszystko jest jasne. U Ciebie nie wiadomo co jest po której stronie i w jakim kierunku.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem patrzac od strony laminatu

nie umiem sie jeszcze dobrze obslugiwac eaglem to w paintcie namalowalem.

 

Na elektrodzie napisali ze wszystkie modele maja tak samo rozlozone "nozki"

 

 

----

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e18efa2aeaad46f2.html

tak plytka ma wygladac patrzac od strony zalaminowanej

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ff0a49feb1990ae.html

schemat

 

daje jeszcze raz zdjecia bo nie chodza jak widze

 

 

Albo popraw te linki bo coś nie działają jak trzeba, albo daj te rysunki tutaj.

Będzie prościej. Co do BF245 to wszyscy producenci mają takie samo rozmieszczenie

końcówek. Ścięciem do siebie i nóżkami w dół to będzie od lewej G, S, D.

Edytowane przez KaxxL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BC548(BC238) i BC558 (BC308) mają tak samo rozłożone nóżki. Czyli patrząc od strony napisów nóżkami do dołu to jest C B E, a co do mosfeta to musisz sprawdzić. Zwróć uwagę na to że T2 ma emiter "do dołu" a T3 ma emiter "do góry" na płytce a więc już nie mogą być obydwa w tą samą stronę. Poradzisz sobie. Schemat nie jest trudny a więc łatwo będzie znaleźć ewentualny błąd.

 

Jeśli cyferki 1,2,3 odzwierciedlają nóżki w takiej kolejności jak pisałem wyżej to T2 jest odwrotnie. 1 to kolektor a u Ciebie on jest w miejscu tam gdzie powinien być emiter. Musisz odwrócić go o 180*

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli polecacie przed dioda rezystor wsadzic? tylko jaki w domu mam 15komow i 52komow?

 

Chyba ze moze dzialac bez:) bo juz mam wszystko gotowe projekt w skali 1:1 + miejsca w takiej wielkosci jak elementy.

jeszcze zostaje wytrawic plytke zrobic otworki i wlutowac elementy.

 

PS; moglby mi ktos jeszcze po krotce dlaczego dany element musi byc wmontowany w taki sposob?

 

pozdro

Edytowane przez KaxxL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezystor jakies 100ohm na oko ;)

 

MOS jest potrzebny do odbioru sygnalow z anteny (informuje nas o obecnosci silnego pola elektromagnetycznego) Bardzo nie wielki brad barmki steruje tranzystorem w zasadzie potrzebne jest tylko napiecie by go odciac lub zalaczyc, srodkowy tranzystor pracuje jako inverter pewnie zapewnia jakis tam jeszcze prog histerezy aby nie wykrywac zbyt malych sygnalow ktore sa wszechobecne ;] t3 steruje dioda ;) takie jest moje zapatrywanie na ten uklad ;]

 

edit dlaczego jak cos jest nie tak to sie pali najdrozszy uklad

rada na przyszlosc jak cos dziala zapakowac i nie ruszac ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...